Jump to content

Predbracni ugovor i brak u Americi


carla1

Preporučene objave

Stovani

 

U vezi sam vec pet godina sa americkim drzavljaninim i nalazimo se pred odlukom za brak. On trazi predbracni ugov ili se rastajemo i ja odlazim u Hrvatsku. Trenutno sam u Americi, kod njega na visi za posjet. Ja posjedujem stan u Hrvatskoj na svom imenu. Penziju nemam.

On ima svoju privatnu penziju, ustedevinu , drzavnu penziju i jako dobar posao. On planira , sada za 2 do 3 godine da prestane raditi i da idemo zivjeti u Hrvatsku u moj stan. Ja imam 54 godine i tesko da mogu raditi u Americi i razviti neki posao jer nemam ustedevine a za svaki posao treba godine i godine da se podigne. Osim toga nema americku skolu sto je vazno za svako zaposlenje, soim onih najnizih poslova koje nisam spermna raditi jer sam fakultetski obrazovana.

Moj parter zeli potpisati predbracni ugovor za sebe po kojem sve sto on sada ima ostaje njegovo u slucaju razvoda braka. On zna da je nema penziju , a da n iti ne radim , pa se boji da ce po americkom zakonu morati dati polovicu od svega sto ima ako dode do razvoda i cak placati alimentaciju, jer ja mogu biti i dalje bez posla, mogu biti bolesna, svasta moze biti. To je tesko predvidjeti.

On se vec jednom razveo , nakon 24 godine i podijelio se i nije spreman da se ponovo dijeli na pola.

To je uredu, i ja to postujem. U slucaju smrti voljan mi je ostaviti dio svog zivotnog osiguranja i mozda dio penzije o tome se moze diskutirati jos. Takoder trazi klauzulu u tom svom ugovoru po kojoj ja nemam pravo u braku na raspolaganje njegovom penzijom i novcem jer kaze da smo drugaciji, on je stedljiv i konzervativan a ja sam mozda drugacija i on zeli da zastiti svoj novac. Tako da ce ga on trsoiti, za nas, ali po svojoj odluci i vrlo racionalno. Nadalje navodi, da nakon par godina kad se ode u Hrvatsku, ja mogu raditi i steci svoju mirovinu iz nekog svog businessa i pridruziti novac za svakodnevni zivot a on ce dodati na to nesto od svog i tako cemo zivjeti.

U slucaju razvoda braka dijeli se pola pola ono sto je on stavio u svoju mirovinu od dana sklapanja braka, sto znaci to je iznos koji bi se oplemenio jos mozda koju godinu jer ima plan da prestane raditi za dvije do tri godine.

Meni izgleda da sam ja po ovom ugovoru potpuno nezasticena u slucaju razvoda braka, koji se moze desiti is bilo kojeg razloga. Sta u slucaju prevare? U slucaju bolesti?

Znaci li to gospodin se moze pokupiti u svakom trenutku kad god zeli i otici sa svojim novcem, bez obzira kako sam ja zbrinuta u tom trenutku? Tocno je da cemo dobiti ovim brakom americko-hrvatske papire , ja gree card, on hrvatsko drzavljanstvo , ali ja nisam u ovoj vezi zbog toga.

Imam previse godina da racunam na karijeru u Americi. Zelim da imam partnera za starost koji me nece ostaviti nikad na putu, kad mi najvise moze trebati.

Molim vas da komentirate ovaj ugovor i dali on vazi i u Hrvatskoj? Sto bi bilo pametno kao klauzula moje osobne sigurnosti i zastite u ovom braku da se navede ugovorom.

Dali ovaj ugovor potpisan u Americi vazi u Hrvatskoj?

Nadalje, zanima me sta je sa mojim stanom u slucaju razvoda , ako ja nemam posebni ugovor, a nemam novca da uzmem americkog advokata da platim savjet i da za mene napravi predbracni ugovor. Sta je sa imovinom moje mame , ako mi ona nesto ostavi poslije smrti? Znam da po hrvatskom zakonu to ostaje samo moje, mislim da je sasvim drugacije po americkom. Ovo je brak u ozbiljnim godinama kad je zajednicko stvaranje pri kraju i pravilo da se dijeli sto se u braki stvorilo tesko je primjenjiva i dobra za mene u slucaju razvoda tog braka. Ja zelim brak za citav zivot, ali nikad se nezna sta se moze desiti, to isto stoji.

Smatram da sa ovakvim ugovorom ne postoje nikakve obaveze prema bracnom drugu i da ga se moze ostaviti u svakom trenutku, jer se nama nista izgubiti. Ja ovog covjeka volim i zelim da budemo zajedno u dobru i zlu. Nisam sigurna dali i on isto misli.

Molim savjet i komentar na sve napisano. Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ja bi vam, recimo savjetovao da se ugovori sljedece:

1. vas muz ce staviti na banku, na vas nekakav racun 1000 USD za kartu za hrvatsku ukoliko zelite u bilo kojem trenutku da ga napustite i obvezati se da vam financijski i fakticno omoguci odlazak u bilo kojem trenutku. Ukoliko ste u americici i on vas napusti i ostavi bez kune, vi tamo vrjedite manje nego 0. Dakle obvezno se morate zastiti da barem mozete otici u bilo kojem trenutku.

2. Neka njemu ostaje njegova placa/mirovina ali svaki mjesec vam mora davati određeni iznos kojeg mozete trositi iskljucivo na sebe, tako da vas ne moze ucjenjivati.

3.Obvezno se raspitajte jeste li zdravstveno osigurani preko vaseg muza. Americki sustav je nemilosrdan. Ako se razbolite a nemate zdravstveno pustit ce vas jednostavno da umrete. Dakle ako niste zdravstveno osigurani trazite da vas osigura, ako na ovo ne pristane ja na vasem mjestu ne bi uopce isao.

4.U ugovoru navedite i svoj stan, da on pripada iskljucivo vama i da moguca najamnina također pripada iskljucivo vama.

5.Također navedite da, kad se odselite u hrvatsku, on mora povecati dio iz tocke 2 jer vama otpada zarada od najamnine.

 

Sto se nasljeđivanja tice, u RH ste zakonski nasljednik, dakle prema hrvatskom zakonu dobit cete minimalno nuzni dio. Međutim to vam americko mirovinsko naravno nece priznati, tako da se ovdje morate dobro ograditi. sve vam ovisi o tome jeli on ima nekretnine, skupo auto, znatnu usteđevinu, brod itd.

Sve sto dovedete u RH bit ce prosuđivano prema hrvatskome zakonu ;-)

 

A sta se ugovora tice, sastavite jedan u RH i potpisite ga ovdje kod javnog biljeznika i to isto ucinite sa ugovorom na engleskome jeziku u americi. Onda necete imati problema kad se preselite ovamo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stovani

Zahvaljujem na savjetu, samo vas molim da mi pojasnite dali ste mislili da mi partner u toku braka svaki mjesec daje odredenu svotu novca za moje potrebe, sto bi bilo normalno, ili/' i poslije razvoda braka, ako budemo u Americi da je duzan da mi daje odredeni iznos za zivot, tj. alimentaciju. On na to nazalost ne pristaje jer ima vec jednu alimentaciju, doduse ne veliku, za bivsu zenu sa kojom se rastavio na pocetku nase veze i duzan joj je placati istu punih 10 godina. Tako da nije spreman da me izdrzava u slucaju razvoda braka. Zato i radi ugovor da sebe zastiti. Ovo za kartu cu traziti da se stavi na racun, mislim da ce ce na to pristati. Uglavnom je problem sto straziti, ako ne prihavaca alimentaciju, da zastitim sebe ako se rastavimo.

Nevidim puno rjesenja. Ako ne prihvaca alimentaciju, sto sigurno ne prihavaca, sto jos mogu traziti i kako regulirati zastitu. Ili moram od ovog braka na ovaj nacin odustati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravila sam napomenuti da on ima odlicno zdrastveno osiguranje i da cu ja imati to isto osiguranje, kad postanem njegova zena. To njega nista ne kosta i oko toga nema nikakvih problema. Jedini problem jeste u tome sto sam ja po ovome jako ovisna o gospodinu i njegovom raspolozenju u toku tog braka, on moze naci nekoga i otici bez obaveza prema meni. Napominjem da on pristaje da podijeli samnom po pola( u slucaju razvoda)od svega sto stavi u svoju mirovinu od danja sklapanja braka. To nebi bio veliki iznos godisnje, mozda nekih 6000 $ za godinu dana. To bi se odnosilo na iznos godisnji dok radi, kad prestane raditi taj se iznos nebi povecao, jer vise nama prihoda, a penziju nezeli dijeliti. Znaci ako bi se rastavili slucajno za 3 godine ja bih dobila od njega cca 18 000 $ i sa tim bi isla dalje u zivot. Za Ameriku to nije nista, a u Hrvatskoj u mojim godinama to isto ne znaci puno. Dobro je kad si zdrav, mogu se i razboliti, pa nemogu raditi vise i sta onda?

Svega ovoga me strah.

Jos nesto vas zelim piati, ako ja ne platim odvjetnika da se moj stan izuzme iz braka, znaci li to da bi i to morali dijeliti ako se ravedemo? Ja u ovaj brak ulazim iz ljubavi, ali moj partner ocito na sve gleda puno drugacije. Odluku moram donjeti preko vikenda, jer ako se ne ozenimo moram se vratiti u Hrvatsku do kraja mjeseca. Nema puno vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao prvo, dobro je ovo sa zdravstevnim osiguranjem. To je jako bitno.

Da ste u RH, ni ovdje ne bi dobijali vise od godinu (maksimalno godinu i pol) alimentaciju. Dakle, nekih 18 000 dolara za 3 godine uopce ne bi bilo lose.

Mislio sam da vam partner daje svaki mjesec neki iznos za vrjeme trajanja braka. To je normalna stvar, jer bi inace morali moliti za svaku kunu a time bi u znatnoj mjeri bilo povrjeđeno nacelo ravnopravnosti bracnih drugova. Naglasavam da taj novac ne bi sluzio za kupovanje hrane/tocenje goriva itd. nego iskljucivo za vas uzitak (izlasci,putovanja kupovanje odjece iznad nuzne mjere itd.)

 

Kazite mi, koji fakultet ste zavrsili i zasto nemate mirovinu? Sto trenutacno radite?

Ovo sto planirate je veliki korak i tesko mi je ovako procjeniti koliko je pametan...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cini mi se da ste gore dobili vrlo dobar savjet o postupanju.

 

Svakako inzistirajte na onom dijelu za rezerviranje novaca na bankovnom racunu za vasu kartu za RH, i jos neke druge minimalne troskove.

Ako vam je stalo do green card, sto je takodjer moguce, pripremite se da cete i za eventualni razvod braka imati neke troskove.

 

Prijedlozi vaseg partnera su za vas vrlo nepovoljni.

A slijedecim dijelom

 

/ quote "Nadalje navodi, da nakon par godina kad se ode u Hrvatsku, ja mogu raditi i steci svoju mirovinu iz nekog svog businessa i pridruziti novac za svakodnevni zivot a on ce dodati na to nesto od svog i tako cemo zivjeti."/

 

govori da je covjek problematicnih stavova. On ce dodati nesto od svog?

Cak i oni ljudi koji u RH primaju americke mirovine a koje su stekli kao najobicniji radnici, zive jako, jako dobro.

Vas bi partner htio besplatno zivjeti u RH, a samo malo pridodati...

 

Za zajednicki zivot zaljubljenost nije dovoljna - kazu mudri ljudi a to se vidi iz vaseg primjera.

Iz svih vasih navedenih zivotnih stavova i vrijednosti proizlazi da prijedlog vaseg partnera nije za vas, pa niti brak s njime.

 

Vama je pak vrlo jednostavno sastaviti predbracni ugovor, kao sto je vec receno. Mozete pronaci neki obrazac, kontaktirati odvjetnika u Hrvatskoj mailom i telefonom, dogovoriti placanje po tarifama Hrvatske Odvjetnicke Komore. Onda uzeti taj ugovor, prevesti ga na engleski po sudskom tumacu kojeg cete naci na Sudackoj mrezi, pa jos na kraju ako zelite mozete ga i ovjeriti u nekom hrvatskom konzulatu u Americi (dovoljan vam je neki hrvatski osobni dokument).

 

Kazete da biste od svih materijalnih povoljnosti u Americi vi imali jednako dobro zdravstveno osiguranje kao i vas partner. To je zasigurno dobro osiguranje za popravak zuba, i kraca bolnicka lijecenja. Ali ako bi kod vas doslo do ozbiljnog razbolijevanja, ili do toga da trebate neku pomoc u kucnim poslovima, a gospodinu njegova tradicionalna stedljivost ne dozvoljava da na vas trosi novce, on se od vas razvede a vi sto radite onda?

 

Samo znajte da ce njegova tradicionalnost i stedljivost poprimiti jos tradicionalnije i stedljivije oblike nakon sklapanja braka po onakvom ugovoru.

 

Razmislite o svojoj situaciji u kojoj biste bili sasvim o njemu ovisni.

Postavite se tako kao da stitite interese neke nezasticene zene u nerazvijenoj zemlji treceg svijeta, a ne vas osobno.

Imat cete bolji odmak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zavrslila sam psihologiju , radila sam privatno ali sam zbog cestih posjeta Americi zadnjih godina zatvorila taj posao i sav novac potrosila na kupnju stana. Zivim manjem mjestu na moru. Radnog staza imam 15 godina jer neko vrijeme nisam radila. To nije dovoljno za starost.

Jos bi radila, rado,ali moja diploma u Americi nista ne znaci i morala bih zavrsiti dvije godine ovdje i to bi me kostalo cca 40 000 $ , sto nemam. A onda slijedecih 5 do 6 godina razvijati mozda svoj posao. To je za mene puno vremena u ovim godinama. Imam i diploma iz Engleske, ali u Americi je dug jako dug put do zarade u privatnom poslu.

A u neku firmu nemogu uci bez americkog doskolovanja.

Ono mi treba u svakom slucaju, ako ne mislim cuvati djecu ili voditi pse vani. A to nebi zelila raditi u ovim godinama.

Ovo je nepovoljna ponuda za mene, to i ja vidim.

Koliko bi ovom gospodinu trebalo vremena da dobije hrvatske papire? Kako moze regulirati zdrastveno osiguranje u Hrvatskoj ako se preseli za dvije godine? On sanja o nasem osiguranju, jer ovo tu nije dovoljno dobro ako ima ozbiljnu bolest, slazem se sa vama. Zato on i zeli ici u Hrvatsku.Za nase pojmove on ima puno novaca, za americke pojmove on bas i nema puno, osim sto ima odlicno placen posao i na polozaju je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jasno da zarko zeli ici u Hrvatsku. Ali treba jos odraditi 3 godine, zar ne?

 

Dajte malo ozbiljnije branite sebe kao stranku, postavite se drugacije.

 

"Hrvatske papire" dobije se vrlo brzo - oko mjesec - dva, zavisi da li ste vjencani ili ne. No iako niste vjencani, kao vas partner s kojim vec jeste 5 godina, on moze predati zahtjev u hrvatskom konzulatu radi zajednickog zivota u Hrvatskoj. U tom spisu se prilazu uobicajeni dokumenti (njegovi osobn podaci s putovnicom, vasi podaci, nejgovo materijalno stanje, njegov dokaz o zdravstvenom osiguranju i mirovinskom - ili vi garantirate da cete ga u Hrvatskoj uzdrzavati vi). Nazovite Veleposlanstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice vase mirovine u Americi, treba vidjeti kakav radni status ima vas partner ( da li je moguce da mu on daje pristup fondovima u kojima postoji dodatno uplacivanje mirovinskog za suprugu, ili neka druga osnova).

 

Isto tako treba vidjeti da li je moguce da mu njegov privatni penzioni fond dozvoljava uplatu i za bracnog druga.

 

To sve varira od drzave do drzave, i od tipa ugovora kojeg ima.

 

(Gore ste naveli da on ima privatnu penziju, a imat ce pravo i na drzavnu.)

 

U Hrvatskoj ne postoje isti tipovi mirovinskog kao u Americi da bi on po istoj osnovi u Hrvatskoj vama uplacivao penziju.

 

Ekvivalentom americkim privatnim penzijama, u RH smatraju se zivotna i druga dodatna osiguranja. A mirovinsko osiguranje se ostvaruje na osnovi ostvarenih godina staza u kojima je ili pojedinac ili njegovo poduzece za njega uplacivalo mjesecna izdvajanja u drzavni mirovinski fond. Ako vi ne biste radili on vam to ne bi mogao po toj osnovi uplacivati.

 

Postavite pitanje o dodatnim izdvajanjima kojima bi se moglo povecati kasniju mirovinu, u drugi podforum na legalisu, pa ce vam se javiti strucnjaci sa tocnim odgovorima.

 

Ima li vas partner zivotno osiguranje? Da li biste mogli dobiti dodatnu policu za bracnog druga? To bi mogao biti izvor nekih mjesecnih prihoda kasnije, i u Americi i u Hrvatskoj.

 

Ne vidim da vam treba odvjetnik za ova pitanja, vec financijski savjetnik.

 

Sto se tice stana kojeg donosite u brak, on ne bi predstavljao bracnu stecevinu u slucaju razvoda braka (ostao bi u vasem vlasnistvu), po hrvatskim zakonima (koji se primjenjuju kada nema predbracnog ugovora).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a sto kazete na to da vam on financira tih 2 godine studija u americi (predpostavljam da se radi o 2 godine do doktorske titule). Mozete argumentirati time da, ako kojim slucajem budete morali ostat u americi, vi nakon 2 godine mozete ostvarivati neke prihode, a ako odete u RH sa americkim doktoratom imate puno bolje uvjete za ostvarivanje nekakve zarade. Dakle to bi bilo u svakome slucaju korisno za obje strane a vi u americi ne bi 3 godine gubili na nista. Mogli bi za uzvrat i odustat od neke zajednicke bracne stecevine i zahtjeva za uzdrzavanjem u slucaju razvoda posto je studiranje u americi ipak dosta skupo.

Inace, palo mi je na pamet da bi sa diplomom koju imate u americi trebali moc radit kao prevoditelj hrvatsko-engleski.

Naravno, to bi dolazilo u obzir ako bi zivjeli u nekome jako velikome gradu ili podrucju gdje ima puno hrvata,bosanaca itd.

 

Ako se ne uspijete dogovoriti, ja na vasem mjestu ne bi otisao jer bi u svakom slucaju bili na gubitku.

Pa isto je moguce da vi ostanete jos ove 3 godine u hrvatskoj, bavite se poslom kojim zelite i nakon 3 godine, on jednostavno doseli kod vas i vi imate puno bolje uvjete pri sastavljanju bracnog ugovora (vas je stan, imate posao i prihvacenu diplomu, on je stranac a ne vi)

Dobro razmislite prije vase konacne odluke. vi tog covjeka poznajete dobro, mi ga samo mozemo prosuđivati prema onome sto smo ovdje procitali i slika nam nije bas pozitivna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ova ideja vezano za dotatno skolovanje u Americi nije losa, ali nisam sigurna da ce proci i da bi on na to pristao.

Mogu pokusati. Tocno to bi bio doktorat za mene. I to dosta kosta.

Mogla bi raditi kao prevodilac ali zivimo na selu i takvih mogucnosti ovdje nema, nazalost. Nema ni drugih mogucnosti za posao, ovdje zivimo jer je njegova firma 10 milja daleko, pa je u blizini iznajmio stan.

Po ovom savjetu da se sada vratim u Hrvatsku, ja sam ovdje na vizi zadnjih 9 mjeseci, znaci da se nebi ozenili i u tom slucaju on je vec kazao da ce nastaviti svoj zivot bez mene i sa drugim planovima. I nekom novom vezom. Dali bi to bas tako bilo vrijeme bi pokazalo, ali on bi sad moj odlazak gledao kao nas kraj i poceo si slagati zivot u nekom drugom pravcu. Tako je barem kazao. Inace slazem se sa vama, ja m sam spremna otici ako se ne dogovorimo, iako me ne ceka nista u Hrvatskoj osim mog stana. Sve moram poceti od pocetka, mislim na svoj privatni business u struci.

Prilicno sam hrabro ostala zadnjih 9 mjeseci ovdje u Americi, odaklne vam ovo pisem. Nikako da se dogovorimo oko tog ugovora. Mislila sam da ce odustati, ali sad je sigurno da nece. U svakom slucaju, mislim da su ovi vasi savjeti jako korisni i ukljucit cu ih u svoju odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali ovo znaci da njemu nemoze pripasti nista od mog stana u slucaju razvoda? U tom slucaju on moze imati samo predbracni ugovor a ja nemoram ako je moja imovina u Hrvatskoj zasticena ovim americkim brakom po kojem se sve dijeli ako se ugovorom drugacije ne dogovori. Dali moj stan podljeze nasim zakonima iako je brak sklopljen u Americi, pa ga nemoram nigdje spominjati. Molim vas dajte mi ovje savjet to mi je jako vazno. Ako svoj stan uopce ne spominjem, dogovor bi mogao bolje proci. Znaci li ovo da se na nekretnine u Hrvatskoj primjenjuju hrvatski zakoni?

Sto se tice njegove privatne penzije to je 401 za to ste culi,to moze koristiti od 59 godine zivota, znaci za 7 godina, a imat ce i onu drzavnu koju svi amerikanci sa vise od 10 godina staza dobivaju nakon 62 godine zivota.

Jedino se 401 moze dijeliti kod razvoda, drzavna penzija ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zivotno osiguranje ima, i to jako dobro. Ponudio mi je u tom dosadasnjem dogovoru da u slucaju smrti dobijem 100 000 dolara od njegovog zivotnog osiguranja koje je vise nego dvostruko vece. Ostatak bi isao njegovoj djeci iz prvog braka.

Kako bi ja mogla dobivati neki prihod iz tog osiguranja ako za mene otvori dodatnu policu i koliko bi ta polica trebala vrijediti? Kada bi to mogla poceti koristiti? nakon koliko godina i pod kojim uvjetima?

Ovo je jako interesantno i bilo bi dobro rjesenje , cak mislim da bi to i prihvatio, jer ga nebi puno opteretilo finacijski.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana carla1, kao fakultetski obrazovana osoba, procitajte njegovu policu, procitajte klauzule iz ugovora o njegovoj privatnoj "peznziji", prosurfajte internetom, sjednite za telefon i pronadjite financijskog savjetnika koji ce vam pronaci modus prihvatljiv za oboje.

 

Ono sto ja znam nije ono sto se konkretno moze saznati iz konkretnog ugovora. Ima raznih zivotnih osiguranja - ona koja su npr. vrst neoporezive stednje do odredjenog iznosa, kao stedni racun na koji se x godina uplacuije neki iznos, a onda ga se koristi neki drugi dio godina kao mjesecnu rentu; zatim zivotna osiguranja koja se isplacuju samo u slucaju teske invalidnosti ili smrti (to je ovaj dio koji bio on posteno podijeliio izmedju svoje djece i vas).

 

Bit je da na osnovi postojece police (!/ili pak na osnovi njegovog privatnog mirovinskog osiguranja !!!) idete pregovarati sa davataeljem osiguranja da vam otvori novu dodatnu policu za bracnog partnera , te da na tu policu uplacujete neki broj x godina neki y iznos a onda da oni vama isplacuju neki z iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na dobrim savjetima, nazalost do police nemogu doci, sve je u sefu i ja nemam uvida u financijske papire niti postoji volja sa druge strane da ti papiri budu dostupni. Izgleda da su ljudi na zapadu drugaciji, a ima tu i osobnih karakteristika u svakom slucaju. Uglavnom ja nemam uvida u papire. Ljusi su ovdje paranoicni i ako ih pitate puno oko finacija smatraju da ih zelite moguce iskoristiti. Drugi je ovo svijet.

Molim vas kazite mi dali moj stan bez obzira na ovaj ugovor potpada pod nas zakon bez obzira na americki brak, ili podljeze i amarickim zakonima o braku i raspodjeli imovine u slucaju razvoda braka. Vi znate ovdje se dijeli sve sta imate i prije braka i sta naslijedite cak dok set u braku, ako se to ugovorom predbracnim drugacije ne odredi. Znam da kod nas nije tako. Dali zbog toga sto je stan u Hrvatskoj podljeze prvatskim zakonima bez obzira na americke?

Hvala vam na vasem vremenu i savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Brak sklopljen u americi ide po americkome pravu, sto je to dosta tesko provesti u praksi je druga prica ,ali obvezno spomenite stan u bracnome ugovoru. Ne bi ni slucajno riskirao izgubiti pola stana zbog nesto malo boljih uvjeta u ugovoru.

 

Najbolja vam je varianta po meni ovo sa fakultetom. I cini mi se da imate stvarno dobre argumente za nagovorit ga na to. Ponudite mu zapravo sve alternative koje smo vam mi naveli, tako da vidi da se stvarno zelite dogovorit ali i da ne zelite ostati bez icega.

Svakako javite kako vam je prosao razgovor.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice nastavka skolovanja, u Americi postoje tisuce specijalistickih programa, poslijediplomskih, ne samo doktorskih. Skolarine su razne. I postoje razni nacini da se netko skoluje paralelno i ukljuci u posao. Raspitajte se.

 

Imate cak u udruge koje bi bile presretne kad bi vas mogle doskolovati (kao psihologa, iako sa stranom diplomom) za rad sa razlicitim grupama socijalnih slucajeva. Potrazite udruge koje npr. rade s bivsim ovisnicima, koji npr. zive u samostalnim jedinicama, i kojima je potreban "socijalni radnik" kojeg oni (udruga) skoluju dva ili tri mjeseca, onda on neko vrijeme radi pod necijom supervizijom za njih sa tim ljudima s posebnim potrebama, pa ga onda zaposljavaju za stalno. Ili nadjete nesto drugo nakon sto se vec ukljucili u aktivni zivot.

 

Znam ljude koji su na faklutetu isli na instrukcije jezika

(sveucilisne razine a ne osnovnoskolske!) kod profesorice koja je tada imala 71 godinu. A jezik je upisala kao redoviti student na FF u Zgb-u u 51. godini i zavrsila ga u 56.

Cujte, nesto ste se vi pozurili u penziju...sorry...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikako nisam pozurila u penziju i nedostaje mi posao u struci. Medutim ima jedan veliki problem koji je bas velik i znacajan. Mi zivimo na selu, jako daleko od svega.

Nema prevoza, do nekof fakulteta bi se trebalo voziti autom i vise od dva ili 3 sata u jednom pravcu. Zivimo ovdje zbog mog partenara koji radu u blizini. Ova regija nema nicega o cemu pricate, nazalost. On nije voljan da se seli i da se malo vise vozi na posao. Na tome sam vec dosad insistirala, ali nije pokazo nimalo razumjevanja. Zato sve vezano za skolu, osim nekog tecaja online, propada. Ljudi se ovdje sele zbog skolovanja i zbog posla. Ameri su veliki nomadi u tom pogledu. Ja nemam taj luksuz, nazalost. Zivim u vrlo losoj regiji i za mogucnost skolovanja , a posebno za mogucnost zaposlenja. U relativnoj blizini od 10 do 25 milja ima samo dvije kompjuterske kompanije i one trenutno spremaju otkaze administraciji.

Vjerujte mi jako bi volila raditi svoj posao i neovisti o nikome. To je u mjestu i uvjetima koji su ovdje gotovo nemoguce. Nazalost je tako. Ja sam samo u poziciji da pratim partenara za ove dvije ili 3 godine koliko je on odlucio da ostane jos u Americi i da onda razvijem posao u Hrvatskoj. Narvno, on to moze i promijeniti i zeliti ostati ovdje, nije ta njegova odluka tako cvrsta. Uspjeh i zivot u Hrvatskoj gleda kroz moj financijski uspjeh u poslu koji bi tamo mogla postici. Kad bi sad otisli za Hrvatsku i ozenili se , to bi za mene bila najpovoljnija verzija. Nebi barem gubila vrijeme. Osjecam se vrlo mladom i zdrava sam ali vi neznate sto vam zivot nosi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vec smo jucer malo pricala na temu skole, ne prolazi uopce. Naime, ja kako sam vam kazala imam i engleske diplome i sve to sto imam do sada od skole, mogu otvoriti svoj privatni business ali samo bazirano na web-u, jer face to face nce nitko doci, zivi se u losoj regiji za takvu vrstu offica.. Znaci samo online bi mogla raditi privatno. Da bi to mogla raditi i imati neki novac od toga u ovoj zemlji, treba jako puno vremena. Puno ih ima koji tako rade u moj struci, i previse. Konkurencija je ogromna. Ja radim vec sada na izradi web-a, i znam da mogu otvoriti privatni posao na osnovu mojih diploma ovdje ali za rad face to face i pravi office, mi bi se morali seliti, a on to nije voljan ni u kojem slucaju.

Drugo, moj partner ima velika primanja, i smatra da ako i ja radim da bi nam porez puno toga pojeo. Sa druge strane nije voljan dati ni deparac, jer kako kaze zeli stediti sto vise novca dok radi.

Opcenito nije za to da ulaze nesto vise u moj napredak ovdje sto se tice posla. Njegova podrska je jako bitna i nemogu kazati da je imam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

Pročitao sam ove diskusije na temu predbračni ugovor u Americi.,prijedlozi veterana -perservera su ohrabrujući i dobri .

U svemu tome ja se pitam kako se Vi kao poznavalac duša osjećate u sebi . U bibliji piše da čovijek treba puno opraštati -prilagođavati se međutim u nastavku teksta biblije kojeg ne pročitamo do kraja stoji isto da je to opraštanje limitirano dostojanstvom .Važno je da sve što činimo nam donosi neko zadovoljstvo a i materijalno mora biti u plusu , inače sve nema smisla .Prilagođavanje mora biti dragovoljno i obostrano i obostrano prihvaćati različitosti .

 

Vi imate i moralnu obvezu prema sebi , svom biću ,pa kod donošenja odluka i potpisivanja ugovora vodite računa o tome .

Vratite se Vi nama mi Va strebamo , sa Vašom profesijom biti ćete uvažena dama .

 

Pozdrav i sretno ! Ude :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani

 

Hvala vam na ovoj podrsci i svim rijecima potpore.

Slazem se da se za ljubav moze puno zrtvovati, ali treba postivati i svoj dignitet i misliti na svoje sveukupno dobro.

Amerika je tezak, hladan i vrlo materijalan svijet.

Sve se izrazava i vrti oko dolara. Nakon vise od pet godina veze,sa puno mojih oprastanja i zrtvovanja, predbracni ugovor i sve ove price i nagodbe su vec u startu "uvrijedljive".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo me opet sa vama, nakon savjeta dodatnih sa americkim odvjetnikom putem telefona. Americka odvjetnica smatra:

ja se nema sta sama dogovarati sa gospodinom jer niti neznam svoja prava obzirom da ne poznam americki zakon.

Ja treba da zastupam to sto je ispravno za mene i da kazem da ne zelim predbracni ugovor nakon 5 godina veze.

Ako je on taj koji to zeli, neka to stavi na papir i ja cu to odnjeti mom odvjetniku koji ce mi na osnovu toga ukazati na sva moja prava i u kojim slucajevima treba sta da trazim.

Znaci, nemam se sta sa njim dogovarati jer on radi taj ugovor zbog sebe , da sebe zastiti, ne mene.

Postoje i posebni zakoni vezani za beneficije iz drzavne penzije, nadalje u slucaju bolesti se treba dodatno zastititi, prevare i bilo cega da ako nisi kriv ne placas penale. Ja se stvarno neznam dogovarati u tom pravcu bez odvjetnika. Sada tek vidim da ovo sto mi on zeli servirati, lici vise na brak za papire i bez velikih obaveza i bez gubitaka za njega ako dode do problema.

Meni se cini da je premalo sada vremena ostalo da se kroz ovo sve prode. Probat cu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izgledi su da je jedino

, sto bi vama moglo biti vrijedno - green card.

 

Mala opaska - vas sada ne trebaju zanimati statisticke karakteristike populacije u kojoj se nalazite, vec vas odnos s jednim pojedincem.

Od pocetka je u ovoj temi jasno da vi ne znate sto su njegove individualne karakteristike a sto pravni i ostali obicaji okoline.

Zato je vazno da ste kontaktirali odvjetnika.

S druge strane, ako biste se odlucili udavati, provjerite

s odvjetnikom rok nakon kojeg mozete dobiti green card (cak i da se razvedete od osobe X). Nemojte misliti da cete morati sutjeti i trpiti ispod ljudskog dostojanstva jer morate izdrzati neki rok od tri godine.

 

(btw.To je u USA povoljnije nego za strance u RH.)

 

Pitajte odvjetnika (pouzdano znam da postoje i citava odvjetnicka drustva specijalizirana za pomoc strancima u tom podrucju i subvencionirane udruge, trazite dan kad daju besplatne savjete...Ili nazovite nekog odvjetnika pa se pogodite da vam preko telefona da jedan ili dva savjeta za 50 ili 100 dolara...Pa to je bar Amerika!

 

Kao sto vidite, ne radi se samo o tome da se zastitite u slucaju onoga sto znate, vec da se zastitite od onoga sto ne znate.

Zato je nenormalno da vas mi ovdje savjetujemo a da vi niti ne znate ugovore po kojima on primjerice ima privatnu mirovinu ili zdravstevno za bracnog partnera.

 

NEmojte se vise nista s njime dogovarati. Vi ste u inferiornom polozaju i stalno ga molite da bude fer.

Spustite loptu na zemlju, ocekivanja smanjite do nule, uzivajte u malim sitnicama, i samo pricekajte da vam on predlozi ugovor. Bez diskusije. Recite mu da vi ne mozete procijeniti kakve obveze i duznosti za vas proizlaze iz tog ugovora (ne spominjite svoje dzeparce itd), te da cete to dati strucnjaku na uvid. Uzmite prebr. ugovor i kontaktirajte tog odvjetnika koji izgleda sasvim OK.

On ce navjerojatnije trebati i kopije njegovih ostalih ugovora o mirovinama itd... da bi mogao procijeniti dosege predbracnog ugovora. Dakle, ne trebate vi od njega traziti nikakve kopije.

Ako je vas partner u redu, on ce nakon toga imati sluha za misljenja vaseg odvjetnika, a ako je gluh za sve osim za svoje misli u svojoj glavi - sve ce vam biti jasno.

 

Do tada uzivajte u americkoj verziji "zabiti" a na kraju se u najjednostavnijoj varijanti vratite tamo gdje se imate vratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postupit cu u skladu ovih vasih savjeta. Green card mi nije cilj i necu to placati nikakvim ustupcima. To sam vec kazala. Danas sam saznala u razgovoru sa odvjetnikom da je zakon i u ovoj drzavi korektan i da on nemoze misliti da bi mu se oduzelo pola u slucaju razvoda braka nakon par godina. To sve ide i po godinama braka, sto je korektno.

To sam mu kazala nakon sto sam rekla da ja nezelim predbracni ugovor. Ako nas i zakon stiti korektno, zasto bi nam to i trebalo?! On ne reagira. Gluh je na sve. Kaze ovako razlog zasto trazi ugovor je kad prestane raditi za dvije godine ili 3 i ode u Hrvatsku, zeli da ima pravo da uzme svoj novac i vrati se u Ameriku ako mu se ne dopada ili ako nebude imao zdrastveno ili neko drugo pravo koje mu je vazno. Eto, ja sam kazala da ne zelim ugovor, pa sada idemo dalje. Sutra cu mu jasno poruciti da to stavi na papir, pa idemo preko odvjetnika.....pokusavam ovo voditi na nacin da se ne izgubi toplina odnosa i dobrih vibracija, ali nije lako, vjerujte mi.

A vrijeme prolazi i kraj mjeseca ce skoro, a onda je vrijeme da se vratim kuci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stovani

 

Evo me opet sa vama danas. Stvari izgleda nece moci ici u pravcu nagodbe putem odvjetnika, nije prihvaceno sa druge strane....ono sto je vise nego ocito u ovom trenutku jest da jedini dogovor koji se moze postici jeste da se on ogradi sa svojm mirovinom kao njegovom iskljucivo a ja se isto tako ogradim sa mojim stanom u Hrvatskoj kao iskljucivo mojim, i tu se nista ne dijeli i svak sa svojim raspolaze.

Nakon registracije braka, za par mjeseci kad stigne green card, ja se vracam u Hrvatsku i posvetim se svom businessu.

Netreba mi nijedna milostinja, niti nikakv deparac, imat cu sve svoje. Mozemo se vidati povremeno u oba pravca. Ja cu zivjeti u Hrvatskoj, gdije i pripadam i osjecam se najbolje.

Ako ostane ljubavi ostat ce i brak, ako ne ostane, razvod bez po muke. Ako brak opstane, moze doci zivjeti samnom i prodonositi nasoj zajednici, i meni i njemu moze biti lakse i mozda ljepse. Da bi se ja preselila ponovo ,da eventualno zivim sa njim u Americi, ovaj ugovor se mora ponistiti ili gospodin mora biti voljan da mi osigura uvjete koje me vise stite kao njegovu zenu.

Ovo me toliko zamorilo da jedva cekam da se skine sa dnevnog reda i da se koncetriram na pametnije stvari i na svoju buducnost. Hvala vam puno na savjetima, podrsci i razumjevanju. Uz vas sam postala i ja jaca u mojim odlukama na mom putu prema sreci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija