Jump to content

opruka


pedoca

Preporučene objave

nakon smrti majke (koja ima dvoje djece, suprug preminuo), ostala je oporuka (ovjerena kod javnog bilježnika) kojom stan ostavlja kćerci, koja ju je pomagala i uzdržavala za života (tako je napisano u oporuci ali nije potpisan ugovor o uzdržvanju) , a zemljište koje posjeduje ostavlja popola sinu i kćerki (ne znam točnu vrijednost zemljišta). još jedan je razlog zašto stan ostavlja kćeri a to je jer su za života ona i suprug (koji je preminuo također nedavno) puno više financijski pomagali sinu (pomogli mu oko izgradnje kuće u drugom gradu-ovo nije napisano u oporuci ali postoji darovnica sa (preminoulog) supruga na sina (iz 1980 godine) u povečoj vrijednosti...)

 

s obzirom da sin i kćerka nisu u najboljim odnosima pretpostavka je da će sin odbiti oporuku i tražiti nužni dio na stan. ukoliko se to desi da li kćer može nesmetano koristit stan koji joj je ostavljen oporukom? kakve su šanse da kćer ipak dobije cijeli stan? i da li sin može tražiti nužni dio na stan ako je dobio pola zemljišta?

 

unaprijed zahvaljujem na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukoliko se nebi poštivala odluka ostavitelja i brat zatraži nužni dio na stanu i sestra može pokrenuti pitanje da se dar roditelja za izgradnju kuće ubroji u ostavinu.

ako ima darovnicu a i ostale dokaze o uplatama u novcu koju su roditelji izvršili sinu neka ih sačuva (kopira i preda kopije a original čuva)

sve što su roditelji dali djeci za života ulazi u ostavinsku masu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zanima me slijedeće ako sin stvarno ipak dobije taj nužni dio (1/4) da li kćer kao večinski vlasnik može nesmetano koristiti stan te ga PRODATI iako se sin ne složi oko toga?

također me zanima da li ga kćer može iznajmiti? i da li sin može uopće ulazitit u taj stan ako ga pripada samo niti 15 m2?

 

u slučaju ako kćer promjeni bravu na stanu (jer je ključ bio kod velikog broja ljudi) da li je dužna dati sinu novi ključ?

 

i da li sin može u stan ulazti kako ga volja ili se mora najaviti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

pedoca je napisao:

nakon smrti majke (koja ima dvoje djece, suprug preminuo), ostala je oporuka (ovjerena kod javnog bilježnika) kojom stan ostavlja kćerci, koja ju je pomagala i uzdržavala za života (tako je napisano u oporuci ali nije potpisan ugovor o uzdržvanju) , a zemljište koje posjeduje ostavlja popola sinu i kćerki (ne znam točnu vrijednost zemljišta). još jedan je razlog zašto stan ostavlja kćeri a to je jer su za života ona i suprug (koji je preminuo također nedavno) puno više financijski pomagali sinu (pomogli mu oko izgradnje kuće u drugom gradu-ovo nije napisano u oporuci ali postoji darovnica sa (preminoulog) supruga na sina (iz 1980 godine) u povečoj vrijednosti...)

 

s obzirom da sin i kćerka nisu u najboljim odnosima pretpostavka je da će sin odbiti oporuku i tražiti nužni dio na stan. ukoliko se to desi da li kćer može nesmetano koristit stan koji joj je ostavljen oporukom? kakve su šanse da kćer ipak dobije cijeli stan? i da li sin može tražiti nužni dio na stan ako je dobio pola zemljišta?

 

unaprijed zahvaljujem na odgovorima

 

imam još jedno pitanje: ako se sin ne pojavi na ostavinskoj raspravi da li to znači da prihvača oporuku i da ne dobiva nužni dio (1/4) na stan?

molim da mi pojasnite malo ovo oko nužnog djela-ako sin prihvati oporuku jel onda dobiva nužni dio na stan ili ne? i da li taj nužni dio na stan može biti ova polovica zemljišta koji mu je otac ostavio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija