Jump to content

dvije vanbracne supruge


vera4555

Preporučene objave

na ostavinskoj raspravi javile su se dvije supruge, koje tvrde da su imale vanbracnu zajednicu s pokojnikom. ja sam jedna od te dvije. zanima me na koji nacin javni biljeznik utvrdjuje koja je vise u pravu,te kako nas upucuje u parnicu. tko pokrece parnicu? zena koja je manje u pravu. Da li biljeznik upucuje u parnicu ili slucaj vraca na sud. Niti jedna supruga nije bila prijavljena s pokojnikom na istoj adresi. ja imam dijete s njim i dobra sam s njegovim rodjacima. druga supruga nema dijete i nikada nije upoznala njegove roditelje i rodjake. svi rodjaci zele svjedociti za mene. imam i pisane dokumente gdje govori da sam njegova supruga. druga supruga to nema. da li je ona mnaje u pravu te da li ona pokrece parnicu.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

za utvrđivanje izvanbračne veze potrebno je najmanje tri godine zajedničkog života .urvrđuje se svijedocima.

ako se u toj vezi rodi djete i manje.utvrđuje se rodnim listom dijeteta ako je u istom naveden otac.

mislim da se bespotrebno brineš.

dijete je nasljednik ,obavezno a time i dijetetova majka.

 

ne bi se slozio bas sa svime,

tocno je da nema razloga za strah jer je situacija relativno jasna ALI nigdje nema pravila da majka djeteta nuzno mora dobiti dio nasljedstva. Djete ce dobiti svoj dio, to je sigurno. A majka ima dobre izglede dobiti svoj dio kao izvanbracna supruga(i samo tako), i to ce biti mnogo lakse za dokazati kad ima sa pokojnim zajednicko dijete. Smatram da ipak treba naglasiti da to moze samo po osnovi toga sto je izvanbracna supruga jer bi inace moglo doci do nesporazuma koji bi za gospođu mogao imati jako negativne posljedice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bigamija se odnosi samo na bračne supruge, a ne izvanbračne.

 

Postavlja se pitanje kako je on to konzumirao ? Je li muljao da je trgovački putnik pa ga nema doma svaku drugu večer. Kod koje je provodio vikende ?

Bojim se da bi ih javni bilježnik mogao uputiti u parnicu. Ova koja ima djete je u prednosti dok ova druga može eventualno mu biti ljubavnica (ili druga cura). :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoki2 je napisao:

Bigamija se odnosi samo na bračne supruge, a ne izvanbračne.

 

Postavlja se pitanje kako je on to konzumirao ? Je li muljao da je trgovački putnik pa ga nema doma svaku drugu večer. Kod koje je provodio vikende ?

Bojim se da bi ih javni bilježnik mogao uputiti u parnicu. Ova koja ima djete je u prednosti dok ova druga može eventualno mu biti ljubavnica (ili druga cura). :palacdolje:

 

opet se nazalost ne mogu sloziti u potpunosti...

kolegu ste u potpunosti tocno ispravili u pogledu protupravnosti međutim, kod određivanja izvanbracne zajednice niste uzimali u obzir izmjene ObZa iz 2004. u kojemu se mijenja definicija izvanbacne zajednice te osoba moze biti istovremeno u vise izvanbracnih zajednica.

Teoretski bi i se moglo ispostaviti da su obje zene bile u izvanbracnoj zajednici te se imovina dijeliti na 3 djela(2 zene i dijete). Osobno ne znam za slucaj iz prakse u kojemu se to dogodilo upravo zbog toga sto je tesko dokazati da je partner podjednako bio u vezi sa vise osoba,ali opet se ne moze pausalno reci ako je jedna zena izvanbracni drug, druga je ljubavnica ili cura.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam pravnik, ali sam kao laik proucila zakone. pokojnik je cesto bio na putu, a spavao je kod majke, koja je bila bolesna. tako je izvodio svoju muljazu, koju je otkrio tek pred smrt. majka je umrla 5 mjeseci prije njega. na majcinoj osmrtnici ja sam navedena kao supruga, druge zene nema na osmrtnici (nije bila na pogrebu), koju je on narucio i potpisao. Nase dijete ima 11 godina. popodne i vecer, kad je bio u gradu, provodio je s nama, isao kod razrednice u skolu i obavljao ostale duznosti vezane uz zajednicu (socijalna sluzba zbog djetetovih gluposti, obiteljski psiholog i sl). ja sam zaposlena i idem rano spavati, oko 11 sati navecer. tada je odlazio drugoj zeni (meni bi rekao da ide majci), koja je nezaposlena, podstanar, i koju je uzdrzavao. ja imam svoj stan, u kojem zivimo. on je stanovao u majcinom (prije nekoliko mjeseci prebacio ga je na svoje ime) od 100 kvadrata. zasto je onda druga zena podstanar, u stanu od 25 kvadrata? u majcinom stanu ima dovoljno mjesta za troje. inace, majka je bila bolesna, te sam se ja brinula o njoj (osobno i uz medicinsku pomoc). znam da mogu biti legalizirale dvije vanbracne supruge, ali smatram da sam vise u pravu. tko pokrece parnicu? po meni, druga zena je sponzorusa, koja je s njim cesce isla na putovanja od nas, jer mi nismo mogle ici zbog mojeg posla i djetetove skole. mjesec dana prije svoje smrti prijavio je vjencanje s drugom zenom koje je trebalo biti realizirano 9 dana prije njegove smrti. nije realizirano zbog teskog stanja bolesti. ja sam platila pogreb. kakvo je vase misljenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otac vašeg djeteta je ispunjavao obaveze iz roditeljske skrbi prema svom djetetu (što je pak obveza svakog roditelja bez obzira živio s djetetom ili ne) i taj dio ne bi spadao u obveze prema vama ili vašoj zajednici.

 

Koliko se dalo sabrati dalje, čovjek je živio s majkom u stanu gdje je imao i prijavljeno prebivalište, a aktivno posjećivao dvije različite žene. Je li s ijednom živio neki period života?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vera4555 je napisao:

nisam pravnik, ali sam kao laik proucila zakone. pokojnik je cesto bio na putu, a spavao je kod majke, koja je bila bolesna. tako je izvodio svoju muljazu, koju je otkrio tek pred smrt. majka je umrla 5 mjeseci prije njega. na majcinoj osmrtnici ja sam navedena kao supruga, druge zene nema na osmrtnici (nije bila na pogrebu), koju je on narucio i potpisao. Nase dijete ima 11 godina. popodne i vecer, kad je bio u gradu, provodio je s nama, isao kod razrednice u skolu i obavljao ostale duznosti vezane uz zajednicu (socijalna sluzba zbog djetetovih gluposti, obiteljski psiholog i sl). ja sam zaposlena i idem rano spavati, oko 11 sati navecer. tada je odlazio drugoj zeni (meni bi rekao da ide majci), koja je nezaposlena, podstanar, i koju je uzdrzavao. ja imam svoj stan, u kojem zivimo. on je stanovao u majcinom (prije nekoliko mjeseci prebacio ga je na svoje ime) od 100 kvadrata. zasto je onda druga zena podstanar, u stanu od 25 kvadrata? u majcinom stanu ima dovoljno mjesta za troje. inace, majka je bila bolesna, te sam se ja brinula o njoj (osobno i uz medicinsku pomoc). znam da mogu biti legalizirale dvije vanbracne supruge, ali smatram da sam vise u pravu. tko pokrece parnicu? po meni, druga zena je sponzorusa, koja je s njim cesce isla na putovanja od nas, jer mi nismo mogle ici zbog mojeg posla i djetetove skole. mjesec dana prije svoje smrti prijavio je vjencanje s drugom zenom koje je trebalo biti realizirano 9 dana prije njegove smrti. nije realizirano zbog teskog stanja bolesti. ja sam platila pogreb. kakvo je vase misljenje?

 

uf...

bojim se da su vam se sada znatno smanjile sanse.

Spomenuli ste da je pokojni htio sklopiti brak sa drugom zenom pred svoju smrt. Ukoliko je bio ubrojiv dok je to namjeravo , to je izrazito jak argument protustrane jer se pri ostavinskom postupku uvjek mora uzeti u obzir volja ostavitelja. Dakle ako protustrana dokaze da su se spremali za vjencanje, vrlo je malo vjerojatno da se njoj nece priznati njezin dio pa bila ona "sponzorusa" ili nesto trece. Otac vaseg djeteta je tako htio i to se mora postovati.

A upravo kako je receno u predhodnom postu, protustranka ce reci da je odnos između oca vaseg djeteta i vas bio samo usmjeren na djete...

dakle, tesko da cete uspjeti drugu zenu iskljuciti iz nasljedstva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi li trebalo prvo dokazati izvanbračnu zajednicu postojanjem životne zajednice s pokojnikom i da je prestala tek njegovom smrću? Naime, rođenje djeteta ne znači da su ljudi u izvanbračnoj zajednici već je to drugi kriterij osim 3 godine zajedničkog života da bi kao takva bila smatrana (u smislu kraćeg roka).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kad je pokojnik prijavio svadbu s drugom zenom, vec je bio na jakim opijatnim sedativima (zbog bolesti), te mu u otpusnom pismu pise "promijenjeno ponasanje". takodjer je izjavio pred svjedocima da se ne namjerava ozeniti, vec samo prijaviti vjencanje, da zenu zamulja. dijete je smatralo da otac zivi s nama, zbog ucestalog boravka s nama. dijete je sada u soku, sto je nebitno. da li ista znaci to da je mene potpisao kao zenu na osmrtnici svoje majke prije nekoliko mjeseci?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Ne bi li trebalo prvo dokazati izvanbračnu zajednicu postojanjem životne zajednice s pokojnikom i da je prestala tek njegovom smrću? Naime, rođenje djeteta ne znači da su ljudi u izvanbračnoj zajednici već je to drugi kriterij osim 3 godine zajedničkog života da bi kao takva bila smatrana (u smislu kraćeg roka).

 

dakle stvar je upravo u tome da se treba utvrditi zivotna zajednica. Međutim ne mora nuzno biti utvrđeno da su izvanbracni partneri zivjeli skupa da bi se priznala zajednica. Postoje razni razlozi iz kojih to nije bilo moguce, upravo jedan bi mogla biti bolest majke . iskreno, situacija je jako kompleksna i moguca su prakticno sva rjesenja, da se jednoj strani prizna postojanje izvanbracne zajednice, da se to prizna objema zenama ili da se ne prizna ni jednoj. meni se osobno cini da "ljubavnica" ima dobre izglede da dobije svoj dio, ali trebat ce joj dobar odvjetnik koji je sposoban boriti se protiv svih izjava svjedoka i medicinske dokumentacije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ipak ste Vi u neuporedivoj prednosti, kako opisujete situaciju.

Vi sigurno možete dokazati status nevjenčane supruge do prije koji mjesec, kad je otac Vašeg djeteta prijavio vjenčanje sa drugom ženom.

Prijavu vjenčanja mogli bi pobijati njegovim zdravstvenim stanjem, možda čak da ispitate okolnosti pod kojima se sve to događalo.

 

Najvažnije je može li druga žena dokazati vezu dulju od tri godine, npr. koliko dugo joj je Vaš partner plaćao taj stan.

 

Moguće je da sud odluči da je dijete jedini nasljednik, obzirom na zapetljanu situaciju dokazivanja vanbračnih zajednica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ključ rješenja je već navela newbie.

Ako je živio s majkom, tada nije imao izvanbračnu suprugu. Bez obzira što je imao izvanbračni dijete i bez obzira što je možda planirao ženidbu.

No, bilježnik na ostavini ne ulazi u detalje. Ako dođe do nesuglasja, spis vraća sudu i sud će stranke uputiti na parnicu. Tada imate mogućnost sve dokazivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija