Jump to content

molim vas za pomoć


sasa1911

Preporučene objave

Poštovani molim Vas za savjet.

Zaposlen sam u ljevaonici 35 god staža + benificija.

Radim samo nočne smjene, za minimalac

Tokom godine dobivao sam neredovito plaće išao na ćekanje,

sada sam u situaciji da ću dobiti idući tjedan plaču za 10 mj. Iako sam sve liste dobio do kraja godine ali ne i novce na račun.Poslodavca sam tražio da me da na biro kao tehnološki višak no on to ne želi. Dali imam pravo dati izvanredni otkaz i šta trebam napraviti?

Dali se može desiti nakon što se uruči papir na kojem piše da dajem otkaz da mi poslodavac ne želi dati radnu knjižicu?

Hvala na odgovorima jer sam u bezizlaznoj situaciji. :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

kao prvo - ne razumijem zašto biste Vi dali otkaz.

Istina je da Vi možete u svakom trenutku otkazati svoj Ugovor o radu, to Vamn nitko ne brani, međutim ne razumijem zašto biste to učinili.

Ako sami date otkaz, kao prvo - u tom slučaju nemate pravo na naknadu za vrijeme nezaposlenosti.

A ako Vam poslodavac da otkaz zbog poslovno uvjetovanih uvjeta - tada imate pravo na naknadu s Zavoda za zapošljavanje. Budući da ste naveli da imate 35. godina radnog staža - pravo na naknadu biste imali sve dok god ne nađete novi posao, odnosno do svoje 65. godine života. Znamo da nije neki iznos, ali opet bolje išta nego ništa.

 

Trebate paziti da ne potpišete sporazumni otkaz - jer u tom slučaju nemate pravo na naknadu.

A ako se poslodavac odluči na izvanredni otkaz - onda mora ispuniti prije toga dosta uvjeta.

 

Po mom mišljenju, znam, vjerujem da Vam je teško - ali u ovoj situaciji koja sada vlada - mišljenja sam da i nije baš najmudrije davati otkaz. Jedino u slučaju da imate neko drugo rješenje, spreman neki drugi siguran posao - tada možete dati otkaz, ali isto tako pazite da imate i otkazni rok koji morate odraditi.

 

A što se tiče radne knjižice - poslodavac Vam ju je dužan uručiti na Vaše traženje. U slučaju da to ne učini - po Zakonu o radu može ga se kazniti čak kaznom u visini između 60.000,00 i 100.000,00 kn.

 

Nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

kao prvo - ne razumijem zašto biste Vi dali otkaz.

Istina je da Vi možete u svakom trenutku otkazati svoj Ugovor o radu, to Vamn nitko ne brani, međutim ne razumijem zašto biste to učinili.

Ako sami date otkaz, kao prvo - u tom slučaju nemate pravo na naknadu za vrijeme nezaposlenosti.

A ako Vam poslodavac da otkaz zbog poslovno uvjetovanih uvjeta - tada imate pravo na naknadu s Zavoda za zapošljavanje. Budući da ste naveli da imate 35. godina radnog staža - pravo na naknadu biste imali sve dok god ne nađete novi posao, odnosno do svoje 65. godine života. Znamo da nije neki iznos, ali opet bolje išta nego ništa.

 

Trebate paziti da ne potpišete sporazumni otkaz - jer u tom slučaju nemate pravo na naknadu.

A ako se poslodavac odluči na izvanredni otkaz - onda mora ispuniti prije toga dosta uvjeta.

 

Po mom mišljenju, znam, vjerujem da Vam je teško - ali u ovoj situaciji koja sada vlada - mišljenja sam da i nije baš najmudrije davati otkaz. Jedino u slučaju da imate neko drugo rješenje, spreman neki drugi siguran posao - tada možete dati otkaz, ali isto tako pazite da imate i otkazni rok koji morate odraditi.

 

A što se tiče radne knjižice - poslodavac Vam ju je dužan uručiti na Vaše traženje. U slučaju da to ne učini - po Zakonu o radu može ga se kazniti čak kaznom u visini između 60.000,00 i 100.000,00 kn.

 

Nadam se da sam Vam barem malo pomogao.

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sasa1911 je napisao:

Poštovani hvala na odgovoru, pa želim dati izvanredni otkaz zbog neredovitih isplata plača, na birou ču dobiti barem nešta, redovito a usput nešto raditi. A ovako raditi samo nočne uz neisplačene plaće subote i nedjelje ne mogu više...

 

 

Saša1911,

1.mile je u krivu. Vi s obzirom da su vaši razlozi OPRAVDANI

iz razloga:

-neisplata plaća

-vjerojatno i kršenja odredbi ogreničenja dužine uzastopnog trajanja nočnog rada i neplačanja istog

Po otkazu i prijavi inspektorataratu rada poslodavac vam MORA po zahtjevu izdati radnu knjižicu i sve dokumente (odjevu sa mirivinskog i zdravstvenog) pod prijetnjom zapriječene novčane kazne od strane Inspektorata za radne odnose RH. Tim dokumentima Vi se prijavljujete na Zavod za zapošljavanje koji će Vam dati naknadu jer na nju zbog očitog skrivljenog ponašanja poslodavca imate pravo.

S obzirom da imate obračune neisplaćenih plaće i ukoliko Vam odmah po traženju u otkazu iste ne budu isplačene ,postupite kod javnog bilježnika kako sam opisao u prethodnom postu. Svoje pravo na otpremninu vi ćete ostvariti odštetnim zahtjevom i tužbom sudu na iznos koji ste izgubili radi davanja izv.otkaza a stime i nemogućnosti da ostvarite otpremninu.

Mislim da kad podnesete Izvanredni da će Vas poslodavc zvati i ponuditi Vam "mirnije riješenje". Nikako,kao što je rekao mile ne prihvatiti sporazumni jker gubite prava na zavodu. Tada ća vam poslodavac ponuditi taj poslovno uvjetovani otkaz sa kojim stječete i pravo na otpremninu(za koju vam također mora dati obračun)i pravo naknade na zavodu za zapošljavanje.

Eto tolko. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani cigo1,

 

"Članak 107. ZOR-a

 

Izvanredni otkaz ugovora o radu

 

(1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili zbog neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

(2) Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

(3) Stranka ugovora o radu koja, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka izvanredno otkaže ugovor o radu, ima pravo od stranke koja je kriva za otkaz tražiti naknadu štete zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza."

 

Bit problema vidim u članku 2. i roku od 15 dana od dana saznanja. Čini mi se nekako teže da bi sud uvažio razloge za otkaz koje navodite i da bi se taj spor tako brzo završio. Problem je što kod nas radni sporovi nemaju prioritet u rješavanju te da traju pretjerano dugo.

 

Moj savjet bi bio da se prvo provjeri na Zavodu za zapošljavanje da li bi oni u slučaju da Vi date otkaz (izvanredni kako sami navodite) - Vama uvažili te razloga i što je najvažnije, da li bi Vam na temelju toga isplačivali naknadu za vrijeme nezaposlenosti.

Ako bi - onda sve ono što je napisao cigo1 kao način ostvarivanja svojih prava (prijava inspektoratu, tužba..) - ima svoje uporište pa se Vi onda možete odlučiti na taj korak. A ako ne bi - onda je na Vama da odlučite što ćete napraviti.

 

Pravo na otpremninu stječete jedino ako Vama poslodavac da otkaz, a nikako ako ga Vi sami date.

 

"Čl. 118. ZOR-a

Otpremnina

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnoga rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnoga neprekidnoga trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće, koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

(3) Ako Zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu."

 

Ako negdje griješim - neka me kolega cigo1 ispravi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mile091 je napisao:

Poštovani cigo1,

 

"Članak 107. ZOR-a

 

Izvanredni otkaz ugovora o radu

 

(1) Poslodavac i radnik imaju opravdani razlog za otkaz ugovora o radu sklopljenog na neodređeno ili određeno vrijeme, bez obveze poštivanja propisanog ili ugovorenog otkaznoga roka (izvanredni otkaz), ako zbog osobito teške povrede obveze iz radnog odnosa ili zbog neke druge osobito važne činjenice, uz uvažavanje svih okolnosti i interesa obiju ugovornih stranaka, nastavak radnog odnosa nije moguć.

(2) Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji.

(3) Stranka ugovora o radu koja, u slučaju iz stavka 1. ovoga članka izvanredno otkaže ugovor o radu, ima pravo od stranke koja je kriva za otkaz tražiti naknadu štete zbog neizvršenja ugovorom o radu preuzetih obveza."

 

Bit problema vidim u članku 2. i roku od 15 dana od dana saznanja. Čini mi se nekako teže da bi sud uvažio razloge za otkaz koje navodite i da bi se taj spor tako brzo završio. Problem je što kod nas radni sporovi nemaju prioritet u rješavanju te da traju pretjerano dugo.

 

Moj savjet bi bio da se prvo provjeri na Zavodu za zapošljavanje da li bi oni u slučaju da Vi date otkaz (izvanredni kako sami navodite) - Vama uvažili te razloga i što je najvažnije, da li bi Vam na temelju toga isplačivali naknadu za vrijeme nezaposlenosti.

Ako bi - onda sve ono što je napisao cigo1 kao način ostvarivanja svojih prava (prijava inspektoratu, tužba..) - ima svoje uporište pa se Vi onda možete odlučiti na taj korak. A ako ne bi - onda je na Vama da odlučite što ćete napraviti.

 

Pravo na otpremninu stječete jedino ako Vama poslodavac da otkaz, a nikako ako ga Vi sami date.

 

"Čl. 118. ZOR-a

Otpremnina

(1) Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnoga rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnoga neprekidnoga trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.

(2) Otpremnina se ne smije ugovoriti, odnosno odrediti u iznosu manjem od jedne trećine prosječne mjesečne plaće, koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod toga poslodavca.

(3) Ako Zakonom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije određeno drukčije ukupan iznos otpremnine iz stavka 2. ovoga članka ne može biti veći od šest prosječnih mjesečnih plaća koje je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu."

 

Ako negdje griješim - neka me kolega cigo1 ispravi.

 

Mile ne griješiš. Rok od 15 dana je važan ali nakon svakog razgovora sa poslodavcem i svakog neuspjelog pokušaja da riješi problem on može na inspekciju rada i od tada mu teće petnaet dana.

Saši bi tebao ići

1.na zaštitu prava prema čl.129.st.1.ZOR-a

2.a potom ako to neda rezultata onda na izvanredni po čl.108.

Tako taj rok od 15 dana nemože biti upitan.

Eto to bi po meni Saša trebao. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija