Jump to content

ovrha


Messiah1-vk

Preporučene objave

Zanima me , da li se može ukinuti jedna ovrha koja je poptpisana sa strane javnog bilježnika(obiteljski dug) i poslana u mirovinski , da bi se isplačivala druga . Naime radi se o tome , da mi je došlo sa suda da se mora isplatiti kredit koji je podignut još 97´god. ( ja kao jamac + 4 jamca ) . Kada sam zvao u mirovinski u Vukovara neka gospođa mi je rekla da se ta ovrha koju već plaćam 2-3 godine ukida , da bi se počela isplačivati ova nova .

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Messiah1-vk je napisao:

Zanima me , da li se može ukinuti jedna ovrha koja je poptpisana sa strane javnog bilježnika(obiteljski dug) i poslana u mirovinski , da bi se isplačivala druga . Naime radi se o tome , da mi je došlo sa suda da se mora isplatiti kredit koji je podignut još 97´god. ( ja kao jamac + 4 jamca ) . Kada sam zvao u mirovinski u Vukovara neka gospođa mi je rekla da se ta ovrha koju već plaćam 2-3 godine ukida , da bi se počela isplačivati ova nova .

 

Hvala

 

Malo ste nejasno postavili pitanje. Znači li to da su vam 2 puta poslali ovrhu za isti predmet?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fakincina je napisao:

 

Malo ste nejasno postavili pitanje. Znači li to da su vam 2 puta poslali ovrhu za isti predmet?

 

Ne , nisu mi poslali 2 puta . Ispričavam se ako je nejasno , ali imam već jednu ovrhu ( obiteljski dug ) koju plaćam već 2-3 godine i ostajemi još toliko da plaćam . A nedavno mi je stiglo sa suda da ide ovrha u vezi jednog kredita koji se nije plaćao od 97´ godine sa zateznim kamatama . Pa me zanima to da li se može po zakonu ukinuta ta ovrha koju već plaćam ( kako su mi rekli da se ona briše- 1-va ovrha ) da bi se počela da isplaćuje ova druga u vezi kredita

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako dug nije plaćan od 97.g. nastupila je zastara potraživanja

zašto na prijedlog o ovrhi niste uputili žalbu (u roku od 8 dana )uz obrazloženje da je nastupila zastara potraživanja za dug .

na zastaru potraživanja sud nepazi po službenoj dužnosti.

zbog neizjavljivanja žalbe plaćaš dug koji je zastario.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

ako dug nije plaćan od 97.g. nastupila je zastara potraživanja

zašto na prijedlog o ovrhi niste uputili žalbu (u roku od 8 dana )uz obrazloženje da je nastupila zastara potraživanja za dug .

na zastaru potraživanja sud nepazi po službenoj dužnosti.

zbog neizjavljivanja žalbe plaćaš dug koji je zastario.

 

Žalili se jesmo , ali su nam na Opčinskom sudu u Vinkovcima rekli da nemamo pravo da tražimo zastaru na neplačeni dug , jer po nekom novom zakonu nema više zastare . Već su napomenuli da se to mora platit pa onda pokrenut privatnu tužbu .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Messiah1-vk je napisao:

bovu je napisao:

ako dug nije plaćan od 97.g. nastupila je zastara potraživanja

zašto na prijedlog o ovrhi niste uputili žalbu (u roku od 8 dana )uz obrazloženje da je nastupila zastara potraživanja za dug .

na zastaru potraživanja sud nepazi po službenoj dužnosti.

zbog neizjavljivanja žalbe plaćaš dug koji je zastario.

 

Žalili se jesmo , ali su nam na Opčinskom sudu u Vinkovcima rekli da nemamo pravo da tražimo zastaru na neplačeni dug , jer po nekom novom zakonu nema više zastare . Već su napomenuli da se to mora platit pa onda pokrenut privatnu tužbu .

 

 

Tu je nastupila relativna i čak apsolutna zastara. Relativna zastara je ako se nije u roku 3 godine pokrenula ovrha tj. od dospječa zadnje rate kredita. Kako je bovu napisao trebali ste a kažete da jeste napisati prigovor u kojem navodite da je nasutpila zastara ili relativna ili apsolutna ovisno o tome kada je ovrha pokrenuta. Nije istina da nema zastare za potraživanje dugova. Obratite se nadležnom sudu sa novim prigovorom. Jedino ako u svom prigovoru niste naveli da je nastupila zastara onda je to druga stvar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fakincina je napisao:

Messiah1-vk je napisao:

bovu je napisao:

ako dug nije plaćan od 97.g. nastupila je zastara potraživanja

zašto na prijedlog o ovrhi niste uputili žalbu (u roku od 8 dana )uz obrazloženje da je nastupila zastara potraživanja za dug .

na zastaru potraživanja sud nepazi po službenoj dužnosti.

zbog neizjavljivanja žalbe plaćaš dug koji je zastario.

 

Žalili se jesmo , ali su nam na Opčinskom sudu u Vinkovcima rekli da nemamo pravo da tražimo zastaru na neplačeni dug , jer po nekom novom zakonu nema više zastare . Već su napomenuli da se to mora platit pa onda pokrenut privatnu tužbu .

 

 

Tu je nastupila relativna i čak apsolutna zastara. Relativna zastara je ako se nije u roku 3 godine pokrenula ovrha tj. od dospječa zadnje rate kredita. Kako je bovu napisao trebali ste a kažete da jeste napisati prigovor u kojem navodite da je nasutpila zastara ili relativna ili apsolutna ovisno o tome kada je ovrha pokrenuta. Nije istina da nema zastare za potraživanje dugova. Obratite se nadležnom sudu sa novim prigovorom. Jedino ako u svom prigovoru niste naveli da je nastupila zastara onda je to druga stvar.

 

Ne nismo spominjali zastaru , a ovo što ste napisali to nismo znali . Znači ako u roku 3 god. nije pokrenuta ovrha od zadnje uplate za kredit imamo pravo da tražimo zastaru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Slučajno sam gledao, jer sam i sam u frci zbog ovrhe...

Što se tiče Vaše tvrdnje da žalba nije moguća nakon pravomoćne ovrhe, varate se. Evo dokaza...

 

Žalba nakon proteka roka

Članak 49.

(1) Ovršenik može zbog razloga iz članka 46. stavka 1. točke 7. i točke 9. do 11. ovoga

Zakona podnijeti žalbu protiv rješenja o ovrsi i nakon njegove pravomoćnosti ako taj razlog

nije mogao iz opravdanih razloga istaknuti već u roku za žalbu protiv toga rješenja.

(2) Žalba iz stavka 1. ovoga članka može se podnijeti sve do dovršetka ovršnoga postupka.

(3) Ovršenik je dužan u žalbi iz stavka 1. ovoga članka istaknuti sve razloge iz stavka 1.

ovoga članka koje može istaknuti u vrijeme njezina podnošenja. Sud će odbaciti naknadno

podnesenu žalbu nakon proteka roka koja se temelji na razlozima koje je ovršenik mogao

istaknuti u prije podnesenoj žalbi.

(4) Podnošenje žalbe iz stavka 1. ovoga članka ne sprječava provedbu ovrhe i ostvarenje

ovrhovoditeljeve tražbine, osim ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

E imam pitanje u vezi tih ovrha, naime, ja sam imo pretplatu za mobitel i kak sam osto bez posla ( a i bez nekih plaća) i svih primanja, opet sam upiso faks, i sad sam student, i kak naravno nisam imo novca da platim sam si ukinuo pretplatu. I dobio sam "PRIJEDLOG ZA OVRHU". Sad me zanima, pošto sam student i okolnosti su bitno drugačije i nemam novca nikak trenutno da im platim, jel mogu napisat žalbu, jel si mogu to nekak odgodit da platim, il se čak izvuč na nešto. I što će biti ako ne platim. I usput, ako moram pisat žalbu, kak da to napišem. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sam prijedlog naravno ne nači ništa. Moguće je da na istom spisu, negdje iza stoji pečat ili dodatna stranica naslova Rješenje o ovrsi?

Ako ste dobili samo prijedlog, to se ne može uzeti kao rješenje; moguće je da je netko u jb uredu pogriješio prilikom slanja( nije napisano tko Vam je poslao podnesak). S druge strane, to ne nači da pošiljatelju nije stigla povratnica da ste primili samo rješenje, a također i drugoj strani, tako da se predmet pusti dalje u proceduru. U principu, alternative su Vam; sve pustiti kako je do eventualnog narednog koraka ili pažljivo ispitati o čemu se ovdje radi.

U slučaju da se odlučite na prigovor odnosno drugu radnju, najbolje je potražiti stručnu pomoć (forum kao mjesto gdje se daju opće informacije sam po sebi nije dovoljan za rješavanje problema).

Poz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobar dan,molim vas da me neko posavjetuje šta da radim:obrtnik sam i morao sam zatvoriti firmu zbog vojne invalidne mirovine koju sam ostvario prije godinu dana,dug od firme mi je ostao oko 250 000kn,trenutno mi je stigla ovrha na imovinu,od imovine imam samo obiteljsku kuću u kojoj živim sa suprugom i dijetetom.Firma je otvorita 2003g.Znam da dug treba platit ali trenutno nemam tih novaca,i što bih mogao uplačivati oko 5000kn pola su kamate i njima je to malo.molim vas bilo kaki savjet...hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je kuća stečena u braku

neka supruga tužbom traži utvrđivanje bračne stečevine

(mirenje pred sudom je brži postupak i jeftiniji)

i ako kuća nije bračna stečevina

u postupku mirenja priznaj da je kuća bračna stečevina .

 

nakon sudske odluke 1/2 kuće postaje knjižno vlasništvo supruge.

na taj način češ sačuvati 1/2 kuće od ovrhe.

 

isplativije je dignuti kredit i vratiti dug(kamata oko 10%)

nego vračati dug u ratama (kamata 14%)

vračaš samo kamate a glavnica ostaje.

 

koliki je stvarni dug(glavnica) a kolike su kamate.

 

obvezno na rješenje o ovrsi izjaviti žalbu.

u zakonskom roku.

u sudskom postupku tražiti utvrđivanje stvarnog duga

porezna obračunava kamate na kamate što nije u skladusa zakonom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija