Jump to content

prešućeni nasljednik


monti

Preporučene objave

Poštovani,

 

u mojem slučaju je bila ostavinska rasprava 1954.g.

 

Jedan od nasljednika je prešutio ostale i upisao sve na sebe. Nekretnine je do danas prodao trećim osobama.

 

Da li postoji zastara za tužbu, i da li moram sada tužiti

nasljednika koji je lagao i ove koji su kupili kuće, jer su oni bili pošteni stjecatelji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prešućeni nasljednik može svoja prava ostvariti u parnici, dakle podnošenjem tužbe, zbog lažnog iskaza nasljednika koji je prešutio ili nekog drugog kaznenog djela.

Tužba se mora podnijeti u roku od 30 dana od dana kad je oštećeni saznao za pravomoćnu kaznenu presudu, a sve u roku od 5 god. od kad je rješenje o nasljeđivanju postalo pravomoćno.

Ne znam da li ste pokrenuli kazneni postupak protiv prešutitelja i ne znam kad vam je rješenje o nasljeđivanju postalo pravomoćno. (no, obzirom da je prošlo već cca. 60 god. pretpostavljam da su svi rokovi već prošli)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi rokovi koji se odnose na nasljeđivanje određeni su u Zakonu o nasljeđivanju. Mislim da se na vaš slučaj odnosi slijedeće:

 

Članak 138.

(1) Pravo zahtijevati ostavinu kao nasljednik ostavitelja prema poštenom posjedniku koji također tvrdi da na nju ima pravo kao nasljednik zastarijeva za godinu dana od kada je nasljednik saznao za svoje pravo i za posjednika ostavine, a najkasnije za deset godina računajući za zakonskog nasljednika od smrti ostaviteljeve, a za oporučnog nasljednika od proglašenja oporuke.

(2) Prema nepoštenu posjedniku ovo pravo zastarijeva za dvadeset godina.

 

Što se tiče kaznene prijave, mislim da je nastupila apsolutna zastara za sve inkriminacije koje bi dolazile u obzir (protupravno stjecanje, prevara i slično), jer su za takve inkriminacije vremena apsolutne zastare otprilike deset do najviše petnaest godina.

 

Dakle, mislim da ste propustili sve rokove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija