Jump to content

ponuda novog radnog mjesta


ivyslegal

Preporučene objave

U mojoj tvrtki (cca 150 zaposlenih) nedavno je provedena reorganizacija. Neki odjeli su ugašeni a neki su se spajali jedni sa drugima. Svi odjeli uglavnom imaju izmijenjene funkcije, najvećim dijelom su im iste povećane.

Problem je u tome što poslodavac nije davao redovni otkaz ugovora o radu uz ponudu novog radnog mjesta (ili kako se to već točno zove) nego je nekim ljudima samo ponudio nove ugovore. Ja sam dobila jedan takav ugovor koji nisam spremna potpisati jer mi se obim posla povećao a plaća smanjila.

 

Želim iskoristiti mogućnost redovnog otkaza koji bi, po meni trebao proizaći iz ove "reorganizacije" iako poslodovac nije poštivao proceduru. Po mom nekom shvaćanju ja bi trebala biti u pravu iako moja direktorica nije meni dala taj otkaz ugovora o radu s ponudom novog radnog mjesta nego su mi samo dali novi ugovor o radu koji ja ne želim potpisati. Kako ona mene može zavlačiti odnosno kako da se izborim za svoje pravo, ako ga imam? Bojim se da s obzirom da ja radim već skoro 5 godina da mi neće htjeti "dati otkaz" jer bi mi trebali isplatiti nekakvu otpremninu.

 

Jedini problem koji vidim je da je u odluci društva napisano da se naziv odjela preimenovao, iako to nije istina, nije se samo preimenova kada smo dobili još pola drugog odjela i samim time nam se povećao obim djelovanja.

 

Hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema veze reorganizacija unutar firme. Poslodavac je postupio po svom pravu i nahođenju. Nudi vam novi ugovor. Vi ga niste morali i niste potpisali. Poslodavac ima i još onu mogućnost koju ste spominjali "redoviti otkaz ugovora o radu sa ponudom novog ugovora sa izmjenjenim uvjetima" i trebao bi je provesti. razlika između prvog i ovog pokušaja da vam poslodavac umanji plaću je u tome da se u drugom slučaju možete žaliti na odluku iako potpišete taj ugovor sa izmjenjenim uvjetima. dakle možete naknadno tražiti prava za koja smatrate da ste zakinuti. Ukoliko ne postupi tako i da vam redoviti otkaz odmah bit će u lošoj situaciji jer ako dođe do suda sud će smatrati da vas je onemogućio u vašem pravu na zahtjevanje svojih prava. U svakom slučaju je očito da vas želi zadržati pod za njega povoljnijim uvjetima. Ako donese odluku o red.otkazu vi čćete steći sva prava koja iz nje priizlaze: Otpremnina,naknada sa Zavoda. naravno i na odluku o otkazu imate pravo ZZP-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav,

imam sličnu situaciju kao kolegica.

 

novom sistematizacijom ukinuto mi je radno mjesto i ponuđen samo novi ugovor bez one forme otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora o radu.

 

odbila sam potpisati stoga što mi drastično ruši satnicu, prebacuje me na poslove s kojima nemam nikakve veze niti iskustvom niti spremom.

za sada poslodavac ne nudi ništa i važi mi moj stari ugovor, ako se ne varam.

 

no, moja je situacija različita po tome što sam glavni povjerenik sindikata (zaštićeni povjerenik), a poslodavac prije ponude ovog novog ugovora nije tražio suglasnost sindikata za taj čin niti nadomjesnu odluku suda.

 

1. da li mi može ponuditi otkaz s izmijenjenim ugovorom o radu bez prethodnih konzultacija sa sindikatom i traženja sudskog nadomjestka suglasnosti?

 

2. ukoliko mi s tom ponudom ponudi opet isti ugovor kao i prije 3 tjedna - neću ga potpisati, međutim, kakav je to onda otkaz - izvanredni, poslovno uvjetovani, osobno uvjetovani?

 

3. moj odvjetnik tvrdi da ponudu otkaza MORAM potpisati inače su mi na sudu šanse male. da li je to doista tako?

 

hvala :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ibtisame je napisao:

pozdrav,

imam sličnu situaciju kao kolegica.

 

novom sistematizacijom ukinuto mi je radno mjesto i ponuđen samo novi ugovor bez one forme otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora o radu.

 

odbila sam potpisati stoga što mi drastično ruši satnicu, prebacuje me na poslove s kojima nemam nikakve veze niti iskustvom niti spremom.

za sada poslodavac ne nudi ništa i važi mi moj stari ugovor, ako se ne varam.

 

no, moja je situacija različita po tome što sam glavni povjerenik sindikata (zaštićeni povjerenik), a poslodavac prije ponude ovog novog ugovora nije tražio suglasnost sindikata za taj čin niti nadomjesnu odluku suda.

 

1. da li mi može ponuditi otkaz s izmijenjenim ugovorom o radu bez prethodnih konzultacija sa sindikatom i traženja sudskog nadomjestka suglasnosti?

 

2. ukoliko mi s tom ponudom ponudi opet isti ugovor kao i prije 3 tjedna - neću ga potpisati, međutim, kakav je to onda otkaz - izvanredni, poslovno uvjetovani, osobno uvjetovani?

 

3. moj odvjetnik tvrdi da ponudu otkaza MORAM potpisati inače su mi na sudu šanse male. da li je to doista tako?

 

hvala :namiguje:

 

 

ad.3. vaš je odvetnik u pravu. sud preferira poštivanje procedure.

ad.2.trebali biste potpisati jer imate pravo na zaštitu prava i ako potpišete taj novi ugovor. sud neće blagonaklono gledati na to da niste potpisali a kasnije ste se žalili na otkaz koji je usljedio ako ćete po odbijanju zahtjeva od strane poslodavca ići tužbom zbog povrijeđenih prava.

ad.1.stvarno ne znam. logićno bi bilo da nemože jer je to u biti otkaz ali....provjeriti. u pravu počesto nema logike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ibtisame je napisao:

pozdrav,

imam sličnu situaciju kao kolegica.

 

novom sistematizacijom ukinuto mi je radno mjesto i ponuđen samo novi ugovor bez one forme otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora o radu.

 

odbila sam potpisati stoga što mi drastično ruši satnicu, prebacuje me na poslove s kojima nemam nikakve veze niti iskustvom niti spremom.

za sada poslodavac ne nudi ništa i važi mi moj stari ugovor, ako se ne varam.

 

no, moja je situacija različita po tome što sam glavni povjerenik sindikata (zaštićeni povjerenik), a poslodavac prije ponude ovog novog ugovora nije tražio suglasnost sindikata za taj čin niti nadomjesnu odluku suda.

 

1. da li mi može ponuditi otkaz s izmijenjenim ugovorom o radu bez prethodnih konzultacija sa sindikatom i traženja sudskog nadomjestka suglasnosti?

 

2. ukoliko mi s tom ponudom ponudi opet isti ugovor kao i prije 3 tjedna - neću ga potpisati, međutim, kakav je to onda otkaz - izvanredni, poslovno uvjetovani, osobno uvjetovani?

 

3. moj odvjetnik tvrdi da ponudu otkaza MORAM potpisati inače su mi na sudu šanse male. da li je to doista tako?

 

hvala :namiguje:

 

1./ PONUDITI vam može svašta, pa tako i otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora. Vi niste u vlasništvu sindikata pa da ne biste sami mogli donositi odluke o vašoj radnoj sudbini. Dakle, ponuditi vam može, ali vam otkaz DATI ne može bez suglasnosti sindikata. Naglasak na "suglasnost", jer ukoliko sindikat ne da suglasnost, on mora tražiti da suglasnost nadomjesti sudska ili arbitražna odluka (u suprotnom bi takav otkaz bio nezakonit). Kratka paralela za naše forumaše - između savjetovanja i suglasnosti - savjetovati se mora, ali otkaz može dati i ako se u postupku savjetovanja radničko vijeće protivi. U postupku savjetovanja daje se, dakle mišljenje, a za to mišljenje poslodavac nije vezan, dok je vezan stavom sindikata kod postupka sudolučivanja. U suprotnom bi takav otkaz bio nezakonit.

 

2. i 3. Bolje je da potpišete, tj. da prihvatite izmijenjeni ugovor o radu. Ovo zato što ćete i dalje imati radno mjesto (mada sa nižom satnicom) te imati pravo osporavati otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora. Dakle, radit ćete i osporavati otkaz.

Ili biste radije mjesecima (pa čak i godinama) bili kući bez kune u džepu i osporavali otkaz?

 

Ako vam poslodavac dade otkaz, to će prema ovome što ste opisali, biti poslovno uvjetovani otkaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Nema veze reorganizacija unutar firme. Poslodavac je postupio po svom pravu i nahođenju. Nudi vam novi ugovor. Vi ga niste morali i niste potpisali. Poslodavac ima i još onu mogućnost koju ste spominjali "redoviti otkaz ugovora o radu sa ponudom novog ugovora sa izmjenjenim uvjetima" i trebao bi je provesti. razlika između prvog i ovog pokušaja da vam poslodavac umanji plaću je u tome da se u drugom slučaju možete žaliti na odluku iako potpišete taj ugovor sa izmjenjenim uvjetima. dakle možete naknadno tražiti prava za koja smatrate da ste zakinuti. Ukoliko ne postupi tako i da vam redoviti otkaz odmah bit će u lošoj situaciji jer ako dođe do suda sud će smatrati da vas je onemogućio u vašem pravu na zahtjevanje svojih prava. U svakom slučaju je očito da vas želi zadržati pod za njega povoljnijim uvjetima. Ako donese odluku o red.otkazu vi čćete steći sva prava koja iz nje priizlaze: Otpremnina,naknada sa Zavoda. naravno i na odluku o otkazu imate pravo ZZP-a.

 

Hvala na odgovoru!

 

Mislim da sam zaboravila napisati jednu vrlo bitnu činjenicu a to je da ja želim otići iz tvrtke. Dakle meni nije u interesu potpisati taj ugovor nikako jer u slučaju da ga potpišem morala bih tražiti sporazumni raskid ugovora o radu što bi značilo da nemam nikakvih prava pa tako ni prava na naknadu Zavoda ni otpremninu.

 

Ako sam dobro shvatila vaš odgovor poslodavac je mogao postupiti tako kako je, dakle da mi je ponudio novi ugovor koji ja nisam potpisala ali što sada? Do kada se mi možemo tako "natezati" da ja neću potpisati ugovor a on meni ne ponudi redoviti otkaz, odnosno što mogu učiniti da maksimalno skratim to "natezanje"

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

g,

pa ništa neće bitno biti.Nema na tezanja. Vi ne šaljete prihvatite redoviti sa ponudom novog ugovora ako vam ga urući) usljedit će redoviti otkaz ugovora o radu iz poslovno uvjetovbanih razloga( jer drugi nisu u opciji kao je i Floki shvatio)ne koji nećete ulagati ZZP(kaj će reć da se sa njim slažete. Odradite otkazni rok imate pravo na otpremninu i naknadu sa Zavoda. Jedino nemojte ako će vas vuć pristati na kakav sporazum koji bi vam bio na štetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija