Jump to content

Prijeva boravista i podstanar


jaz

Preporučene objave

Nadam sa da sam na dobrom mjestu postavio pitanje.

Naime frendica iznajmljuje svoj stan,podstanari koji su uselili zele da ih se prijavi na toj adresi, e sad nju zanima da li samom prijavom ona mora reci da su oni podsatnari i da placaju stan i placati porez ili ih moze prijaviti kao prijatelje koji tu zive. Znam da bi po zakonu morala placati porez, a zanima me kako se taj porez odreduje kako se prijavljuje cijena stanarine itd.

Molim znalce sa pravne strane da objasne kompletan proces od kuda i kako krenuti.

Zahvaljujem u njeno ime unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onaj tko iznajmljuje stambeni prostor trebao bi plaćati porez na dohodak od imovine. Taj se porez plaća prema rješenju porezne uprave, mjesečno, a porezna ga razreže nakon što vlasnik stana pošteno odnese svoj ugovor o najmu stana tamo. U tom ugovoru piše stanarina i ostale obveze najmoprimca koje stranke slobodno dogovaraju. Tako bi trebalo biti. Na taj način podstanar ima pravnu osnovu (ugovor) koji pokaže u MUP-u i prijavi boravište na toj adresi. Vlasnik stana mora i dalje paziti da mu podstanar ne napravi neke račune (npr. za telefon) koje ne plaća, jer ovaj ugovor HT-u ne znači baš ništa, oni ovrhom u ovakvim slučajevima idu na vlasnika telefonske linije (viđeno iz prve ruke). Ako se daje stan bez naknade, kao prijateljima, i tada porezna može razrezati porez na dohodak od imovine na pretpostavljeni dohodak koji bi se na tom stanu mogao ostvariti (vlastito iskustvo sa iznajmljivanjem poljoprivrednog zemljišta).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jedno pitanje i nadam se da brzom odgovoru :-)

Zanima me kako se prijavljuju stanari koji ne bi plačali stanarinu. Znaći dala bi prijateljima da borave u stanu, jer trenutno nemaju rješeno stanbeno pitanje, pa dok to ne riješe bi bili u mom stanu ali ne bi im naplačivala stanarinu. Zanima me dali se onda oni prijavljuju poreznoj upravi, dali se plača porez za to, iako se nikakva dobit ne ostvarujue, kako se sklapa ugovor, što se točno treba napraviti da oni budu prijavljani i dali se za to plača nekakav porez?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tina111 je napisao:

I dali se plača porez za to, iako se nikakva dobit ne ostvarujue, kako se sklapa ugovor, što se točno treba napraviti da oni budu prijavljani i dali se za to plača nekakav porez?

 

Formular ugovora imate u knjižari.

Prijava adrese radi se na MUP-u, vlasnik sa dokazom vlasništva nekretnine + stanar .

 

Po mom iskustvu,porezna neće prihvatiti da se stan besplatno koristi , osim ako se radi o osobama u krvnom srodstvu. Stalno slušaju o tvrdnje o 'besplatnom' iznajmljivanju stanova, i apartmana na moru (čak i Hans, Janoš i Karel su 'dobri prijatelji').

:smijeh:

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jaz je napisao:

Nadam sa da sam na dobrom mjestu postavio pitanje.

Naime frendica iznajmljuje svoj stan,podstanari koji su uselili zele da ih se prijavi na toj adresi, e sad nju zanima da li samom prijavom ona mora reci da su oni podsatnari i da placaju stan i placati porez ili ih moze prijaviti kao prijatelje koji tu zive. Znam da bi po zakonu morala placati porez, a zanima me kako se taj porez odreduje kako se prijavljuje cijena stanarine itd.

Molim znalce sa pravne strane da objasne kompletan proces od kuda i kako krenuti.

Zahvaljujem u njeno ime unaprijed!

 

Može se ugovor napisati pred tetom na šalteru policije.

 

U ugovoru navesti cijenu 0 kuna i ispod potpisa napidati fus notu da se ugovor sastavlja isključivo zbog ostvarivanja prava na boravište.

 

Policija ne dostavlja ugovor poreznoj.

 

Policija NEMA PRAVO nekom uskratiti ni prijavu ni prebivališta ni boravišta, ali to je sasvim druga tema i teška bitka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija