Jump to content

hv - mup


pop84

Preporučene objave

pop84 je napisao:

sve u redu dečki,ali moje pitanje je zašto pripadnici mup-a imaju pravo na dva čina gore a pripadnici HV-a ne . :-?

 

...isto tako može se postaviti pitanje zašto djelatnici mupa- pri odlasku u mirovinu a koji su bili u DR nemaju pravo na otpremninu uvećanu za nekih 520 kn ( otprilike kuna ) po mjesecu provedenom u ratu a djelatnici hv-a imaju ?????...

 

...eto zašto je to tako ????...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moje pitanje se odnosi na invalidske mirovine ,ustvari ne znam kako da to objasnim .Jasno mi je to oko otpremnina ,ali uzmimo ovakav primjer ( ispravite me ako griješim jer zaista nisam upućen nego više je ,ono rekla-kazala).Pripadnik rezervnog sastava mup-a , nakon rata ,vraća se na svoje redovno radno mjesto kao prije rata , oboljeva npr. od PTSP -a i odlazi u vojnu mirovinu idobiva dva čina gore .Pripadnik HV-a u istoj situaciji nema pravo na dva čina gore . Dali je to točno i ako je ,po kojoj zakonskoj osnovi ? .Molim članove foruma da ne shvate ovo kao nekakav pokušaj zavade mup-a i hv-a , nego čisto je informativno , jer čini mi se da se Kompa malo uvrijedio. Pozdrav ! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pop84 je napisao:

jer čini mi se da se Kompa malo uvrijedio. Pozdrav ! :palac:

 

...nisam se uvrijedio , ja isto samo pitam zašto je to tako ?...

...recimo pripadnik sjp-e mup-a bio je cijeli rat po terenima i akcijama ništa manje od nekoga iz hv-a, pa opet ovaj iz mup-a nema pravo na tih nekih otprilike 520 kn / mjesec proveden u ratu...zašto ?...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

[

 

 

 

 

E pa nemaju ni svi pripadnici hv-a pravo na tih 525 kn za mjesec proveden u ratu. ja sam otišao 1. 12.2002. po čl.11

i nisam dobio ništa više od tri prosječne plače otpremnine a od toga su mi uzeli nekakav doprinos iz plače i k tome još i 400kn dara za dijete, jer kao nisam imao pravo na dar za dijete za sv. nikolu jer sam dobio raskid ugovora 5 dana ranije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

SOKOLiztigrova je napisao:

Može i ovako,odnosi se i na mup i hv:zašto oni nama koji smo ranjeni ili oboljeli u DR daju manju otpremninu nego onima koji odu zdravi?zar nije to nepravedno?

 

slažem se sa tobom, ja mislim da nebi trebalo imati veze vrijeme odlaska u mirovinu sa time dali imaš ili nemaš pravo na tih 525 kn po mjesecu provedenih u ratu.

 

usput imam jedno pitanje za one koji možda znaju a radi se o tome da ljudi koji sada odlaze u mirovinu iz radnog odnosa, konkretno željezara sisak, imaju pravo kao nekim automatizmom na PTSP 20-30% a da nisu ni dana bili kod liječnika, nikakve komisije do sada i tako to a bili su znam konkretne slučajeve, mobilizirani a kada nisu više bili potrebni vračali se na svoja radna mjesta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zamolio bih za savjet ako mi netko može pomoći!

Imam 38 godina, zaposlen sam, imam 16,5 godina staža.

Nedavno sam se razbolio i saznao da imam dosta tešku bolest multiplu sklerozu.Upitno mi je i obaljanje posla, a samim tim i egzistencija moje obitelji. Ne znam koga pitati i sa kim popričati o mojoj situaciji, pa zato molim vas za pomoć.

1991. godine sam pobjegao iz JA, bio do 15.02.1992. u Narodnoj zaštiti,nakon toga u postrojbi HV do konca 1992., te još u Bljesku i Oluji.

Nemam status dragovoljca i zanima me da li ako odem u inv.civilnu mirovinu imam još neka i koja prava što sam bio u ratu.

Puno vam hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

pop84 je napisao:

jer čini mi se da se Kompa malo uvrijedio. Pozdrav ! :palac:

 

...nisam se uvrijedio , ja isto samo pitam zašto je to tako ?...

...recimo pripadnik sjp-e mup-a bio je cijeli rat po terenima i akcijama ništa manje od nekoga iz hv-a, pa opet ovaj iz mup-a nema pravo na tih nekih otprilike 520 kn / mjesec proveden u ratu...zašto ?...

 

 

Zato što je pripadniku snaga policije temeljne i SJP u opisu radnog mjesta štititi Ustav i zakon RH pa i odlasci na teren su drugačije tumačeni...(u pravilu vojska odlazi na ratom zahvačena područja....a ne policija...)

 

Tako je kako je!!!!

 

E sad što se tiče činova policija može zahvaliti ministru Kirinu za čijeg je mandata donesen zakon (uredba) o prevođenju policijskih zvanja u vojne činove.... ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lakiluk68 je napisao:

 

usput imam jedno pitanje za one koji možda znaju a radi se o tome da ljudi koji sada odlaze u mirovinu iz radnog odnosa, konkretno željezara sisak, imaju pravo kao nekim automatizmom na PTSP 20-30% a da nisu ni dana bili kod liječnika, nikakve komisije do sada i tako to

 

--------------------------------------------------------------

 

 

 

 

Nema nikakvog automatizma niti "dodjele" PTSP jer to nije čin ili nagrada za dobro obavljen posao već bolest i to teška i dugotrajna i u velikoj večini i smrtonosna...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema nikakvog automatizma niti "dodjele" PTSP jer to nije čin ili nagrada za dobro obavljen posao već bolest i to teška i dugotrajna i u velikoj večini i smrtonosna...

 

 

dobro ja znam koja je to bolest,ja se sa tim borim od 94, pokušaj suicida i tako to, pa me stoga i čudi da sada tamo neki (svaka čast svakome) koji su bili momilizirani i u ratu su bili a mnogi ga nisu ni vidjeli da sada mogu "izganjati" ptsp samom činjenicom da su bili negdje.

A to sam čuo iz dva izvora od onih koji sada odlaze u redovite mirovine iz radnog odnosa o tom pravu na najmanje 20%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Plemeniti je napisao:

Kompa je napisao:

pop84 je napisao:

jer čini mi se da se Kompa malo uvrijedio. Pozdrav ! :palac:

 

...nisam se uvrijedio , ja isto samo pitam zašto je to tako ?...

...recimo pripadnik sjp-e mup-a bio je cijeli rat po terenima i akcijama ništa manje od nekoga iz hv-a, pa opet ovaj iz mup-a nema pravo na tih nekih otprilike 520 kn / mjesec proveden u ratu...zašto ?...

 

 

Zato što je pripadniku snaga policije temeljne i SJP u opisu radnog mjesta štititi Ustav i zakon RH pa i odlasci na teren su drugačije tumačeni...(u pravilu vojska odlazi na ratom zahvačena područja....a ne policija...)

 

Tako je kako je!!!!

 

;-)

 

....ali i pripadnici mup-a , specijalne jedinice policije odlazili su na ratom zahvačena područja, a ujedno su i izvršavali zadatke iz opisa radnog mjesta policajca...

...znači radili su i policijske i vojne zadaće ( - dok bi bili na ratom zahvačenim područjima odrađivali bi vojne zadaće a dok bi bili u gradovima i mjestima koja nisu ili jesu ratom bila zahvaćena odrađivali bi policijske zadaće) a nisu dobili kao pripadnici oružanih snaga RH 525 kn / mjesec u ratu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zato što je pripadniku snaga policije temeljne i SJP u opisu radnog mjesta štititi Ustav i zakon RH pa i odlasci na teren su drugačije tumačeni...(u pravilu vojska odlazi na ratom zahvačena područja....a ne policija...)

 

 

 

i vojniku je u , ako to možemo tako nazvati, u opisu radnog mjesta štiti Ustav i Zakon RH, samno malo je nezgodno sa današnjeg gledišta davati nekakva stanovišta vezana za ratne godine, jer tada nije bilo policije i vojske nego smo svi bili vojnici, samo su nam uniforme bile različite, ali dužnosti ne.

zbog čega sada toliko različitosti u tretiranju pripadnika raznih grupa, teško je reći ali je činjenica da nije pravedno da se sada razlikuju oni koji su u ratu isto živjeli i ginuli, jer metak nije birao. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Ako je netko bio pripadnik MUP-a od 8 mj. 1990. god. do 6. mj. 1991., a nakon toga do 2004. godine u HV-u, jel može ostvariti pravo na prevođenje čina, odnosno dodjele dva čina više temeljem toga što je u početku rata bio u Specijalnoj policiji? Naravno, 2 puta ranjavan i HRVI. I gdje se može pogledati taj "Pravilnik", "Uredba", "Odluka" ili kako se već zove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Plemeniti je napisao:

Gleda se zadnja dužnost i ustrojbeno mjesto u trenutku razvojačenja odnosno u trenutku ranjavanja ukoliko je to povoljnije za vas!!

Znači malo vjerojatno....(MUP)

 

Je li to riječ o praksi ili se to temelji na nekom od pravilnika, odluka ili nekog dokumenta od strane MUP-a? Nije mi poznato temeljem čega MUP odlučuje jel netko ima pravo na dodjelu-prevođenje zvanja u čin obzirom da je isti bio u specijalnoj policiji godinu dana (u ratu), neovisno o tome što je poslije bio i u HV-u? U MUP-u je imao daleko višu dužnost nego u HV-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za klukas:

 

Nije problem u MUP-u već u mirovinskom.Priložite 2.st.rješenje HRVI u PU u kojoj ste se vodili te zatražite prevođenje zvanja tj.izjednačavanje sa činom vojnih postrojbi.Pozovite se na pravilnik koji je stupio na snagu 27.siječnja 2006.MUP će vam najvjerojatnije priznati "čin" ali ukoliko ste išli u mirovinu kao DVO i zadnje ustrojbeno mjesto je bilo vojnik kako sam već naveo teško da če "proći".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija