Jump to content

zbrka zbog darovnog ugovora,pomoć molim


tanjarac

Preporučene objave

Ovo je tema o kojoj je puuno napisano,ali ipak molim što više toga na jednom mjestu...Problem je slijedeći:moja mama želi mom maloljetnom djetetu darovati kuću sa zemljom u Gorskom kotaru.Kuća (vikendica) je lagalno sagrađena 1973. sa svim mogućim i nemogućim dozvolama (lokacijska,sanitarna,građevinska...),upisana u katastar i gruntovno,sa svim priključcima i pripadajućim dozvolama, plaćanim računima uključujući i porez na kuće za odmor.Mama je to naslijedila po tatinoj smrti 2008.g.,da bi na ostavinskoj od bilježnika saznala da se to sve u katastru i gruntovnoj vodi kao livada(???),te joj je ovaj tako i upisao u nasljedstvo.Napominjem,da imam čak i broj pod kojim je moj pokojni otac kao ovlašteni dipl.ing.geodezije zaveo novi elaborat kuće sa zemljištem u nadležni katastar.E,sad;ako moja mama prenese na unuka darovnim ugovorom livadu,da li će biti izvedivo uskladiti stanje u katastru sa stvarnim stanjem (upisati legalno izgrađen objekat),i na koji način?Obzirom da želimo preseliti tamo i živjeti tamo,kako da prijavim na policiji promjenu adrese,kad je na vlasničkom listu livada,a kuća ima kućni broj?Kako da biserima na katastru objasnim da posjedovni i vlasnički list nisu jedno te isto,jer mi odbijaju izdati vlasnički list s objašnjenjem da su vlasnički i posjedovni list jedno te isto,i nikakvo pozivanje na važeće zakone i propise ne pomaže?Također,može li mi netko reći,kako da dođem do vrijednosti nekretnine,što traži bilježnik-moram li zvati sudskog vještaka ili je dovoljno da mama upiše vrijednost,obzirom da sami sastavljamo ugovor na formularu iz Narodnih novina? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vlasnički list dobije se u Zemljišno knižnom odjelu , Općinskog suda (gruntovnica)

 

u katastru dobiješ posjedovni list

u katastru trašiš kopiju katastarske čestice

i tako saznaš dali je kuća ucrtana

 

ako nije u geodetski ured da obave potrebne radnje

i tamo dobijete potrebne informacije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informacijama na kupu,ali "kvaka" i je u tome što je kuća bila ucrtana po izgradnji,čak su ti podaci korišteni za vojne karte bivše vojske,koja je kuću,po stanju u knjigama,unijela kao izvor pitke vode (jer imamo cisternu),a elaborat za usklađenje je predao moj otac u oba ureda,kao ovlašteni diplomirani inženjer geodezije ( član Komore geodeta,arhitekata i kako-se-već-zovu)za te poslove,i po tom stanju i je plaćan porez na kuće za odmor (čak mislim da mogu izvući potvrdu u Poreznoj upravi,ali je kuće jednostavno nestala...Isto se desilo i našim susjedima vikendašima,koje su natjerali na legalizaciju legalno izgrađenog objekta s objašnjenjem da je zbog promjene urbanističkog plana ili nečeg sličnog (da ne lažem) cijeli taj dio proglašen oranicama bez obzira na stvarno stanje kako bi se mogao prenamijeniti u građevinsko zemljište.Nekako mi se čini da tu netko misli grde pare pobrat...Pa kako je mogla nestat legalno izgrađena kuća sa svim dozvolama,priključkom na struju,kućnim brojem i plaćanjem poreza na kuće za odmor?Mislim,tko može na livadi trošit struju i dobit kućni broj,primat poštu,i u krajnjoj liniji fakat i živit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija