Jump to content

pravo doživotnog uživanja


paka

Preporučene objave

Poštovani, poslije majčine smrti, otac je nekretnine koje su oni imali mijenjao za stan koji je u otkupu uz javnobilježničku ovjeru. Stan je stavio na moje ime s time da u ugovoru stoji da on ima pravo uživanja dok je živ. Ja sam njemu i majci jedino dijete, a otac ima još jedno dijete iz prvog braka koje ne živi sa njim već 20-ak godina. U tome stanu živimo otac, ja i moj suprug i naše dijete. Otac se u zadnje vrijeme ne slaže sa mojim suprugom,

i iz toga razloga ometa nas i ograničava u kretanju po stanu, ne dozvoljava nikakve preinake, ne želi plaćati dio režija a o eventualnoj prodaji i podjeli ne želi niti razgovarati.

Na što svaki od nas pravno ima pravo, koje su nam pravne obaveze kao što su plaćanje režija, održavanje u ovakvoj zajednici.

Na što ja imam pravo kako bih osigurali kompromis, prodaja, podjela, pravo raspolaganja ili mi je za odseliti se..

Hvalaa!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o jednoj vrsti osobnih služnosti i to pravu plodouživanja (doživotnog). Vaš otac ima pravo da se u svakom pogledu služi tim stanom u skladu s njegovom namjenom (stanovanje). Vi kao vlasnik morate trpjeti izvršavanje ovlasti koje pripadaju vašem ocu, a svoje pravo vlasništva smijete izvršavati samo ako se time ne vrijeđa pravo vašeg oca. Plodouživatelj ima pravo na uporabu i korištenje stana, bez obzira na to kolike su mu potrebe, njemu pripada eventualni prihod kojega čine svi plodovi i druge koristi koje bi stan mogao dati (npr da ga iznajmi nekom drugom). Naravno, on stan ne može prodati, niti mu promjeniti namjenu. S druge strane, on snosi sve troškove uporabe i iskorištavanja stana, troškove redovitog održavanja stana i javne obveze (porezi, režije). Troškove izvanrednih popravaka i obnavljanja snosite vi kao vlasnik. Ali kako i vi živite u stanu na kojem vaš otac ima pravo uživanja, i vi morate normalno plaćati svoj dio režija itd. Isto tako, vaš otac nije dužan dopustiti vlasniku (vama) da obavljate poboljšice na stanu koje nisu nužne, osim ako se vlasnik obveže na puno obeštećenje za gubitak uporabe i prihoda zbog izvođenja radova. Vaš otac je i neposredni posjednik stana i uživa posjedovnu zaštitu.

Nešto je drugačije ako je ugovoreno samo pravo stanovanja, a ne i plodouživanje, tada se prosuđuje po pravilima o uporabi, a ne plodouživanju (razlike nisu velike).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na iscrpnom objašnjenju.

 

Možete li mi savjetovati što učiniti kako bi postigli kompromis suživota, barem još neko vrijeme kada bismo bili u mogućnosti razmišljati o kupnji druge nekretnine. Ovo sada je više nego nepodnošljivo jer riječ je o čovjeku koji ne želi razgovarati.

Zapravo on tvrdi a čini mi se i da je uvjeren u to kako mi želimo njega istjerati, proglasiti bolesnim što nikako nije točno jer nema kuda i starija je osoba.

Radnje koje čini prelaze mnoge granice, su me već nekoliko puta navodile da pozovem policiju ali muž me odvraća od te namjere. Usmjerene su na naš brak, dijete, roditeljstvo, ograničavanje uporabe prostora i stvari po stanu, telefona, kontroliranje i skrivanje pošte, kontroliranje tel. poziva, osobnih stvari, čak smeća i upućivanja poziva nama na posao, drugim članovima obitelji. Iz svega toga izvlači svoje zaključke za koje ima zaista zapanjujuća objašnjenja a zaista tvrdim da mi samo želimo mir i suživot do dana kada ćemo moći steći drugu nekretninu ali bojim se da to nebi bio kraj priče.

 

Je li jedino rješenje napraviti rez i preseljenje.

Ima li smisla uključivati institucije?

 

Hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svakom slučaju bi Vam preporučio da uključite institucije.

 

Ponašanje Vašeg oca u svakom slučaju ukazuje da nije psihički stabilna osoba, a velika je vjerojatnost da će se stvari i pogoršati.

Mnogi postupci oca mogli bi se definirati i kao zlostavljanje, obiteljsko nasilje. Takvo okružje nije zdravo za Vas , supruga, prije svega djecu; nije dobro ni za oca...

 

PTSP se uglavnom povezuje sa braniteljima, ali svako stresno okružje , naročito kada potraje , može ostaviti poslijedice. Stoga potražite pomoć radi sebe i svoje obitelji, ako ne radi oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

paka je napisao:

... Ovo sada je više nego nepodnošljivo jer riječ je o čovjeku koji ne želi razgovarati.

Zapravo on tvrdi a čini mi se i da je uvjeren u to kako mi želimo njega istjerati, proglasiti bolesnim što nikako nije točno jer nema kuda i starija je osoba.

Radnje koje čini prelaze mnoge granice, su me već nekoliko puta navodile da pozovem policiju ali muž me odvraća od te namjere. Usmjerene su na naš brak, dijete, roditeljstvo, ograničavanje uporabe prostora i stvari po stanu, telefona, kontroliranje i skrivanje pošte, kontroliranje tel. poziva, osobnih stvari, čak smeća i upućivanja poziva nama na posao, drugim članovima obitelji. Iz svega toga izvlači svoje zaključke za koje ima zaista zapanjujuća objašnjenja a zaista tvrdim da mi samo želimo mir i suživot do dana kada ćemo moći steći drugu nekretninu ali bojim se da to nebi bio kraj priče.

 

Je li jedino rješenje napraviti rez i preseljenje.

Ima li smisla uključivati institucije?

 

Hvala...

 

Postovana,

Manifestacije ponasanja koje opisujete (paranoje) mogu se interpretirati i kao simptomi demencije, koja ne mora biti povezana iskljucivo s procesom starenja. Ljudska patnja u svakom slucaju ukazuje na neku psiho patologiju, stoga Vam dobronamjerno savjetujem da se obratite i Vasem kucnom lijecniku kao i da stupite u kontakt s Udrugom za alzheimer demenciju (http://www.alzheimer.hr/) u kojoj cete dobiti odgovore na mnoga Vasa pitanja.

 

Ukoliko se pregledima potvrdi da su navedeni postupci Vaseg gosp. oca manifestacija neke bolesti, po utvrdjivanju dijagnoze lijecnik ce Vam preporuciti da li pokrenuti postupak za oduzimanje poslovne sposobnosti (potpuno ili djelomicno) tj. stavljanje Vaseg oca pod Vase skrbnistvo kako biste njegove i Vase patnje sveli na najmanju mogucu mjeru i osigurali mu potrebno lijecenje i skrb.

 

Lijepi pozdrav

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam sličnu situaciju, darovni ugovor kojim se kuća daruje meni, ali s pravom doživotnog uživanja za moje roditelje; u međuvremenu (prije 8 godina) moja majka je umrla i ja, kao ni paka, nisam ništa dobila u nasljedstvo, nemam svoj životni prostor i živim kao podstanar, dok otac sam koristi kuću. na nikakav dogovor oko podjele imovine ne pristaje. da li je rješenje tužba i traženje svog dijela majčine ostavštine? postojala je još jedna, tri puta veća kuća, koju je dobio (također darovnim ugovorom) moj brat, koristio je godinama, te na kraju i prodao, a ja nisam dobila ništa!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

Iza roditelja Vi imate pravo u ostavinskoj raspravi tražiti nužni dio . U koliko je ranije imovina otuđena darovanjem , a nema druge imovine iz koje bi Vi mogli dobiti svoj nužni dio tada se taj nužni dio dobiva iz darovanog dijela .

U ostavinskom postupku trebate spomenuti svu imovinu ostavitelja i tražiti da i darovi uđu u ostavinu.Na ročištu treba istaknuti zahtjev za nužnim dijelom u koliko oporukom ili na drugi način je pojedini zakonski

nasljednik isključen .

Vi imate pravo zahtjevati od suda postavljanje privremene mjere zabrane raspolaganja do okončanja parnice .

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otac ima pravu uživanja a ne pravo plodouživanja u kući.

uživanje -koristi odgovarajući dio kuće za svoje potrebe .

plodouživanje -kuću može iznajmiti i ubirati plodove najma tj.koristiti cjelu kuću.

 

vi kao vlasnik imate pravo koristiti kuću s ti da ocu osigurate njegovo pravo na uživanje u djelu kuće.

odgovarajuču kvadraturu za stanovanje

korištenje kupatila i kuhinje.

 

nema razloga da vršiš podjelu imovine ,kuće kad je ona tvoje vlasništvo.

ako ti otac osporava pravo korištenja kuće za tvoje potrebe traži da plaća najam za višak stambenog prostora od kojeg češ plaćati sebi stanarinu ili da ti on plaća najam stana.

 

traži pismeno (preporučeno i sa povratnicom )da oslobodi dio kuće za tvoje potrebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno hvala na odgovorima! :palac:

kako mogu ustanoviti da li otac ima pravo uživanja ili plodouživanja?

Sa pokojnom mamom sam prije 9 godina potpisala ugovor o darovanju nekretnine u kojem piše - "Darovatelj zadržava pravo dosmrtnog uživanja za sebe i svog supruga; za to vrijeme se kuća ne može prodati niti založiti"

Ugovor je ovjeren kod javnog bilježnika i sve je gruntovno provedeno, uz klauzulu dosmrtnog uživanja.

Ugovor smo potpisali samo majka i ja, kuća je bila na nju, iako su ju zajedno gradili tokom braka, tako da to, pretpostavljam, ne utječe na prava mog oca jer se radi o bračnoj stečevini.

Otac želi koristiti cijelu kuću, osim ljeti kad nama "dopušta" da koristimo gornju etažu za ljetovanje (kuća je u turističkom mjestu). "Ne dopušta" da živimo u kući tokom cijele godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suosjećam s vama! Moj slučaj je sličan vašem - ja sam u želji da se riješim podstanarstva pokušala živjeti s ocem; izdržala sam godinu dana u istoj kući s njim, bilo je neizdrživo, iako smo živjeli u odvojenim domaćinstvima. Također manifestira vrlo zabrinjavajuće oblike ponašanja, ali na žalost ne vjerujem da imam šanse dokazati njegov narušen mentalni status, jer je njegov angažman na ocrnjivanju mene kod rođaka, susjeda i svih do kojih može doći fenomenalan i ulaže toliku neiscrpnu energiju u svoj PR jadnog starčeka koji je na rubu egzistencije (premda je to daleko od istine), ne preže ni od čega, čak je slao anonimne dopise CZSS u kojima me je vrlo perfidno pokušao kompromitirati itd; svaki dan održava telefonske razgovore i konzultacije što napraviti protiv mene, uglavnom samo se time bavi, tako da osjećam da mu ne mogu parirati, na žalost. Kad sam ljetos došla, eto ti stiže dopis od njegovog odvjetnika u kojem mi prijeti da mu omogućim pristup cijelom objektu (jednu etažu sam "prisvojila" za sebe i svoju četveročlanu obitelj) ili će me tužiti zbog smetanja posjeda i pokrenuti poništavanje darovnog ugovora... tako da sam mu vratila ključeve i eto ga, baškari se po cijeloj kući... :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bambugej je napisao:

kako mogu ustanoviti da li otac ima pravo uživanja ili plodouživanja?

Sa pokojnom mamom sam prije 9 godina potpisala ugovor o darovanju nekretnine u kojem piše - "Darovatelj zadržava pravo dosmrtnog uživanja za sebe i svog supruga; za to vrijeme se kuća ne može prodati niti založiti"

Ugovor je ovjeren kod javnog bilježnika i sve je gruntovno provedeno, uz klauzulu dosmrtnog uživanja.

Ugovor smo potpisali samo majka i ja, kuća je bila na nju, iako su ju zajedno gradili tokom braka, tako da to, pretpostavljam, ne utječe na prava mog oca jer se radi o bračnoj stečevini.

Otac želi koristiti cijelu kuću, osim ljeti kad nama "dopušta" da koristimo gornju etažu za ljetovanje (kuća je u turističkom mjestu). "Ne dopušta" da živimo u kući tokom cijele godine.

bila bih zahvalna na odgovoru na ovo pitanje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da kod mene je slična situacija, stručno gledano kod moga oca riječ je o nekom obliku psihološkog poremećaja pomiješano sa teškim karakterom.

Stručna pomoć bi bila dobrodošla i njemu i meni ali samo navođenje na to ispada kao da ga ja pokušavam proglasiti bolesnim itd. itd. znate već jako je teško i mučno (ja ću je potražiti jedino za sebe kako bi naučila ublažavati situaciju i kanalizirati sveprisutni stres).

Krenulo je loše kada sam ja ušla u brak i zatrudnila jer sam prestala biti curica koja nemože bez oca.

Sa druge strane stan je velikim dijelom njegov i vjerovatno se loše osjeća jer nema potpunu kontrolu. Otuda valjda strah i nesigurnost koji dalje produciraju sve ostale radnje koje su sada već vidim mali scenariji u koje on mora da ulaže svo svoje raspoloživo vrijeme i mogućnosti.

Gospodin koji je spomenuo Alzheimera jednim dijelom bi mogao odgovoriti na problem ali vjeruj te nije riječ o organskom poremećaju, prije po meni o poremećaju ličnosti čak nekom podvojenom stanju jer kada ga promatram u odnosu sa ostalim ljudima to je je jedna neusporediva osoba od ove sa kojom ja živim.

 

Otišla sam sada predaleko od onoga što me zanimalo a to je da li pravno gledano imam argumente za osiguravanje mira. Sada znam da ih imam ali sam svatila da sam nemoćna da ih upotrijebim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu, postavila sam pitanje, jer mi se kroz čitanje cijele teme čini da je pakina situacija identična mojoj, (jedan roditelj umro, stan darovan kćeri) međutim, njoj je rečeno da joj otac ima pravo plodouživanja, a meni da ga moj nema, već samo uživanja. Željela bih razumijeti zašto(i biti sigurna da je u mom slučaju zaista riječ o povoljnijoj varijanti). Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Poštovani,evo i nama treba jedan brzi pravni savjet :)

Naime,kupili smo zemljište poljoprivredno koje je država prodavala po ovršnom postupku,i isplatili smo ga u cijelosti i dobili ZAKLJUČAK o predaji nekretnine kupcu(nama)...no na tu zemlju ima jedna gđa doživotno pravo uživanja...

U međuvremenu kako se sazalo da smo mi postali vlasnici te zemlje,jedan susjed koji je to do sad obrađivao po nekakvom usmenom ugovoru sa prijašnjim vlasnikom,je sklopio sa gđom koja imam pravo dož.uživanja ugovor o najmu te zemlje i sprema se u proljentu sjetvu...

Nas sad zanima kakva mi prava u toj cijeloj situaciji kao vlasnici imamo?

Moj muž sad naravno ludi zbog tog umješanog susjeda,zato jer smo to zemljište i kupili s jedinom namjerom da ga obrađujem za naše potrebe opg-a!

Što sad?!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predmetna nekretnina koju navodite, je Vaše vlasništvo, ali je ista opterećana pravom doživotnog uživanja-teretom u korist gospodje koju navodite.

Sve dok postoji u zemljišnim knjigama pravo doživotnog uživanje, svaki vlasnik takve nekretnine, pa i eventualno novi (kome bi prodali) dužan je trpjeti korištenje nekretnine od strane ovlastenika sluznosti,

Dali se radi o uzivanju ili plodouzivanju??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OZ

Upis prava vlasništva kupca, brisanje prava i tereta te predaja nekretnine kupcu

Članak 108.

(1) U rješenju o dosudi nekretnine sud će odrediti da se nakon pravomoćnosti toga rješenja i nakon što kupac položikupovninu u zemljišnu knjigu upiše u njegovu korist pravo vlasništva na dosuđenoj nekretnini te da se brišu prava i tereti na nekretnini koji prestaju njezinom prodajom.

 

 

zašto ne tražite od suda da se izvrši brisanje zabilježbe prava doživotnog uživanja koje korisnica očito ne korist. kad ste kupili nekretninu niste kupili i pravo (zbog kog bi nekrenina trebala imati manju cijenu)

http://www.iusinfo.hr/dailycontent/Topical.aspx?id=15681

http://www.iusinfo.hr/dailycontent/Topical.aspx?id=9093

 

pravo uživanja -može obrađivati i koristiti nekretninu ako želi al je nemože iznajmiti drugom korisniku.

da ima pravo plodouživanja mogla bi nekretninu i iznajmiti i ubirati plodove najma.

tužbom tražite utvrđivanje ništavnim ugovora o korištenju nekretnine.

korisniku uputite prijedlog za sklapanje ugovora o najmu(pismeno preporučeno i sa povratnicom). ako odbije primiti pismena ili sklopiti ugovor o najmu tužbom traži najam za predhodno razdobljeod kad si vlasnik nekretnine do najviše 5 godina.

traži i oslobađanje nekretnine i predaju u posjed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija