Jump to content

Porez na promet nekretnina-oslobođenje


underwater

Preporučene objave

Pozdrav,

prije 5 godina kupio sam stan od 38 m2 na koji sam bio oslobođen plaćanja poreza na osnovu kupnje prve nekretnine. Sada sam oženjen s dvoje djece i kupujemo veći stan. Stan će glasiti na mene i ženu. Da li imam pravo na ponovno osliobođenje jer je stan u kojem sada živimo neadekvatan (mali) za nas četvero? Ili druga mogućnost da se oslobodi porez na ženinu polovicu stana jer je to njoj prva nekretnina. Ima li neka treća osnova za oslobođenje? Prilikom kupnje prvog stana bio sam samac.

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prodaj manji stan prije kupovine večeg(u trnutku kupnje večeg stana ste podstanari) ali koji če glasiti na suprugu (ako i ona nema niti je imala stambenu nekretninu).

 

stan se kupuje sredstvima od prodaje manjeg stana a što znači da je odgovarjuča kvadratura osobna imovina vlasnika manjeg i otuđenog stana a razlika kvadrature bračna stečevina.

 

Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02)

III. POREZNI OBVEZNIK

Članak 6.

(1) Obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine.

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

9. građani koji kupuju prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje uz uvjet:

za 4 osobe do 90 m2 stambenog prostora

9.5. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju u vlasništvu drugu nekretninu (stan ili kuću) koja zadovoljava njihove stambene potrebe. Pod nekretninom (stan ili kuća) koja zadovoljava stambene potrebe smatra se vlasništvo stambenog prostora koji je opremljen osnovnom infrastrukturom i zadovoljava higijensko-tehničke uvjete. Odgovarajućim stanom ne smatra se stan u vlasništvu fizičke osobe kojim se koristi zaštićeni najmoprimac

15. Građani koji su iskoristili pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina iz točaka 9., 11. i 13. nemaju pravo na ponovno oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina.

 

nigdje u zakonu nije navedena zabrana prodaje nakon 5 godina te da se posjedovanje nekretnine odnosi na sve članove obitelji(zbog poreza)

možda če biti potrebna žalba pa i upravni spor.

 

po poreznom rješenju treba odmah platiti porez (zbog zateznih kamata ako se izgubi upravni spor).

povrat uplaćenih kamata tražiti nazad,uvečano za zakonske kamate,ako se uspije u upravnom sporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

po poreznom rješenju treba odmah platiti porez (zbog zateznih kamata ako se izgubi upravni spor).

povrat uplaćenih kamata tražiti nazad,uvečano za zakonske kamate,ako se uspije u upravnom sporu.

 

Pa zar se ne smatra ako si svojevoljno platio po rjesenju da priznajes porezno rješenje i tužba upravnom pada u vodu?

I mene zanima kako izbjeci te ogromne kamate koje smao rastu do okoncanja spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija