Jump to content

državni inspektorat-radni odosi


murphyijevzakon

Preporučene objave

murphyijevzakon je napisao:

Kada se prijave nepravilnosti iz prava o radnom odnosu(prekovremeni,godišnji,otpremnine),na koji način oni reagiraju i u kojem roku moraju odgovoriti na prijavu.Da li je tada poslodavac dužan isplatiti traženo, ili se mora ići privatnom tužbom?Hvala

 

Ti bi to trebao konkretnije izdefinirati. A i pročitati stranice ovog podforuma i naći se u njima (to sam je skužio malo kasno al s obzirom na moje godine ....),jer će ti dečki koji kuže pravo teško odgovoriti odmah. Za nas ostale, koji to radimo iz "zanimacije" moraš biti određeniji. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moramo od nekud početi.

To što si ga prijavila inspektoratu tebi osobno neće nište donjeti(on će eventualno platiti kaznu zbog kršenje zakona o radu).

Ti dakle više ne radiš kod njega (spominješ otpremninu i otkazni rok)Dakle ste se "rastali", kakav je rastanak bio? Odnosno kako je prestao tvoj ugovor o radu(kojom vrstom _sporazumom , otkazom ugovora o radu i kakav je taj otkaz bio i ko ga je kome dao (Redoviti -poslovno ili osobno uvjetovani ili izvanreni odkaz ugovora o radu)?

Kakav je bio tvoj ugovor o radu?(na određeno ili neodređeno vrijeme)?

Ima li ta tvoja firma pravilnik o radu i koliko je velika-kpliko ljudi zapošljava tvoj poslodavac? (dali je poslodavac potpisnik kolektivnog ugovora i jesteli imali sidikat)?

Dakle to je sve bitno da bi ti mogla nešto tražiti od svog poslodavca. Kužiš?

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Moramo od nekud početi.

To što si ga prijavila inspektoratu tebi osobno neće nište donjeti(on će eventualno platiti kaznu zbog kršenje zakona o radu).

Ti dakle više ne radiš kod njega (spominješ otpremninu i otkazni rok)Dakle ste se "rastali", kakav je rastanak bio? Odnosno kako je prestao tvoj ugovor o radu(kojom vrstom _sporazumom , otkazom ugovora o radu i kakav je taj otkaz bio i ko ga je kome dao (Redoviti -poslovno ili osobno uvjetovani ili izvanreni odkaz ugovora o radu)?

Kakav je bio tvoj ugovor o radu?(na određeno ili neodređeno vrijeme)?

Ima li ta tvoja firma pravilnik o radu i koliko je velika-kpliko ljudi zapošljava tvoj poslodavac? (dali je poslodavac potpisnik kolektivnog ugovora i jesteli imali sidikat)?

Dakle to je sve bitno da bi ti mogla nešto tražiti od svog poslodavca. Kužiš?

 

Evo moje "priče iz života":

Rastali smo se otkazom iz gospodarskih razloga,bila sam zaposlena na neodređeno,duže od 2godine,nema kolektivnog niti sindikata,ima više od 20 radnika,ali nema nikoga za zaštitu prava radnika-osim pravnika firme koji se isto boji otkaza ako proturiječi.Molila sam pismima sa povratnicom u roku od 15 dana,isto tako i mejlovima,telefonom se nije htio javljati,usmeno nisam mogla jer je centrala firme u drugom gradu. Tražila sam od kadrovske i gazde zaštitu prava iz radnog odnosa ,jer ove godine nisam koristila godišnji,nisam imala otkazni rok -30 dana po ugovoru o radu,Znači zakinuo me je za godišnji,otkazni rok i otpremninu,uz to zadnja 2 mjeseca sam radila po 200 sati mjesečno te sam tražila i plaćene prekovremene.Za ta dva mjeseca me prijavio na poreznoj kartici na plaću 2 800kn,a isplata na račun je bila 2 000kn.Razliku nisam dobila niti na ruke niti na račun.Zbog povećanja posla u to je vrijeme primio nove dvije radnice sa burze(za njih prima poticaje).Nakon toga smo kolegica i ja dobile otkaz.Nisam htjela ganjati da me vrati na posao,jer je privatna firma i ne znam što bi mi namjestio tada.Ovako me zakinuo materijalno i nemam posla.

 

Bila sam opširna,možda netko ima sličan slučaj,pa da vidim kako je završilo,a mnogima i upozorenje kako bi mogli proći u pravnoj državi.Prijavila sam ga inspektoratu,ako meni ne plati što je dužan možda spasim nekoga u buduće.Ja ga ne mislim ganjati privatno,mislim da se ne isplati suditi godinama..Kolegica mu je rekla da će zvati novine i TV,pa joj je poslao svog gorilu na vrata,da joj objasni tko je jači u ovom sistemu.Ja sam mu rekla da ću ga tužiti,ali očito nema straha.

Evo sa ovim završavam,nisam znala da li će mi nakon posjete inspektora morati isplatiti što je dužan.

Cigo,hvala na trudu!:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morphy.......

Dakle sad si na burzi?

Koji datum ima povratnica koju ti je poslodavac potpisao? Znaći ako ti je poslodavac odgovorio negativno ili ako nije (jer nemora)prvi dan nakon ptoteklih 15 dana (od odgovora) ili nakon proteklih 15 dana od kad je primio na znaje(datum sa popratnice) imaš pravo na tužbu nadležnom sudu u kojoj navodiš sve njegove prekršaje i tražiš ono sve što si tražila u zahtjevu za zaštitu prava koji si mu poslala i ima da ti plati!Otiđeš malo do psihijatre jer si od svega u banani pa mu uzmeš malo i za duševne boli i td. Napravio niz prekršaja od kojih se većina tretiraju kao osobito teški prekršaji ZOR-a , te će ga inspektorat kazniti za iste 61.000 do 100.000 kn.Ako nisi zakasnila??????????????s rokom.

Mojti je savijet: nađi odvjetnika da ti sastavi tužbu t da te eventualno zastupa: sigurno će imati lagan slučaj, prema onome što si navela, oboje će te dobro zaraditi a ja ću se

:skakuce: što ste ga oderali. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da na burzi sam.Pravnik mi je rekao da je tužba za osporavanje otkaza u roku 15 dana,a za lovu da je zastara nakon 3 godine.Kad mi malo sve sjedne,kod psihića sam bila jer sam bila "burn out",tko zna,možda ga i tužim,ali tako mi se gadi,da mislim da bi lovu tako prokletu ,dala u humanitarne svrhe,jer vidim da bagri novokapitalističkoj-bivši poslovođa u dućanu,više treba nego nama koji crnčimo za siću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

murphyijevzakon je napisao:

Da na burzi sam.Pravnik mi je rekao da je tužba za osporavanje otkaza u roku 15 dana,a za lovu da je zastara nakon 3 godine.Kad mi malo sve sjedne,kod psihića sam bila jer sam bila "burn out",tko zna,možda ga i tužim,ali tako mi se gadi,da mislim da bi lovu tako prokletu ,dala u humanitarne svrhe,jer vidim da bagri novokapitalističkoj-bivši poslovođa u dućanu,više treba nego nama koji crnčimo za siću.

 

Curo,

kaj je tebi? Koji j....i pravnik? Njegov? Točno je rekao : 3 godine ne zastarjevaju neisplate plaća ili manje isplate od ugovorenih: Imaš li isplatne liste obračune plaćča)? Ali za tužbu su važni ROKOVI? Kaaj je s rokovima? Zakaj "prokletu" lovu? Ko je o tebi mislio? O tvojoj djeci? O bilo kome osim o sebi? Koliko se sama cijeniš? Kaj sad država ga možda odere i kaj misliš da bu neko od nas imal kaj od tog? Nula. Misliš da bu poslodavac shvatil "poruku"? Ma ne još bu mislil kak nas treba derati. Kužiš? :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se sa tobom,da bi morala tužiti,i ne brini,nisam neki strašljivi bogec,samo ću morati malo ohladiti.Zastara za tužbu radi neisplate plaća je 3 godine od datuma neisplate(rekla pravnica na inspektoratu,i odvjetnica).A što se tiče njegovog j...g poltrona,brljao je o nekakvoj nagodbi ako ih ne tužim.Iako znam da je to bajka, neke bajke imaju sretan kraj.A ako ne bude tako vraćamo se u njegov stvarni svijet,pa ga tužim još i poreznoj,za lovu uplaćenu za plaće-manju nego na poreznoj kartici,to ne zastarijeva, a za to mu je kazna oko 200 000kn.Pa se ja isto veselim jer sam postala zahvaljujući takvima jako zloćesta,i stvarno sam sretna da naj... po bilo kojoj osnovi......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

murphyijevzakon je napisao:

Kada se prijave nepravilnosti iz prava o radnom odnosu(prekovremeni,godišnji,otpremnine),na koji način oni reagiraju i u kojem roku moraju odgovoriti na prijavu.Da li je tada poslodavac dužan isplatiti traženo, ili se mora ići privatnom tužbom?Hvala

 

Toooo je "moja" cura! :palac::palac::palac::pljesce: evo mu :srednji: sad sam :-):skakuce:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija