Jump to content

hitno! žalba na presudu prekršajnog suda


reeleone

Preporučene objave

Dobio sam presudu Prekršajnog suda iz Našica.Žalio sam se na kaznu zbog brzine. Iznenadilo me što su mi uskratili Pouku o pravnom lijeku. Citiram: Protiv ove presude žalba nije dopuštena.Kako je to moguće, zar nije dozvoljeno žaliti se na svaku vrstu presude?? Hitno Vas molim za odgovore jer ipak planiram napisati i poslati žalbu u roku od 8 dana. Veeelika hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kako onda citirate da žalba nije dozvoljena ako vam nisu dali uputu o pravnom lijeku. Najvjerojatnije ste preskočili činjenicu da ste već podnijeli jedan pravni lijek - prigovor. Neki su naši vrli političari nešto evoluirali pa s novim Prekršajnim zakonom za blaže prekršaje ne dopuštaju redovni pravni lijek na Visoki prekršajni sud, već se odlukom Prekršajnog suda kao drugostupanjskog tijela stvar rješava pravomoćno. Ipak svi moramo priznati da su dosadašnji pravni lijekovi dovodili do apsurda. Mislim da je najbolje ne voziti brzo i to je zasigurno najbolji i pravni i svaki drugi lijek.

 

Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ima nešto, ali za ovo stvarno morate imati dobar razlog:

 

PREKRŠAJNI ZAKON

3. ZAHTJEV ZA ZAŠTITU ZAKONITOSTI

 

Zahtjev za zaštitu zakonitosti i primjena Zakona o kaznenom postupku

 

Članak 220.

(1) Protiv pravomoćnih sudskih odluka i protiv sudskog postupka koji je prethodio tim pravomoćnim odlukama državni odvjetnik Republike Hrvatske može podignuti zahtjev za zaštitu zakonitosti ako je povrijeđen zakon.

(2) Odredbe Zakona o kaznenom postupku koje se odnose na podizanje zahtjeva za zaštitu zakonitosti i odlučivanje o njemu na odgovarajući će se način primijenjivati na zahtjev za zaštitu zakonitosti u prekršajnom postupku.

(3) Državni odvjetnik ne mora podići zahtjev za zaštitu zakonitosti ako smatra da je povrijeđen zakon, ali da povreda zakona nije utjecala na pravilnost odluke i da se ne radi o pravnom pitanju važnom za jedinstvenost sudske prakse ili zaštitu ljudskih prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve je u redu i sve je po zakonu.

moji prethodnici su se malo zaletili jer su vjerojatno preskocili vasu recenicu

Žalio sam se na kaznu zbog brzine

 

dakle, prema novom zakonu imate se samo jednom pravo zaliti i to ne bas zaliti vec samo "prigovarati".

 

npr:

1. mup izdaje prekrsajni nalog

2. ulazete prigovor

3. prekrsajni sud

THE END

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Bok!

Želim s vama podijeliti svoje iskustvo, a ako netko ima pravni savjet plaćam kavu!

Ovako:od PP Korenica sam dobio obvezni prekršajni nalog jer sam se kretao teretnim vozilom Citroen Jumper NDM 3,500,00 kg kroz NP Plitvička Jezera, a što je zabranjeno za teretna motorna vozila (regulirano prometnim Znakom, zabrana prometa za teretna vozila).Na nalog sam se žalio i Prekršajni sud u Gospiću, Stalan služba u Korenici je donijela presudu u kojoj sam kriv i nije dopuštena žalba na presudu.E sada ja sam našao Priručnik za osposobljavanje vozača motornih vozila za C,D i E kategoriju u kojem stoji "Zabrana prometa za tertna vozila zabranjuje promet teretnim automobilima čija najveća dopuštena masa premašuje 3,5 tona, što znači da ako vozači TA NDM manje od 3,5 t, naiđu u prometu na ovaj prometni znak, mogu nastaviti kretanje.

Mene zanima da li postoji neki drugi sud na koji ja mogu podnijet prigovor/žalbu ili neka druga pravna mogućnost kojom bi mogao dokazati neukost policije i suda, žalosno.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bbobina je napisao:

Mene zanima da li postoji neki drugi sud na koji ja mogu podnijet prigovor/žalbu ili neka druga pravna mogućnost kojom bi mogao dokazati neukost policije i suda, žalosno.

 

Ne.

 

Jedini ste vi neuki u svemu ovom.

 

Pročitajte Zakon o sigurnosti prometa na cestama, Pravilnik o prometnim znakovima, signalizaciji i opremi na cestama i sadržaj prometne dozvole vozila kojim ste upravljali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Iako je zakonom predviden,rad za opce dobro na slobodi tesko cete dobit jer kod nas,nazalost, nije u praksi ureden,tako da ce Vam ga rijetko koji sudac odrediti. Uostalom, da bi doslo do primjene navedenog instituta, prethodno se treba provesti prisilno izvrsenje novcane kazne,pa tek po proteku godine dana od neuspjele naplate moguca je zamjena navedene kazne zatvorom,odnosno radom za opce dobro na slobodi.

 

Ažurirano

 

Iako je zakonom predviden,rad za opce dobro na slobodi tesko cete dobit jer kod nas,nazalost, nije u praksi ureden,tako da ce Vam ga rijetko koji sudac odrediti. Uostalom, da bi doslo do primjene navedenog instituta, prethodno se treba provesti prisilno izvrsenje novcane kazne,pa tek po proteku godine dana od neuspjele naplate moguca je zamjena navedene kazne zatvorom,odnosno radom za opce dobro na slobodi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

dakle, prema novom zakonu imate se samo jednom pravo zaliti i to ne bas zaliti vec samo "prigovarati".

 

npr:

1. mup izdaje prekrsajni nalog

2. ulazete prigovor

3. prekrsajni sud

THE END

 

upravo sam i ja dozivio neugodan sok kad sam procitao da se na presudu nemogu zaliti. naime, sudac se u obrazlaganju vodio se tezom koju ja uopce nisam iznio niti je ona bila kljucna u mojoj obrani. nadalje, niti su me ispitali u mjestu boravista, sto sam trazio u prigovoru, niti su ispitani svjedoci koji idu meni u korist niti su provjereni navodi koje sam naveo u prigovoru. umjesto toga, sutkinja je pricu umotala tako da, pravno gledano, sve stima i presudila na moju stetu. i kako sad ja nemam pravo na pravnu zastitu u ovakvim slucajevima po sustavu koji da bi funkcionirao mora ispostovati odredbu po kojoj svi imaju pravo na posteno sudjenje sta ovdje ocigledno nije bio slucaj. znaci li to da je presuda nevaljana? mislim razumjem da ne znaci ali u get the point. sto sad? sigurno postoji neki pravni lijek kojim se mogu zastiti. mislim da se razumjemo, ic cu svakako i na konzultacije sa svojim odvjetnikom ali volio bih cuti vise misljenja. mislim da razumjem pravo i postulate na kojima pociva, sam se branim i mislim ovo dobit. unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Da li je u ovom slučaju moguće ići na sud u Strazburu ili se to ne računa za ovakve slučajeve. Naime, sud za ljudska prava prihvaća tužbe onih građana koji su iscrpili sve pravne mogučnosti u svojoj državi. Ako nemaš pravo na žalbu, onda ispada da si iscrpio sve pravne mogučnosti u svojoj zemlji, zar ne?

 

Naravno, ne mislim se žaliti u strazbur zbog prometnog prekršaja, ali postoje neke druge situacije gdje ljudi ne žele prihvatiti prekršajnu osudu jer tu osudu kasnije koriste neke druge državne službe za pokretanje dodatnih postupaka.

 

Dakle, može li se ići u Strazbur u ovakvom slučaju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DrAnte,

 

postoji i ta mogućnost, ali biste se prije toga morali obratiti Ustavnom sudu sa ustavnom tužbom, pa po njegovoj odluci - Strasbourg.

 

Osobno smatram ovo isključenje žalbe vrlo dvojbenim, budući da su u, nazovimo to, "prvom stupnju" osoba ovlaštenog tužitelja i "suda", spojeni u jednom subjektu (pa ispada ona stara "kadija te tuži, kadija ti sudi").

 

Pandan u kaznenom postupku bi recimo bio da DORH "sudi" u "prvom stupnju", na njegovu odluku ide žalba/prigovor sudu i tu priča završava. Malo karikiram, budući su kazneni i prekršajni postupak neusporedivi po svojoj težini i posljedicama po društvo, ali razlike ne bi smjelo biti. Ovdje je naš zakonodavac očito "žrtvovao" potpuni legitimitet postupka u korist ekonomičnosti.

 

Nije mi poznato je li itko dosada došao do Strasbourga s ovakvim slučajem, a bilo bi zanimljivo vidjeti njihovu odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DrAnte,

 

postoji i ta mogućnost, ali biste se prije toga morali obratiti Ustavnom sudu sa ustavnom tužbom, pa po njegovoj odluci - Strasbourg.

 

1. A da li ustavna tužba onda odgađa naplatu novčane kazne i eventualne druge konzekvence te presude ili ta tužba ide posebno i ne odgađa naplatu?

 

2. Da li je trošak pokretanja ustavne tužbe velik i da li to uopće može sebi priuštiti obični građanin? Odnosno zanima me red veličine, da li u slučaju gubitka moraš platiti npr. 5000 kn ili npr. 150 000 kn?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne odgađa a u današnje vrijeme prije će doći do ovrhe kazne nogo US riješi svoje.

 

Prije pisanja treba dobro pručit ovo:

http://www.usud.hr/default.aspx?Show=c_praksa_ustavnog_suda&m1=2&m2=0&Lang=hr

 

http://www.usud.hr/default.aspx?Show=prema_clancima_ustava_republike_hrvatske&m1=2&m2=130&Lang=hr

 

Kako je poštovani G-man objasnio "kadija te tuži, kadija ti sudi" mislim da bi ustavna tužba išla samo na Prekršajni zakon vezno za žalbe a ne i na presudu suda i to po čl.43 http://www.zakon.hr/z/137/Ustavni-zakon-o-ustavnom-sudu-Republike-Hrvatske.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. A da li ustavna tužba onda odgađa naplatu novčane kazne i eventualne druge konzekvence te presude ili ta tužba ide posebno i ne odgađa naplatu?

 

Ne odgađa. Teoretski bi mogla odgoditi ovrhu, ali ne u vašem slučaju, mora se raditi o znatnijim iznosima i mogućim teškim i nepopravljivim posljedicama po podnositelja.

 

2. Da li je trošak pokretanja ustavne tužbe velik i da li to uopće može sebi priuštiti obični građanin? Odnosno zanima me red veličine, da li u slučaju gubitka moraš platiti npr. 5000 kn ili npr. 150 000 kn?

 

Obveze plaćanja pristojbe nema, tako da jedini realan trošak bio bi onaj odvjetnika da sastavi tužbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija