Jump to content

Ostavinska rasprava


anonimno

Preporučene objave

Otac je umro. Sa majkom i bratom ne kontaktiram već neko vrijeme. Postoji oporuka napisana jako davno, dok nije bilo javnih bilježnika. Pretpostavljam da ona više ne vrijedi. Kako mogu saznati kada je ostavinska rasprava? Tko će me obavijestiti? Što će se dogoditi ako se ja ne pojavim? U fazi preseljenja sam. Brat je poručio da se ostavinska rasprava mene ne tiče. Bez obzira što u onoj staroj oporuci smo nasljednici svi jednako. Ako netko zna da me uputi. Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oporuka, pod uvjetom da ju je vas otac sastavio bez sile, prijetnje i pri zdravom razumu, vrijedi dok ju oporucitelj sam ne stavi van snage (unistenje, zamjena novom, raspolaganja suprotna oporuci za zivota).

 

Kod smrti vaseg oca u maticnom se uredu navodi tko su mu nasljednici (vasa majka, brati i vi, pretpostavljam da drugih nema) te ce vas javni biljeznik pozvati pismeno na ostavisku raspravu. Mozete se i kod ostavinskog suda raspitati pod kojim brojem predmeta i kod koga se vodi ostavina iza vaseg oca.

 

To sto vam brat porucuje, slobodno zaboravite. Naravno, ako ste nam tocno prezentirali situaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Situacija je takva. Oporuka i nije toliko bitna. Niti je meni jako stalo do nasljeđa. Ostala je velika kuća u centru grada koja jako puno vrijedi. Nisam ni reagirao dok nisu počele stizati poruke tipa -sve je moje(bratovo). Sada sam razmislio i valjda je neki inat proradio!!! Ako ništa imam djecu. Tko navodi na sudu nasljednike? Jer brat poručuje da neću ni biti pozvan!?! Nas je troje ostalo. To sud zna? Kako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

kako se zna tko su nasljednici ?

je napisao:

Otac je umro. Sa majkom i bratom ne kontaktiram već neko vrijeme. Postoji oporuka napisana jako davno, dok nije bilo javnih bilježnika. Pretpostavljam da ona više ne vrijedi. Kako mogu saznati kada je ostavinska rasprava? Tko će me obavijestiti? Što će se dogoditi ako se ja ne pojavim? U fazi preseljenja sam. Brat je poručio da se ostavinska rasprava mene ne tiče. Bez obzira što u onoj staroj oporuci smo nasljednici svi jednako. Ako netko zna da me uputi. Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Hvala na odgovoru. Situacija je takva. Oporuka i nije toliko bitna. Niti je meni jako stalo do nasljeđa. Ostala je velika kuća u centru grada koja jako puno vrijedi. Nisam ni reagirao dok nisu počele stizati poruke tipa -sve je moje(bratovo). Sada sam razmislio i valjda je neki inat proradio!!! Ako ništa imam djecu. Tko navodi na sudu nasljednike? Jer brat poručuje da neću ni biti pozvan!?! Nas je troje ostalo. To sud zna? Kako?

 

 

Oporuka je jako bitna jer isključuje zakonsko nasljeđivanje, a osim toga sud mora i bez nje u cijelosti prvo utvrditi rodoslovlje jer ako sudac dobro radi pogledat će i sa te strane situaciju samo da bi sebe osigurao (pa makar mu oporuka bila sastavljena kod odvjetnika i sve fino čisto i uredno, naravno to nikada neće iznositi u raspravi). Nisam uhvatio gdje se sada ta oporuka nalazi. Ako je kod brata, sudeći po njegovom ponašanju, on bi ju lako mogao uništiti a dokazivanje sadržaja takve oporuke je skoro pa nemoguće. Stoga vi sa njom ili bez nje morate biti pozvani na ostavinsku raspravu ali pazite da vam netko ne sabotira poziv kada se bude vršila dostava iako i tu ima lijekova ali to je nova bitka. Za sada toliko.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Kada se mogu nadati ostavinskoj raspravi ,ako mi je baka preminula 30.07.06.a pokopana 04.08.06.I da li ja imam pravo pošto je njen sin umro 10.godina prije nje.? i uNAPRIJED HVALA-ROMANA

kako se zna tko su nasljednici ?

je napisao:

Otac je umro. Sa majkom i bratom ne kontaktiram već neko vrijeme. Postoji oporuka napisana jako davno, dok nije bilo javnih bilježnika. Pretpostavljam da ona više ne vrijedi. Kako mogu saznati kada je ostavinska rasprava? Tko će me obavijestiti? Što će se dogoditi ako se ja ne pojavim? U fazi preseljenja sam. Brat je poručio da se ostavinska rasprava mene ne tiče. Bez obzira što u onoj staroj oporuci smo nasljednici svi jednako. Ako netko zna da me uputi. Unaprijed hvala

Ostavina :-):-):-)
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Poštovani, pokojni muž moje svekrve je umro prije 5 godina, od tada se ostavinski postupak vodi kod javnog bilježnika. Ali tako da se dva sata pred raspravu rasprava odgodi i tako već 5 godina.

Pokojnik je povratnik iz Amerike, tamo je bivšoj supruzi i posvojenoj kćerki ostavio imovinu i u Hrvatskoj kupio stan u kojem je živio vjenčano sa mojom svekrvom 10 godina. Pokojnik je ostavio oporuku u kojoj je naveo kao jedinu nasljednicu moju svekrvu i isključio svoju obitelj u Americi jer se nisu nikada brinuli o njemu, tako je navedeno u oporuci. Međutim pokojnikova obitelj traži svu ostavinu a javni bilježnik se ponaša prema mojoj svekrvi kao prema otimačici i traži da se moja svekrva dogovori sa pokojnikovom bivšom ženom što će im dati. A posvojena kćerka sve ove godine nemože pribaviti vjerodostojan dokument o posvojenosti. Molim savjet što napraviti, da li mogu nekome uputiti žalbu na tog javnog bilježnika, jer mislim da je neprofesionalan.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bivša žena nije zakonska nasljednica .

ćerka bivše žene ,koju pokojnik nije usvojio ,nije zakonski nasljednik.

znači bivša žena i njena kći nemaju nikakva nasljedna prava u Hrvatskoj .

imaju pravo samo na ono što im ostavi oporukom.

možda supruga pokojnika ima pravi i na imovinu u SAD.

informirati se u USA veleposlanstvu uz prilaganje potrebite dokumentacije (vjenčani list, smrtni list)

za postupanje javnog bilježnika izjavite žalbu predsjedniku nadležnog općinskog suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija