Jump to content

Iznajmljivanje postelja - komunalna naknada


LIDER

Preporučene objave

Ja naime imam 8 dvoposteljnih soba i prijavljen sam kao iznajmljivač paušalac ,

tj. na svaki ležaj plaćam 300 kn mjesečno poreza + prirez.

Kuća je u Općini Jelsa otok Hvar .

Od ove godine Općina mi uručuje rješenje o visini komunalne naknade gdje mi sobe (koje iznajmljujem kao mali privatni iznajmljivač - fizička osoba)

računa kao poslovni prostor i množenjem raznih koeficijenata dolazi do iznosa cca 200 kn mjesečno.

Znači još jedan novi namet iznajmljivačima koji ionako loše stoje.

Da stvar bude gora u oisti dan dobijam i rješenje za uređenje voda (slivne vode)

250 kn mjesečno.

Dio iste kuće koji koristim ja (prizemni apartman) mi računaju 3X niže.

Znači jednu nekretninu su mi obračunali po dvije osnove - privatno i poslovno

(koje po meni to uopće nije)

Kako je Hvarski turizam upropašten a ove godine s novim cijenama trajekta biće i demoliran , teško mi je bilo plaćati i dosadašnje obveze a kamoli ove nove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je po zakonu - iznajmljivanje kreveta u privatnoj kući - poslovni prostor ?

Mislim da nije jer u rješenju po kojem iznajmljujem stoji :

- Odobrava se pružanje usluga građana u domaćinstvu na ime ......

2. Vrsta usluge iznajmljivanje smještajnog objekta : 8 dvoposteljnih soba ...

 

Da stvar bude gora na tih 16 kreveta već plaćam 4800 KN bor. pristojbe , te 4800 kn paušalnog poreza od iznajmljivanja + prirez.

 

Novi namet koji ću plaćati kao iznajmljivač paušalac -

 

pod poslovni prostor mi je računato 220 m2 (što je otprilike točno) i u tom dijelu imam cca 200 KN komunalne + 220 KN slivnih voda.

cca godišnje 5100 KN...

Pod stambeni cca 100 m2 za što ću godišnje plaćati cca 600 KN... (slivne + komunalna nak.)

 

Da li koji iznajmljivač ima sličan problem?

Da li iznajmljiivanje soba u privatnoj kući spada pod poslovni prostor ?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedinica lokalne samouprave, dakle Općina Jelsa može Vas zadužiti za plaćanje komunalne naknade za poslovni prostor budući se Vi i bavite iznajmljivanjem postelja, te su Vas vjerovatno svrstali u neku od turističkih kategorija (prostori za turističko iznajmljivanje od strane registriranih poslovnih subjekata u turističkoj djelatnosti - sobe ili apartmani kao samostalni objekti ili stambene jedinice unutar stambenih objekata).

 

Moj savjet Vam je da se žalite na Rješenje, bar da vam smanje plaćanje komunalne naknade za pola, kao razlog navedite da radite svega dva mjeseca godišnje, a možete zatražiti i u Turističkoj zajednici koja pokriva Vaše mjesto izvadak prijavljenih gostiju.

 

Savjetujem Vam i da popričate s ljudima koji su u istoj situaciji kao i Vi, te da odete načelnika Općine i predložite mu da Vas zbog slabe najave turističke sezone, te recesivnog razdoblja ne zadužuje kao poslovne prostore već kao stambene što je praksa u brojnim drugim jedinicama lokalne samouprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija