Jump to content

Potraživanje u stanu


igla91

Preporučene objave

Naravno da cura nema nikakvo pravo na taj stan, osim ako joj ga možda svekvra ostavi u nasljedstvo :smijeh:

 

 

Obiteljski zakon

Članak 253.

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

 

 

Međutim ona se po ovom Zakonu tretira kao izvanbračni drug koji se poistovjećuje sa bračnin uz slijedeći uvjet (koji je ispunjen):

 

Članak 3.

Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.

 

Članak 258.

Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava pretpostavke iz članka 3. ovoga Zakona stvara imovinskopravne učinke na koje se na odgovarajući način primjenjuju odredbe ovoga Zakona o imovinskim odnosima bračnih drugova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

igla91 je napisao:

Hvala na odgovoru,ali imam još pitanje na tu temu.Brat je svojim novcem obnovio kompletnu stolariju (cca 30.000kn)..da li je i to bračna stećevina?

 

Članak 248. 
Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine. 
Članak 249. 
(1) Bračni drugovi su u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili. 
(2) Nevjesta i ženik, odnosno bračni drugovi mogu bračnim ugovorom drukčije urediti svoje odnose glede bračne stečevine.

 

Po pravilu ispada da je taj novac bračna stečevina, no protudokaz je naravno dopušten. Ukoliko dođe do spora brat može osporavati da je pola uloženog novca bračna stečevina i to i dokazati (npr. bratova cura tj. izvnbračni drug nije imao nikakva primanja te stoga nije mogao ni uložit pola navedene svote i sl.)

Sami ste rekli da nije ništa uložila, samo ostaje problem to dokazat u slučaju spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

kakve veze ima bračna stečevina sa ulaganjem u tuđu nekretninu.

 

može tražiti povrat uloženoga(od vlasnika) ali ako može dokazati ulaganje.

ali treba biti spremna i platiti korištenjene kretnine.

 

Lukava je,imala je stan koji je prodala,novac uložila u fondove...i doselila se k bratu...i sad bi dijelila.Čak je spremna me tjerati iz stana ako dođem baš u vrijeme kad se njoj spava !!!!..a stan je mamin (brat i ja smo naslijednici)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Igla91:Lukava je,imala je stan koji je prodala,novac uložila u fondove...i doselila se k bratu...i sad bi dijelila.Čak je spremna me tjerati iz stana ako dođem baš u vrijeme kad se njoj spava !!!!..a stan je mamin (brat i ja smo naslijednici)

 

 

Djevojka Vaseg brata zivi vec 6 godina s njim...

Mozete traziti da se razvrgne suvlasnistvo nad stanom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

desimir je napisao:

Igla91:Lukava je,imala je stan koji je prodala,novac uložila u fondove...i doselila se k bratu...i sad bi dijelila.Čak je spremna me tjerati iz stana ako dođem baš u vrijeme kad se njoj spava !!!!..a stan je mamin (brat i ja smo naslijednici)

 

 

Djevojka Vaseg brata zivi vec 6 godina s njim...

Mozete traziti da se razvrgne suvlasnistvo nad stanom.

Kako i gdje to izvesti?

Napominjem,stan je mamin a ona je živa..i nadam se da će još dugo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

igla91 je napisao:

desimir je napisao:

Igla91:Lukava je,imala je stan koji je prodala,novac uložila u fondove...i doselila se k bratu...i sad bi dijelila.Čak je spremna me tjerati iz stana ako dođem baš u vrijeme kad se njoj spava !!!!..a stan je mamin (brat i ja smo naslijednici)

 

 

Djevojka Vaseg brata zivi vec 6 godina s njim...

Mozete traziti da se razvrgne suvlasnistvo nad stanom.

Kako i gdje to izvesti?

Napominjem,stan je mamin a ona je živa..i nadam se da će još dugo

 

 

Mama je ziva i ona je vlasnica. Ne moze se traziti razvrgnuce. Mama odlucuje o tome kako ce se stan koristiti.

Tek po njenoj smrti se moze eventualno traziti razvrgnuce suvlasnistva, ako budete zajedno naslijedili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

desimir je napisao:

igla91 je napisao:

desimir je napisao:

Igla91:Lukava je,imala je stan koji je prodala,novac uložila u fondove...i doselila se k bratu...i sad bi dijelila.Čak je spremna me tjerati iz stana ako dođem baš u vrijeme kad se njoj spava !!!!..a stan je mamin (brat i ja smo naslijednici)

 

 

Djevojka Vaseg brata zivi vec 6 godina s njim...

Mozete traziti da se razvrgne suvlasnistvo nad stanom.

Kako i gdje to izvesti?

Napominjem,stan je mamin a ona je živa..i nadam se da će još dugo

 

 

Mama je ziva i ona je vlasnica. Ne moze se traziti razvrgnuce. Mama odlucuje o tome kako ce se stan koristiti.

Tek po njenoj smrti se moze eventualno traziti razvrgnuce suvlasnistva, ako budete zajedno naslijedili.

 

saznao sam da je ta djevojka u tom stanu prijavljena kao ...podstanar.Pa valjda nemaju podstanari pravo na nešto,pa makar bili vanbračni partneri stanodavca?....ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija