Jump to content

Baka - uži član obitelji?


Valkyrie

Preporučene objave

Lijepi pozdrav.

 

U ZOR-u, Članak 57, st.2 kaže:

 

(2) Članom uže obitelji iz stavka 1. ovoga članka smatraju se: suprug, srodnici po krvi u pravoj liniji i njihovi supruzi, braća i sestre, pastorčad i posvojenici, djeca bez roditelja uzeta na uzdr¬ža-vanje, očuh i maćeha, posvojitelj i osoba koju je radnik dužan po zakonu uzdržavati te osoba koja s radnikom živi u vanbračnoj zajednici.

 

 

Da li baka spada u srodnika po krvi u pravoj liniji?

 

Odnosno, da li imam pravo na plaćeni dopust zbog smrti bake?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zavisi što vam piše u kolektivnom ugovoru.u mome piše ovako:-smrti ostalih krvnih srodnika zaključno sa četvrtim stupnjem srodstva,odnosno tazbinskih srodnika zaključno s drugim stupnjem srodstva 2 radna dana. Kada je moj djeda umro koristila sam ta dva radna dana tako da po ovome i vi također imate pravo,bar tako piše u mome kolektivnom ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolektivni ugovor/pravilnik o radu može dozvoliti i više nego što dozvoljava ZOR. Problem je kada dozvoljava manje, čime se uzima ono što je povoljnije po radnika.

 

Tako da mi ne znači previše nečiji kolektivni ugovor, već točno ono što ZOR kaže (u mom pravilniku o radu nije definirano tko su članovi uže obitelji, ali i da jest, ako po ZOR-u i baka spada u njih, onda je to ono što važi. problem je što ne znam sa sigurnošću protumačiti ZOR, i zbog toga pitam ovdje)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

baka ovdje pripada u kategoriju srodnika po krvi u pravoj liniji, odnosno prema samom zakonu broji se u članove uže obitelji. Imate pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće zbog ove činjenice odnosno radi pohađanja pogreba, ali uzmite u obzir da plaćeni dopust može za cijelu godinu trajati najviše 7 radnih dana, te da će Vam možda i kasnije trebati slobodni dani, a koje više nećete moći koristiti s ove osnove ukoliko ga ovaj put iskoristite u cijelosti.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

meni je umrla baka i trebam samo sutra 1 dan da odem na sahranu

 

koju dokumentaciju sam dužna dostaviti firmi kao dokaz za to

osmrtnica, smrtni list?

 

kad si bolestan, doktor ti da potvrdu

a što u ovakvim slučajevima? kakvu 'potvrdu' donijeti u firmu da pravdam taj dan

 

Poslala sam šefovima i mail gdje ih obavještavam da mi je baka umrla i da sutra trebam dan odsustva za to i pitala šta im trebam donijeti, al ne odgovaraju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala

a ne treba ništa dokazivati ili?

 

baka naravno ima drugačije prezime od moga i nigdje ne piše da sam joj unuka naravno

i na osmrtnici piše unuke IME, IME i IME

nigdje prezime naravno što je logično,

pitam malo glupe stvari al firma je zeznuta pa čisto da sam pokrivena u silnim previranjima koja se sad dešavaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 65. st. 1-3. Zakona o radu -

 

"Tijekom kalendarske godine radnik ima pravo na oslobođenje od obveze rada uz naknadu plaće (plaćeni dopust), za važne osobne potrebe, a osobito u svezi sa sklapanjem braka, porodom supruge, težom bolesti ili smrću člana uže obitelji.

 

Radnik ima pravo na dopust iz stavka 1. ovoga članka u ukupnom trajanju od sedam radnih dana godišnje, ako to nije drukčije uređeno kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

Članom uže obitelji iz stavka 1. ovoga članka smatraju se: supružnik, srodnici po krvi u pravoj liniji i njihovi supružnici, braća i sestre, pastorčad i posvojenici, djeca povjerena na čuvanje i odgoj ili djeca na skrbi izvan vlastite obitelji, očuh i maćeha, posvojitelj i osoba koju je radnik dužan po zakonu uzdržavati te osoba koja s radnikom živi u izvanbračnoj zajednici."

 

Obavijestili ste poslodavca o tome, a zbog hitnosti (pogreb) dokaz možete uručiti prvi dan povratka na posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija