Jump to content

rastava braka, malodobno dijete i promjena imena i prezimena


tena877

Preporučene objave

Molila bih savjet vezan konkretno za moj slučaj.

 

Nakon što sam zatrudnila moj sadašnji suprug je inzistirao na braku, na što sam na kraju pristala.

U braku smo 5 mjeseci. Dječak kojeg sam rodila ima 4 mjeseca.

Sa svojim sadašnjim suprugom ne živim u istoj zajednici niti sam ikada živjela. Dijete je samnom i živimo u domaćinstvu sa mojom majkom.

Suprug se uopće ne brine o našem djetetu, a financije snosim sve sama uz pomoć moje majke.

Odlučila sam podnijeti zahtjev za razvod braka te me vezano za to zanima koja je procedura i da li ću ovim postupkom moći zahtjevati da suprug plaća alimentaciju za dijete. Da li postoji mogućnost da mi se dijete oduzme i da na uzdržavanje ocu?

Napominjem da sam zaposlena i u stalnom radnom odnosu te imam u vlasništvu nekretninu.

 

Prilikom davanja imena djetetu inzistirao je da se djetetu da ime njegovog djeda. To ime je drugo uz prvo koje smo zajedno odabrali, zanima me da li se to drugo ime može maknuti i koja je procedura da bi se to napravilo i može li se to napraviti nakon rastave braka bez pristanka mog sadašnjeg supruga?

 

Isto tako zanima me da li se nakon razvoda braka može i promijeniiti prezime i koja je procedura.

 

Unaprijed vam zahvaljjem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahtjev za promjenu osobnog imena podnosi roditelj kod kojeg dijete živi, uz suglasnost drugog roditelja( osobno ili izjavom ovjerenom kod javnog bilježnika).

Ukoliko drugi roditelj ne da suglasnost za promjenu imena maloljetnog dijeteta, odluku donosi nadležni centar za socijalnu skrb. Odluka nadležnog centra priložit će se zahtjevu za promjenu osobnog imena. Takva suglasnost nije potrebna kada je roditelju oduzeto roditeljsko pravo.

Nadležnom Centru treba obrazložiti razloge i kako je to u interesu djeteta, s time da nisu baš skloni tome.

 

Legitimno pravo djeteta su susreti i druženja sa roditeljem kojim ne živi, te alimentacija, s napomenom da se jedno sa drugim ne smije uvjetovati.

Male su šanse da će dijete povjeriti na zajednički život ocu iako i ta mogućnost postoji, naročito, što ne tvrdim da je slučaj kod vas, ako bi npr. djetetu pokušali uskraćivati njegovo pravo na susrete sa ocem.

 

Osobno sam mišljenja da je djetetu prioritetnije osigurati trajnu uključenost i dostupnost oboje roditelja, od razmišljanja kako mu promijeniti ime.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija