Jump to content

Pomoć za troškove liječenja


Barekica

Preporučene objave

Suprug mi je HB, dragovoljac, u mirovini radi PTSP-a, sa mirovinom od 2858 kn. Ja sam nezaposlena. Nema pravo na besplatno dopunsko osiguranje jer smo u prošloj godini imali prihode za 25 kn veće od minimalnih za to pravo. Za liječenje PTSP-a nije morao plaćati participaciju pa nije sam uplatio dopunsko. Sada mu je dijagnosticiran veliki tumor na mozgu i troškovi bolničkog liječenja i skupih pretraga penju se u nebo. Odmah sam uplatila dopunsko ali polica počinje vrijediti tek za mjesec dana. Postoji li ikakva nada da on negdje ostvari pravo na pomoć za plaćanje tih troškova jer ja ih nemam čime platit? Molim vas pomozite savjetom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodjo, sigurno ce biti pravnih savjeta za Vase probleme.Jako mi je zao zbog zdravstvene situacije Vaseg supruga i naseg kolege.Ne zelim vjerovati da ce nas kolega ostati bez bilo kakve pomoci u ovim teskim trenucima.Inace MOBMS je organizirao po zupanijama psihosocijalne centre za pomoc braniteljima u ovakvoj situaciji.Napisite iz koje ste zupanije pa cu Vam navesti telefonski broj tog centra u Vasoj zupaniji i tocnu adresu gdje se taj centar nalazi.Za sve eventualne upite prema MOBMS-u trebali bi sutra nazvati njihov telefon 01/2308-852 ili telefon uprave za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i clanova njihovih obitelji 01/2308-817 ili 01/2308-827.Zovite za vrijeme radnog vremena.Ukoliko imate neke upite prema HZZO ili zelite detaljno kod njih provjeriti,dali se jos moze dodatno nesto uciniti,mozete zvati njihovu direkciju na telefon 01/4806-333

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja se izvinjavam da vas u ovakoj situaciji pitam ne shvacam da dopunsko osiguranje ne vrijedi odmah čim sklopiš ugovor jer ja sam bio u toj situaciji da sam morao plačati dopunsko osiguranje te sam dobio odmah papir da se sa nim mogu odmah koristiti a knjižica je došla naknadno. evo na ovoj stranici HZZO_a piše ovako --- Ako policu osiguranik želi dobiti odmah, može se osigurati na šalterima područnih ureda ili ispostava.http://www.hzzo-net.hr/08_01_03.php

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barekica je napisao:

Suprug mi je HB, dragovoljac, u mirovini radi PTSP-a, sa mirovinom od 2858 kn. Ja sam nezaposlena. ... Sada mu je dijagnosticiran veliki tumor na mozgu i troškovi bolničkog liječenja i skupih pretraga penju se u nebo. Odmah sam uplatila dopunsko ali polica počinje vrijediti tek za mjesec dana. Postoji li ikakva nada da on negdje ostvari pravo na pomoć za plaćanje tih troškova jer ja ih nemam čime platit? ...

 

Možda bi najbolje bilo da kontaktirate Zakladu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata. Zaklada novčano pomože i u takvim slučajevima. Bitno je da imate račune (ili predračune) i da HZZO ne pokriva te troškove liječenja za koje tražite financijsku pomoć.

Više na:

http://www.zaklada-branitelja.hr/dokumenti.html

 

Na toj stranici možete skinuti odgovarajući zahtjev (u vašem slučaju: zahtjev za dodjelu financijske pomoći za skrb i liječenje) i sve vam je objašnjeno: od adrese na koju šaljete zahtjev do dokumentacije koju treba poslati uz njega.

 

Uz svaki zahtjev morate dostaviti:

 

1) Preslika tekućeg računa ili štedne knjižice ( moraju biti vidljivi svi brojevi i naziv banke )

2) Potvrda o sudjelovanju u Domovinskom ratu (izdaje Ured za obranu odnosno MUP RH)

3) Potvrda o imovinskom stanju za podnositelja i svakog punoljetnog člana zajedničkog kućanstva ( izdaje Porezna uprava prema mjestu stanovanja ),

4) Za sve nezaposlene osobe dostavlja se Potvrda o nezaposlenosti (izdaje zavod za zapošljavanje), a ukoliko se osoba ne prijavljuje na zavod za zapošljavanje dostavlja se: preslika radne knjižice);

5) Potvrda o redovnom školovanju za svakog člana zajedničkog kućanstva starijeg od 15. godina;

6) Preslike Rodnih listova za sve članove zajedničkog kućanstva (mogu biti stariji od 6 mjeseci);

7) Preslika Vjenčanog lista (može biti stariji od 6 mjeseci)

8) Osobe koje imaju status HRVI (preslika Rješenja o stupnju invalidnosti);

9) Osobe koje se vode u skrbništvu Centra za socijalnu skrb dostavljaju presliku pravomoćnog Rješenja

 

Posebna dokumentacija koje se prilaže uz zahtjev za dodjelu financijske pomoći za skrb i liječenje:

 

2.1) Obrazac P-2 (napisati i obrazložiti razlog traženja pomoći)

2.2) Samo najnovija Medicinska dokumentacija bolesti na temelju koje se traži financijska pomoć (nalaz nadležnog liječnika s dijagnozom bolesti; otpusno pismo, ako je bilo bolničko liječenje; );

2.3) Potvrda mjesno nadležnog područnog ureda Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje da troškovi liječenje za navedenu bolest nisu propisani Zakonom o zdravstvenom osiguranju,

drugim propisima i općim aktima Zavoda;

2.4) Preslika računa ili predračuna za troškove skrbi i liječenja zbog kojih se traži pomoć (račun ili predračun za: liječenje u inozemstvu, nabavu pomagala, kupnju lijekova...).

2.5) Preslika odobrenja o upućivanju na liječenje u inozemnu zdravstvenu ustanovu (Povjerenstvo Direkcije Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje);

 

I jedan savjet za kraj: ukoliko je suprug ev. učlanjen u neku udrugu iz DR (HVIDRA ili sl.) bilo bi dobro da i oni napišu molbu/preporuku Zakladi radi brzog rješavanja vašeg zahtjeva zbog teške ekonomske situacije.

Pozdrav i sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dečki,

hvala vam svima na savjetima. Drago mi je da još uvijek postoji solidarnost među vama. Morski vuk dali ste mi zaista iscrpne podatke ali na žalost meni trenutno neupotrebljive. Naime mi živimo u Gračacu (Lika), spadamo u ZD županiju gdje je on trenutno u bolnici (80 km preko Velebita) a upravo ga se spremaju prebaciti u ZG. Ja jednostavno nemam kada skupljati sve te dokumente jer sam stalno na putu između kuće i bolnice, a pola tih papira bi morala vaditi u ZD, neke u Zagrebu od kuda smo došli i tko zna od kuda sve ne. Još bi me tražili i njegov ratni put. Prošli smo sve to sa dokumentacijom za mirovinu prošle godine i nemam više snage za borbu sa administracijom. Što se tiče upita o polici dodatnog osiguranja, ja sam također dobila papir (tj. policu) ali na njoj lijepo piše da vrijedi od 3.9. To je još jedan poklon našeg vrlog ministra zdravstva koji je uveden kada je i ukinuto pravo na besplatno dopunsko svima osim 100% invalidima. U svakom slučaju vam hvala a ja ću se probati raspitati po udrugama u Zadru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Centar za psihosocijalnu pomoc za Zadarsku zupaniju se nalazi u Molatskoj bb i telefon je 023/313-970,javiti se mozete od 12 do 18,posto Gracac pripada toj zupaniji, nije lose obratiti se na tu adresu.Savjet kolege morskywuk da cuvate racune iz bolnice je dobar kao i da se obratite Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i clanova njihovih obitelji koji ima zakladu za hrvatske branitelje. Za sve upite prema fondu, mozete nazvati njihov call centar na broj telefona 01/2308-730.Sad je najvaznije zdravstveno stanje Vaseg supruga ali te institucije su i osnovane da pomazu u takvim slucajevima.Cuvanje racuna iz bolnice moze imati odredenu ulogu pri trazenju jednokratne novcane pomoci od zaklade za branitelje koju bi prilozili kao razlog trazenja te pomoci.Institut jednokratne novcane pomoci ima i MOBMS.Koliko sam ja shvatio Vas suprug nema status HRVI,jer da ima,automatski bi imao besplatnu policu dopunskog osiguranja pa s obzirom da imate velike probleme sa suprugovim zdravljem,logicno je pretpostaviti da Vas to i tesko materijalno opterecuje pa imajte na umu da jedino gore navedene institucije Vam mogu pomoci u financijskom smislu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barekica je napisao:

... Naime mi živimo u Gračacu (Lika), spadamo u ZD županiju gdje je on trenutno u bolnici (80 km preko Velebita) a upravo ga se spremaju prebaciti u ZG. Ja jednostavno nemam kada skupljati sve te dokumente jer sam stalno na putu između kuće i bolnice, a pola tih papira bi morala vaditi u ZD, neke u Zagrebu od kuda smo došli i tko zna od kuda sve ne. Još bi me tražili i njegov ratni put. Prošli smo sve to sa dokumentacijom za mirovinu prošle godine i nemam više snage za borbu sa administracijom.

 

Kada već idete u Zadar ne bi bilo loše da svratite do ureda župana i podnesete zahtjev za jednokratnu novčanu pomoć. Isto to vrijedi i za Općinu Gračac: u Jedinstveni upravni odjel Općine ili direktno kod načelnika podnijeti isti zahtjev za jednokratnu novčanu pomoć. U prilogu staviti samo presliku nalaza iz kojeg se vidi suprugovo stanje i ev. potvrde iz Porezne uprave za vas i supruga (izvadi se isti dan).

Naime, i jedno i drugo tijelo regionalne/lokalne samouprave imaju novčana sredstva predviđena njihovim proračunima namjenjena za pomoć braniteljima u teškim situacijama i to kada je ta pomoć hitno potrebna. Ukoliko vam riješe isplatiti jednokratnu novčanu pomoć to će učiniti u par dana uplatom na vaš žiro račun, koji trebate napisati u zahtjevu.

 

Barekica je napisao:

... a ja ću se probati raspitati po udrugama u Zadru

Ne bi bilo loše da prilikom posjeta navedenim uredima uz vas bude netko iz tih udruga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dečki neizmjerno vam svima hvala. Vaša mi potpora sada znači i više nego novčana pomoć. Novaca će biti i kada nas više ne bude i nisu vrijedni niti jedne njegove suze kada se pita što će biti s nama ako on ode. Uostalom, liječiti ga valjda moraju, a poslije, ako on ozdravi neka sve ide k vragu. Neka plijene ono malo što imamo ako im je do toga stalo. Samo neka on preživi. Nisam se do sada stigla javiti jer sam cijele dane s njim u bolnici, bojim se da se ne slomi pa da si nešto ne učini. Iskreno, nisam jučer stigla nikoga zvati, a danas je subota. K tome, godišnji su odmori pa je teško do nekoga i doći, vjerujte mi. Suprugu su radili MR u srijedu ujutro, a do večeras nalaz još nije očitan jer su liječnici na godišnjem pa nema tko. A u ponedjeljak će ga vjerojatno prebaciti u Zagreb pa će mi biti još teže bilo što rješavati mobitelom jer i ja moram s njim. Što se tiće pomoći Županije, probat ću, a općina Gračac ne dolazi u obzir jer su na vlasti srbi (ili bolje rečeno četnik načelnik). K tome sam se s njim zakačila kao novinar kada mi je na desetu obljetnicu Oluje izjavio da to neće još dugo biti državni praznik. Iskreno, radije bi prosila nego tu gnjidu tražila pomoć. Snaći ću se ja nekako a vama svima puuuuuno hvala na pomoći i lijepim željama. Isprintat ću ih i odnijeti mu ih sutra u bolnicu da vidi da ste uz njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo obećala sam da ću javiti novosti. Danas sam supruga dovela doma iz bolnice da čeka nastavak liječenja, a sutra sa svim nalazima idem u Zagreb na dogovor sa neurokirurgom oko operacije. Prema onom što su nam rekli situacija nikako nije dobra, pretpostavljaju da se radi o glioblastomu i da ga neće moći cijeloga ukloniti jer je zašao duboko. Držite nam fige i molite se za nas. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uz vas smo,mislimo na vas i molimo dragog Boga da vaš suprug ozdravi.Ako na bilo kakav način možemo pomoći vjerujem da će branitelji s ovog forumo(a i drugi kad ih upoznamo s vašom situacijom)vrlo rado i bez razmišljanja priskočit samo javi bez ustručavanja,ja imam suprugu,djecu i unuke i (ne daj Bože da nešto krene po zlu)vjeru u moje branitelje širom lijepe naše.držite se,daće dragi Bog,biće sve dobro!pozdrav svim braniteljima ma gdje bili,večeras posebno Barekisinom suprugu! :moli::moli::moli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, sve se zna. Vratila sam se iz Zagreba, za 18.08 ujutro je naručen na operaciju resekcije tumora. Operirat će dr. Tomislav Sajko u Vinogradskoj. Potvrdio je da se radi o glioblastomu, najgorem malignom tumoru mozga. Na žalost prodro je duboko i neće se moći odstraniti u cijelosti. Nakon operacije slijedi kemoterapija i zračenje a poslije toga je sve u božjim rukama. Pročitala sam mu vaše postove i svima vam se zahvaljuje, pozdravlja vas i poručuje da u srijedu mislite na njega i molite za njega i za mene. Posebno hvala Nildi na trudu, volji i razgovoru. Ako zaglavim javit ću vam se za pomoć i sigurna sam da ću je dobiti na bilo koji način od nekog od vas. A javit ću vam i kako je prošla operacija. Za sada je dovoljna i vaša podrška i molitva. Nadam se da nećete tako skoro ostati bez još jednog suborca iako znam da vas je sve manje i manje. Pozdrav svima i javit ću se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako je stanje ozbiljno, često je najvažnija volja i želja za životom. On je sigurno svjestan koliko treba Vama i sinovima, i borit će se.

Za Sv.Jelenu sam u Škripu na Braču i molit ću da sve sretno završi. Iako se ne poznajemo, računajte na bilo koju pomoć, a želim da sve prođe u redu.

 

Ajde da vidimo što bi se u ovih par dana još moglo napraviti, možda uz ono što je napisao JPJ.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, uspjela sam se informirati otprilike što slijedi. Nakon operacije i oporavka će Gorana pustiti kući da čeka nastavak liječenja koji će uslijediti nakon mjesec do mjesec i pol. Tada ponovo mora u Zg u bolnicu na kemoterapiju i zračenje koji traju 30 dana. Objasnili su mi da ću za to vrijeme morati biti uz njega jer je to liječenje preteško i psihički i fizički. Preporučeno mi je da nabavim lijekove za jačanje imuniteta i protiv posljedica kemoterapije, a koji na žalost nisu na listi HZZO. Mjesečna terapija će nas koštati 2-3 tisuće kuna minimalno. Ali ti lijekovi su neophodni i moram stvoriti sredstva za njih. Poslije tih 30 dana, idućih 6 mjeseci će svaki mjesec po tjedan dana ponovo morati na onkologiju na terapiju. A nakon toga možemo samo moliti Boga da mu što dulje bude dobro i da živi kao čovjek. Na žalost za glioblastom nema lijeka i prognoze su od 3 mjeseca do 5 godina preživljavanja. Dvoumila sam se da li da i vas opterećujem takvim vijestima, ali sebično mi treba da ste uz nas i da znam da nam šaljete dobre želje i pozitivne misli. A znam da hoćete i hvala vam za to. Javit ću se nakon operacije. Svima veliki pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo, javljam se iz internet caffea u Zagrebu. Operacija je prošla više nego dobro, uspjeli su izvaditi 95% tumora. Sada slijedi mjesec odmora i oporavka pa onda onaj najodvratniji dio kemoterapije i zračenja. Ali za sada je nebo na našoj strani zahvaljujući svima vama i vašim molitvama, pa vjerujem da će tako i ostati. Goran se dobro oporavlja, već je na nogama i izgleda da ništa nije oštećeno operacijom. Pozdravlja vas i svima vam velika hvala od oboje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pucki1996 je napisao:

Dragovoljac domovinskog rata umirovljenik 20 vojno 80 civilno 30 osto invalid ptsp izgubio u 7 mjesecu besplatno dopunsko osiguranje na koji način može ostvarit i dalje besplatno dopunsko osiguranje mirovina 2600

 

ima više načina : cenzus, davatelji krvi, donori organa,....vidi npr. http://www.057info.hr/vijesti/2009-01-13/tko-ne-placa-dopunsko-zdravstveno-osiguranje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nilda to na stranici više ne važi invalidi više nemaju pravo na dopunsko osiguranje osim 100% invalidi. JA sam dobio trajno dopunsko osiguranje pa ne znam dokle mi vrijedi, možda samo do nove godine , trebam se o tome negdje raspitati ili ako neko zna tu informaciju neka podijeli sa nama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

evo nas kod kuće, ali samo na tjedan dana, pa ponovo u Zagreb. Kako sam već javila,operacijom je odstranjen največi dio tumora ali ne sav. Patološki nalaz je na žalost potvrdio da se radi o IV stupnju malignog glioblastoma (najteži oblik). Ali mi i dalje živimo u nadi i borimo se. Drago mi je da vam mogu reći da sam predala zahtjev za pomoć u Zakladu HB i odmah su nam rekli da imamo pravo na financijsku pomoć i da će to biti riješeno već u rujnu, a isplata početkom listopada. Papire sam odnijela osobno (ako kome treba: Bogovićeva 2/IV kat). Tamo su toliko susretljivi i ljubazni da sam ugodno iznenađena. Sami su dopunjavali dokumente koji su nedostajali jer su znali da ja to ne stignem i sve sam riješila u 2 dana. Koliko će to biti novaca nisam ni pitala jer je svaka pomoć dobrodošla u ovoj situaciji. Ali prije svega, največu pomoć dobili smo upravo od svih vas. Vaša podrška, iskrene dobre želje i molitve dali su Goranu snagu za borbu i vjeru u ljude i njihovu dobrotu. A to sada vrijedi puno više od svih novaca svijeta. Neću vam više zahvaljivati na tome jer znam da ste tu za nas od srca i zbog dobrote, a ne radi našeg hvala. Željela bih da se svima vama ostvare želje i da riješite probleme, jer bi to bilo jedino pravedno. Pozdrav

 

Ako može pomoći informacija: osim 100% invalida, pravo na besplatno dopunsko osiguranje imaju i oni čiji prihodi (bez obzira na kredite) ne prelaze 1,516 kuna mjesečno po članu domaćinstva. Zbrojeni svi prihodi podijeljeni sa brojem članova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam kolegice na dodatnim informacijama.Drago mi je da je zaklada branitelja brzo reagirala s obzirom na vasu tešku situaciju.Bez obzira na pozitivno riješenje zaklade,nemojte odustati od ostalih prava koja bi mogli imati.Postoji i jednokratna pomoć od MOBMS-a,borite se,liječenje i dodatni troškovi su skupi.Očekujem da i MOBMS reagira kao i zaklada na tako težak problem jer to što čete dobiti pomoć od zaklade ne isključuje ni vaše pravo a ni njihovu obvezu da pomognu vašem suprugu Goranu i vama.Puno sreće vama a našem kolegi Goranu želja da čim prije ozdravi,svi branitelji su uz njega. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

E moji dečki, kad krene, onda stvarno krene. Na moju žalost, meni ide nizbrdo. Danas mi je u 68. godini umro tata koji je zadnjih godinu dana živio s nama. Kako je i on hrvatski branitelj, molim vas da mi javite kome se trebam obratiti za pomoć oko sahrane. Ako netko zna neka mi da i broj telefona u Zadru. Opet hvala na pomoći, pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barekica je napisao:

... molim vas da mi javite kome se trebam obratiti za pomoć oko sahrane. Ako netko zna neka mi da i broj telefona u Zadru.

 

Podaci sa: http://www.udu-zz.hr/prva.htm

 

Odsjek hrvatskih branitelja

Zadar, Miroslava Krleže 5

 

tel: 023/317-558,

023/317-558,

023/311-217,

023/628-001,

023/628-001,

023/628-002,

023/628-002,

023/628-003,

023/628-003

fax: 023/317-558

 

e-mail: odsjek.hrvbranitelja@drz-upr-zd.t-com.hr

 

voditeljica odsjeka: Kristina Orbanić, dipl. iur

 

Odsjek kao nadležno prvostupanjsko tijelo rješava o:

(...) organiziranje pogreba uz davanje vojne počasti umrlim hrvatskim braniteljima i HRVI, (...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Sorry što se rijetko javljam, ali toliko smo opterećeni da niti stignem, niti se sjetim. Trenutno smo opet kod kuće, čekamo poziv za Zagreb. Sada me pomalo hvata panika jer nikako da započnu sa nastavkom terapije (zračenje i kemo) a mi se bojimo da tumor raste za to vrijeme. Prošlo je skoro 2 mjeseca od operacije, nikakve kontrole nema i nemamo pojma kakva je situacija u Goranovoj glavi. Odobreno mu je 4000 kn pomoći iz zaklade fonda, ali još nije uplaćena na račun jer nije imenovan novi upravni odbor. Nadam se da će biti do odlaska u ZG koji bi trebao biti idući tjedan. To je ukratko sve.

Pozdrav svima

 

PS: Dobio je rješenje od HZMO o 100% invalidnosti pa ćemo tražiti znak pristupačnosti. Zna li netko ima li pravo i na besplatnu cestarinu? Mora li auto glasiti na njega ili može biti na mene? Gdje se podnosi zahtjev?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija