Jump to content

Izvanredni otkaz - kako


Gogo77

Preporučene objave

Pozdrav. Molio bi malu pomoć vezanu uz davanje izvanredno ozkaza ugovora o radu na odeđeno vrijeme. Naime radio sam kao vozač i tom prilikom sam bio izložen stalni pritiscima na kršenje zakona o upravljanju teretnim vozilima, vožnja do krajnjih granica iscrpljenosti, maltretiranja putem sms i drugih poruka prilikom obavljanja obaveznog dnevnog odmora itd. pa me zanima pošto sam odbio poslodavcu izvršiti radni zadatak i zatražio ga lijepo radnu knjižicu, na što mi je odgovorio da ne može tako da moram odraditi po ugovoru otkazni rok i da cu snositi posljedice, na sto normalno nisam pristao jer sam po zakonub trebao odraditi pauzu od 11 sati a nisam mogao. Vratio sam kamion u firmu. Tražili me da potpišem sporazumni otkaz na što nisam pristao jer sam rekao da ću dostaviti svoj otkaz u pisanom obliku pa me zanima kako bi to trebalo izgledati. neki koncept. Napomena nisam želio voziti na 2 taho listića ili više, pisati druga imena na njih i upravljati vozilom iznad zakonom dopuštenih granica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne otvaram novu temu, nadovezat ću se na postojeću, u nadi kako će netko ipak ponuditi savjet/rješenje...

 

Na bolovanju sam nekoliko mjeseci i konačno mi se je pružila prilika za novi posao, s kojim bih trebala početi početkom sljedeće godine. Kod trenutnog poslodavca imam ugovor o radu na neodređeno vrijeme, a kod istog sam zaposlena godinu i 9 mjeseci. S obzirom da zbog novog posla nisam u mogućnosti odrađivati otkazni rok (a koji bi bio minimalno dva tjedna, pretpostavljam), zanima me, mogu li doći kod poslodavca s pismenim obrazloženjem svog otkaza (izvanredni otkaz), bez prethodne najave, te da radni odnos toga dana prestane, bez ikakvih posljedica po mene? Ili da im prije ponudim sporazumni? Ili da ipak odem poslodavcu par dana prije početka novog radnog odnosa, s uvjetom da radni odnos prestane danom prije početka rada kod novog poslodavca (primjerice, odem dati otkaz 27., ali da mi radni odnos kod njega bude zaključen s 30.12. jer 2.1. počinjem raditi kod novog poslodavca)?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odgovor roCK_STAR

 

Izvanredni otkaz= Poslodavac i RADNIK moraju imati opravdani razlog (ili osobito teška povreda radnog odnosa ili neke druge osobito važne činjenice) zbog kojih nastavak odnosa nije moguć. Rok je 15 dana od saznanja za okolnosti na kojoj se izvanredni otkaz temelji-ali vama to ne igra nikakvu ulogu. Opravdani razlog ne bi bio pronalazak novog posla. Osim toga, za izvanredni otkaz potrebno je i obrazloženje.

 

Otkazni rok= (ako ga redovno otkazujete) bi bio mjesec dana čl.114 Zakon o radu.

 

 

Ja bih vam savjetovala da prije ponudite sporazumni otkaz i da se dogovorite o datumu zaključenja radnog odnosa.

 

ako netko ima kakve druge ideje...:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rock_Star je napisao:

Da ne otvaram novu temu, nadovezat ću se na postojeću, u nadi kako će netko ipak ponuditi savjet/rješenje...

 

Na bolovanju sam nekoliko mjeseci i konačno mi se je pružila prilika za novi posao, s kojim bih trebala početi početkom sljedeće godine. Kod trenutnog poslodavca imam ugovor o radu na neodređeno vrijeme, a kod istog sam zaposlena godinu i 9 mjeseci. S obzirom da zbog novog posla nisam u mogućnosti odrađivati otkazni rok (a koji bi bio minimalno dva tjedna, pretpostavljam), zanima me, mogu li doći kod poslodavca s pismenim obrazloženjem svog otkaza (izvanredni otkaz), bez prethodne najave, te da radni odnos toga dana prestane, bez ikakvih posljedica po mene? Ili da im prije ponudim sporazumni? Ili da ipak odem poslodavcu par dana prije početka novog radnog odnosa, s uvjetom da radni odnos prestane danom prije početka rada kod novog poslodavca (primjerice, odem dati otkaz 27., ali da mi radni odnos kod njega bude zaključen s 30.12. jer 2.1. počinjem raditi kod novog poslodavca)?

 

Unaprijed hvala!

 

Ja imam slican problem kao i citirana dama, samo sto sam ja u ovom slucaju poslodavac.

 

Djelatnik je otisao naprasno na bolovanje, sifra A0, (to cak i u skolama vise ne priznaju). Ocito zloupotrebljava bolovanje, buduci da mi je predlozio da (s obzirom da je nasao posao) zeli sporazumno raskinuti ugovor, a da ostane na bolovanju do zeljenog datuma!?!

 

Prijava HZZO ne funkcionira. Doznaku ne donosi, iako je kraj mjeseca prosao jos prosle godine:-)

 

Kako stati na kraj ovakvom ponasanju i dati priliku ljudima koji zele raditi?

 

Molim pomoc!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citirana dama naprasno ozdravila.Nije to ništa čudno.kako stati na kraj ovakvom ponašanju?...teško.Moja firma je nedavno tražila par stotina običnih radnika,prijava zdravstveno,mirovinsko,gablec,putni troškovi,plačeni svi prekovremeni (ako ih je bilo taj dan...drugi gablec je bio besplatan),zaštitna odjeća i obuća..posao koji mogu raditi i žene.Vjerujte, dragi poslodavci..nije ih bilo lako naći.Zivkao sam od doma....ljudi,pomagajte, znate li koga da želi raditi...molim vaaaas.Uvijeti...zatvoreni prostor,mikroklima ispitana,aerozagađanje ok.Novi strojevi,redovito ispitani uz maximalnu brigu zaštite na radu.Pomoćni radnik zaradio i preko 5000kn.

Neće,pa neće...poslodavci komentirajte

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

igla91 je napisao:

Citirana dama naprasno ozdravila.Nije to ništa čudno.kako stati na kraj ovakvom ponašanju?...teško.Moja firma je nedavno tražila par stotina običnih radnika,prijava zdravstveno,mirovinsko,gablec,putni troškovi,plačeni svi prekovremeni (ako ih je bilo taj dan...drugi gablec je bio besplatan),zaštitna odjeća i obuća..posao koji mogu raditi i žene.Vjerujte, dragi poslodavci..nije ih bilo lako naći.Zivkao sam od doma....ljudi,pomagajte, znate li koga da želi raditi...molim vaaaas.Uvijeti...zatvoreni prostor,mikroklima ispitana,aerozagađanje ok.Novi strojevi,redovito ispitani uz maximalnu brigu zaštite na radu.Pomoćni radnik zaradio i preko 5000kn.

Neće,pa neće...poslodavci komentirajte

 

Kao da sebe vidim... nitko ne zele raditi, ako nista drugo, zalosno je da takvih u ovoj situaciji uopce ima.

 

I dalje molim, koje su sankcije, ako ne donese doznake do kraja mjeseca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija