Jump to content

dala sam otkaz, problemi se nastavljaju....


Glasnogovornica

Preporučene objave

Molila bih pomoć. Zbog višemjesečnog nezadovoljstva i pogoršanja uvjeta u tvrtki u kojoj radim, dala sam otkaz, uz otkazni rok u trajanju od 2 mjeseca, kako mi stoji u ugovoru. Predala sam zahtjev za otkazivanje ugovora i dobila suglasnost od poslodavca. Problem koji me muči je što mi je poslodavac nakon tog čina smanjio plaću za gotovo 2500,00 kn, ali, dio koji sam dobivala na ruke, tj. koji nije pokriven nikakvim ugovorom, osim usmenim. Imam li kakvu mogućnost za pritužbu na takvo ponašanje poslodavca ili je ujo vuk magare .... Hvala puno, LP :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glasnogovornica je napisao:

Molila bih pomoć. Zbog višemjesečnog nezadovoljstva i pogoršanja uvjeta u tvrtki u kojoj radim, dala sam otkaz, uz otkazni rok u trajanju od 2 mjeseca, kako mi stoji u ugovoru. Predala sam zahtjev za otkazivanje ugovora i dobila suglasnost od poslodavca. Problem koji me muči je što mi je poslodavac nakon tog čina smanjio plaću za gotovo 2500,00 kn, ali, dio koji sam dobivala na ruke, tj. koji nije pokriven nikakvim ugovorom, osim usmenim. Imam li kakvu mogućnost za pritužbu na takvo ponašanje poslodavca ili je ujo vuk magare .... Hvala puno, LP :misli:

 

draga G-i,

ujeo je vuk magare. Kaj je u kešu nije po Zakonu. Kaj nije po Zakonu nemreš tražiti jer nemaš na temelju čega. I kaj nije po zakonu je...protuzakonito...ne? a za protuzakonite stvari odgovaraju svi koji su u njih umješani. Zato...paziiiiiiii? I sretno. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Glasnogovornica je napisao:

Molila bih pomoć. Zbog višemjesečnog nezadovoljstva i pogoršanja uvjeta u tvrtki u kojoj radim, dala sam otkaz, uz otkazni rok u trajanju od 2 mjeseca, kako mi stoji u ugovoru. Predala sam zahtjev za otkazivanje ugovora i dobila suglasnost od poslodavca. Problem koji me muči je što mi je poslodavac nakon tog čina smanjio plaću za gotovo 2500,00 kn, ali, dio koji sam dobivala na ruke, tj. koji nije pokriven nikakvim ugovorom, osim usmenim. Imam li kakvu mogućnost za pritužbu na takvo ponašanje poslodavca ili je ujo vuk magare .... Hvala puno, LP :misli:

 

draga G-i,

ujeo je vuk magare. Kaj je u kešu nije po Zakonu. Kaj nije po Zakonu nemreš tražiti jer nemaš na temelju čega. I kaj nije po zakonu je...protuzakonito...ne? a za protuzakonite stvari odgovaraju svi koji su u njih umješani. Zato...paziiiiiiii? I sretno. :palac:

 

možete tužiti poslodavca za isplatu te razlike plaće. za 2 mjeseca otkaznog roka to će dakle biti 5.000,00 kn. No, budući nećete moći na drugi način, morat ćete svjedocima dokazivati da ste primali taj iznos "na ruke". Sami procijenite vaš uspjeh u sporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Flokač bok,

kaj smije se uzimat lova na ruke? Nisam to znal. Tj nisam znal da u principu možeš do te love. Pa to je super. Samo ko bu svedočil?

 

Bok, Cigo.

 

nije radnik u prekršaju ako uzima novac na ruke, već poslodavac koji ga isplaćuje na ruke (i time vara državu jer ne isplaćuje cijeli iznos preko tekućeg računa, a time i doprinose i porezna davanja). Zakon štiti radnika, pa ne sankcionira radnika što prima novac na taj način (kao da radnik ima izbora) već sankcionira poslodavca.

 

Upitipostavljačica može zaprijetiti poslodavcu prijavom inspektoratu (prekršajne kazne su jako visoke), pa ako prođe-prođe, a ako ne prođe, utuživati neplaćenu razliku plaće sudskim putem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. Ako bih to teoretski stvarno mogla, razmislit ću isplati li mi se to (imam li neki obavezni rok?), obzirom da nikad nikakav sudski proces proces nisam pokretala, ne poznajem nijednog odvjetnika, a bojim se i da nemam novaca niti vremena za to, pogotovo sad kad punom parom tražim novi posao.

Ali ovo što ste komentirali je zanimljivo jer:

Jednom prilikom poznanik je poslao upit inspektoratu na temu sumnje da mu poslodavac-obrtnik ne uplaćuje doprinose i ostalo, u trenutku kad su došli do teme primanja plaće na ruke, inspektorica (ili poreznik, ne sjećam se više), su mu rekli da se on (prema tadašnjem zakonu, morda se kaj promijenilo) tretira kao suučesnik u kriminalu jer je svjesno sudjelovao u utaji poreza...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

možete tužiti poslodavca za isplatu te razlike plaće. za 2 mjeseca otkaznog roka to će dakle biti 5.000,00 kn. No, budući nećete moći na drugi način, morat ćete svjedocima dokazivati da ste primali taj iznos "na ruke". Sami procijenite vaš uspjeh u sporu.

 

Ne samo 2 mjeseca nego su tu mjeru proglasili retrogradno - pa me to kači i za plaću za 7. mjesec koju tek trebam dobiti (tko zna kada... - btw još iščekujem ostatke plaće za 6. mjesec), te za 8. i za 9. - moj zadnji dan je 30.09.

Što bih konkretno trebala napraviti odlučim li se tužiti poslodavca? Oprostite što ovako olako postavljam pitanja - vi ste se namučili za svoje znanje - hvala svima koji sudjelujete na ovom portalu u misiji edukacije nas koji beremo plodove vašeg višegodišnjeg truda...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glasnogovornica je napisao:

Hvala. Ako bih to teoretski stvarno mogla, razmislit ću isplati li mi se to (imam li neki obavezni rok?), obzirom da nikad nikakav sudski proces proces nisam pokretala, ne poznajem nijednog odvjetnika, a bojim se i da nemam novaca niti vremena za to, pogotovo sad kad punom parom tražim novi posao.

Ali ovo što ste komentirali je zanimljivo jer:

Jednom prilikom poznanik je poslao upit inspektoratu na temu sumnje da mu poslodavac-obrtnik ne uplaćuje doprinose i ostalo, u trenutku kad su došli do teme primanja plaće na ruke, inspektorica (ili poreznik, ne sjećam se više), su mu rekli da se on (prema tadašnjem zakonu, morda se kaj promijenilo) tretira kao suučesnik u kriminalu jer je svjesno sudjelovao u utaji poreza...

 

rok je 3 godine.

 

ne bi bilo loše da poslodavcu pošaljete ZZP (zahtjev za zaštitu prava) u kojem ćete ga upozoriti da vam je dužan isplatiti razliku. ZZP niste dužni poslati jer se radi o novčanim potraživanjima za koja je zastarni rok 3 godine.

 

opet ponavljam, nije radnik taj koji je dužan plaćati porez na plaću, već poslodavac :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija