Jump to content

ispit 15.05.


pepeljuga2

Preporučene objave

I kako ste? evo jos 2 dana, do sad sam bila ok i sad me panika uhvatila, spremala sam ispit cca 3 tjedna po 5h dnevno, nekako mi se sad cini da to nije dovoljno (nisam pravnica ali sam VSS), jedino me frka da od treme totalno ne zablokiram. Ako netko ima savjet dobro bi dosao.

 

Sto treba sve ponjeti na ispit? ja sam si napravila neke podjetnike, ali s obzirom da je OPCI - usmeni - pretpostavljam nista se ne smije koristiti? da odgovaram prva ili zadnja, kratkim pitanjima ili opsirno? Sto ako ne znam neko pitanje, mogu reci ne znam ili zbunila se... samo da ne bude sutnja? I koliko nas ulazi u sobu?

 

Hvala svima :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hej ljudi,ja sam bila ispitu 08.05. i prošla sam.učila sam 4 tjedna i dosta mi je bilo.nikad nećete sve znati,ovisi kakvu komisiju dobijete.uglavnom,ne treže opširne odgovore,ako u tom trenutku ne možete sročit rečenicu kako treba pomognu vam,nema problema.ja nisam znala jedno pitanje na posebnom dijelu i nisam htjela reći da ne znam...šutila sam i prešao je na drugo.odgovarate kratkim odgovorima.savjetujem vam da ulazite na odgovaranje sa istom stručnom spremom tako će vas jednako moći ocjenjivati.ako uđete VSS i SSS onda srednjoj postavlja lakša pitanja a VSS teža...zato je bolje ulazit sa istom stručnom spremom.uglavnom,ako se zbunite nema beda,pomognu vam ako vide da ste učili.budem sutra stavila pitanja koja sam imala pa si pogledajte...

svima želim sretno i držite se...nije tako strašno!

na usmeni ulazite kako je koja komisija slobodna..tako da neki idu kod jednih a neki kod drugih tj.na različite ispiti...obično se ulazi po dvoje..bar je tako u mom slučaju bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, prošao je i 15.5. Osim što je bio naporan, ispit se zbilja oduljio od pola devet do jedan...Uf, grozno...Baš smo kampirali pred njihovim uredima...Ali vrijedilo je, prošla sam sve...iako sam učila EU koju uopće nije trebalo kao ni jedinice lokalne i područne samouprave, ali dobro...bitno da je gotovo, položeno i to je to..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo pitanja koja sam ja imala i neka od kolegice koja je bila sa mnom:

 

USTAV

Kakva je država RH po Ustavu?

Osobna prava

Predsjednik i ovlasti, imunitet

Međunarodni ugovori

Suverenitet i kud se prostire

Socijalna prava

Sudbena vlast i koji je najviši sud

Ustavni sud

 

SUSTAR DRŽAVNE UPRAVE

Tko obavlja poslove državne uprave

Inspekcijski nadzor

Upravne organizacije u sastavu ministarstva

Unutarnje ustrojstvene jedinice u ministarstvu

Koji su poslovi državne uprave

Kako se uređuje unutarnje ustrojstvo i uredsko poslovanje

Kojim se aktom potvrđuje br.potrebnih državnih službenika i namještenika

 

ZUP

Kojim se propisom regulira upravni postupak i što je

Nadležnost

Žalba, rok i postupak prvostupanjskog tijela po žalbi

Kako se pokreće upravni spor i u kojem roku

Koje vrste dokaza se mogu koristiti u upravnom postupku

Sastavni dijelovi rješenja

Kako stranka podnosi zahtjev

Stranka u upravnom postupku

Tko su zakonski zastupnici stranke

Što je upravni akt

Tko može pokrenuti upravni spor

 

UREDSKO POSLOVANJE

Prijemni štambilj

Tko može izrađivati pečate i žigove

Tko donosi rješenje o ovlaštenju

Kako se plaćaju upravne pristojbe

Što je uredsko poslovanje

Tko je dužan primjenjivati propise uredskog poslovanja

Razlika između pečata i žiga

 

SLUŽBENIČKI ODNOSI

Kako se računa plaća

Kako se primaju državni službenici

Objasni natječaj

Vrste povrede i tko odlučuje o kojima

 

 

SUSTAV LOKALNE SAMOUPRAVE

Tko je nositelj izvršne vlasti u mom gradu

Financiranje jedinica lokalne samouprave

Izbori članova predstavničkog tijela

Koje su jedinice lokalne samouprave

Tijela mjesnog odbora

 

EU

Glavna tijela EU ( 5 tijela)

Koliko ima službenih jezika u EU (23)

Lisabonski ugovor (promjene)

Kada je počelo otvaranje pregovora (2 faze i god.)

Sud europskog vijeća

Kriteriji za članstvo i objasnit politički

Europska komisija i sve o njoj

Da li EU ima Ustav? (NEMA)

 

Na pismenom dijelu dobila sam napravit rješenje o odgodi ovrhe ako porezni obveznik ima dug po PDV-u 750.000,00 kn i kamate 30.000,00 kn

 

A usmeni me pitao Fabijančić – tko je dužan podnijeti poreznu prijavu,

Slobodne zone kod PDV (oslobođen je PDV) i kod dobiti,dvostruko oporezivanje-na kojim porezima se primjenjuje, koji se primici smatraju dohotkom ali se ne oporezuju(to imaš u knjižici hrv.porezni sustav kod poreza na dohodak, temeljni i jamstveni kapital, zadaci HNB-a,carinska tarifa, HNb,da li fizičke osobe mogu biti obveznici PDV-a, što uređuje OPZ

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ljudi prošao sam ispit...U mojoj grupi nas je bilo 15..ispit je trajao od 8.45 do 15.00 sati. Ispitivači su bili i više nego susretljivi jer nam je tajnica komisije na početku ispita rekla da je komisija za poželjeti, a tako je bilo...Ovo su meni i kolegama koji su bili sa mnom postavljena pitanja:

 

USTAV I SUSTAV DRŽAVNE UPRAVE

-nadležnosti Sabora

-tko imenuje Predsjednika Vrhovnog suda i na čiji prijedlog, a tko Glavnog Državnog odvjetnika

-kome Predsjednik povjerava mandat za sastavljanje Vlade

-nadležnosti Vlade

-nadležnosti Ustavnog suda

-trodioba vlasti

-tko raspisuje izbore za zastupnike u Sabor

-koliko Sabor ima zastupnika i što znači imunitet zastupnika

-broj Središnjih državnih ureda i tko je na čelu

-nabroji jednu državnu upravnu organizaciju

-tko je na čelu ministarstva

-koja su središnja tijela državne uprave

 

LOKALNA I SLUŽBENIČKI

-koje su jedinice lokalne, a koje regionalne samouprave

-koji temeljni akt donose jednice samouprave

-nadležnosti općinskog načelnika odnosno gradonačelnika

-status grada zagreba

-tko je na čelu upravnih tijela u općini i tko ih imenuje

-šta se događa sa drž. službenikom ako je ocijenje ocjenom ne zadovoljava, a što ako je dva puta ocijenjen uzastopno ocjenom ne zadovoljava

-kako se primaju drž. službenici u službu

-objasni službu na određeno vrijeme

-što je Odbor za državnu službu i što radi

-nabroji neke teške povrede službene dužnosti i tko o njima odlučuje

 

EUROPSKA UNIJA

-što je GAK i FAK???????.....to nitko nije znao

-razlika između uredbe i direktive

-pravna stečevina

-koji je ugovor sad na snazi

-nabroji tijela europske unije

-koliko je ostalo neotvorenih poglavlja

-zašto pravosuđe nije još otvoreno

 

ZUP i ZUS i UREDSKO

-tko je dužan postupati po Zup-u

-što je upravna stvar

-kako postupiti s podneskom koji ima formalni nedostatak

-što se smatra podneskom

-dijelovi rješenja

-rok za žalbu

-službena osoba

-dvije nadležnosti i koje su

-koje odluke donosi Upravni sud

-protiv kojih akata se podnosi tužba Upravnom sudu

-što je pismeno

-što je akt

-što je podnesak

-što je uredsko poslovanje i tko ga je dužan primjenjivati

-što je pisarnica

-sastavni dijelovi neupravnog akta

-gdje se stavlja prijemni štambilj

-brojčane oznake klasifikacijske oznake

 

to je uglavnom to...kažem da ispitivači nisu davili i bitno im je bilo reći makar nešto i kratke odgovore davati, a ne ići u širinu...nadam se da sam pomogao barem malo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja sam se riješila velikog problema koji se zove DSI. Sve sam položila i mogu reći da su mi iskustva više nego pozitivna. Ispitivači su bili i više nego susretljivi i pokazali su se prije svega kao ljudi. Znam da je sada lako reći bilo je lako ali znam da vas sve muči trema i da ste napeti. Stvarno morate znati odgovore ali i jako izlaze u susret kada vide da kužite o čemu pitaju. Nemojte se brinuti jer ćete sigurno položiti. Želim svima puno sreće!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ISKUSTVA S ROKA 15.05.

 

Polagala sam 15.05. PROSLA SAM!!!!

Ispit je počeo u 08:45, prvo pismeni dio. Pismeni traje 3 sata , ali imas dovoljno vremena da napises. Mozes sve knjige, neke primjerke i ostalo koristiti. Zatim ides u svoju sobu s tajnicom. Nasa tajnica je bila Mirjana Rak simpaticna gospođa.

Nakom toga cekas da te prozove ili se javis sam kao dobrovoljac za polaganje nekih predmeta. Moram rec da smo iz ZUP-a i ZUS-a, te Uredskog poslovanja imali gđa. Ružu, jako stroga,ispituje sve od jednom , sjedimo u krug i ide redom. Na kraju je rekla da nije s nama zadovljna i nismo znali jedmo prosli ili ne. Kasnije nam je tajnica rekla tko je prosao.Taj mi je ispit bio najgori. Drugo sve je bilo ok, ispitivaci su stvarno ok, pomazu ali moras znati…odnosno uciti…

Pitanja koja su bili

 

Ustav i sustav

1. Ustav

2. Predsjednik(sve o njemu)

3. Sabor (sve o njemu)

4. Temeljne odredbe

5. Imunitet zastupnika

6. središnja tijela

7. ravnatelj

8. ovlasti državne uprave

9. duznosnici

10. ministar

11. inspekcijski nadzor

 

 

EU

1. Glavne institucije-nabroji

2. Europski parlament

3. Kriteriji (Kopenhag i Madrid)-objasni

4. Prosirenja

 

Lokalna i Sluzbenicki odnosi

1. Grad

2. financiranje opcine

3. predstavnicka i izvrsna tijela

4. procelnik

5. drzavni sluzbenici i namjestenici

6. ocjenjivanje sluzbenika

7. prestanak službe

8. lake i teske povrede-sve o njima

 

Sto se tice pitanja iz Uredskog ZUP-ZUS stvarno ne znam jer smo svi sjedili u krug i resetala je redom , pa tko ne zna slijedeceg pita, ali s potpitanjima.

 

Ljudi sretno!!!!

sjedimo u krug i ide redom. Na kraju je rekla da nije s nama zadovljna i nismo znali jedmo prosli ili ne. Kasnije nam je tajnica rekla tko je prosao.Taj mi je ispit bio najgori. Drugo sve je bilo ok, ispitivaci su stvarno ok, pomazu ali moras znati…odnosno uciti… Pitanja koja su bila Ustav i sustav 1. Ustav 2. Predsjednik(sve o njemu) 3. Sabor (sve o njemu) 4. Temeljne odredbe 5. Imunitet zastupnika 6. središnja tijela 7. ravnatelj 8. ovlasti državne uprave 9. duznosnici 10. ministar 11. inspekcijski nadzor EU 1. Glavne institucije-nabroji 2. Europski parlament 3. Kriteriji (Kopenhag i Madrid)-objasni 4. Prosirenja Lokalna i Sluzbenicki odnosi 1. Grad 2. financiranje opcine 3. predstavnicka i izvrsna tijela 4. procelnik 5. drzavni sluzbenici i namjestenici 6. ocjenjivanje sluzbenika 7. prestanak službe 8. lake i teske povrede-sve o njima Sto se tice pitanja iz Uredskog ZUP-ZUS stvarno ne znam jer smo svi sjedili u krug i resetala je redom , pa tko ne zna slijedeceg pita, ali s potpitanjima. Ljudi sretno!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dragi moji,

 

bila sam na državnom 22.05 i prošla iz drugog puta!!

 

Sada ću vam objasniti kako proći. Naravno treba naučiti što je sasvim normalno. Skripte koje imate na ovom forumu su odlične i zbilja pomažu , ali ključna stvar je....

 

Da vam na ZUP-u i uredskom ne bude :vrag:RUŽA ŠIMUNEC:vrag: !!!

 

Prepoznati ćete je 100% , već su pričali o njoj , žena mi je oduzela 5 godina života. Rušila nas je kao da smo najgluplji najveći smradovi na svijetu. Pitala nas je 20 odjednom po jedno pitanje iz uredskog i jedno iz zupa. Naravno popadali smo svi koji su od 10 pitanja pa nadalje. Mislim ono UŽAS!!! Na kraju je rekla "Ovo je jako loše" i otišla . Ostali smo u šoku jel nas je večina sve prošla do tada.

 

Ufffff, sram ju bilo!!!

 

 

 

 

A vama sretno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija