Jump to content

Cijepanje građevinske čestice


forski

Preporučene objave

O cjepanju građevinske čestice već je bilo govora ali molim konkretan odgovor za moj problem sve one koji nešto o tome više znaju. Moja zgrada je sagrađena na istoj čestici sa još dvije zgrade (svaka ima svoju anagrafsku oznaku) i to sve tri u bloku. Napominjem da su zgrade sagrađene još 1965. god. i imaju građevinsku dozvolu i svu ostalu projektnu dokumentaciju. Zgrade su u bloku i svaka za sebe čini zasebnu cijelinu tj. odvojene su nosivim zidom i jedna s drugom nemaju nikakve zajedničke prostorije. Svi stanovi su u istom zemljišnom ulošku tj. njih 17 premda moj ulaz ima samo 5 stanova. Interesira me kako formirati zasebnu građevinsku česticu za samo našu zgradu odnosno pojašnjenje cijelog postupka. Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

forski je napisao:

O cjepanju građevinske čestice već je bilo govora ali molim konkretan odgovor za moj problem sve one koji nešto o tome više znaju. Moja zgrada je sagrađena na istoj čestici sa još dvije zgrade (svaka ima svoju anagrafsku oznaku) i to sve tri u bloku. Napominjem da su zgrade sagrađene još 1965. god. i imaju građevinsku dozvolu i svu ostalu projektnu dokumentaciju. Zgrade su u bloku i svaka za sebe čini zasebnu cijelinu tj. odvojene su nosivim zidom i jedna s drugom nemaju nikakve zajedničke prostorije. Svi stanovi su u istom zemljišnom ulošku tj. njih 17 premda moj ulaz ima samo 5 stanova. Interesira me kako formirati zasebnu građevinsku česticu za samo našu zgradu odnosno pojašnjenje cijelog postupka. Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

 

potrebno je provesti postupak prema zakonu o prostornom uređenju.

 

Rješenje o utvrđivanju građevne čestice

 

 

Članak 121.

 

 

(1) Kada za postojeću građevinu nije utvrđena građevna čestica ili zemljište nužno za redovitu uporabu građevine, parcelacija građevinskog zemljišta provodi se u skladu s rješenjem o utvrđivanju građevne čestice.

 

(2) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka može se donijeti:

 

– ako su na istoj katastarskoj čestici izgrađene dvije ili više građevina koje građevinski, funkcionalno ili tehničko-tehnološki nisu cjelina,

 

– ako je građevina izgrađena na katastarskoj čestici čija je površina veća od površine nužne za redovitu uporabu građevine,

 

– ako je postojeća katastarska čestica, na kojoj je izgrađena građevina, takva da se ne može smatrati zemljištem nužnim za redovitu uporabu te građevine,

 

– ako se radi o građevini iz članka 128. stavka 1. podstavka 3. ovoga Zakona.

 

(3) Rješenje iz stavka 1. ovoga članka, na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti, donosi nadležno upravno tijelo iz članka 105. ovoga Zakona na temelju dokumenata prostornog uređenja i posebnih propisa, odnosno u skladu s pravilima struke, vodeći računa da se građevna čestica utvrdi tako da oblikom i veličinom omogućava redovitu uporabu građevine. Rješenje se donosi na temelju odgovarajuće posebne geodetske podloge katastarske čestice i izvoda iz katastarskog plana, odnosno njegove preslike, koji se prilažu zahtjevu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nije direktno vezano za predhodnu raspravu, ali se također tiče cijepanja građevinske čestice. Situacija je ovakva:

 

Napravio sam kupoprodajni ugovor s vlasnikom parcele od 1500m2, tako da sam uzeo samo 500m2. Ugovor je napravio odvjetnički ured i plaćen je porez na transakciju. Dakle do ovog trenutka sve OK. Sada bih trebao ići u zemljišnik upisati suvlasništvo u idealnim udjelima nas cijelom česticomd

 

Zanima me je li mi pametnije ići na cijepanje parcele na način da je pokrene predhodni vlasnik (dakle, da on samostalno ishodi rješenje o uvjetima građenja i na osnovu toga izvrši cijepanje) ili da kao suvlasnici krenemo u postupak pa kada dobijemo rješenje da ja u potpunosti preuzmem novonastalu parcelu.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

forski je napisao:

Hvala na odgovoru ali nije mi baš jasno gdje je rješenje za moj problem u ovom članku zakona. Ja se želim uz suglasnost svih stanara odvojiti od stare čestice i formirati novu česticu za samo svoj ulaz. Ili nam je jednostavniji postupak i jeftiniji etažiranje pa će svatko znati što mu pripada?

 

Pardno, ne idem baš često na ovu stranicu...

 

– ako su na istoj katastarskoj čestici izgrađene dvije ili više građevina koje građevinski, funkcionalno ili tehničko-tehnološki nisu cjelina,

 

dakle, to je slučaj iz zakona. potrebno je pokrenuti postupak pred nadležnim upravnim tijelom. dokumenti koje treba priložiti su navedeni u tom propisu. Kao suvlasnik imate legitimaciju pokrenuti postupak, ali će svi ostali suvlasnici jer imaju pravni interes imati pravo sudjelovati u postupku pa je najbolje da pokrenete svi zajedno Najveći je trošak ta posebn geodetska podloga koja košta oko 5000 kuna.

Kad postane konačno oni šalju rješenje na katastar, a katastar na zemljišne knjige.

Predlažem da odete do nadležnogu pravnog tijela za prostorno uređenje i dogovorite s njima detalje.

 

svako "etažirtanje" je samo vaš prijedlog, a oni iz prostornog uređenja će prema propisima odlučiti koji dio zemlje pripada kojoj zgradi. svi nezadovoljni imaju pravo žable ministarstvu i upravnu tužbu.

posebno napominjem kako zgrade moraju u cijelosti imati građevinske dozvole, dakle bez ilegalnih nadogradnji jel inače ured neće htjet donijet rješenjea.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zoobar je napisao:

 

Zanima me je li mi pametnije ići na cijepanje parcele na način da je pokrene predhodni vlasnik (dakle, da on samostalno ishodi rješenje o uvjetima građenja i na osnovu toga izvrši cijepanje) ili da kao suvlasnici krenemo u postupak pa kada dobijemo rješenje da ja u potpunosti preuzmem novonastalu parcelu.

 

Česticu ne možete parcelirati bez dozvole za gradnju (rješenje o uvjetima gradnje ). Da bi dobili dozvolu, čestica treba imati propisane uvjete za građevinsku česticu.

Bez toga možete samo uknjižiti suvlasništo.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Felix je u pravu. Moj slučaj, išli smo na podjelu vrta od 140 m2 na dva dijela jer je po sredini prošla ulica. Dio od 15 m2 je ostao u susjeda i on to koristi a ostatak kod nas cca 70 m2. Ostalo je uzela cesta. U uredu za urbanizam su mi kazali kako se čestica u građevnoj zoni može cijepati samo na temelju rješenja o gradnji a što je nemoguće jer što mogu graditi na 70m2 ili ovaj moj susjed na 17 m2. Znači ostalo nam je jedino upisati suvlasništvo razmjerno kvadratima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

@forski: ima još jedno rješenje, a koje je moguće jedino ako se ta vaša čestica u suvlasništvu nalazi do vaših građevnih čestica...

Vi ne morate graditi na tih 70 m2, ili susjed na 15 m2, dovoljno je da jedan od vas ide u rekonstrukciju svoje zgrade (dogradnja, nadogradnja, gradnja ograde) prilikom kojeg izdavanja dozvole ćete i utvrditi česticu spajanjem, tj. spojit će se vaša čestica na kojoj je izvedena vaša zgrada sa dijelom čestice koji vi koristite. Prilikom toga će se utvrditi novi dio međe (prema susjedu), a drugome će ostati njegova čestica da si ju prispoji dok će isto tako ić u rekonstrukciju.

Tom prilikom ćete napraviti i kupoprodajni ugovor za taj dio čestice koju cijepate tako da si nakon dozvole i parcelacije možete sprovesti čisto vlasništvo u gruntovnici.

:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 12 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija