Jump to content

Popis stanovništva i pravo na šutnju i privatnost


popis_stoke

Preporučene objave

Stalno spominju da će nas kazniti sa 100 eura ako lažemo prilikom ispunjavanja upitnika za popis stanovništva.

 

Što ako se ja slučajno zabunim i onda mi dođe kazna?

Ne želim se izlagati tom nepotrebnom riziku, pa stoga ne želim niti ispunjavati taj upitnik.

Dakle, ne želim surađivati.

 

Pitanje; imamo li pravo ne surađivati s popisivačima, tj. uopće ne odgovarati na pitanja?

Imam li pravo na šutnju?

 

I imam li pravo na privatnost? Što ako ja ne želim svoje privatne podatke iznositi nekoj nepoznatoj osobi?

 

Zašto država nije omogućila da se pitanja zatvore u kovertu i da se tako isporuči u zavod za statistiku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate surađivati. Razumijem Vas, ali tom logikom ne biste VAše privatne podatke davali niti poslodavcima, niti policiji kada Vas legitimira ili bilo kojoj drugoj službenoj osobi. OSobe koje su popisivači moraju čuvati VAše osobne podatke a ako ih otkriju možete ih prijaviti. Ako Vam kao popisivač dođe osoba koju poznajete možete odbiti dati podatke te reći da ćete doći u popisni centar.

 

Eto-ako je stvar u tome da ne želite samo nekoj nepoznatoj osobi davati svoje podatke-dogovorite se da odete u popisni centar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja osjećam da država krši moja ljudska prava kada me primorava da uopće budem kod kuće da bi dala podatke, odnosno da bih dopustila skeniranje svoga života.

Nije to jedini zakon koji je rapidno donesen kako bi se učvrstila, po mom mišljenju dikatatura, u kojem živimo.

Zato, htjela bih znati: Postoji li u EU pravna institucija kod koje se mogu prijaviti zakoni neke države zbog kojih njeni građaju osjećaju kršenje ljudskih prava????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

popis_stoke je napisao:

Stalno spominju da će nas kazniti sa 100 eura ako lažemo prilikom ispunjavanja upitnika za popis stanovništva.

 

Što ako se ja slučajno zabunim i onda mi dođe kazna?

Ne želim se izlagati tom nepotrebnom riziku, pa stoga ne želim niti ispunjavati taj upitnik.

Dakle, ne želim surađivati.

 

Pitanje; imamo li pravo ne surađivati s popisivačima, tj. uopće ne odgovarati na pitanja?

Imam li pravo na šutnju?

 

I imam li pravo na privatnost? Što ako ja ne želim svoje privatne podatke iznositi nekoj nepoznatoj osobi?

 

Zašto država nije omogućila da se pitanja zatvore u kovertu i da se tako isporuči u zavod za statistiku?

 

Poštovani!

Upitnik Vi ne ispunjavate,nego samo odgovarate na postavljena pitanja ovlaštenih osoba (popisivača)

 

Šutnja:

S time nećete dobiti ništa,možda kaznu,ali potrudit ću se da proćitam Zakon.

 

Privatnost:

Izjasnite se jasno i glasno i čiste savjesti onako kako zapravo i razmišljate (religijski-vjerski,jeste li u bračnoj zajednici sa ženskom osobom ili sa... šta ja znam)...nitko Vam neće zato odrubit glavu.

 

Zatvorena koverta i odgovori na postavljena pitanja:

 

Mišljenja sam da bi za takvo nešto trebalo za svaku osobu koja živi sa Vama u kućanstvu dati svoju izjavu,a to bi po mom mišljenju znatno otežalo popis dostave.Jedan bi vratio kovertu,drugi ne i tako,bilo bi svašta.

 

Samo neka dođu popisivači,čeka ih kava,a možda i nešto narežemo suhog iz sušione.

Međutim želim ovom prilikom upitati forumaše da li se gdije na stranici može vidjeti primjerak upitnika,odnosno lista za popunjavanje popisa stanovništva.Pitanja?

 

Moderator Burn! Možda Vi znate?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nalyada je napisao:

Ja osjećam da država krši moja ljudska prava kada me primorava da uopće budem kod kuće da bi dala podatke, odnosno da bih dopustila skeniranje svoga života.

Nije to jedini zakon koji je rapidno donesen kako bi se učvrstila, po mom mišljenju dikatatura, u kojem živimo.

Zato, htjela bih znati: Postoji li u EU pravna institucija kod koje se mogu prijaviti zakoni neke države zbog kojih njeni građaju osjećaju kršenje ljudskih prava????

 

Poštovana,

 

ne morate biti kod kuće jer ako ne budete možete doći sami u popisni centar. Ustavnom sudu se možete obratiti ukoliko smatrate da neki zakon nije u suglasnosti sa ustavom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ustavni sud!!! Čekam od njih odgovor na zahtjev za ocjenu ustavnosti jedne točke zakona, koji sam poslala još u 2 mj. 2010. pa ništa od toga....

Dok bi oni odgovorili, ja se moram skenirati pod prijetnjom otimanja novaca koje mi isplaćuje poslodavac po mizernoj osnovici koju je zakonom odredio isti zakonodavac koji je odredio i skeniranje po prisili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nalyada je napisao:

Ustavni sud!!! Čekam od njih odgovor na zahtjev za ocjenu ustavnosti jedne točke zakona, koji sam poslala još u 2 mj. 2010. pa ništa od toga....

Dok bi oni odgovorili, ja se moram skenirati pod prijetnjom otimanja novaca koje mi isplaćuje poslodavac po mizernoj osnovici koju je zakonom odredio isti zakonodavac koji je odredio i skeniranje po prisili.

 

Poštovana,

 

pitali ste kojoj se instituciji možete obratiti-a to je ustavni sud. Ako unaprijed mislite da ništa od toga-onda ste u pravu, ništa se ne može poduzeti. Situacija je takva kakva je, ako ste nezadovoljni postoje demokratski ili čak manje demokratski načini mijenjanja iste, no samo izražavanje nezadovoljstva neće mijenjati ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

burn je napisao:

Morate surađivati. Razumijem Vas, ali tom logikom ne biste VAše privatne podatke davali niti poslodavcima, niti policiji kada Vas legitimira ili bilo kojoj drugoj službenoj osobi. OSobe koje su popisivači moraju čuvati VAše osobne podatke a ako ih otkriju možete ih prijaviti. Ako Vam kao popisivač dođe osoba koju poznajete možete odbiti dati podatke te reći da ćete doći u popisni centar.

 

Eto-ako je stvar u tome da ne želite samo nekoj nepoznatoj osobi davati svoje podatke-dogovorite se da odete u popisni centar.

 

Ovo je dobra ideja... tako ću i napraviti, otići ću u popisni centar... hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam dao iskrene odgovore na sva pitanja. Jedan od njih bio je i da živim u istospolnoj zajednici, a isto je iskazao i moj partner. Popisivačica je to sve unijela u upitnik, nije bilo nikakve nelagode niti bezobrazluka. Mogao sam npr. lagati i reći da živim sa cimerom, ili da živim sam, ali sam kao i aktivist za prava LGBT osoba smatrao da je dobro da i o nama postoje statistički podaci.

Osim toga, ako bračni i izvanbračni drugovi trebaju reći svoj status, zašto mi ne bi trebali? Sva ostala pitanja uopće nisu osjetljiva i ne znam kako bi nekome teoretski moglo naškoditi privatnosti to što se statistički vodi podatak o osobi da ima određenu kvadraturu npr. kuhinje ili da je živjela u inozemstvu dulje od godine dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve bi to bilo divno i krasno da se zaista radi o znanstvenom istrazivanju u svrhu statistike, jer onda ne bi bilo potrebno uparivanje podataka, OIB-a i imena i prezimena.

ni meni se to nikako, nikako ne svida, podsjeca me na one nekadasnje (koji valjda jos uvijek negdje postoje) tajne dosjee iz bivse drzave... :bjezi:

ne svida mi se i bas se sve u meni buni protiv takvog zadiranja u moju privatnost :neznam:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija