Jump to content

šta znači kad drugi traži izuzeće suca?


RAJFO

Preporučene objave

Mislim nisam glup ali malo jesam jer ne razumijem kad druga strana traži izuzeće suca (znam da nemre onda delat na spisu) kolko to dugo traje u ovršnom postupku koji sam ja pokrenuo? pet šest dana ili mjesec dva?

 

ok ja sam ovrhovoditelj a on ovršenik a radi iseljenja, i sad se žalili ja piso očitovanje u roku 8 dana itd slali prigovore nekih trećih osoba za koj enikad nisam čuo i tak, sve je to bezveze, ali izuzeće? mogu se i ja žalit na to?

 

 

jel mi može poništit cjelu ovrhu (ok presudu nemre pravomoćna je makar su tražili izvanredni pravni lijek radi povrata u zadnje stanje i reviziju)

 

 

unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

hvala Omerta_man na odgovoru ali nisam dobio odgovor dali se js mogu žaliti na to što je ovršenik tražio izuzeće, kolko to traje, i šta sa prigovorims trećih osoba koja tvrde da imaju prava na predmetu iseljenja a ja sam upisan kao vlasnik a oni navodno imaju neka prava uživanja.

 

molim pomoć!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

RAJFO je napisao:

hvala Omerta_man na odgovoru ali nisam dobio odgovor dali se js mogu žaliti na to što je ovršenik tražio izuzeće, kolko to traje, i šta sa prigovorims trećih osoba koja tvrde da imaju prava na predmetu iseljenja a ja sam upisan kao vlasnik a oni navodno imaju neka prava uživanja.

 

molim pomoć!

 

ZAR NEMA NIKOG DA MI POMOGNE?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Izuzeće je stvar stranke koja ga traži i suda, dakle druga stranka nema mogućnosti izravnog utjecaja.

 

Na rješenja o izuzeću nema žalbe odnosno nema posebne žalbe.

 

Međutim, druga stranka ima pravo dobiti izjavu suca koju je dužan dati predsjedniku suda prije odluke:

 

Iz Zakona o parničnom postupku, čl. 74:

 

Prije donošenja rješenja o izuzeću uzet će se izjava od suca čije se izuzeće traži, a prema potrebi obavit će se i drugi izviđaj.

Primjerak izjave suca čije se izuzeće traži, odnosno izvješća o obavljenim izviđajima predsjednik suda dostavit će strankama, koje mogu u roku od tri dana dati svoje očitovanje.

 

U načelu, iako rok nije propisan, o izuzeću suca bi se moralo odlučiti odmah, a "odmah" u sudskoj terminologiji parničnih postupaka (kod kaznenih je ipak malo drugačije) znači za nekoliko dana ili najviše koji tjedan. Uočit ćete izuzetno kratki rok od 3 dana za očitovanje o izjavi suca.

 

To je teorija. Moje iskustvo (podnio više zahtjeva):

 

Na neke zahtjeve nikad (tj. niti nakon 4 godine) odgovoreno, predmet otišo u ladicu.

 

U slučaju kad je odgovoreno, nisam dobio izjavu suca, a obrazloženje rješenja kojim je zahtjev odbijen nije imalo baš nikakve veze s razlozima koje sam naveo. Ispisan je bio neki standardni tekst koji valjda koriste u svim slučajevima.

 

U jednom slučaju odbijen je moj zahtjev za izuzeće suca čije izuzeće poimence uopće nisam tražio! Naime, podnio sam zahtjev za izuće svih sudaca jednog suda, što je inače nedopušteno, ali nisu znali što bi s time; još vjerojatnije, nisu niti pročitali ništa osim broja predmeta.

 

Ili, ukratko: cirkus.

 

Dakle, nema formalnog pravnog lijeka. Međutim, zaustavljanje postupka zbog zahtjeva za izuzeće je prilična neurednost. Dakle, dopis predsjedniku suda da to riješi, ako ne odgovori, dopis predsjedniku višeg suda i pritužba Ministarstvu pravosuđa, sve skupa po potrebi konzumirati i više puta.

 

Što se tiče upita o trećim osobama, opis vam je nejasan, a i da nije - ne znam odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija