Jump to content

Pravilo rušenja živice ?


Draganec

Preporučene objave

Poštovani!

Tko je potkovan Zakonom o uređenju međa i živica.

Međa definirana,međutim,

radi se o živici (divlje izrasla,širine oko 2m,a na nekim dijelovima i šire,sa desne strane gledajuči od ceste u dubinu posjeda.

Sa susjedom sam u dobrim odnosima,ali kad god spomenem rušenje živice (komplet)dolazi do negodovanja i neodobravanja da se išta dira oko živice i živica općenito oko njegovog posjeda.Inače susjed dosta loše drži sam posjed.

 

Nemojte mi spominjat komunalnog redara.

Sa istim komunicirao osobno kojom prilikom je isti izjavio da bi bilo najbolje da se nagodimo,odnosno nađemo zajednički jezik.

 

Mi se uopšte nismo ni povađali oko živica,ali želio bi na neki način istom dati do znanja da je ljepši okoliš i sama parcela koja se redovito održava ( da ne raste trnje i divlja šljiva,vrbe,ivovina itd.)

 

Na svojoj zemlji obrađujem i sadim djetelinsko travne smjese,kukuruz,ječam,zob.

 

Da znam odgovor! Očisti sa svoje strane do polovice živicu i to je to,ali tu nije rješenje.

Susjed je premlad i mlađi puno od mene i koliko vidim nema perspektive i neku pogled u budućnost.

 

Ima li kakav Zakon kojim bi se isti primorao na održavanje svog okoliša na kojem živi?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

bambugej je napisao:

Pa, trebalo bi zakonom zabraniti rusenje zivica, jer je to vrlo neekoloski! Time se uskracuje zivotni prostor pticama, korisnim kukcima i narusava eko-sustav! Na zalost, ovakva razmisljanja poput vaseg su cesta, ali ne mozete druge prisiljavati da ih prihvate!

 

Lupetaš bez veze.

Nemaš pojma o čemu govoriš.

 

Čak ni ekoteroristi ne dolaze s takvim idejama.

 

Jesi li ikada vidio kako izgleda živica koja se 15 godina ne šiša? Po tvome bi za 20 -30 godina nestalo obradivih površina, jer su ptice i kukci (jel' i komarci?) važniji od ljudi!

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prestani vrijedati, nemas pojma o cemu govoris!

uvijek me fasciniraju takve osobe koje su u stanju nesto tvrditi, a da im je znanje o temi ravno nuli!

:palacdolje:

a ovo o komarcima! :smijeh: pa bas te ptice koje savijaju gnijezda u zivicama i drze pod kontrolom komarce, muhe i sl.

ti valjda i vjerujes da se komarci razmnozavaju u zivici?

:smijeh:

a osim toga, tko kaze da zivica mora biti podivljala i zapustena?

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bambugej je napisao:

prestani vrijedati, nemas pojma o cemu govoris!

uvijek me fasciniraju takve osobe koje su u stanju nesto tvrditi, a da im je znanje o temi ravno nuli!

 

Sada živim u manjem mjestu u blizini Zagreba (doselio iz Zagreba).

Na svom imanju (preko 10 hektara uz kuću i okućnicu) likvidirao sam svu živicu (prebrzo raste) i zamjenio je čempresima (150 kom) i drugim ukrasnim biljem i drvećem i voćkama (preko stotinu, i dalje intenzivno sadim).

Sova živi u starom štaglju na imanju, a ćuk u visokom čempresu na drugom dijelu imanja. Rode imaju gnijezdo na stupu u blizini, i nerijetko slete na moju kuću.Kad je sezona poljoprivrednih radova, može se vidjeti i 12 roda na istom polju. Jastrebovi su dio krajolika, u letu ili po drveću na rubovima imanja.I vrane i svrake. Fazani su skoro domaće životinje(osim njih ima i ježeva, a srne su česti gosti). Grlice, kosove i vrapce teško je i pobrojati. Imam slike svega toga.

E, sad, nijedna od nabrojanih ptica baš se i ne hrani letećim kukcima. Njih jedu lastavice , ali kod mene ih zasad nema (najćešće se gnijezde u 'živim' štalama, a ja nemam 'velike' životinje - konje ili krave).

Ako već govorimo o nestanku živica, najveći 'gubitnici' su puževi vinogradnjaci i ježevi (engl. hedgehog!).

 

Ako ja nemam pojma o temi, reci mi, kakva ti imaš praktična znanja o pticama i živici?

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam i ja zemlju, i to 18 hektara, ali nije uopce u tome poanta.

poanta je u tome da su zivice zivotni prostor mnostva zivotinja i kukaca i rusenjem istih se cini velika steta bioraznolikosti.

s mog gledista to je steta, s tvog nije, ali besmisleno mi je unistavanje mnostva zivih bica i narusavanje prirodne ravnoteze iz cistog hira - jer se nekome nesto svida ili ne svida.

posebno mi je zanimljivo zasto netko uopce ide zivjeti u prirodu, ako ju ne voli i ne postuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bambugej je napisao:

 

poanta je u tome da su zivice zivotni prostor mnostva zivotinja i kukaca i rusenjem istih se cini velika steta bioraznolikosti.

 

NE, poanta je da živice kao takve uopće nisu 'prirodna' pojava, nego rezultat ljudske intervencije u prirodu.

 

Poanta je da u Europi gotovo uopće i nema iskonske prirode. Sve je to priroda koju ljudska vrsta već tisuće godina 'prilagođava' svojim potrebama. Šumsko drveće danas je potpuno drugih vrsta nego prije par tisuća godina. Mnoge životinjske vrste su istrijebljene još prije tisuća godina, a zamjenile su ih druge,invazivne, koje su bile prilagodljivije ili koje je doveo čovjek. Prouči nešto i o tome, pa onda komentiraj.

 

Razlika je između 'voljenja' prirode i obožavanja, veličanja i idealiziranja prirode kakvo propagira ekstremno krilo zelenog pokreta.

A tvoj komentar da bi trebalo zabraniti rušenje živica je u duhu takve ekstremističke isključivosti - to me potaknulo da reagiram.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

felixx je napisao:

bambugej je napisao:

Pa, trebalo bi zakonom zabraniti rusenje zivica, jer je to vrlo neekoloski! Time se uskracuje zivotni prostor pticama, korisnim kukcima i narusava eko-sustav! Na zalost, ovakva razmisljanja poput vaseg su cesta, ali ne mozete druge prisiljavati da ih prihvate!

 

Lupetaš bez veze.

Nemaš pojma o čemu govoriš.

 

Čak ni ekoteroristi ne dolaze s takvim idejama.

 

Jesi li ikada vidio kako izgleda živica koja se 15 godina ne šiša? Po tvome bi za 20 -30 godina nestalo obradivih površina, jer su ptice i kukci (jel' i komarci?) važniji od ljudi!

:kavica:

 

Poštovani "bambugej" i "felixx"!

 

Nisam se stigao javiti prije jer sam bio odsutan upravo saniranjem i dotjerivanjem živice i međe.

Da, zajedno sa susjedom smo sredili živicu da je sada skresana i ravna "ko iz puške".

 

Gosp."bambugej" stvarno lupetate....što se tiče ekologije i sačuvanja prirodnih staništa ptica itd... sve 5,ali sve ima svoje granice.Ako ne živite na selu,dođite na selo i nemojte održavati zelene površine,voćnjake,oranice i pustite u kuću,u sobu da Vam se dosele Vaši miljenici,ptice,gušteri,zmije,kukci,štakori,miševi itd.,a i spavajte sa njima i dobit će te još zeleniju boju.

Odmah da napomenem da Vas ne vrijeđam niti ponižavam ali očito nemate blage veze o životu blizu šume,livada polja,oranica koja se ne obrađuju itd...

Takođe napominjem da se bavim pčelarstvom i mislim da Vam je jasna slika koliko pažnje i truda treba oko tih "Božjih stvorenja".

 

Poštovani felixx!

U potpunosti Vas podržavam u Vašoj izjavi.

Otišla jedna vodilica na motorki,lančanik,2 lanca.(benzina,ulja,a da ne govorimo o gablecima i stimulaciji za rad iz razloga što samo luđak može takvo nešto sanirati i dotjerati u red.Bilo je pomagaća kod paljenja granja i nošenja na hrpe,ali ubili se poslom.Našli žica i kojekakvih zamki u živici za životinje itd..

Sada je slika i žao mi je što nemam "usb" i kameru da Vam pošaljem sliku prijašnjeg i sadašnjeg stanja.

 

Pozdrav! i bez zamjerki! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draganec je napisao:

Poštovani felixx!

U potpunosti Vas podržavam u Vašoj izjavi.

Otišla jedna vodilica na motorki,lančanik,2 lanca.(benzina,ulja,a da ne govorimo o gablecima i stimulaciji za rad iz razloga što samo luđak može takvo nešto sanirati i dotjerati u red.Bilo je pomagaća kod paljenja granja i nošenja na hrpe,ali ubili se poslom.Našli žica i kojekakvih zamki u živici za životinje itd..

Sada je slika i žao mi je što nemam "usb" i kameru da Vam pošaljem sliku prijašnjeg i sadašnjeg stanja.

 

Znam kako to izgleda.

I meni je na prvoj živici (70 m) otišlo dva lanca i vodilica.

Smeća za dvije-tri prikolice; hrđavih limova,konzervi i žica, čavala, starih okova, razbijenog staklovinja i starih boca, cigli.... Prava očuvana priroda.

Otada sam 'počistio' još parsto metara, ali našao sam 'ekipu' koja to radi za relativno male novce.

Kako kupim koji komad zemlje, moram 'kultivirati'. Ove zime sam 'počistio' nekih 60 m, ali bila je to prava šuma - izvukao sam cca 18 m3 drva za loženje (jasen i bagrem) i par jasenovih trupaca (cca 3 m3 drvne mase).

I onda mi netko poput bamburgeja priča da se živice ne bi smjele dirati (kaže on da ima 18 hektara,valjda je pomješao hvate i hektare).

:-P

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

 

Znam kako to izgleda.

I meni je na prvoj živici (70 m) otišlo dva lanca i vodilica.

Smeća za dvije-tri prikolice; hrđavih limova,konzervi i žica, čavala, starih okova, razbijenog staklovinja i starih boca, cigli.... Prava očuvana priroda.

Otada sam 'počistio' još parsto metara, ali našao sam 'ekipu' koja to radi za relativno male novce.

Kako kupim koji komad zemlje, moram 'kultivirati'. Ove zime sam 'počistio' nekih 60 m, ali bila je to prava šuma - izvukao sam cca 18 m3 drva za loženje (jasen i bagrem) i par jasenovih trupaca (cca 3 m3 drvne mase).

I onda mi netko poput bamburgeja priča da se živice ne bi smjele dirati (kaže on da ima 18 hektara,valjda je pomješao hvate i hektare).

:-P

:palac:

 

Ne znam poštovani felixx.Možda je "dulum" u pitanju. :misli::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija