Jump to content

slobodni dani i rad blagdanima


vampyria

Preporučene objave

Poštovanje!

 

Molim pomoc i odgovore na par pitanja...

Dakle ovako...radim u pekari vec dugo...imam 2 dana mjesecno slobodno,svaki blagdan je radni sto nam naravno nije placeno...a i bolovanje je moguce u slucaaju umiranja da tak navedem....pitanje je na koji nacin to rijesit s tim da vlasnik nije hrvat i ima dobro potkovane veze tako da ni jedan pokusaj prijave nije uspio.

Eto blize se blagdani i polako pucam po savovima...nije mi jasno po kojem zakonu je definirano radno vrijeme jer on se pravda time da pekare imaju dopustenje radom blagdanima i nedjeljom i to cijeli dan!!

...znaci Bozic bi trebala provesti na poslu i to u drugoj smjeni....zalosno!!

 

trenutno trazim neki drugi posao jer mi je i zdravlje i psiha lose...no posla bas i nema pa je moje drugo pitanje ovo...

pri potpisu ugovora koji je na neodređeno potpisala sam i aneks o sporazumnom raskidu ugovora..to bi znacilo da nemam pravo primanja nikakve naknade sa zavoda za zapošljavanje u slucaju otkaza????

zalosno je kuda ide ova drzava i sta se sve dozvoljava poslodavcima......

 

 

 

unaprijed hvala na odgovorima i lijep pozdrav!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vampyria je napisao:

Poštovanje!

 

Molim pomoc i odgovore na par pitanja...

Dakle ovako...radim u pekari vec dugo...imam 2 dana mjesecno slobodno,svaki blagdan je radni sto nam naravno nije placeno...a i bolovanje je moguce u slucaaju umiranja da tak navedem....pitanje je na koji nacin to rijesit s tim da vlasnik nije hrvat i ima dobro potkovane veze tako da ni jedan pokusaj prijave nije uspio.

Eto blize se blagdani i polako pucam po savovima...nije mi jasno po kojem zakonu je definirano radno vrijeme jer on se pravda time da pekare imaju dopustenje radom blagdanima i nedjeljom i to cijeli dan!!

...znaci Bozic bi trebala provesti na poslu i to u drugoj smjeni....zalosno!!

 

trenutno trazim neki drugi posao jer mi je i zdravlje i psiha lose...no posla bas i nema pa je moje drugo pitanje ovo...

pri potpisu ugovora koji je na neodređeno potpisala sam i aneks o sporazumnom raskidu ugovora..to bi znacilo da nemam pravo primanja nikakve naknade sa zavoda za zapošljavanje u slucaju otkaza????

zalosno je kuda ide ova drzava i sta se sve dozvoljava poslodavcima......

 

 

 

unaprijed hvala na odgovorima i lijep pozdrav!!!

 

 

vampyria poozzzzzz,

još je žalosnije da nam država ko radnicima daje prava a mi (ti) nasjedaš poslodavcu i potpisuješ anex o sporazumnom kojim režeš granu na kojoj sjediš. Dakle uskratila si sama sebi mogučnost da odeš od poslodavca na način koji bi za tebe bio povoljniji. Nepoznavanje Zakona nas ne opravdava.

Druga je stvar što je neprimjereno unaprijed ugovarati prestanak radnog odnosa od strane poslodavca koji te u takvom slučaju stavlja u neravnopravan položaj kao stranu iz ugovora što se protivi Zakonu o radu i Zakonu o obveznim odnosima s obzirom da si bila primorana(ucjenjena) da potpišeš isti. Takav bi anex ugovora zasugurno sud proglasio ništetnim u sličaju sudskog spora s obzirom da je isti iznuđen.

Dakle poslodavac iako je stranac, mora poštivati Zakone RH.

Prekovremeni rad,rad blagdanima i neradnim danima kao i rad noću, mora biti plaćen shodno ZOR-u ,više nego redoviti rad (40 sati/tjedan)- uobičajeno 50% više. Poslodavac može narediti prekovremeni rad od najviše 10 sati tjedno i to ne više od uzastopno četiri tjedna i ne više od dvanest tjedana u godini u protivnom o istom mora obavijestiti inspekciju rada što je regulirano ćl.41.ZOR-a. Čl.42 ZOR-a propisan je način eventualne preraspodjele radnog vremena u kojem se kaže da preraspodjeljeno radno vrijeme ne može trajati više od 52 sata tjedno i ne računa se kao prekovremeni rad ukoliko narav posla to zahtjeva(sezonski poslovi).

Dakle tvoj je poslodavac počinio niz prekršaja ZOR-a i na stranu to što on ima "veze" u inspekciji rada. Ti se obrati poslodavcu usmeno objesni mu da su uvijeti pod kojima radiš nemogući i ukoliko se to ne promjeni da ćeš tražiti zaštitu prava putem nadležnih državnih institucija. Prema tvom pisanju on će se vjerojatno pokušati oglušiti na tvoje traženje i aktivirat će tvoj "sporazumni". To će biti razlog (makar ga već i sad imaš) da se obratiš inspekciji rada i tražiš Zaštitu prava. Iznad referenata u inspekciji ima i čelnik tog ureda kojem zasgurno nebi bilo drago da se nađe na stranicama kakovih novina. Prema tome ne moraš se bojati da inspekcija neće ništa poduzeti ona je to obvezna po kodeksu koji je svaki inspektor potpisao.

Preporućam da pročitaš nn 137/04 ;ZOR i da ubuduće paziš što potpisuješ i posjetiš stranice Inspektorata RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ah..znala sam ja sta potpisujem...to je bio uvijet da dobijem posao...kaonavodi on...da sebe osigura u slucaju otkaza...no bila sam samohrana majka bez posla i nije mi bilo bitno tada...no sad je druga prica.

 

drugo..u platnoj listi se navodi placeno prekovremeno...blagdani i sve ostalo...prekovremeni,slobodni dani ( kojih nema )....

ZNACI NAMJESTENE PLACE ...samo placa je potpuno ista i na koji nacina ja sad da dokazem da to nije tako....druge nece posvjedociti jer nije se boje otkaza...tako da nam ostaje sutjeti i krvavo raditi za bijedne novce.

 

hvala ipak na odgovoru....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vampyria je napisao:

ah..znala sam ja sta potpisujem...to je bio uvijet da dobijem posao...kaonavodi on...da sebe osigura u slucaju otkaza...no bila sam samohrana majka bez posla i nije mi bilo bitno tada...no sad je druga prica.

 

drugo..u platnoj listi se navodi placeno prekovremeno...blagdani i sve ostalo...prekovremeni,slobodni dani ( kojih nema )....

ZNACI NAMJESTENE PLACE ...samo placa je potpuno ista i na koji nacina ja sad da dokazem da to nije tako....druge nece posvjedociti jer nije se boje otkaza...tako da nam ostaje sutjeti i krvavo raditi za bijedne novce.

 

hvala ipak na odgovoru....

 

v....,

vidiš tvoj poslodavac je jako "organiziran".Čak prejako tak da mi to lići na organizirani kriminal. On radi u timu sa ljudima koji znaju ZOR. To treba raskrinkati i ukazati na takva postupanja. Takvi potezi poslodavca nisu mogući bez suradnje "odozgora". Bilo bi dobro da se obratiš Državnom odvjetništvu RH ukoliko smatraš da je Inspektorat u talu sa poslodavcem (-ima).A izgleda da jest. Naravno ako se ne bojiš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija