Jump to content

Trudna pripravnica


nebo27

Preporučene objave

Molim vas, nisam sigurna ali zanima me može li se trudnica javit na mjesto pripravnika, mislim da može a što dalje, treba li ona to reći svom poslodavcu iako je na početku trudnoće? Što u slučaju da mora otić na čuvanje trudnoće, može li se nakon toga ona vratit da odradi preostalo za polaganje državnog ispita ili se ugovor raskida?

 

Hvala svima! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebo27 je napisao:

Molim vas, nisam sigurna ali zanima me može li se trudnica javit na mjesto pripravnika, mislim da može a što dalje, treba li ona to reći svom poslodavcu iako je na početku trudnoće? Što u slučaju da mora otić na čuvanje trudnoće, može li se nakon toga ona vratit da odradi preostalo za polaganje državnog ispita ili se ugovor raskida?

 

Hvala svima! :namiguje:

Trudnica se može javiti na mjesto pripravnika, nije dužna ništa govoriti poslodavcu, niti bi je on smio išta pitati vezano za trudnoću (jeste li trudni, planirate li ostati, i sl.). Ako mora otići na čuvanje trudnoće, ugovor će se produžiti za vrijeme provedeno na bolovanju, odnosno porodiljnom. Ugovor se ne bi smio raskinuti zbog trudnoće bilo koje radnice, tako ni pripravnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma sve bi to bilo tako da živimo u pravnoj državi :namiguje: Poslodavci uglavnom pitaju osobne stvari vezane za trudnoću, između ostalog i temeljem toga odlučuju o zapošljavaju a često i uvjetuju zapošljavanje NE ostajanjem zaposlenice u drugom stanju određeno vrijeme. Ima i izuzetaka kojima svaka čast, ali mislim da su rijetki ( naravno ne govorim o drž.službama ) U našem društvu, poslodavcima je trudnica uglavnom teret.Znam kolegice koje su dobile otkaz kod odvjetnika, samo zato što su ostale trudne za vrijeme pripravničkog. Teorija i radnička prava su jedno, a praksa u našoj državi nešto potpuno drugo! :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trudnoca je normalno stanje zene nije bolest ni nesposobnost za rad. na Vama je da li cete predati molbu na sto imate pravo, ne obavijestiti poslodavca-ne morate ili cete ici praksom rekla kazala,moglo bi biti ovo,moglo bi biti ono.

Ako ste trudna ne znaci da ste sprijeceni za davanje molbi za zaposljavanje. Kao buduca pravnica valjda biste trebali imati i neki svoj alarm sto je dozvoljeno, sto je normlno pitanje prilikom zaposljavanja i na takva pitanja da li ste u 2 ili 3 stanju reci da su to zadiranja u sferu privatnog zivota .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam kolegice koje su dobile otkaz kod odvjetnika, samo zato što su ostale trudne za vrijeme pripravničkog

============

Pripravnicki staz traje godinu dana i vjerojatno im dalje nije produzen ugovor a to je sasvim nesto drugo od otkaza. I kaKVE to ima veze s Vama? One su bar ucinile prvi korak a Vi trazite razloge da ga ne ucinite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

santolina je napisao:

Kao buduca pravnica valjda biste trebali imati i neki svoj alarm sto je dozvoljeno, sto je normlno pitanje prilikom zaposljavanja i na takva pitanja da li ste u 2 ili 3 stanju reci da su to zadiranja u sferu privatnog zivota .

 

Vidim da dugo niste bili na nekom razgovoru za posao kod privatnika. :namiguje: Mislim da je skoro svim ženama potpuno jasno ( bile one buduće pravnice ili ne! ) koja pitanja predstavljaju zadiranje u privatnost, ali očito da poslodavcima nije. U državnim službama se valjda drže zakona makar pri obavljanjanju razgovora za posao! :smijeh:

kolegice nebo27 samo naprijed i puno sreće- svakako se javite na natječaj, jer trudnoća nikako nije razlog da to ne učinite! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@yanni

 

Što god ti mislila o 'privatnicima', to su ljudi kao i svi drugi.

ZOR i njegova provedba u praksi daje uglavnom prava radnicima , a obaveze poslodavcima - realno, poslodavci su diskriminirani.

Ispada po zakonu da poslodavac mora samo šutit i trpit sranja od svojih uposlenika.

Poslodavac koji želi nekoga zaposliti, čini to zato jer treba tu osobu na poslu, a ne da se ta osoba vuče po bolovanjima i porodiljskom. Poslodavac nije dobrotvorno društvo ni socijalna služba.

Ako netko laže poslodavcu prilikom razgovora o poslu, zašto bi poslodavac kasnije prema takvoj osobi bio korektan. A doći poslodavcu raditi na godinu, a unaprijed znati da ćeš za četri mjeseca na rodiljni nije korektno. To je smišljena prevara. Nije isto kao kada radiš kod tog poslodavca par godina , pa odeš na rodiljni; poslodavac mora računati da ćeš kad tad imati djecu.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

stari1952 je napisao:

 

felixx,očito nisi radio kod privatnika.Ja jesam.ZOR ti je samo na papiru.Ja imam 30 ugovora u 4 god.kontinuiranog rada kod istog obrtnika.Dali je tu poštivan ZOR? Kad sam najavio da sam našao stalni posao odmah mi je ponudio veču plaču i stalni radni odnos.

 

Jesam, radio sam davno. Već sam dugo poduzetnik (a ne 'privatnik', to je blisko govoru mržnje) i vidim stvari s druge strane.

Poduzetnici se u praksi brane od nepravednog zakona kako znaju. Niti ne žele zapošljavati (naročito mali poduzetnici sve više rade sami, i uz pomoć članova obitelji), a ako zapošljavaju, onda na određeno. Ne šire posao, jer je to povezano sa novim zapošljavanjem, a to ne žele.

Stoga ovakav zakon sustavno uništava nova radna mjesta, a time i priliku da se dobri radnici zaposle i traže uvijek boljeg poslodavca. Zatvoreni krug.

Ti si očito dobar radnik, pa te gazda zaposlio kada si mu rekao da odlaziš. 90 % nisu takvi radnici,nego osrednji i loši(ali svi misle da su jaaako dobri), pa i ne mogu naći drugi posao. Da oni dođu gazdi sa takvim 'ultimatumom', rekoa bi im - Hoćeš radnu knjižicu odmah, ili sada?

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A doći poslodavcu raditi na godinu, a unaprijed znati da ćeš za četri mjeseca na rodiljni nije korektno. To je smišljena prevara. Nije isto kao kada radiš kod tog poslodavca par godina , pa odeš na rodiljni; poslodavac mora računati da ćeš kad tad imati djecu.

=============

nemate pravo takva pitanja postavljati na razgovoru za posao,doci poslodavcu na godinu dana je ispravno jer je i ugovor na godinu dana i ni posloidavac nema nakon godinu dana nikakve obaveze prema tom pripravniku. Trudnoca nije bolest i ako nakon 4 mjeseca osoba ide na bolovabnje onda je to stvar doktora koji je vodi i njegovog misljenja o opravdanosti bolovanja.

Znaci vi biste nekom uvjetovali kada da ostane u 2.stanju? Vasim rijecima nakon par godina bi mogao tj bilo bi prihvatljivo??? To je diskriminacija prema zenama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

 

ZOR i njegova provedba u praksi daje uglavnom prava radnicima , a obaveze poslodavcima - realno, poslodavci su diskriminirani.

:kavica:

Sada mi stvarno nije jasno zašto su toliki radnici prisiljeni svoja prava tražiti štrajkovima i prosvjedima?? :misli: Valjda spadaju u onih 90% osrednjih i loših pa si uzmu malo slobodnog vremena za druženje na ulicama čisto da napakoste poslodavcu. :namiguje:

Santolina je dobro napisala-diskriminacija! Možda bi u ugovor o radu trebalo unijeti i točan datum kada bi po naredbi poslodavca pojedinoj zaposlenici bilo dozvoljeno da zatrudni. :smijeh: Time bi možda riješili probleme oko trudnoće i zapošljavanja. :ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, zamislite situaciju pripravnica odradila pripravnicki, dobila milost bozju od poslodavca da smije ostat u 2. stanju kad ono ostade bez partnera,razboli se,...

Drugo: mada ne volim skretat sa direktne teme: na staklu jedne trgovine neki dan oglas:

trazimo mladju zenske osobu....u tom oglasu prekrsena su 2 prava tj diskriminira se osobe po spolu i po dobi-znaci starijima i muskarcima je zabranjeno poslati molbu za zaposljavanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

yanni je napisao:

 

Sada mi stvarno nije jasno zašto su toliki radnici prisiljeni svoja prava tražiti štrajkovima i prosvjedima?? Valjda spadaju u onih 90% osrednjih i loših pa si uzmu malo slobodnog vremena za druženje na ulicama čisto da napakoste poslodavcu.

 

Od koga će tražiti prava ako nitko neće niti nuditi posao?

Ići će u Europu, kako sugeriraju glupave reklame za ulazak u EU? :smijeh: Ne, EU treba samo mali broj jako sposobnih i stručnih. Prije će kod nas doći Rumunji...

 

Ako je tako bajno biti poduzetnik, zašto ne kreneš tim stopama? Pa odi onda na porodiljski, godišnji i bolovanje kako ti se svidi. I zaposli druge pa organiziraj posao kada ti stalno izostaju, a stišću te ugovori i davanja državi koja nema milosti...i još ti svi govore da si đubre, lopov i izrabljivač i što sve ne.

Nećeš? Pa sve manje će i drugi. A u državnim službama će se otpuštati, a ne zapošljavati.

 

Gledaj, samo ti pokušavam malo predočiti i drugu stranu.

 

Evo ti praktičan savjet:

Poslodavci ne smiju pitati jesi li trudna, niti druge stvari. Ali poslodavci će sve više paziti koga zapošljavaju, pa će te detaljno propitati gdje si prije radila, pa i gdje si odradila pripravnički. Da si sada dobila posao, i ostavila poslodavca na cjedilu, on bi to ispričao svakom tko bi se kasnije interesirao kakva si se pokazala na poslu. Bi li se onda lako zaposlila?

Razumiješ li što hoću reći?

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Precrno gledate na sve. Kod nas uopce ne vlada radna klima kao u drugim sredjenim zemljama nego se samo potencira negativno,sumnjici.

A na razgovoru za posao gdje je trebalo sve znati maltene biti supermen ja sam rekla -da ja to sve znam danas ne bih trebala vas..i ljudi se poceli smijati. posteno sam im rekla koje poslove sam radila i da sam spremna usavrsavati znanje a da ne govorim kad su mi na razgovoru o zaposlenju setali sa casama konjaka i ni to im nije bilo dovoljno nego su jos zvali da im se napune case...i u takvoj radnoj atmosferi raditi? pih

Prestrasno je sto svaki poslodavac kod primanja zaposlenika ima neku svoju viziju-fantaziju kako bi taj supermen trebao izgledati i ponasati se i onda naravno nema od toga svega nista jer se idealizira,pretjeruje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki poduzetnik je to postao svojom voljom- tko nije zadovoljan kvalitom radne snage na našem tržištu, stanjem i sl., ne mora raditi taj posao.

Stvarno mislim da nikome ne treba crtati da je recesija i da je poslodavcima teško opstati na tržištu, osigurati poslove, ispunjavati obveze i ostati likvidan, isto kao što je radnicima teško pronaći posao i zadržati ga. Svi se trudimo i moramo se truditi da nam bude bolje. Ali isto tako, smatram da su često oko nas primjeri poslodavaca ( dakle, nikad ne generaliziram!!) koji su toliko zaslijepljeni profitom i gledanjem svih stvari isključivo kroz osobnu korist da su u velikoj mjeri izgubili ljudskost. Zaposlenik koji je potplaćen, izrabljivan, stalno pod stresom i ostrahom od otkaza, potcjenjivan, bez prava... kako će uopće biti sposoban dati svoj maksimum i pridonositi što efikasnijem radu kolektiva, a posredno i svog poslodavca? :misli:

Felixx- nemojte olako prejudicirati da ja imam jako malo znanja što se tiče poduzetništa, jer to ne znate. :no-no:

A neka svatko sam kada pogleda vijesti i pročita novine zaključi koliko i kakva prava imaju radnici u našoj državi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Radim kod odvjetnika tek mjesec dana i saznam da sam trudna, ima li ikakve šanse da me zbog toga ne najuri odma,već da ostanem radit dokle mogu pa se nakon porodiljnog vratim i nastavim sa pripravničkim dok ne steknem uvjete za pravosudni pa makar da mi za to vrijeme nađe zamjenu? Molim savjet, nadam se da me neće najurit a abortus ne dolazi u obzir. :moli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ne smije ti dati otkaz, ali može to učiniti. najbolje bi ti bilo s njim se dogovoriti. savjetujem ti da radiš do obveznog porodiljnog, ako naravno budeš mogla i onda budeš na porodiljnom 1g. staž potreban za pravosudni ti teče i za vrijeme porodiljnog iako u komori to neće izričito reći, a u ministarstvu ne znaju. poslodavac nema troškove nikakve dok si ti na porodiljnom. ako ti je poslodavac o.k. najbolje ti je da komori ne javljaš da si na porodiljnom jer to jedino mogu saznat od tebe i poslodavca, iako si kao obvezna javit sve promjene komori, al ti to baš i nije najpametnije,ako želiš steći uvjete za pravosudni. ti nakon 18.mj. imaš uvjete i baš te briga.jedino što nećeš imat iskustva kao ostali kolege.

druga situacija- ako te poslodavac želi zadržat onda javite sve komori i ugovor ti se produžuje, vraćaš se na posao kad ti isteče porodiljni i uvjete stječeš tek kad zapravo odradiš 18.mj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolege, imam pitanje. Neki dan me kolegica pitala, a tek je počela raditi u sudu, a ja nisam sto posto sigurna u odgovor. S obzirom da je ugovor na 2 godine..zanima ju ako odradi godinu dana pa zatrudni i ode na porodiljni na godinu dana, jel to znači da kad joj ugovor istekne a na porodiljnom je ne vraća se više na radno mjesto ili joj se vježbenički staž produžuje za vrijeme trajanja prekida?

 

U čl. 15. Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima stoji: Ako se vježbenička praksa prekine uslijed neprekidnog bolovanja dužeg od šest mjeseci ili rodiljnog dopusta, tad se stručno obrazovanje produžuje za vrijeme trajanja prekida. Vježbenička praksa prekinuta iz drugog važnog razloga može se produljiti za vrijeme trajanja prekida. O produžetku vježbeničke prakse odlučuje ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa.

 

Po ovome bi ja zaključila da radni staž ide, a vježbenički miruje dok se osoba ne vrati na posao. 8-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Femina je napisao:

Kolege, imam pitanje. Neki dan me kolegica pitala, a tek je počela raditi u sudu, a ja nisam sto posto sigurna u odgovor. S obzirom da je ugovor na 2 godine..zanima ju ako odradi godinu dana pa zatrudni i ode na porodiljni na godinu dana, jel to znači da kad joj ugovor istekne a na porodiljnom je ne vraća se više na radno mjesto ili joj se vježbenički staž produžuje za vrijeme trajanja prekida?

 

U čl. 15. Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima stoji: Ako se vježbenička praksa prekine uslijed neprekidnog bolovanja dužeg od šest mjeseci ili rodiljnog dopusta, tad se stručno obrazovanje produžuje za vrijeme trajanja prekida. Vježbenička praksa prekinuta iz drugog važnog razloga može se produljiti za vrijeme trajanja prekida. O produžetku vježbeničke prakse odlučuje ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa.

 

Po ovome bi ja zaključila da radni staž ide, a vježbenički miruje dok se osoba ne vrati na posao. 8-)

 

Ili još jednostavnije- teče radni staž, ali ne i radno iskustvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija