Jump to content

Nužni dio u nasljeđu


Beboni

Preporučene objave

MOLIM VAS ZA POMOĆ I SAVJET!!!!

NAKON DJEDOVE SMRTI OSVANULA JE OPORUKA U KOJOJ SVE NASLJEĐUJE TZV. BAKA! ZAŠTO TZV. BAKA?? ONA NIJE MAJKA NJEGOVE DJECE (MOJE MAJKE I UJAKA) I NARAVNO NAKON NJENE SMRTI NJIMA NEĆE NIŠTA OSTATI.NE ZNAMO ZAŠTO JE TO TAKO NAPISAO I MALO JE SVE SUMNJIVO, ALI ME ZANIMA DA LI DJECA MOGU TRAŽITI NUŽNI DIO?? DJED JE U OPORUCI NAVEO DA MOJU MAJKU I UJAKA ISKLJUČUJE IZ NUŽNOG DJELA JEL IH JE "KAO" NAMIRIO ZA VRIJEME ŽIVOTA ŠTO JE KAP U MORU OBZIROM NA IMOVINU KOJU POSJEDUJE I OBZIROM DA U OPORUCI NIJE NAVEO NIŠTA IZ ZAKONA (NITI JE IMAO ŠTO NAVESTI) ZBOG ČEGA BI SE NJIH ISKLJUČILO IZ NUŽNOG DJELA. KOLIKO TRAJU TE PARNICE I KOLIKO SU EFIKASNE. HVALA I MOLIM VAS ZA POMOĆ!!!! :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Beboni je napisao:

MOLIM VAS ZA POMOĆ I SAVJET!!!!

NAKON DJEDOVE SMRTI OSVANULA JE OPORUKA U KOJOJ SVE NASLJEĐUJE TZV. BAKA! ZAŠTO TZV. BAKA?? ONA NIJE MAJKA NJEGOVE DJECE (MOJE MAJKE I UJAKA) I NARAVNO NAKON NJENE SMRTI NJIMA NEĆE NIŠTA OSTATI.NE ZNAMO ZAŠTO JE TO TAKO NAPISAO I MALO JE SVE SUMNJIVO, ALI ME ZANIMA DA LI DJECA MOGU TRAŽITI NUŽNI DIO?? DJED JE U OPORUCI NAVEO DA MOJU MAJKU I UJAKA ISKLJUČUJE IZ NUŽNOG DJELA JEL IH JE "KAO" NAMIRIO ZA VRIJEME ŽIVOTA ŠTO JE KAP U MORU OBZIROM NA IMOVINU KOJU POSJEDUJE I OBZIROM DA U OPORUCI NIJE NAVEO NIŠTA IZ ZAKONA (NITI JE IMAO ŠTO NAVESTI) ZBOG ČEGA BI SE NJIH ISKLJUČILO IZ NUŽNOG DJELA. KOLIKO TRAJU TE PARNICE I KOLIKO SU EFIKASNE. HVALA I MOLIM VAS ZA POMOĆ!!!! :-o

 

 

Pa zar nitko nema nikakav savjet ili zna za sličnu situaciju???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako oporuk nije ovjerena kod bilježnika, možete provjeriti autentičnost oporuke, ili eventualno osporavati djedovu uračunjivost kad je potpisao.

Oporukom se ne može isključiti nužni dio, a koliki je ustanoviti će sud. Nužni dio je polovica onoga što bi naslijedili da nema oporuke.

Pri tome je bitno je li djed sklopio brak sa 'bakom', a ako nije ima li ona status nevjenčane supruge.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije ovjerena kod bilježnika, napisana je na kompjuteru i potpisana sa dva svjedoka (djedovi povremeni birtijaški prijatelji) i djed naravno, ali ipak mislimo da nekaj nije bilo u redu, u svakom slučaju ako se ide na pobijanje i potraživanje nužnog djela mislim da bi i svjedoci trebali biti ispitani, zar ne?! A što u slučaju da svjedoci umru ili postanu neuračunljivi jer i oni su u pozamašnim godinama?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

AJME KOLIKO VIKE! Molim vas, nemojte više pisati velikim slovima.

 

Što se tiče isključenja nužnih nasljednika.

Oporukom se može isključiti nužni dio pod određenim uvjetima: ako je nužni nasljednik povrijedio zakonsku ili moralnu obvezu prema oporučitelju, ako je počinio prema njemu ili njemu bližnjem neko kazneno djelo, ako je počinio kazneno djelo protiv države i međunarodnih vrijednosti, ako se odao neradu i nepoštenom životu.

Namirenje za života nije razlog za isključenje.

Tako da djedova djeca imaju pravo na nužni dio. Samo pazite, vrijednost onoga što su već dobili od djeda im se uračunava u nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da ima logike u tome da se darovano za života uračunava u nužni dio. I jedno i drugo je imovina ostavitelja.

 

Za nužni dio ide se u parnicu ako netko od nasljednika pobija pravo na nužni dio, ili sastav ostavine na temelju kojega se računa, ili slično - dakle kad postoji spor.

 

Ako oporučni nasljednik prizna pravo na nužni dio nužnim nasljednicima, ne ide se u parnicu. Nužni nasljednici moraju na raspravi dati izjavu da traže nužni dio .

 

Ako nasljednik oporuku ne priznaje, ide se u parnicu.

 

Trajanje parnice jako ovisi o sudu na kojem se vodi, složenosti spora itd. Više od desetljeća nije rijetkost, a nekoliko godina, već zbog same činjenice da se na prvostupanjsku odluku može žaliti, je minimum. Troškovi su tome srazmjerni, a još posebno rastu ako je potrebno angažirati vještake itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija