Jump to content

Komplicirana situacija


Desirebloom

Preporučene objave

Potrebne su mi vaše ideje, savjeti, bilo što.

 

Maloljetnik se prijavljuje kao dragovoljac domovinskog rata u veljači 1993. Staž u 4.GBR vodi se od 31.03.1994. do 25.05.1999. Odlikovan, čin desetnika.

 

Tijekom 1996. protiv njega se vodi stegovni postupak u sklopu kojeg je zahtijevano i psihijatrijsko vještačenje kojeg obavlja dr. Borben Uglešić u Splitu i dijagnosticira PTSP. Od početka stegovnog postupka do 25.05.1999. branitelj je na suspenziji i tada biva nečasno otpušten.

 

Ne posjeduje medicinsku dokumantaciju o vještačenju (koja se, pretpostavljam, još uvijek nalazi na sudu pa me istovremeno zanima i na koji način se ta dokumentacija od suda može tražiti) niti rješenje o nečasnom otpustu (pretpostavljam da isto ima Ministarstvo obrane, ali branitelj ne može potvrditi da je sam ikada dobio slično rješenje, već mu je rečeno da mu se neće dalje produživati ugovor). Jasno mi je u kojim se slučajevima nečasno otpušta iz vojske i njegov bi slučaj sigurno bio takav, no može li postojati mogućnost da takav otpust nije nikada službeno proveden?

 

Ima potvrdu da je hrvatski branitelj - dragovoljac.

 

Trenutno se nalazi na psihijatrijskom liječenju na kojem mu sam psihijatar savjetuje prikupljanje dokumentacije za mirovinu. Kako branitelj ne posjeduje raniju dokumentaciju s dijagnosticiranim PTSP-om, psihijatrijsko liječenje nije niti vođeno tom dijagnozom već F10.0 (akutna intoksikacija alkoholom) pod kojom je zaprimljen na liječenje radi prijetnje suicidom.

 

Da li nečastan otpust automatski ukida pravo na braniteljsku mirovinu (da li je vojna i braniteljska mirovina jedno te isto?)?

 

Može li se ulazna dijagnoza promijeniti tijekom psihijatrijskog liječenja?

 

Molim Vas, ukoliko brkam pojmove, ispravite me i uputite, jer nemam baš nikakvih iskustava na ovom području, a slučaj je za mene od osobne važnosti, ne radi te mirovine i novaca - važno mi je da se tom mladom čovjeku ponovno da malo volje za život.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno ti hvala.

 

Što se civilne tiče, pretpostavljam da bi trebalo napraviti procjenu radne sposobnosti, zar ne?

 

Trenutno je nezaposlen, uz svu dobru volju, vrlo teško zadržava posao, bez sposobnosti dugotrajnije koncentracije, rastresen, zaboravljiv, poremećenog sna, otežana komunikacija s ljudima, ponašanje varira od agresivnog do potpuno pasivnog. Psihotične epizode, nesnalaženje u vremenu (nemogućnost procjene protjeka vremena), dezorijentiranost, razdražljivost.

 

Sluh oštećen u ratu (nema dokumentacije), česte glavobolje.

 

Terapija: Cephalexin, Kventiax, Fluzepam, Fevarin, Depakine Chrono

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bigtuna je napisao:

ako je u radnom odnosu gura bolovanje recimo ptsp i onda ga nakon 6-7 miseci sama komisija šalje na proc.radne spos.može ga odma poslat ili ga vrati radit a on ako je boles. opet gura itd.a ako ne radi mora sam na komisiju,

 

Nezaposlen. Može li tražiti svoju liječnicu opće prakse da ga pošalje na to ili to mora neki viši organ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bigtuna je napisao:

ako mogu pomoč ,koliko ja znam dijagnoza se može prominit,braniteljska i vojna nije isto,ako traži mirovinu a nema hrvi po novome nemože dobit vojnu a branitejsku tek sa 65g.ako sam u pravu ostaje samo civilna,ako griješim neka me neko ispravi

Umjesto izričaja vojna, civilna, braniteljska i slična mirovina, po meni bi bilo bolje govoriti o tome po kojem zakonu u cijelosti ili dijelom osoba ostvaruje prava iz mirovinskog osiguranja....Koja je to vojna mirovina?, je li to ona koja je ostvarena temeljem DVS u OS RH ili ona koja dijelom ostvarena po ZOMO-u i dijelom po ZOPHBDR-u a osoba je branitelj i uplate u mirovinski su vršene temelje toga što je u radnom odnosu kao stolar iz firme x? No bolje je tu temu ostaviti postrani...

U ovom slučaju nema zapreka da ako ostvari pravo na invalidsku mirovinu u cijelosti po ZOMO ( neki bi rekli civilna 100%) i ona bude niža od najniže braniteljske mirovine (on ima 100 borbenog sektora, a za profesionalnu nesposobnost i uvjet da zajedno s "povlačenjem" prava mirovine i ne radi...), on ostvari pravo na najnižu mirovinu iako nema 65. godina starosti. Uvjet starosti je samo za starosnu i prijevremenu mirovinu (toliko već spominjani čl. 31 ZOPHBDR-a).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Desirebloom je napisao:

...Maloljetnik se prijavljuje kao dragovoljac domovinskog rata u veljači 1993...

Ima potvrdu da je hrvatski branitelj - dragovoljac.

...

 

:kavica: malo čitam pa mi nije najjasnije ako se dotični kao maloljetan prijavio u rat kao dragovoljac 1993.(?) temeljem čega i kojeg zakona je onda uopće dobio potvrdu da je dragovoljac :-?:-?

 

/(3) Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

(4) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ukoliko:

– nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili

– nije regulirao obvezu služenja vojnog roka./

 

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako on sasvim sigurno ima potvrdu hrvatskog branitelja dragovoljca - vjerojatnije je da sam ja pogriješila što se tiče razdoblja, jer meni ovi propisi nisu poznati, a kako sam već rekla - njemu je snalaženje u vremenu veliki problem i na njegovo računanje vremena ne može se osloniti.

 

Ispričavam se ukoliko sam unijela pomutnju.

 

Dakle, status dragovoljca mu je priznat, pretpostavljam da u Ministarstvu obrane mogu dobiti detalje o datumima?

 

Trebala bih pronaći onaj neki izračun bodova za dionice, tamo su neki datumi, kako mi se čini.

 

p.s. Zahvaljujem se svima na pomoći, ako netko ima pitanja vezano uz obračun plaće ili drugog dohotka, otpremnine, općenito vezano uz ZOR, poreze iz plaće i sl, to je moje područje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Komentar na dolje obrazlagani status dragovoljca:

 

- ima potvrdu iz 2007.da je hrvatski branitelj - dragovoljac

- vrijeme koje sam navela je u redu, radi se o razdoblju od 1993. do 1999. godine

- ovaj tjedan odem u Ured obrane po novu potvrdu i na njoj sada stoji: hrvatski branitelj

-zaključak: prvi put je izdana pogrešna potvrda sa statusom dragovoljca, nevjerojatno!

 

 

još jedan upit, molim vas pomoć

 

Te 1993. bio je u 113. šibenskoj brigadi, ali o tome u Uredu obrane nemaju nikakvih podataka i taj mu staž nije priznat. Vojna knjižica u kojoj je to bilo navedeno - izgubljena. Na koji način se može doći i do tih podataka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Desirebloom je napisao:

Komentar na dolje obrazlagani status dragovoljca:

 

-" ima potvrdu iz 2007.da je hrvatski branitelj - dragovoljac

- vrijeme koje sam navela je u redu, radi se o razdoblju od 1993. do 1999. godine"-

 

 

Nema šanse da isti ostvari status dragovoljca jer mu zakonski ne pripada.Pročitati ZOPHBDR u kojem je regulirano tko je Dragovoljac domovinskog rata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

Desirebloom je napisao:

Komentar na dolje obrazlagani status dragovoljca:

 

-" ima potvrdu iz 2007.da je hrvatski branitelj - dragovoljac

- vrijeme koje sam navela je u redu, radi se o razdoblju od 1993. do 1999. godine"-

 

 

Nema šanse da isti ostvari status dragovoljca jer mu zakonski ne pripada.Pročitati ZOPHBDR u kojem je regulirano tko je Dragovoljac domovinskog rata.

 

Mogu potvrdu skenirati da vidite i sami se uvjerite. Ona postoji.

 

Na novoizdanoj potvrdi nema tog statusa. Dakle, očito je da su u Uredu za obranu pogriješili, no nisam još čula da su pogriješili nekome u korist, a ne na štetu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neno-josip je napisao:

do tih podataka možete doći u uredu za obranu.Kod njih je sve evidentirano,dakle te podatke potražite u područnom uredu za obranu.Pozdrav svim braniteljima.

 

 

Zahvaljujem, no to smo probali i u Uredu za obranu nemaju podataka o vremenu provedenom u 113, kao da nikada tamo nije niti bio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legija je napisao:

I uopće nije potrebito za nekog naznačavati da je dragovoljac,jer to je za svakog razvidno na osnovu potvrde u kojoj je naznačeno vrijeme sudjelovanja u domovinskom ratu.

 

Da li je potrebno ili nije - u to ne ulazim, potvrda je izdana od strane Ureda za obranu radi ostvarivanja određenih prava. Činjenica koju stalno napominjete, a to je da nije mogao biti dragovoljac jer je u domovinskom ratu sudjelovao nakon 15. siječnja 1992. je neupitna i poznata mi je, no takvo što mora biti poznato i službenicima koji takve potvrde izdaju. Ne znam zašto stalno ulazite u to, samo sam dala primjer greške koja se dogodila.

 

Ne želim ulaziti u polemiku oko ovoga, jer je moje pitanje ustvari bilo što napraviti kako bi se upisao i staž u 113. šibenskoj o čemu nema podataka u Uredu za obranu, a podaci su postojali u vojnoj knjižici koja je izgubljena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na žalost ništa.Jer po novom zakonu nema više priznavanja statusa braniterlja domovinskog rata.

Ali me zanima na temelju čega je bilo upisano u vojnoj knjižici? Mora da čovjek ima neku potvrdu o pripadnosti-bilo bi dobro da je pronađe ili da vidi koja je postrojba sljednik 113 brigade.Podatci o pripadnosti negdje moraju biti pohranjeni,jer ne vjerujem da 93 nije vođena precizna evidencija o pripadnicima HV-e.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nema podataka u uredu za obranu neka pokuša stupiti u kontakt sa zapovjednikom koji mu je bio u 113.brigadi,onda neka napiše otkad do kada je bio u brigadi i koju je dužnost tamo obnašao i na kojem je terenu bio.onda to ovjere kod javnog bilježnika i pošto je 113.brigada ugašena neka to pošalje u divulje jer mi se čini da su oni pravni sljednik i oni vrate ratni put za taj dio što mu fali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija