Jump to content

Otkazni rok kod poslovno uvjetovanog otkaza


kikakoka

Preporučene objave

molila bih savjet

firma se zatvara i dobila sam poslovno uvjetovani otkaz, otkazni rok mi je 6 tjedana.

budući da sam našla novi posao predala sam zahtjev da mi se otkazni rok skrati na 3 tjedna.

zahtjev mi je odbijen.

koje su mi opcije? mogu li dati izvanredni otkaz, a da ne izgubim pravo na otpremninu?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kikakoka je napisao:

molila bih savjet

firma se zatvara i dobila sam poslovno uvjetovani otkaz, otkazni rok mi je 6 tjedana.

budući da sam našla novi posao predala sam zahtjev da mi se otkazni rok skrati na 3 tjedna.

zahtjev mi je odbijen.

koje su mi opcije? mogu li dati izvanredni otkaz, a da ne izgubim pravo na otpremninu?

hvala

 

Njabolja opcija u vašem slučaju jest: dogovorite sa budućim poslodavcem da se strpi tri tjedna što za njega nebi trebao biti velik problem.

U vašem postu nema podatka dali vi odrađujete zakonom određen otkazni rok ili možeda duži od zakonom propisanoga koji je ugovoren vašim ugovorom o radu (takav npr. imam ugovoren ja ). U tom bi se slučaju mogli pozvati na svoje pravo iz Zakona o radu da ako je temeljem dva akta koja istodobno uređuju neko vaše pravo,ono uređeno na dva različita načina, da se za vas kao radnika primjenjuje za vas povoljnije pravo.

Izvanredni otkaz ne dolazi u ubzir jer ste vi već prihvatili redoviti otkaz iz poslovno uvjetovanih razloga te da odrađujete otkazni rok.

Osim toga za izvanredni otkaz mora postojati skrivljeno ponašanje vašeg sadašnjeg poslodavca (koje ja u vašem slučaju ne vidim) odnosno opravdan razlog za takovo otkazivanje. To što ste našli novi posao nemože se smatrati razlogom za izvanredno otkazivanje ugovora o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u firmi sam dulje od 2 godine i 6 tjedana je zakonski otkazni rok.

znači da ja taj rok moram odraditi i u slučaju da me budući poslodavac ne može ili ne želi čekati?

pretpostavljala sam da je otkazni rok u ovom tipu otkaza tu da štiti radnika, pa da možda na osnovu toga poslodavac ne može tražiti da radnik odradi cijeli otkazni rok ukoliko ne želi.

hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kikakoka je napisao:

u firmi sam dulje od 2 godine i 6 tjedana je zakonski otkazni rok.

znači da ja taj rok moram odraditi i u slučaju da me budući poslodavac ne može ili ne želi čekati?

pretpostavljala sam da je otkazni rok u ovom tipu otkaza tu da štiti radnika, pa da možda na osnovu toga poslodavac ne može tražiti da radnik odradi cijeli otkazni rok ukoliko ne želi.

hvala na odgovoru

 

Otkazni rok ima dvije svrhe:

1. omogučavanje vremena u kojem će radnik naći novi posao

2. omogućiti poslodavcu da nađe novog radnika

 

U vašem slučaju ni jedna od svrha otkaznog roka ni za jednu od strana nije bitna. Vi ste našli posao a poslodavac zatvara firmu. Prema tome trebali ste lagano riješiti taj problem no međutim je očito problem OTPREMNINA jer nevidim radi čega drugog vaš poslodavac nije želio potpisati sporazum o skračenju otkazbog roka.

Otpremnina predstavlja svojevrsnu socijalnu zaštitu radniku dok ne nađe novi posao u slučajevima kada poslodavac daje otkaz radniku kod kojeg nije bilo skrivljenog ponašanja.

Dakle moglo bi se smatrati, obzirom da ste vi našli posao kako nema potrebe da vam poslodavac isplati otpremninu, što vaš poslodavac opravdano i smatra.

Prema rečenom vi ili se morate odreći otpremnine i skratiti otkazni rok sporazumno ili morate odraditi otkazni rok.

Vi ipak probajte dogovoriti sa novim poslodavcem ta tri tjedna jer ako to ne će shvatiti onda baš i neznam koliko je vrijedno i raditi kod njega. kaj bi bilo da je on u situaciji u kakvoj je vaš sadašnji poslodavac vezano za odrađivcqanje otkaznog roka. Osim toga vaše ponašanje u poštivanju odrađivanja otkaznog roka može protumačiti samo kao vašu pozitivnu osobinu. Ako je normalan?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija