Jump to content

dug banci koja je likvidirana


antika

Preporučene objave

antika je napisao:

Da li je moguće potraživati dug koji je nastao u banci 1996 god. Banka je pred desetak godina pripala jednoj stranoj banci . Dug nije nikada potraživan ( nije velik, oko 1000 kn).Da li bi netko mogao potraživati taj dug ili je otpisan kad se banka ugasila.Pozdrav. :-?

da,može vam tražiti potraživanja.iz osobnog iskustva...1995 bio sam dužan dalmatinskoj banci 3 500kn (današnja otp ako se ne varam).2005 god kupujem automobil s kreditom zagrebačke banke,no oni mi kažu da ne mogu dobiti kredit dok ne podmirim dugovanje otp banci.kroz tih 10-tak godina nisam dobio ni jednu opomenu.konačni dug je iznosio 10 000kn kojih uredno uplačujem uz napomenu da sam dobro prošao jer je dug bio puno veći...odustali su od nekih potraživanja..

moj savjet:pronađite tu banku i dogovorite otplatu duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nastupila je apsolutna zastara za potraživanje duga (5 godina od nastanka duga tj.od dospjeća).

zastarom glavnice nastupila je i zastara potraživanja kamata.

 

ali banke mogu koristiti nuždu pa ucijenama traže povrat zastarjele tražbine.

 

nije banka odustala od nekih potraživanja

nesmiju naplatiti zastarjelu kamatu.

 

banka je likvidirana a nije preuzeta od strane druge banke

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

antika je napisao:

Da li je moguće potraživati dug koji je nastao u banci 1996 god. Banka je pred desetak godina pripala jednoj stranoj banci . Dug nije nikada potraživan ( nije velik, oko 1000 kn).Da li bi netko mogao potraživati taj dug ili je otpisan kad se banka ugasila.Pozdrav. :-?

 

Moguče ja potraživati dug ali za taj dug je nastupila relativna 3 godine i apsolutna zastara. Nemojte slučajno priznati dug ako Vam banka pošalje kakav dopis o dugovanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

antika je napisao:

Da li je moguće potraživati dug koji je nastao u banci 1996 god. Banka je pred desetak godina pripala jednoj stranoj banci . Dug nije nikada potraživan ( nije velik, oko 1000 kn).Da li bi netko mogao potraživati taj dug ili je otpisan kad se banka ugasila.Pozdrav. :-?

 

U Vašem slučaju nastupila je zastara potraživanja i oni ne mogu prisilno naplatiti Vaš dug.

 

Ne vidim razlog zašto biste otišli u banku i platili dug ako Vas nitko ništa ne pita. Ovaj forumaš (davor) koji Vam je predložio da platite dug očito radi u nekoj banci :)

 

Da meni neka banka odbije dati kredit jer postoji neko zastarijelo potraživanje samo bi se okrenuo i otišao u drugu banku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

renvoi je napisao:

antika je napisao:

Da li je moguće potraživati dug koji je nastao u banci 1996 god. Banka je pred desetak godina pripala jednoj stranoj banci . Dug nije nikada potraživan ( nije velik, oko 1000 kn).Da li bi netko mogao potraživati taj dug ili je otpisan kad se banka ugasila.Pozdrav. :-?

 

U Vašem slučaju nastupila je zastara potraživanja i oni ne mogu prisilno naplatiti Vaš dug.

 

Ne vidim razlog zašto biste otišli u banku i platili dug ako Vas nitko ništa ne pita. Ovaj forumaš (davor) koji Vam je predložio da platite dug očito radi u nekoj banci :)

 

Da meni neka banka odbije dati kredit jer postoji neko zastarijelo potraživanje samo bi se okrenuo i otišao u drugu banku.

taj moj proces je iz 2005g.kada je na snazi bio zakon koji je,odnosno puno bolji zakon za "bježanje" nego danas.da li sam se i ja mogao pravdati apsolutnom zastarom? odlučio sam vratiti dug koji je nastao i to je sve.naposljetku da nisam vratio dug nebi dobio kredit.no,u današnje vrijeme zakoni su puno rigorozniji i dotičnom gospodinu nebi bilo zgoreg da se samo informira o mogučem postojanju duga.onako,radi sigurnosti da ga ne zadesi veće zlo.ako se može pozvati na apsolutnu zastaru i time otpisati dug-dobro.samo...malo sam skeptičan.

provjerite radi sebe....i ne radim u banci. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

davor1973 je napisao:

 

taj moj proces je iz 2005g.kada je na snazi bio zakon koji je,odnosno puno bolji zakon za "bježanje" nego danas.da li sam se i ja mogao pravdati apsolutnom zastarom? odlučio sam vratiti dug koji je nastao i to je sve.naposljetku da nisam vratio dug nebi dobio kredit.no,u današnje vrijeme zakoni su puno rigorozniji i dotičnom gospodinu nebi bilo zgoreg da se samo informira o mogučem postojanju duga.onako,radi sigurnosti da ga ne zadesi veće zlo.ako se može pozvati na apsolutnu zastaru i time otpisati dug-dobro.samo...malo sam skeptičan.

 

1.Treba razlikovati dvije stvari - postojanje duga i mogućnost naplate u zakonom reguliranom postupku.

 

Dug nikada ne nestaje, zakonska zastara znači da se dug ne može zakonski naplatiti.

Dakle, ako mi je Pero dužan novac, i nastupila je zastara pa ne mogu dug naplaiti, ne znači da mi Pero više nije dužan. Ne želim raditi s Perom dok mi ne vrati novac.

 

2. Na zastaru se moraš sam pozvati. Sud ne vodi brigu o tome, a vjerovnik nije blesav da te upozorava na zastaru. Naprotiv, vjerovnik će pokušati naplatiti i dug u zastari, u nadi da je dužnik pravno nedovoljno educiran.

Treba upozoriti da se u posljednje vrijeme često manipulira ovršnim postupcima tako da se izbjegava dužnika obavjestiti o postupku na sudu (slanjem poziva na krivu adresu).Tako se donese presuda zbog ogluhe.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija