Jump to content

HITNO- moguća žalba na rješenje o nasljeđivanju


mmario18

Preporučene objave

TRebam hitno savjet.

 

Kum i ja smo se sporili oko valjanosti oporuke nakon majčine smrt. Nedavno smo na zadnjem ostavinskom ročištu postigli dogovor da sve pokretnine idu meni a nekretnina njemu. Na ročistu sam ja još dopunio ostavinu sa dionicama i majčinim tekućim računom. Kumova odvjetnica je to prihvatila i oboje smo potpisali da se odričemo žalbe na rješenje o nasljeđivanju. Rješenje je postalo pravomoćno od 25.02.2010. i sad kum tvrdi da on ima pravo na taj tekući račun i da to njemu pripada, a njegova odvjetnica prijeti sa Županijskim sudom i obnovom postupka i zabranom da ne mogu koristiti pokretnine. Da li ima pravo na to i trebam li se brinuti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pobijaj oporuku zbog povrede nužnog djela.

djete je nasljednik roditelja i ima pravo na nužni dio ako roditelj nekime drugom ostavi svoju imovinu.

dionice i tekuči računako nisu navedeni u oporuci pripadaju nasljednicima tj. rješenjem sa ostavinske pripada nasljednicima .

pusti neka tužbom ide na sud.

 

 

pitam se kakav odvjetnik je tebe zastupao i pogrešno te savjetovao .

nije te upozorio da imaš prava kao nasljednik na nužni dio

a to je 1/2 od majčine imovine(pošto nema drugih nasljednika).

što je puno više od onoga što si po sporazumu dobio.

zar tebi nije bio sumnjiv majčin potpis na oporuci.

 

bez sporazuma

dionice i tekući račun su tvoji a kuću bi eventualni djelili pod uvjetom da je oporuka istinita.

 

izigran si

traži odvjetnika koji bi mogao popraviti stvar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tekući i dionice nisu bile navedene u oporuci.

Stvar je u tome da je on živio kod majke njezine 2 posljednje godine života. Kum se u rješenju navodi kao izvanbračni suprug, a zapravo je još u braku sa svojom prvom suprugom ali nisu živjeli skupa.

financijski je pomagao majci okogradnje kuće i kredita pa sd misli da je sve njegovo.

 

što se tiče potpisa.

potpis uopće ne nalikuje njezinom

za oporuku se nije znalo da postoji, tek nakon mj dana njezine smrti, kada sam vidio u oglasu da prodaje njen auto. Tada sam ga tužio i on je odjednom donio oporuku. Do tada smo bili u dobrim odnosima i nisam sumnjao da bi se nešto tako moglo dogoditii.

Potpis je poslan na vještačenje, dobio sam uplatnicu poštom, ali nisam uspio skupiti tada 3000 kn za platiti, i vještačenje se nije provelo iako mi je rečeno da to moram platiti samo u slučaju da izgubim spor.

moj odvjetnik mi se tada prestao javljati, nije dolazio na ročišta i izbjegavao me.

tako da je sve ovako završilo, dogovorom.

Nekretnina njemu, pokretnine meni i točno navedeno što tu spada, potpisali suglasnot i da se odričemo prava žalbe.

Sada želi novce sa tekučeg računa...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mmario18 je napisao:

Stvar je u tome da je on živio kod majke njezine 2 posljednje godine života. Kum se u rješenju navodi kao izvanbračni suprug, a zapravo je još u braku sa svojom prvom suprugom ali nisu živjeli skupa.

 

Što se tiče izvanbračne zajednice:

"Izvanbračna zajednica je životna zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca"

što prema navedenom nije slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mmario18 je napisao:

DA znam to, zato mi nije jasno zašto onda u rješenju piše da je on izvanbračni suprug i kako je to moguće

 

Ostavinski sud ne provjerava navode nasljednika, osim najosnovnijih. Ako niste sud upozorili da on nije izvanbračni suprug, a s njim ste se nagodili na samom ročištu, sud je to uzeo za valjano, naročito ako je to pisalo u oporuci.

 

Ovo bi mogao biti valjani razlog za ponavljanje postupka, pod uvjetom da ste za njegovu zakonitu vezu saznali nakon završetka ostavinskog postupka. U tom slučaju bili ste u bitnoj zabludi u pogledu njegovih nasljednih prava za imovinu koja nije obuhvaćena oporukom odnosno za slučaj da nema oporuke, pa prema tome i u pogledu nagodbe. Naime, kao suprug on bi i bez oporuke naslijedio pola ostavine, a ako nije suprug onda bez oporuke ne nasljeđuje ništa.

 

Otići u matični ured, izvaditi izvadak iz knjige vjenčanih (vjerojatno može i iz knjige državljana, mislim da se u toj knjizi vodi i bračno stanje) i zatražiti ponavljanje postupka, priložiti izvadak.

 

Što se tiče oporuke, ako ste sigurni da je nije pisala ostaviteljica, podnijeti kaznenu prijavu državnom odvjetništvu radi krivotvorenja. U istražnom postupku vještak bi trebao provjeriti autentičnost oporuke i to se ne plaća ništa. Doduše, moje osobno iskustvo je da odvjetništvo za takve prijave ne mari, a da su ta vještačenja bezvrijedna, ali iskoristite sve što možete. Možda ćete imati više sreće nego ja.

 

Osim toga, ako odvjetništvo i odbaci prijavu, možete osobno nastaviti progon. No, to bi morali plaćati sami.

 

Da pravosudje funkcionira kako valja, vašeg odvjetnika bi trebalo tužiti, koliko je za... i morao bi letiti van iz komore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija