Jump to content

Razvod nakon 1 g. od prestanka bračne zajednice


commodore64

Preporučene objave

Člankom 43., stavkom 2. Obiteljskog zakona definirano je da će sud razvesti brak ako je od prestanka bračne zajednice protekla godina dana. Na koji način se dokazuje da je protekla godina dana? Priznanjem oba supružnika? Što ako supružnik koji tamo više ne živi nije prijavio novo mjesto prebivališta već se i dalje vodi kao da još tamo prebiva?

Ovo pitam za slučajeve kad svaki supružnik tvrdi drugačije i zato što je teško to dokazati u smislu da ne zaviruje susjed svaku večer u spavaću sobu i gleda da li supružnici spavaju zajedno, pa da može dati vjerodostojan iskaz. Možda malo šaljivo, ali što sud općenito u takvom slučaju uzima kao pravovaljan iskaz?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobro pitanje, i mene bi zanimalo koji su to kriteriji, kako se to dokazuje.. jer bračna zajednica može trajati i duže od braka (v. slučaj na koji je bila ukazala newbie u linku) a i kraće od braka..) no kome i čemu se tu vjeruje? Grlatijem partneru na sudu, papirnatim dokazima (kojima), susjedu, kome i čemu? Ajmo ljudi, pliz, tko zna o tome konkretnije? ni ja ne znam odgovor, no pridružujem se pitanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega netko mora pokrenuti postupak za ravod braka (tužba jednog od bračnih drugova ili sporazumno). Ako je to sporazumno, ne mora se ništa posebno dokazivati, i sve ide jednostavno. Ako se radi o tužbi jednog od bračnih drugova, stvar je drugačija. Sud mora utvrditi postojanje činjenica iz čl.43 st. 1. ili 2. da bi razveo brak. Ako vaš suprug želi razvesti taj brak on će se pozvati na jedno od to dvoje, te to pokušati argumentirati nekim činjenicama i uvjeriti sud da su ispunjeni zakonsku uvjeti za razvod braka. Obično ljudi uzmu sebi odvjetnika, s kojim to onda ide puno lakše. Vaš muž čak i ako ima problema sa dokazivanjem da ne živi dulje sa vama u istom kućanstvu (mada to ne bi trebao biti veći problem, svjedoci, plaćeni računi, prijava boravišta...) uvijek može tvrditi da su vam bračni odnosi teško i trajno poremećeni i navoditi tisuću razloga zašto je tomu tako. U konačnici, tko se hoće razvesti, taj se obično uspješno i razvede tako da bi vam moj savjet bio da ne računate na tu kartu, nego, ako je stvar stvarno ozbiljna, razmislite što vi hoćete, popričajte sa suprugom, a ako se stvar ne promijeni, potražite si odvjetnika. Puno sreće!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne znam baš da se tako lako može uspješno razvesti...ja sam nakon četiri godine od podnošenja zahtjeva za razvodom braka došla dovde:

- pravomćnom presudom razvedena dvije godine

- nepravomoćnim rješenjem istog suca nisam više razvedena, jer je u međuvremenu ukinuta pravomoćna presuda o razvodu braka, a na to rješenje sam se žalila pa sad čekam županijski

- u matici vjenčanih i rođenih još se uvijek vodim kao "udata"....

i pitanje, da sam se možda udala dok "traje pravomoćnost" tko bi bio kriv za poligamiju? ili da sam to htjela ili želim sada, ne mogu. Dakle, lišena sam prava na brak i obitelj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ivan-ri je napisao:

U konačnici, tko se hoće razvesti, taj se obično uspješno i razvede tako da bi vam moj savjet bio da ne računate na tu kartu, nego, ako je stvar stvarno ozbiljna, razmislite što vi hoćete, popričajte sa suprugom, a ako se stvar ne promijeni, potražite si odvjetnika. Puno sreće!

 

Nije stvar u razvodu nego u slučaju kad postoji malodobno dijete i davanje financijskih sredstava za to dijete u vrijeme kada supružnici ne žive zajedno, a još su u braku. Dakle, neka vrsta alimentacije kada bračna zajednica više ne postoji, ali brak da i kada jedan od supružnika zatraži da mu se naknadno isplate troškovi za to dijete za vrijeme koje je proteklo od prestanka bračne zajednice do razvoda braka. Dakle, u tom slučaju nije svejedno kada je prestala bračna zajednica. Da li je to 2 mjeseca ili 2 godine tj. da li će supružnik morati dati 2 puta ili 24 puta neki iznos kojeg nije davao cijelo vrijeme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

commodore64 je napisao:

Nije stvar u razvodu (...) kada jedan od supružnika zatraži da mu se naknadno isplate troškovi za to dijete za vrijeme koje je proteklo od prestanka bračne zajednice do razvoda braka. Dakle, u tom slučaju nije svejedno kada je prestala bračna zajednica.

 

I nije svejedno.

Može se potraživati i do 5g unatrag, pa jedno tvrdi da u djetetovom uzdržavanju nije sudjelovao pola godine, a drugi tvrdi da se to zbilo pred 3 godine. Razlika bi bila u nekih... 30-tak tisuća kn, ako lupnemo neku okruglu cifru x broj mjeseci.

 

Bračna zajednica može prestati s postojanjem i živeći u istom prostoru, a istina da svjedoci baš ne čuče iza noćnog ormarića kraj uzglavlja. Možda bi odvojene financije bile neki pokazatelj, ako već nema ni približne složnosti kad se zbio Y-trenutak.

 

Iako, neusporedivo je lakše kad ljudi od neke vremenske točke više ne dijele ni životni prostor, financije itd... Sama prijava prebivališta/boravišta nije jedino čime bi se moglo dokazati da osoba zapravo već dulje živi negdje drugdje. Valjda bi to netko mogao potvrditi, neka radnja, sl.? A novac tijekom perioda u kojem se ne živi s djetetom nije poželjno davati na ruke bez ikakvog papirnatog traga o tome, jer baš na riječ vjerovati takvo što sud nema običaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija