Jump to content

Razvrgnuće suvlasništva ili nešto drugo


mon

Preporučene objave

Suvlasnik sam parcele sa susjedom po 1/2 svaki. U gruntovnici je ta parcela livada.

Ja za svoje objekte imam potvrdu da su sagrađeni prije 1968, a on za svoje objekte nema ništa. Fizički su dvorišta razdvojena, svaka sa svojom kućom. Površina zemljišta je 1100m2 svaki.

Stoga me zanima na koji način da u gruntovnicu i katastar sprovedem da mi više nije livada za moj dio parcele već kuća i dvorište.

Još bi dograđivao kuću pa bi htio dignuti GD za dogradnju nekih 50m2.

 

Dal da razvrgnemo suvlasništvo?

Ali kad je u gruntovnici livada, dal se može napraviti dioba poljoprivrednog zemljišta bez da su objekti u toj diobi prikazani, pa bi ja na svojoj parceli nakon diobe parcele dao ucrtati kuću.

 

Ili ako imate neku drugu soluciju, ali da opet ne naštetim susjedu.

 

Molim pomoć!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

A da li se vaše čestice nalaze unutar građevinskog područja tj. unutar naselja?

Najjednostavnije bi vam bilo kad biste išli u dogradnju i utvrđivanje građevne čestice jednim postupkom i to tako da za navedeno predate zahtjev upravnom odjelu za prostorno uređenje i gradnju nadležnom za područje na kojem se vaša nekretnina nalazi.

Rješenjem o uvjetima građenja ili lokacijskom dozvolom koju dobijete (ovisno o tome kolika je građevinska bruto površina zgrada na vašoj čestici) mogli biste uknjižiti vašu kuću i česticu, a da pritom susjedovo ostane kako sada jest.

Pritom je bitno da obje čestice koje nastaju cijepanjem imaju dimenzije iste ili veće od propisanih važećim prostornim planom i da je vaša zgrada legalna tj. da ima odgovarajući akt o gradnji (u vašem slučaju uvjerenje da je građena prije 1968.).

Ukratko - posao koji vam slijedi je ovakav:

1. geodet - radi posebnu geodetsku podlogu

2. projektant - radi vam projekte koji su u skladu s prostornim planom

3. urbanizam - dobivate rješenje ili dozvolu

4. geodet - radi parcelacijski elaborat koji ovjeravaju katastar i urbanizam - uvtrđujete česticu

5. projektant - radi glavni projekt i vi gradite

6. katastar i zemljišne knjige - ucrtavate kuću i dogradnju.

Susjed je cijelo to vrijeme stranka u postupku i u njegov posjed se ne dira. Pritom možete napraviti i razvrgnuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija