Jump to content

Status HB i dragovoljca- obustava postupka


nightrider974

Preporučene objave

Jucer dosavsi kuci na vikend docekalo me je dugo cekano rjesenje sa upravnog suda.

 

Naime od 2005. godine traje mi spor u svezi priznavanj statusa HB i dragvoljca iz Domovinskog rata. Prvo rjesenje sa upravnog suda bilo je u moju korist, tj. MORH je morao ponoviti postupak priznavanj statusa. Naravno da je i u drugom postupku MORH negirao moja prava i opet je sve 2007. godine zavrsilo na Upravnom sudu.

Presuda je sljedeca: POSTUPAK SE OBUSTAVLJA

 

Postupak je obustavljen na temelju Zakona o pravima HB i njigovih obitelji, tj. dopune, clanak 15. koji glasi:

Članak 15.

Postupci započeti po odredbama Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (»Narodne novine«, br. 174/04., 92/05., 2/07., 107/07. i 65/09.) za priznavanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, statusa dragovoljca iz Domovinskog rata i priznavanje statusa člana obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata i prava na obiteljsku invalidninu na temelju smrti hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata od posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili pojave bolesti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske iz članka 14. ovoga Zakona koji na dan stupanja na snagu ovoga Zakona nisu okončani pravomoćnim rješenjem obustavljaju se.

 

Kao prvo zanima me:

1. Sto sada?

2. Kako ostvariti pripadajuce mi pravo?

3. Dali se ista moze rijesiti preko Ustavnog suda?

 

U cijelom mom slucaju nisam prekoracio niti jedan rok za prijave i zalbe i dali moze zakon postupke koji traju jednostavno obustaviti.

 

Takodjer da napomenem za vrijeme koje sam trazio da mi se prizna status bio sam maloljetan. Dokumentaciju na temelju koje sam trazio priznavanje statusa posjedujem i Upravni sud je u nacelu prvi puta presudio u moju korist, tj. nije mi negirao moje pravo ali je predmet vracen ponovno u postupak i tu je bila pus..na.

 

Hvala na savjetima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost,"zakačio" te je taj članak 15. Zakona o izmjenama i dopuni zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji kojeg si i sam citirao iz rješenja Upravnog suda o obustavi postupka.Sljedeće što ti preostaje je Ustavni sud kao i mnogim braniteljima koje je obuhvatila ta izmjena zakona iz 2009. godine.Predlažem ti da potražiš savjet i pomoć u udruzi maloljetnih dragovoljaca Domovinskog rata,možda ti pomognu oko sastavljanja tužbe Ustavnom sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I sam vodim postupak na ustavnom sudu , u svezi priznavanja statusa dragovoljca . Sad nije mi jasno , kako zakon može biti iznad Ustava ??? Dali se može pozvati na Članak 29. stavak 1. Ustava ,Članak 31.stavak 1. Ustava

- - zajamčeno je ustavno pravo na pravično suđenje, Nitko ne može biti kažnjen za djelo koje prije nego je počinjeno a nije bilo utvrđeno zakonom . Jer , ovo je kazna , klinac se dragovoljno prijavi u ZNG dok nije bilo tih zakona .Sad nema nikava prava a bio je dobar za topovsko meso( gledajući moralno ) Isto tako netko od ovih ( neću ih nzvati idiotima da ne povrijedim pravila foruma ) mudraca u saboru , može donijeti zakon , da se osudi na 40 god. zatvora netko tko ptije 20 godina nije dao žmigavac ???? . Molio bih konkretan odgovor znalaca zakona , a ne komentare na ovaj nazovimo to sarkastični dio posta .

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ja bi volio pojašnjenja kolega znalaca zakona.Vidi se kod kolege koji je otvorio temu da je dva puta odbijen od MORH-a u zahtjevu za priznavanjem statusa.Upravni sud ne presuđuje ima li tko status ili nema več u pozitivnom ishodu po branitelja vrača predmat MORH-u na ponovno razmatranje.Može li se to očekivati od Ustavnog i ukoliko i taj sud presudi u korist branitelja hoće li ponovo vratit MORH-u na razmatranje koji može lijepo ponovo sve odbit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

depresiva je napisao:

I ja bi volio pojašnjenja kolega znalaca zakona.Vidi se kod kolege koji je otvorio temu da je dva puta odbijen od MORH-a u zahtjevu za priznavanjem statusa.Upravni sud ne presuđuje ima li tko status ili nema več u pozitivnom ishodu po branitelja vrača predmat MORH-u na ponovno razmatranje.Može li se to očekivati od Ustavnog i ukoliko i taj sud presudi u korist branitelja hoće li ponovo vratit MORH-u na razmatranje koji može lijepo ponovo sve odbit

 

Ukoliko ustavni uvaži tužbu , po mom (ne stručnom) mišljenju , vračaju na upravni .Šteta što morskywuk nije prisutan , on to ima u malom prstu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na komentarima. I sam vidim da je jedina opcija Ustavni sud RH.

Evo nekih clanaka iz ustava koji se krse sa vec navedenon izmjenom zakona o pravima HB i njihovih obitelji.

 

Članak 14.

Svatko u Republici Hrvatskoj ima prava i slobode, neovisno o njegovoj rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, imovini, rođenju, naobrazbi, društvenom položaju ili drugim osobinama.

 

Svi su pred zakonom jednaki.

- Znaci i to da svi koji su ostvarli prava prije promjene i koji nisu uspjeli ostvariti prava prije promjene zakona, ako su pokrenul prostupak za ostvarivanje, moraju biti isti pred zakonom koji je vrijedio u vrijeme pokretanja postupka.

 

Članak 16.

Slobode i prava mogu se ograničiti samo zakonom da bi se zaštitila sloboda i prava drugih ljudi te pravni poredak, javni moral i zdravlje.

 

Svako ograničenje slobode ili prava mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničenjem u svakom pojedinom slučaju.

- U ovom slucaju dana prava koja proizlaze iz prvotnog zakna o HB i njihovih obitelji su ogranicena u izmjenama i dopunama istog zakona. U slucaju priznavanja prava HB i dragovoljca iz Domovinskog rata nema utjecaja na slobode i prava drugih ljudi te pravni poredak. Ili ima?

 

Nista, Ustavni sud je sljedeca razina ili EU sud za ljudska prava, gdje je Ljepa nam nasa vise puta pala na ispitu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija