Jump to content

slobodno zanimanje ili obrt


Slima

Preporučene objave

Pitanje u vezi otvaranja obrta ili slobodnog zanimanja: ide o posao turističkog vodića, dakle period od 6 mjeseci. Da li se više isplati otvoriti sezonski obrt ili registrirati se kao slobodno zanimanje? Na poreznoj su rekli da osnovica je ista cca 5000kn mjesečno, samo što za slobodno zan. nemoram plačati obrtnicu, i HOK. Inače da je sve isto - što se tiče doprinosa.Da li je to isto i na kraju godine sa plaćanjem poreza, i otpisom izdataka...itd

Hvala na više informacijama.

 

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče priznavanja primitaka i izdataka,te godišnje prijave poreza na dohodak, jednako je regulirano za sezonski obrt kao i za slobodno zanimanje (turistički vodič).

 

Što se tiče razlike prilikom otvaranja, za razliku od obrta (izdavanje obrtnice,rješenje o upisu u obrtni registar) za obavljanje usluga turističkog vodiča, kod nadležnog Ureda državne uprave morate ishodovati Rješenje o odobrenju za pružanje usluga turističkog vodiča i to ispunjavanjem sljedećih uvjeta:

 

1. da ste državljanin RH

2. da imate prebivalište u RH

3. da imate poslovnu sposobnost

4. da imate najmanje srednju stručnu spremu i položen stručni ispit za turističkog vodiča

5. da poznajete najmanje jedan strani jezik

6. da Vam nije izrečena mjera zabrane obavljanje poslova turističkog vodiča

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovana Ultra, netko je u jednom postu napisao "da Vas nema trebalo bi Vas izmisliti"! I ja se pridruzujem toj konstataciji.

Vasi odgovori su tocno ono sto nama neupucenima treba. Naime, danima setam od vrata do vrata ali nigdje da dobijem odgovore na svoja pitanja, samo uputnicu za slijedeca vrata. Postovana Ultra, zahvaljujuci Vama sam dobila sve odgovore ali sad Vas zelim pitati za savjet.

Odlucila sam registrirati sezonski obrt kao turisticki vodic bez ulaska u sustav PDV-a. Zelim vas pitati za vase misljenje o pausalnom placanju poreza.

Hvala od srca i pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana @sinjemore:

 

Najprije hvala na pozitivnim mišljenjima spram ovog foruma.

 

Nadalje, svakako sugeriram plaćanje paušalnog poreza obrtnicima-početnicima.

 

Slijed poslovnih događaja je sljedeći:

1. Otvorite sezonski obrt u Uredu državne uprave Vašeg mjesta.Od istog, u roku 15 dana dobijete Rješenje o upisu u obrtni registar i obrtnicu.

 

2. Otiđite u poreznu upravu i uz Rješenje i obrtnicu dostavite im obrazac RPO (upis u registar poreznih obveznika).U obrascu RPO naznačite da želite plaćati paušalni porez na dohodak.

 

3. Porezna uprava dostavlja Vam na adresu Rješenje o paušalnom oporezivanju

 

To znači:

Od poslovnih knjiga vodite jedino Knjigu prometa (vrlo jednostavno,ne treba Vam knjigovođa-manji troškovi).

Normalno izdajete račune (R-2) za obavljene usluge.

Niste u obvezi predavati godišnju prijavu poreza na dohodak.

 

Ukoliko Vam godišnji primici budu veći od 85.000 kn, prelazite u obrtnike kojima se utvrđuje porez na dohodak temeljem poslovnih knjiga te ulazite u sustav PDV-a.

 

Godišnji paušalni dohodak utvrđuje se u iznosu od 12.750 kn što je i porezna osnovica za utvrđivanje godišnjeg paušalnog poreza, čiji se predujam plaća tromjesečno.

 

Znači, u Vašem slučaju (budući ste sezonski obrt) ovaj iznos se podijeli s brojem mjeseci u kojima obavljate djelatnost i pomnoži sa stopom 15%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

Hvala na savjetima. Ja sam još uvijek u dilemi, zar nije pogodnije registrirati slobodno zanimanje što se tiče djelatnosti turističkog vodiča? Što vi mislite? Ili postoji neka caka?

Na poreznoj su mi rekli da dođem samo 1 dan prije početka rada s popunjenim RPO obrazcem - za slob.zanimanje,i onda da se prijavim na zdrastveno i mirovinsko i to je to...I na drugi dan mogu raditi?

Da li moram imati neki naziv, ili je dovoljno samo moje ime - turistički vodič? Moram imati pečat?

 

Rješenje o odobrenju za pružanje usluga tur.vodiča sam dobio polaganjem ispita za tur.vodiče.

 

Hvala na vašem mišljenju i svaka Vam čast!

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ultra,

ponovo Vam se obraćam s molbom za savjet.

Kako sam već navela, registrirati ću sezonski obrt (t.vodič), međutim priroda mog posla je takva da radim i prije i poslije tog "obrtničkog perioda". Sad, ja sam planirala takve poslove naplaćivati preko ugovora o dijelu pa me zanima, ako postoji neka druga opcija, Vaše mišljenje o tom.

Hvala Vam i sretan Vam Uskrs!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ultra,

ponovo Vam se obraćam s molbom za savjette koristim priliku da vam se zahvalim na prethodnom svjetu.

Kako sam već navela, registrirati ću sezonski obrt (t.vodič), međutim priroda mog posla je takva da radim i prije i poslije tog "obrtničkog perioda". Sad, ja sam planirala takve poslove naplaćivati preko ugovora o dijelu pa me zanima, ako postoji neka druga opcija, Vaše mišljenje o tom.

Hvala Vam i sretan Vam Uskrs!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

radim u školi(prof.matem),htjela bih prodavati putem pošte(valjda se sklopi ugovor s poštom i kupac plati po pouzeću).proizvod je neka vrsta slike.slika nije od nekog autora.(ja je skinem s neta i malo preuredim).da li ja to mogu prodavati?kaj trebam zavšit trgovačku??lol.što trebam otvoriti?samostalno zanimanje mi se čini ok,jer obrt,doo i sl. treba sto čuda.kako da to pojednostavnim što više?ima kakva caka(rupa u zakonu)da mi se to omogući?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, može pomoć..

otvorila sam sezonski obrt. Štand sa suvenirima i nakitom, sve sama proizvodim. Nema teoretske šanse da ostvarim prihod veći od 85000kn. Mogu li spadati pod paušalno plaćanje? Ako spadam, koliki mi je porez. Obrt je prijavljen na 3mjeseca. Koliko od tih 12750 ja moram platiti? Molim pomoć jer mi više ništa nije jasno. Svugdje mi drukčije govore...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija