Jump to content

opća u profesionalnu


SNJEG

Preporučene objave

Dugo pratim legalis, imam jednu nepoznanicu pa sam odlučio da se registriram.

Pitanje za znalce, dobio sam opću nesposobnost za rad 30% vojno, 70% civilno, interesira me dali se može žaliti na opću nesposobnost da se preinači u profesionalnu, obzirom da se sa općom ne može imati ni sklopljen ugovor o djelu (honorarno)? Tko zna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

SNJEG je napisao:

Zna li tko gdje se žalim i u kojem roku od dana primitka rješenja?

 

 

Možete se vi žaliti...,žalbeni rok vam je 15 dana od dana primitka rješenja uključujuči i subote i nedjelje i praznike ali...

 

Također možete tražiti i 100% vojnu mirovinu,ljetovanje u Grčkoj,puni tank benzina itd..ali postavlja se pitanje čemu sve to i što je od toga ostvarivo ....

U vašem slučaju malo toga... ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citam ovo iz dana u dan i sve mi je manje jasno!

Trenutno sam na bolovanju 6. mj.(pts), cekam ratni put da rijesim 100% bolovanje kao posljedica rata, šuška se da ce me po novom zakonu skinuti sa bolovanja nakon 6. mj., cekam ratni put i za reviziju HRVI na konto ranjavanja iz 1992.g. i sada me zovu u postrojbu da potpisem 6.A ?!?!?!?

Što mi je ciniti? Ima li tko savjet.

PS. branitelj-dragovoljac, po cinu narednik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne ljutim se na "packe" koje sam dobio.nije pad koncentracije već mi je vjerovatno "ispao vlak iz šinja" kad sam pročitao ,mislim,nikad gluplje pitanje.netko bi "ubio" da može dobiti opću.večina pitanja na forumu i jesu kako iz profesionalne u opču da mirovina bude kako tako veća."gospodin" je možda i lažnjak kad želi i može unatoč bolesti i raditi.nekažem da branitelji koji boluju od ptsp-a ne mogu neke sitnije poslove oko kuće obavljati ali ići ponovno u poduzeće raditi 8 sati tu nešto "smrdi" :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

ne ljutim se na "packe" koje sam dobio.nije pad koncentracije već mi je vjerovatno "ispao vlak iz šinja" kad sam pročitao ,mislim,nikad gluplje pitanje.netko bi "ubio" da može dobiti opću.večina pitanja na forumu i jesu kako iz profesionalne u opču da mirovina bude kako tako veća."gospodin" je možda i lažnjak kad želi i može unatoč bolesti i raditi.nekažem da branitelji koji boluju od ptsp-a ne mogu neke sitnije poslove oko kuće obavljati ali ići ponovno u poduzeće raditi 8 sati tu nešto "smrdi" :misli:

 

NIšta tu ne smrdi. Kada papiri odu na prvostupanjsku, a onda i na drugostupanjsku, nitko ne može znati što će vještaci procijeniti, da li ste slučaj za opću ili profesionalnu. Vidio sam dosta papira od mojih kolega (svi smo iz gardijske brigade, proveli u njoj 10-ak i više godina), neki su dobili opću uz kudikamo manje papira i kraće razdoblje liječenja, a neki profesionalnu nakon dužeg liječenja i "jačih" papira. Naš zaključak - liječničke komisije rade po vrlo neujednačenim kriterijima. Onako narodski rečeno, "kak im se sprdne". Jer kako inaće objasniti da netko uz F43.1 i F62 dobije opću, a netko uz F43.1, F32.2, F62, F10 (alkoholizam!), gotovo dvostruko dulje trajanje liječenja, registriranih "ispada" u familiji i u društvu, uvjerljivo jaće terapije ljekovima i nekoliko "seansi" u Vrapću dobije profesionalnu?

Ali na stranu sad te nelogičnosti, činjenica je da postoje te dvije kategorije - profesionalna i opća. Svima je poznato što koja znaći. Što je sad tu čudno ako je čovijek dobio opću, a ipak se ne osijeća potpuno nesposoban za rad? Hoću reći, uz takav rad i najblaže rećeno čudne kriterije tih komisija, uopće nije neobićno da netko dobije "krivu" nesposobnost. Zašto bi odmah zbog toga bio lažan? Po meni, lažniji su oni koji su na osnovu nekoliko mjeseci (a neki i svega nekoliko tjedana!) provedenih na ratištu dobili profesionalnu, a sada se godinama upiru da se to pretvori u opću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zadrav

 

malo ga i braniš.po onome kako je sve ispalo nije uopće ni trebao tražiti mirovinu.nije PLP i DLP "SLASTIČARNICA" da tražiš sladoled (vrstu mirovine) kakvu bi "želio".procjena vještaka je kakva je.svi bi veću mirovinu ali se ne usliše svima želje.na koncu konca ima mogučnost da " zamrzne" mirovinu i legalno se zaposli ili neka radi na "crno". :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

zadrav

 

malo ga i braniš.po onome kako je sve ispalo nije uopće ni trebao tražiti mirovinu.nije PLP i DLP "SLASTIČARNICA" da tražiš sladoled (vrstu mirovine) kakvu bi "želio".procjena vještaka je kakva je.svi bi veću mirovinu ali se ne usliše svima želje.na koncu konca ima mogučnost da " zamrzne" mirovinu i legalno se zaposli ili neka radi na "crno". :smijeh:

 

Kao što ga vi imate pravo napadati, ja ga imam pravo braniti. HZMO priznaje profesionalnu mirovinu, kod koje čovijek djelimično zadržava radnu sposobnost i MOŽE RADITI određene kategorije poslova. Po ovome kako ti nastupaš, svi oni koji su dobili profesionalnu su "lažnjaci" - jer su, što bi se reklo, "ni v..t ni mimo". Uostalom, jesu li zdravstveno stanje i dijagnoza bolesnika konačni? Može doći do pogoršanja, ali i poboljšanja. Možda je nakon liječenja njegovo zdravstveno stanje poboljšano i on se sada ne osijeća potpuno nesposoban za rad, što je možda prije godinu-dvije bio. Čovijek bi nešto legalno pokušao raditi. Napominjem, LEGALNO, jer profesionalna mirovina to dozvoljava. Dakle on želi legalno sebi smanjiti mirovinu. I sad je on sumnjiv, lažnjak ili slično, što ti i još neki ovdje isinuirate u svojim postovima? A oni koji stalno kukaju, lijeće se godinama (a uprkos tome zdravstveno stanje im se stalno "pogoršava") pokušavaju na sve naćine dokopati se opće nesposobnosti (ako već nisu prije)ali ih uredno vidiš po kafićima, kladionicama, imaju normalan društveni život, familija OK, mnogi rade na crno u fušu, imaju firme koje su naravno registrirane na suprugu, dakle oni su pošteni invalidi? Znam ih takvih desetak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to što "ekipa" radi na crno ide u neki drugi koš.ako imaju opču i nalaze se u kafićima,kladionicama i ostalim "ustanovama" koje navodiš je njihovo pravo gdje će biti u svoje slobodno vrijeme.ako ne rade na crno,možda,im mirovina pokriva sve izdatke domačinstva ili nemaju (nežele) raditi.fora je u "osobi" koja je zbog bolesti dobila opču nesposobnost za rad.znamo što to znači.on je i prije radio (znači da je radno sposoban) ali po nalazima ,predpostavljamo,psihijatra i na kraju po zaključku vještaka nije radno sposoban što dokazuje dobiveno rješenje.sada kad on nemože legalno(nastaviti) raditi zbog vrste mirovine sada mu se "ODJEDNOM" zdravstveno stanje popravilo.ma nemoj mi reči.nisam još sreo psihičkog bolesnika koji se liječio par godina i onda "odjednom" ozdravio.

 

baš sam razgovarao sa jednim prijateljom o ovome pitanju i došli do nekog zaključka koji nemora biti važeči ali bi mogao držati vodu.imaš profesionalnu i zaposliš se legalno.jedan dio mirovine "vratiš" a primaš recimo 4 000 kn plače i za neki kratki period (2-3 mjeseca) odeš na bolovanje.kao diagnozu navedeš ptsp i imaš pravo na 100% bolovanje.i onda dobiješ dobro bolovanje i mirovinu i možeš pjevajuči u " ustanove" koje si naveo.

 

SF ili ne.možda. :kavica::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Buda,

 

Očito nam se stavovi o invalidnosti bitno razilaze. Ja samo mogu reći da bi za ovu državu, ovo društvo i sve nas osobno bilo puno bolje kad bi više nas "odjednom" ozdravilo i ponovo bilo barem djelomićno sposobno za rad, i željelo i imalo gdje LEGALNO raditi. Osobno smatram da je ova država dijelila (i još dijeli) šakom i kapom invalidske mirovine, a posebno one opće. Po meni (a i po liječnicima)opća nesposobnost za rad pretpostavlja jako teško oboljenje ili invaliditet, gubitak ekstremiteta, vida, sluha i slične stvari. Ako je rijeć o psihi odnosno PTSP-u, onda to moraju biti iznimno teški slučajevi. Znam nekoliko takvih. Oni ne rade na crno, nemaju nikakve firme, socijalno su izolirani a rijetko više i voze auto jer su svjesni koliko su nakljukani xanaxom i sličnim. Takvi ljude može svatko prokužiti nakon 5-10 minuta razgovora ili ponekad samo promatrajući ih. Ali neuporedivo više znam onih koji imaju opću na osnovu PTSP-a, a ponašaju se kako sam ti rekao u prijašnjem postu. Daleko od toga da oni nemaju određenih psihičkih problema, ali budimo realni, to nije za opću.

A inaće što se tiće ozdravljenja "odjednom" kako ti kažeš - kad bi sad netko nekim čudom progurao zakon da svi koji su u općoj moraju vratiti vozačke (što uopće ne bi bilo nelogično), ja ti garantiram da bi 50% onih sa općom "odjednom" prizdravilo i tražilo profesionalnu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi mislim da uopće nije u redu da se vodi ovakav razgovor

svaki koji zna "LAŽNJAKA" neka ga prijavi ali shvatite da je sve to jedino da si ljud osiguraju neku egzinstenciju za budućnost jer od ove naše pokradene i osiromašene zemlje mogu još jedino to dobiti

danas u lijepoj našoj oni koji su pucali po nama imaju veća prava nego mi a to je žalosno a javnost samo pljuje po nama i to baš zato što nismo složni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam tko griješi u formuliranju invalidnosti od nas dvojice.komisije ,barem kako ja znam,ne dijele opču mirovinu kako ti kažeš šakom i kapom.više ih rekao da ih ne dijeli smanjeno. više se nemože dobiti ni povečenje omjera zbog pogoršanja bolesti samo ako se pojaviš kod vještaka.što se tiče opisa opče nesposobnost tu se slažem.ja imam opču nesposobnost,a prije profesionalnu.što se tiče profesionalne i rada pod tom mirovinom ako imaš profesionalnu i piješ recimo xanax,depamkine crono 200/300,prazine,fevarin,dorcium ili ostale lijekove svakodnevno budi siguran da nisi radno sposoban.to ti jamčim 100%.ako pak nepiješ ništa sposoban si za rad i sa opčom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Buda i Roda,

 

SNJEG je otvorio ovu temu sa konkretnim pitanjem, a neki od vas ga dočekali na volej. Čovijek pošteno priznaje da nije za opću, radio bi ipak nešto honorarno, legalno, sukladno zakonu, a ne kao neki na crno. I sad umjesto da mu se pomogne kakvim pravnim savjetom (tko može i zna), čovjeku se podmeću klipovi. Ovdje mu se svi isčuđavaju, pišu da bi "neki ubili za opću" i slićno. Ti su kao normalni? Pa je li to pošteno? Ja sam u svom prvom postu rekao što mislim o radu tih liječničkih komisija i o njihovim neujednačenim kriterijima. I siguran sam da su neki zbog toga nepravedno dobili profesionalnu, a realno su trebali dobiti opću, ali isto tako ima i obrnutih slučajeva. SNJEG je očito jedan od njih. Stvarno ne znam koga bi i zašto trebalo smetati što čovijek to pošteno priznaje i zašto mu se isinuira da "tu nešto smrdi", "možda je lažnjak" i drugo? Zašto kad netko iz profesionalne traži savjet kako prijeći u opću nema takvih isinuacija, a šanse da je "lažnjak" nisu ništa manje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naš zaključak - liječničke komisije rade po vrlo neujednačenim kriterijima. Onako narodski rečeno, "kak im se sprdne". Jer kako inaće objasniti da netko uz F43.1 i F62 dobije opću, a netko uz F43.1, F32.2, F62, F10 (alkoholizam!), gotovo dvostruko dulje trajanje liječenja, registriranih "ispada" u familiji i u društvu, uvjerljivo jaće terapije ljekovima i nekoliko "seansi" u Vrapću dobije profesionalnu?

 

 

 

Da bi komentirali i ocijenjivali rad komisije(a da vas se ozbiljno shvati) morali bi imati u najmanju ruku barem formalnu naobrazbu jednaku jednom članu komisije a sve ostalo je....

 

F43.1 u kombinaciji sa F 10(Duševni poremećaji i poremećaji ponašanja uzrokovani alkoholom) je opasna kombinacija pogotovo ako je osoba i prije rata bolovala od iste ali pri određivanju mirovine uvelike smanjuje vojni dio-štetna uporaba alkohola.

Također ukoliko postoji više tkz.šifri uzrok se može odrediti prema bilo kojoj a može biti i u komorbiditetu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roda91 je napisao:

zadrav ! Plemeniti ti je odgovorio na mješanje jabuka i krušaka ja sam ti to isto prikazao na slikovit jednostavan naćin ali oćito ga nisi shvatio ptsp + alkoholizam = atomska bomba o toj kombinaciji na žalost imaš odgovor i u današnjim novinama

alkoholizam UVELIKE ruši ocjenu komisije

:kavica:

 

Ništa ja nisam pomiješao, pažljivo pročitaj moje postove od početka. Ja nigdje nisam spominjao omjere rat-mir na koje se Plemeniti zakvačio. Spominjao sam samo opću i profesionalnu. Ako je čovijek potpuno nesposoban za rad, trebao bi dobiti opću, a omjer rat-mir nema sa time veze. Alkoholizam u primjeru iz mog posta je dotičnom čovijeku bio ZADNJA dijagnoza, puno vremena nakon F43.1, F32.2 i F62 i samo kao posljedica toga. Vjerojatno je utjecao na omjer rat-mir, ali ne i na opću ili profesionalnu. A trebao je, jer čovijek je ruina (na žalost), potpuno nesposobna za rad. Uostalom to je samo jedan primjer, a kao što sam rekao znam nekoliko njih i bez alkoholizma koji su realno u jako teškom stanju, a nemaju opću. I dalje stojim iza svake svoje rečenice o neujednačenim kriterijima tih komisija. A opaska Plemenitog o tome kako bih trebao imati formalno obrazovanje kao i ti doktori u komisijama da bih mogao komentirati njihov rad je najblaže rećeno smiješna. Po toj njegovoj logici nitko ne bi smio ništa komentirati što je izvan njegove struke. Ni ti, ni ja, niti itko drugi tko nije po struci pravnik ili doktor ne bi trebali komentirati ništa na ovom forumu. Ne bi trebali doma komentirati ni rezultat nogometne utakmice, jer nismo nogometaši ili treneri. Ma hajde...

 

Na kraju, mislim da je dosta ovog našeg prepucavanja. Ja sam branio čovijeka (SNJEG)jer smatram da je napadnut bez razloga, a samo je kao i svi mi na ovom forumu želio dobiti savjet.

 

Da li ima itko na ovom forumu tko može bilo što konkretno savjetovati SNJEGU, a bez prigodnih isinuacija i uvreda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelju !: možda je i bilo malo nekontroliranih rijeći ALI?

ako ćovjek ima profesionalnu mirovinu uredno se lijeći a zdrastveno stanje mu se pogoršava pokrene se novi postupak uz malo strpljenja i dobit će opću nesposobnost i ovi u komisiji su ljudi vidjet će preko papira da se nešto događa pobogu ako nejde to ide preko suda :misli::kavica:

 

SNJEG !: ima opću u omjeru rat30%-70%mir nevidim u ćemu si ga ti branio a ostali po tvom napadali. listajući postove svi mu sugeriraju da bi bili sretni u općoj :misli: nevidim logiku tvog "BRANJENJA" :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zadrav:

 

 

Bespredmetno je s vama raspravljati kad ni sami neznate što želite napisati....

Citat:

 

Naš zaključak - liječničke komisije rade po vrlo neujednačenim kriterijima...

 

Dakle vi niste ništa komentirali nego donjeli "zaključak" a to i komentar su dva potpuno različita pojma... da bi nešto komentirali morate barem donekle poznavavti materiju a za donošenje zaključaka u potpunosti...toliko o točnom čitanju postova...

 

Bolje vem je da na ovakav način nikoga ne branite...

 

:smijeh: (bit će bolje za oboje- i branitelja i branjenika)

 

S moje strane zaključujem s ovim!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija