Jump to content

mirovina-rad


michaelle

Preporučene objave

Molio bi savjet.

2001 sam otišao u mirovinu na osnovu ptsp i dobio profesionalnu nesposobnost za rad, žalio sam se i promijenjeno mi je u opču nesposobnost za rad.

dali postaji nacin da mogu raditi u mirovini, ili da stavim mirovinu u mirovanje i zaposlim se.

hoce li to utjecati da mi kasnije vise nece htjeti vratiti mirovinu iz mirovanja.mirovina mi iznosi 2475 kuna i nisam trazio invalidnost,tj nemam je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- invalidska mirovina, opća nesposobnost za rad,

100% u svezi čl.2, st.2, zakona o pravima...

 

pod kojim uvjetima, pravilima, zakonima se može legalno radit..

na HZMO ne mogu dobit konkretan odgovor...

 

koji poslovi, stalno ili povremeno, mirovinu stavit u mirovanje ili ne, ugovor o radu ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogao bi i sa općom nesposobnošću raditi na ugovor o djelu, dobivao bi i mirovinu, međutim, ovisi o vrsti posla koji bi radio, a plaćao bi porez i doprinose.

 

Taj posao koji bi radio nikako ne smije imati obilježja radnog odnosa.

 

Predmet ugovora o djelu mogu biti samo poslovi koji nisu stalni već jednokratni, a koji se obično sastoje u obavljanju određenog tjelesnog ili intelektualnog rada, do određenog roka i uz dogovorenu naknadu, a uglavnom ne u prostorijama naručitelja posla.

 

Treba imati u vidu i da možeš izgubiti pravo na mirovinu ukoliko ne obratiš pozornost tj. prekršiš neke odredbe čl.55 Zakona o mirov. osiguranju.

Članak 55.

 

(1) Prava stečena na osnovi invalidnosti traju dok postoji stanje invalidnosti, prema kojoj je pravo određeno.

 

(2) Ako u stanju invalidnosti i preostale radne sposobnosti nastanu promjene zbog kojih se prema ovome Zakonu utvrđeno pravo mijenja ili zbog kojih nastanu uvjeti za stjecanje nekoga drugog prava na osnovi invalidnosti, pravo se mijenja, odnosno stječe se novo pravo od dana nastanka promjena u stanju invalidnosti.

 

(3) Ako u stanju invalidnosti i preostale radne sposobnosti nastanu promjene zbog kojih se prema ovome Zakonu utvrđeno pravo gubi, pravo se gubi od prvoga dana idućega mjeseca nakon donošenja rješenja o prestanku prava.

 

 

Obrati pozornost na st.3 !

 

Uglavnom, poslodavci nekad (rekao bih u većini slučajeva) ne poznaju vrstu posla koja imaju obilježja ugovora o djelu pa se može lako dogoditi da sklopiš ugovor o djelu za posao koji može imati obilježja radnog odnosa i tu možete obojica snositi odgovornost (privremeno zabrana obavljanja djelatnosti za poslodavca, a za tebe gubitak mirovine....)

 

U svakom slučaju, na tvom mjestu bih jako dobro promislio o riziku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

(1) Prava stečena na osnovi invalidnosti traju dok postoji stanje invalidnosti, prema kojoj je pravo određeno.

 

(2) Ako u stanju invalidnosti i preostale radne sposobnosti nastanu promjene zbog kojih se prema ovome Zakonu utvrđeno pravo mijenja ili zbog kojih nastanu uvjeti za stjecanje nekoga drugog prava na osnovi invalidnosti, pravo se mijenja, odnosno stječe se novo pravo od dana nastanka promjena u stanju invalidnosti.

 

(3) Ako u stanju invalidnosti i preostale radne sposobnosti nastanu promjene zbog kojih se prema ovome Zakonu utvrđeno pravo gubi, pravo se gubi od prvoga dana idućega mjeseca nakon donošenja rješenja o prestanku prava.

 

 

 

Po ovome bi mogao preći iz "opće u profesionalnu" mirovinu za rad i onda bi se mogao i zaposliti legalno, kako na određeno tako i na neodređeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po ovome bi mogao preći iz "opće u profesionalnu" mirovinu za rad i onda bi se mogao i zaposliti legalno, kako na određeno tako i na neodređeno.

 

To bi po mom mišljenju (čak i ako bi u tom uspio, a mislim da će to ići malo teže-gotovo nikako) bio prijelaz sa konja na magarca.

 

Onda bi mu se mirovina (koja bi već tada bila umanjena za oko 25% jer bi bila profesionalna) još više umanjila i obračunavala bi se po koeficijentu 0,5, tj. i ta profesionalna bi se gotovo prepolovila.

 

Što bi sa svim tim komplikacijama postigao ako bi i uspio izvesti tu nemoguću misiju?

Vjerojatno ništa ili još veće nevolje.

 

Koliko bi plaću morao imati da bi nadoknadio izgubljeno?

 

Ne možeš sam tražiti na procjeni radne sposobnosti ocjenu o tvom zdravstvenom stanju već samo procjenu radne sposobnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni neke stvari nisu nikada bile jasno: kako to da ljudi, branitelji, HRVI, žarko žele opću nesposobnost (kao da je to stvar njihovog subjektivnog osjećaja ili mišljenja, a ne objektivnih nalaza na temelju liječničkih pretraga i dijagnostike...), a onda traže mogućnost za legalnim zapošljavanjem, kao da su zdravstveno sposobni....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Računaju na to da ako su u mirovini zbog opće nesposobnosti za rad, mirovina je veća od profesionalne pa, kad dobiju rješenje onda se razočaraju jer iznos mirovine ne bude onakav koji su mislili da će biti i traže izlaz u tome da se opet zaposle kako bi ostvarili veće prihode.

 

S obzirom da se sa općom nesposobnošću mogu raditi samo određeni privremeni poslovi temeljem ugovora o djelu, a koji su uglavnom slabo plaćeni i rizični zbog mogućih nepravilnosti prilikom sklapanja ugovora o djelu (možda su obilježja posla takva da se mora sklopiti ugovor o radu, a to je zakonom zabranjeno pod gore navedenim uvjetima-općom nesposobnošću), traže izlaz u tome da se odjednom osjećaju tako da im treba odrediti profesionalnu nesposobnost kako bi se zaposlili i zaradili koju kunu, a to baš i ne može samo tako da se uradi.

 

 

U zakonu piše ovako:

 

Invalidnost postoji kada kod osiguranika ZBOG PROMJENA u zdravstvenom stanju, KOJE SE NE MOGU OTKLONITI LIJEČENJEM, nastane trajni gubitak sposobnosti za rad (opća nesposobnost za rad).

 

Obratite pozornost na riječi: "koje se ne mogu otkloniti liječenjem".

 

 

Pa kako onda sa opće nesposobnosti preći u profesionalnu?

 

;-)

 

 

Ne radi se tu samo o braniteljima i HRVI već i mnogim drugim umirovljenicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ispričavam se ali ja sam umirovljen kao vojni osiguranik jer nastupila trajna nesposobnost za djelatnu vojnu službu prema čl.24 ZOMIOVO nn 53/91.

naknadno ostvarujem status hrvi, a tek 2007.god. u postupku prevođenja u rješenju piše pravo na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad.

 

ako sam skiper, zašto povremeno na sedam dana ne bih mogao odradit neki vijađ na neki ugovor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija