Jump to content

Uredsko poslovanje-dileme


25OLEK

Preporučene objave

Spremajući stručni ispitsve mi se pomiješalo glede uredskog poslovanja, pa mi neke stvari nisu baš najjasnije, stoga molim dobre ljude da mi pomogunu oko par pitanja.

 

1. Da li se na prijemni štambilj upisuje klasa i urbroj sa akta koji je zaprimljen ili klasa i urbroj pod kojim je akt upisan u urudžbeni zapisnik?

 

2. Da li se aktu koji je zaprimljen i ima klasu iz koje se vidi da je nastao u prethodnoj godini mjenja godina u klasi ili ostaje ista.

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Svi akti moraju se istog dana kad su zaprimljeni upisati

u urudžbeni zapisnik odnosno upisnik predmeta upravnog postupka i druge propisane knjige - evidencije ili unijeti u odgovarajuće baze dokumenata.

Obzirom da se upisnik predmeta upravnog postupka i urudžbeni

zapisnik vode po sistemu klasifikacijskih oznaka i

urudžbenih brojeva, u rubrike na prijemnom štambilju upisuje se klasa i urbroj pod kojim je konkretni akt upisan u urudžbeni zapisnik ili upisnik predmeta upravnog postupka.

2. Ovo pitanje bi valjalo malo jasnije postaviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

Molim par pojašnjenja u vezi sa upisivanjem akata u urudžbeni zapisnik.

1. Da li se u urudžbeni zapisnik upisuju samo zaprimljeni akti ili i vlastiti.

2. Kako se kod akta koji nastaje kao prvi (vlastiti) u predmetu određuje klasa i urbroj, odnosno na koji način se otvara novi predmet kada mu je prvi akt vlastiti.

Te tko obvještava referetna koji sastavlja taj akt o klasi i urbroju?

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Košmar u glavi ima većina od nas kada polaže stručni ispit, a pogotovo kada polaže nešto što inače ne radi.

Stoga, molim ako tko može da mi pomogne u mojim dilemama, a ako ne ne treba se praviti pametan.

Dakle brka me da li se u urdužbeni zapisnik upisuju i akti zaprimljeni od stanaka (fizičkih i pravnih osoba) i akti kojima tijelo odgovara na njih.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

25OLEK je napisao:

Košmar u glavi ima većina od nas kada polaže stručni ispit, a pogotovo kada polaže nešto što inače ne radi.

Stoga, molim ako tko može da mi pomogne u mojim dilemama, a ako ne ne treba se praviti pametan.

Dakle brka me da li se u urdužbeni zapisnik upisuju i akti zaprimljeni od stanaka (fizičkih i pravnih osoba) i akti kojima tijelo odgovara na njih.

 

Hvala!

 

Poštovani, da bi vam se pomoglo u dilemama morate biti decidirani ili bar prepisati pojam oko kojeg postavljate upit, po mom vlastitom nahođenju ne mislim da vam se itko svojim iznošenjem pravio pametan...no krenimo na odgovor:

 

Akte ne podnose stranke (akt donosi nadležno tijelo) stranke podnose podneske, dokaze, dopune itd (stranka je čak i drugo državno tijelo), u principu bio ti fizička,pravna ili neka treća osoba nakon podnošenja određenog zahtjeva pri uruđbenom dobivaš novi broj koji se dodjeljuje po redu, isti se upisuje u knjigu itd, ovisno o kakvom se predmetu radi (odgovor, dopuna itd) obično se dodaje jedan broj više u nastavku klase.

 

Košuljica spisa ima aktivni i pasivni dio, npr na lijevoj strani korica kronološko su upisani podnesci koji su ušli i izašli (pasivni dio znači podnesen ili rješen)

U principu sva "korespondencija" ide naravno preko uruđbenog (osim ako nešto podnesete direkt referentu u aktivni spis) isto tako (a nije pravilo) upisuje se i br. priloga na primjerku vašeg podneska itd

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala,

Znam da se predmeti upravnog postupka upisuju u upisnik predmeta upravnog postupka, ali mi je zbrku u glavi stvorila to što je u urudžbenog zapisniku predviđeno samo tri urbroja. Naučio sam i da se klasa može prenijeti ukoliko su popunjena sva tri mjesta za urudžbene brojeve, ali? Valjda me hvata panika.

 

Hvala još jednom, svaka pomoć je dobrodošla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Akti su podnesci koji se upućuju organu uprave ili upravnoj organizaciji (ili pravnim osobama s javnim ovlastima) u svezi rješavanja poslova koji pripadaju u njihovu nadležnost, ali i pismena s kojima tijela uprave komuniciraju sa strankama.

 

Izvor: Uredsko poslovanje tijela državne uprave Republike Hrvatske, Priredio: dr.sc. R: Odobaša, Osijek, 2007.g.

 

Akt je svaki pisani sastav kojim se započinje, dopunjava, mijenja, prekida ili završava neka službena radnja pred tijelima državne uprave i drugim državnim tijelima, tijelima lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave ili pravnim osobama sa javnim ovlastima.

 

Izvor: Novi informator, Zagreb 2006., Uredsko poslovanje u primjeni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. U urudžbeni zapisnik iliti upisnik izvanupravnih predmeta upisuje se svaki akt (unutar košuljice imaš tzv. popis akata gdje upisuješ akte,tu treba razlikovati pismeno-akt kojim tijelo odgovara ili obavješćuje stranku, i podnesak-akt kojim se stranka obraća tijelu) bilo vlastiti bilo donesen od stranke, drugog državnog tijela i sl. Isto vrijedi i za upisnik predmeta upravnog postupka.

 

2. Klasa i urudžbeni broj se određuju, u pravilu u pisarnici ili naredbom od strane referenta. Primjerice, dođeš u pisarnicu Gradskog poglavarstva grada Zagreba i kažeš da želiš lokacijsku dozvolu i podneseš svoj zahtjev, osoba u pisarnici otvara upravni predmet UP/I-350-05/09-01/xxx ( Plan klasifikacijskih oznaka donosi na početku godine čelnik tijela u njemu su predviđene sve klase koje bi se mogle pojaviti tijekom godine u radu tog upravnog tijela), urudžbeni broj je 15-09-01 (15 označava stranku, ako predaješ u ime tvrtke onda je 383 ili 378, 09 označava godinu ukojoj podnosiš zahtjev, 1-označava prvi akt u predmetu.)

 

Ako je tvoj, vlastiti akt prvi, šalješ ga pisarnici koja otvara novi predmet određene klase i ur. broja po tvom naputku. Primjerice, trebaš kazniti neku pravnu osobu jer nije podnijela sve obrasce Poreznoj upravi na vrijeme, otvaraš klasu koja je Planom klas. oznaka predviđena za taj postupak-740-04/09-01/xxx. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala do neba!

 

Kad si već tako ljubazan molim još jedno pojašnjenje.

Imam ispred sebe urudžbeni zapisnik list i sad pokušavam predočiti upis akta-zamolbe koji je upravo pristigao u pisarnicu npr. nekog tijela državne uprve od strane građanina.

 

Znači upisuje se napr. u stupac 1 broj klase (o1, 02, 03, itd.), u predmet - ukratko predmet, u urudžbeni broj 15-09-1, dalje datum primitka i datum nastanka akta. Je li ovo uredu?

Nadalje ako za neko vrijeme bude odgovor na tu zamolbu, da li se onda samo upisuje u urudžbeni broj, dakle broj tog tijela npr. 2598/03-05-09-2, te datum nastanka i tako redom. Da li je to to ili me ispravi?

Unaprijed puno, puno hvala!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija