Jump to content

Problem s ogradom susjeda


Tom2

Preporučene objave

Moilio bi savjet što učiniti. Susjed je prije 5 godina podignuo betonski zidić sa metalnom ogradom između naše dvije parcele. Tada nisam obraćao pažnju vjerujući u normalne dobrosusjedske odnose. Prošli tjedan iz razloga uređenja vrta i okučnice nakon izmjere "shvaćam" da je "dobri" susjed ušao na moju parcelu (u čitavoj dužini od 18 mt) za cca 30-ak cm. Skrenuo sam mu pažnju na to radi dogovora no čovjek se doslovno oglušio na moje pitanje. Šta mi je dalje činiti. Podnijeti tužbu radi smetanje posjeda ili srušiti njegov zidić i ogradu i izvesti novu na pravom mjestu. Geodetski elaborat i izmjeru koja dokazuje pravu granicu parcele imam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,tuzbu zbog smetanja posjeda sud bi odbio jer je u vasem slucaju doslo do prekluzije.Ako nema mirnog rjesenja,onda podnesite vlasnicku tuzbu"rei vindicatio".

 

Poštovani

Zahvaljujem na Vašem odgovoru.

S obzirom na poznatu "brzinu" naših sudova kako bi s pravne strane funkcionirala opcija rušenja postojeće ograde i s moje strane postavljanje nove na ispravnoj poziciji.

U tom slučaju susjed bi ako se ne slaže sa time trebao očito tužiti mene. Sad kako se na takav postupak gleda s pravne strane odnosno kakav je ishod te mogučnosti u sudskoj praksi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemozete sami uzeti zakon u ruke,imali ste vremena da osporite postavljanje ograde,a svojim pasivnim drzanjem doveli ste drugog u zabludu da ono sto radi,je ispravno.A pored svega,postoji mogucnost da bi svojim cinom rusenja ograde,izazvali narusavanje javnog reda i mira, sa posljedicama po vas,a imali ste da mogucnost da to rijesite parnicom.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemozete sami uzeti zakon u ruke,imali ste vremena da osporite postavljanje ograde,a svojim pasivnim drzanjem doveli ste drugog u zabludu da ono sto radi,je ispravno.A pored svega,postoji mogucnost da bi svojim cinom rusenja ograde,izazvali narusavanje javnog reda i mira, sa posljedicama po vas,a imali ste da mogucnost da to rijesite parnicom.Pozdrav

 

Dakle tako govori zakon? Onda stvarno imamo vrhunski zakon. Bez želje za daljnjom polemikom o zakonu, očito da takav zakon potiče upravo ono što bi trebao spriječavati. Moja dobra namjera i povjerenje u neke dobrosusjedske odnose očito po takvom zakonu nema šanse protiv grabeži, otimačine i lopovluka. Dakle kolko sam shvatio poanta zakona je ako si dobar onda si glup.

No hajdemo to rješavati s pravne strane. Što bi zakon rekao kad ja taj zid ne bi porušio nego bi sa druge strane napravio na međi svoj zid tako da je taj prethodni zid sada vidljivo na mojem "teritoriju". Na mojem vlasništvu koliko mi je poznato takve radove (izvedba ograde) mogu izvoditi bez bilo čijeg pristanka i dozvole

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,morate znati da su pravda i pravo dva razlicita pojma,zakon je po pitanju vaseg slucaja dobar ali niste na vrijeme reagovali sto naravno nije zapreka da u drugom postupku branite svoj pravni interes..Po vasem zadnjem pitanju,morate znati da je vas susjed drzi vase vlasnistvo u faktickom posjedu,i da do istog nije dosao silom,prevarom,a vi ste vidjeli postavljanje ograde i tome se niste pobunili,,sto znaci da je on trenutni posjednik,a pravo posjeda je zasticeno Zakonom o vlasnistv i dr.stvarnim pravima.Vi ako bi usli u takav posjed i poceli graditi ogradu,posjednik ima pravo stititi posjed,te zahtijevati od nadleznih organa da vas udalje s posjeda,te protiv vas podnijeti tuzbu za smetanje posjeda jer bi ista bila u prekluzivnom roku(subjektivni rok 30 dana od dana nastalog smetanja)i takve tuzbe su hitne na sudu.U takvoj parnici sud nebi uzeo u obzir pitanje prava vlasnistva,vec samo zadnje mirno stanje posjeda(ko je u posjedu bio)i cin smetanja(ko je ucinio i nacin smetanja),na osnovu cega bi bila donesena presuda.Koliko je pravo posjeda zasticeno,govori i odredba istog zakona o dozvoljenoj samopomoci kod smetanja posjeda.Postovani,zato vam savjetujem da svoj pravni interes stitite pravom vlasnickom tuzbom,cije pravo nezastarijeva..Tužba za povrat (reivindikacija)Prava vlasnička tužba je tužba vlasnika protiv osobe koja posjeduje njegovu stvar, kojomon pozivajući se na svoje pravo vlasništva, koje je u stanju dokazati, traži od nje da mu ona preda svoj posjed te stvari. Svrha prave vlasničke tužbe je isključenje drugoga od nedozvoljenog posjeda vlasnikove stvari. Tužitelj u ovom slučaju je vlasnik stvari ako je u stanju dokazati svoje vlasništvo, a tuženik je osoba koja je posjednik vlasnikove stvari ako ju posjeduje bespravno. Povodom reivindikacijske tužbe tužitelj će biti primoran dokazati : da je on pravi vlasnik stvari, da je stvar u posjedu tuženika i identitet stvari. Glavni tužbeni zahtjev je da tuženik preda tužitelju svoj posjed određene stvari. Protiv tog zahtjeva tuženik može stavit svoje prigovore: peremptorni prigovori, koji negiraju ili koji ukidaju vlasnički zahtjev i dilatorni prigovori koji vlasnički zahtjev zaustavljaju. Ukoliko sud utvrdi da je zahtjev osnovan donijet će kondemnatornu presudu kojom će narediti tuženiku da preda posjed stvari tužitelju, odnosno onoj osobi koju je tužitelj odredio, u presudi će također biti naveden rok za dobrovoljno izvršenje presude..U istoj tuzbi mozete postaviti i tuzbeni zahtjev za naknadu stete po opcim pravilima Zakona o obveznim odnosima.Po meni vam je ovo jedini ispravan nacin,izuzev mirnog rjesenja.Pozdrav.,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da su pravo i pravda dva totalno različita pojma to sam znao i ranije. Međutim bez obzira koliko je to u domeni pravnog, a koliko pravednog proizlazi očito u ovakvim situacijama da kao vlasnik parcele nemaš nikakve šanse. Jer kad druga strana krene sa otimačinom ti, a kako proizlazi po zakonu, ne možeš učiniti ništa da otimačinu spriječiš. Konkretno proizlazi da susjed krene podizati ogradu na tvom djelu parcele tebi pred nosom. Ti ga gledaš i ne smiješ reagirati osim u pravnim okvirima - a to je tužba dok dobri susjed i dalje radi po svom. Onda se to brzinom naših sudova rastegne na par godina, a ti držeći se prava i zakona dolaziš u situaciju i to ako imaš dovoljno love za odvjetnika i sudske troškove "ko živ ko mrtav" a ako nemaš dovoljno love onda dolaziš u situaciju "kud sam kreno i zašto". Normalno ovog drugog, a da ja slučajno ne bi pokušao doći do svog vlasništva, za to vrijeme štiti zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa nije bas tako,al eto svako ima pravo na subjektivno misljenje,kazem da ste to mogli sprijecit priliko gradnje ograde i ulaskom na vasu zemljisnu cesticu od strane susjeda,medjutim hmm 5 godina ste sutili!!Tako da ste se drzali pasivno jos 15 godina,vas bi susjed stekao pravo vlasnistva,na tom dijelu nekretnine.Morate malo povest racuna sta se desava oko vas,svega ima cemu se kasnije iznenadite,pa ponekad provjerit i gruntovnicu,i tu se znaju desit zavrzlame.Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa nije bas tako,al eto svako ima pravo na subjektivno misljenje,kazem da ste to mogli sprijecit priliko gradnje ograde i ulaskom na vasu zemljisnu cesticu od strane susjeda,medjutim hmm 5 godina ste sutili!!Tako da ste se drzali pasivno jos 15 godina,vas bi susjed stekao pravo vlasnistva,na tom dijelu nekretnine.Morate malo povest racuna sta se desava oko vas,svega ima cemu se kasnije iznenadite,pa ponekad provjerit i gruntovnicu,i tu se znaju desit zavrzlame.Pozdrav

 

Ne bih se složio jer prema činjenicama upravo je tako. Da bi elaborirali subjektivnost postavimo to onda ovako :

 

Varijanta A (je li to lakša kombinacija?)

Kod kuće sam i u jednom trenutku izlazim u zadnje dvorište gdje vidim da "dobri susjed" postavlja ogradu i vidim da je ograda postavljena na mojem dijelu parcele. Ograda je postavljena u trećini ukupne dužine i radovi su u tijeku.

Šta poduzeti?

 

Varijanta B (očito teža kombinacija)

Ujutro odlazim na posao. Vraćam se u pet popodne. Vidim da je "dobri susjed" u međuvremenu postavio ogradu u čitavoj dužini na mojoj parceli. Ograda je završena.

Šta sad?

 

Konkretno. Kakva je korisna pravna razlika i korisni krajnji rezultat za mene usporedivši varijantu A i B, odnosno usporedivši obje varijante sa postojerćom situacijom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mala razlika,u prvom slucaju bi cak mogli pozvat policiju,da konstatuje cinjenice i po potrebi da se obustave radovi dok se neuredi pitanje medje.U oba slucaja bi imali rok za tuzbu zbog smetanja posjeda,koja je hitna.

 

Dakle sve u svemu nebitne razlike. Sve se svodi na to da dobri susjed može "zajašit" na tuđe kad mu padne na pamet, a oštećena strana onda mora poštivat zakon i pravno se izborit za svoje. Normalno zgodno je naglasiti - ako ima dovoljno financijskih sredstava za odvjetnika, sudske troškove, vještaćenja itd.

S druge strane, koja je već van ove teme ali ipak interesantna za ustvrditi : proizlazi da je zaštita vlasništva očito upravo proporcijalna socijalnom statusu i financijskim mogućnostima oštećene strane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Negledajte sve crno,budite smireni,sve to na kraju dodje na svoje.

 

Evo već se smijem na ovo "na kraju" :)

 

A u vezi troskova da znate ,ko ishodi presudu u svoju korist,druga strana snosi nastale troskove.Pozdrav

 

Da to je istina. Možda bi to trebalo nekako objasniti i onima koji su "zajašeni", a primaju mirovinu od recimo 2.000 kn. Možda bi i njema krenuo osmijeh.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 18.(1) Posjed je zakonit ako posjednik ima valjani pravni temeljtoga posjedovanja (pravo na posjed).(2) Posjed je istinit ako nije pribavljen ni silom, ni potajno ili prijevarom, ni zlouporabom povjerenja. Posjed koji je pribavljen silom, potajno ili prijevarom, ili zlouporabom povjerenja, postaje miran kad osobi od koje je tako pribavljen prestane njezino pravo da štiti svoj posjed koji joj je tako oduzetČlanak 19.(1) Posjed traje dok traje posjednikova faktična vlast glede stvari, ali on ne prestaje, niti se prekida, ako je smetnja ili propuštanje izvršavanja posjednikove vlasti bilo po svojoj naravi samo privremeno.Članak 20.(1) Samovlast je zabranjena; bez obzira na to kakav je posjed, nitko ga nema pravo samovlasno smetati, ako i smatra da ima jače pravo na posjed.(2) Tko posjedniku bez njegove volje oduzme posjed ili ga u posjedovanju uznemirava, samovlasno je smetao njegov posjed.(3) Ni osoba od koje je posjed pribavljen silom, potajno, odnosno prijevarom, ili zlouporabom povjerenja, ne smije samovlasno oduzeti taj posjed nakon što joj prestane pravo na zaštitu posjeda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, vrlo zanimljivo i utješno. S obzirom da smo već u toj temi, a sudeći prema Vašim odgovorima pretpostavljam da je to Vaše područje; pitanje vezano uz dvije činjenice.

 

Prva

Koliko sam uspio saznati kad se desi ovako nešto, dakle kad "dobri susjed" započne sa radovima na Vašoj parceli Vi zovete policiju. Policija dolazi isključivo da bi uzela podatke od "dobrog susjeda" koje uostalom i sam znam i prema našem zakonzu ne može poduzeti apsolutno ništa. Bilo kakva prijava ili slično nije u nadležnosti policije. Dapače koliko ssam uspio saznati takav čin "dobrog susjeda" je i kazneno djelo za koje niti policija niti kakvo drugo državno tijelo nije nadležno vezano uz pokretanje postupka.

 

Druga

Kolko sam uspio iz Vaših odgovora zaključiti smetanje posjeda možete prijaviti u roku od 30 dana i u tom slučaju je sudski postupak jednostavniji i brži.

Nakon proteka vremena od 30 dana stvari s pravne strane postaju komplicirane.

 

Pitanje : Interesira me je li to umotvorina naših zakonodavaca i ako znate kako je to regulirano u drugim državama napr. USA, Švicarska, Velika Britanija i ostalim državama Evrope.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam sad,nemogu tvrdit da li po pitanju prekrsaja koji se vodi po sluzbenoj duznosti,postoji sankcija za neovlasten ulazak u tudji posjed.Da, bas takav je subjektivni rok 30 dana,kratak ali upravo zbog toga sto je hitnost postupka,postoji i objektivni rok ali nazalost i taj je u vasem slucaju istekao.Pa vjerujem,sto je vjerovatno da i u Evropskom sudstv postoje prekluzivni rokovi,e sad dali manji ili veci to vam nebi znao reci,al se moze provjeriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,tuzbu zbog smetanja posjeda sud bi odbio jer je u vasem slucaju doslo do prekluzije.Ako nema mirnog rjesenja,onda podnesite vlasnicku tuzbu"rei vindicatio".

 

Dakle da rezimiramo. Na ovaj ili onaj način postoje dvije moguće opcije

 

Varijanta A

Vlasnička tužba

Šta se tu može očekivati vezano uz trajanje postupka i sam postupak (dokazivanja, vještaćenja itd.)

 

Varijanta B

U slučaju da ja postupim jednako kao i "dobri susjed". Postavim svoju ogradu na pravoj međi i njegovu uklonim.

Pretpostavljam da će on recimo pozvati policiju i mogao bi pokrenuti nekakvu tužbu (pitanje kakvu ?)

Šta se u tom slučaju konkretno može očekivati od policije i suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prva varijanta,vlasnicka tuzba,ako su svi vasi navodi tacni,vas tuzbeni zahtjev bi bio usvojen,sud bi najvecu vjeru poklonio uvidjajem na terenu,naravno i drugim dokazima kojim dokazujete svoje vlasnistvo.Druga varijanta,susjed bi vas tuzio sa smetanje posjeda,e sad kad bilo tako,vi bi dobili tuzbu na odgovor,,medjutim po zakonu o parnicnom postupku na istu tuzbu bi mogli istaci protivtuzbeni zahtjev kao da ste podnijeli tuzbu iz prve varijante,bez troskova podnosenja iste.Jel sad ok zakon.Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da sam vas nesto zaboravio upitati,u prvom vasem objavljenom postu ste napisali da ste cijeli problem uocili nakon razmjeravanja,pa mi odg.jel to razmjeravanje vrsila osoba odgovarajuce struke??

 

Vezano uz Vaše pitanje; razmjeravanje sam vršio sam, pretpostavljam da sam kao arhitekt odgovarajuće struke :)

Ako mislite da li razmjeravanje u ovom slučaju vršila ovlaštena osoba odgovor u tom pogledu bio bi da je moje razmjeravanje vršeno prema ovjerenom geodetskom elaboratu.

 

LP i zahvaljujem na Vašim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok,ok,u validnost elaborata necu ulazit,ali da validnost razmjeravanja i osnov za tuzbu temeljite na vasoj strucnosti,ako razumijete,razmjerite jos jednom s geodetom..

 

Ovjereni geodetski elaborat (prema kojem je na kraju krajeva usklađena zemljišna knjiga i katastar) između ostalog ima i nacrt sa ucrtanim repernim točkama, pozicijom objekta i granicama parcele. Ne treba biti previše stručna osoba da se uzme metar i provjere dimenzije. Ako je u spomenutom nacrtu upisana dimenzija od linije objekta do granice parcele 14,20 mt, a izmjerom (profesionalnim metrom i laserom) na licu mjesta do središnje linije ograde postavljene od strane "dobrog susjeda" ispada 13,85 mt onda očito negdje nešto fali bez obzira na stručnost osobe koja mjeri :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,puno ce vam neke stvari biti jasnije kad se budete upustili u parnicu,ali moj vam je savjet da bez odvjetnika nepreduzimate nikakve radnje,kako nebi propustili ili pogresno iznijeli odredjene cinjenice od kojih ce zavisiti presuda.

 

Da, to je očito puno veći problem od stvarnog. Interesantno kako je pravo krasno uznapredovalo od vremena Hamurabia :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,puno ce vam neke stvari biti jasnije kad se budete upustili u parnicu,ali moj vam je savjet da bez odvjetnika nepreduzimate nikakve radnje,kako nebi propustili ili pogresno iznijeli odredjene cinjenice od kojih ce zavisiti presuda.

Zdravo,novi sam clan a i imam slican problem...Kucu smo kupili prije devet godina.Nismo giometra odmah izvodili jer smo kupovali od poznanika tako da smo smatrali da trotar koji je uz kucu je nas kao i ulaz podrum ,te prilaz zemljistu iza kuce.Prije nas je kupljena kuca od istog vlasnika te put od 4 i po metra,vlasnica sadasnja sad zeli zagraditi svoje.Eh sad je situacija sljedeca,njen put je sve do nase kuce,odnosno imamo samo 10cm uz kucu i tim samim nemamo ulaz u podrum i prilaz zemljistu.Kakva je situacija sad,da li ona moze izgradit temelje ograde uz samu kucu i nastresnicu jer tako ce doci ukoliko to uradi,a hoce?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija