Jump to content

dragovoljci i HRVI


Ocelot

Preporučene objave

Nema od toga ništa.

Uostalom, bilo bi nepravedno prema onima koji su dragovoljci sa statusom HRVI (pri tome ranjavani i oboljeli od PTSP-a).

O statusu HRVI tj. invaliditetu, pored ratnog puta neophodna je medicinska dokumentacija u kojoj je evidentirano ranjavanje, oboljenje, odnosno dugotrajno liječenje, kontrole........a sve uzročno vezano za Domovinski rat.

 

A dragovoljac da stekne status ratnog vojnog invalida samo poradi toga što je bio dragovoljac - pa to nema nigdje u svijetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da nisam dosadan.Dragovoljc 2009 završi na hitnoj zbog,kako je daljnom obradom utvrđena dijagnoza PTSP uzrok vračanja na ratna zbivanja.Da ne dužim ima bolničko liječenje,nekoliko psihotestova,5 mjeseci dnevne bolnice, dijagnoza kronični PTSP uzrokovan vračanjem u rat i ponovnim proživljavanjem i krivnjom da je kriv što i on nije poginuo.

Nije mi namjera da stvaram pomutnju na forumu jer to je čovjek koji vegetira makar naoko izgleda normalno.

Hvala na strpljenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da nisam dosadan.Dragovoljc 2009 završi na hitnoj zbog,kako je daljnom obradom utvrđena dijagnoza PTSP uzrok vračanja na ratna zbivanja.Da ne dužim ima bolničko liječenje,nekoliko psihotestova,5 mjeseci dnevne bolnice, dijagnoza kronični PTSP uzrokovan vračanjem u rat i ponovnim proživljavanjem i krivnjom da je kriv što i on nije poginuo.

Nije mi namjera da stvaram pomutnju na forumu jer to je čovjek koji vegetira makar naoko izgleda normalno.

Hvala na strpljenju.

Odlično,reci onda prijatelju u čemu je kvaka, budi konkretniji.Iz tvog posta se da izčitati samo da je netko tamo obolio od PTSP-a i lječio se , a dalje,šta je dalje bilo .U prvom postu bi se dalo odmah zaključiti da je to osobni interes tj. da svi dragovoljci i čistačice i pismonoše postanu RVI, mislim čudno mi to, od kud ti ideja.Bilo je i onih koji su radili u Caritasu i dobili status dragovoljca DR-a- Jesu li oni po tebi RVI?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa prijatelju nema kvake.Zna se tko može biti dragovoljac. Onaj koji se dragovoljno javio i potpisao da se stavlja na raspolaganje obrani hrvatske.Za mene nisu dragovoljci oni koji su kako kažeš čistilice,pisari,konobari,pismonosci nego oni koji su organizirano otišli u rat.Ako ima dragovoljaca takvih kakve si opisao onda ti je građanska dužnost i pravo da ih prijaviš.

Za mene je ovaj post poslijedni o ovoj temi.Ne bih htio da se rasplamsaju strasti jer je očito da se netko boji neznam čega.:vjeruj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa prijatelju nema kvake.Zna se tko može biti dragovoljac. Onaj koji se dragovoljno javio i potpisao da se stavlja na raspolaganje obrani hrvatske.Za mene nisu dragovoljci oni koji su kako kažeš čistilice,pisari,konobari,pismonosci nego oni koji su organizirano otišli u rat.Ako ima dragovoljaca takvih kakve si opisao onda ti je građanska dužnost i pravo da ih prijaviš.

 

O ima ih. Ima osoba sa statusom dragovoljca koji nisu vidjeli četnika osim na TV-u, a sve legalno i po zakonu.

Evo ti primjer; osoba ( ženska-muška, nebitno ) je radila prije rata u SUP-u RH i nakon osamostaljenja RH nastavila je raditi na istom radnom mjestu u MUP-u RH na nekom radnom mjestu ( npr. izdavanju osobnih iskaznica, vozačkih dozvola, vozača načelnika PU, mehaničara i to sa ovlaštenjima te očevidnim ekipama ili recimo policajca pozornika i to u gradovima , odnosno policijskim upravama koje rata nisu vidjele osim na TV, a tijekom cijelog svog radnoga vijeka nisu mjenjali niti radno mjesto niti išli bilo kuda na terene van te policijske uprave ).

Po zakonu iste te osobe ( sve bez iznimke ) imaju status dragovoljca i branitelja, imaju spomenice i zahvalnice i sve ostale povlastice koje im već po zakonu - legalno pripadaju.

 

Sve te osobe vode se kao pripadnici oružanih snaga RH, kao pripadnici MUP-a koje su bile stavljene na raspolaganje u obrani RH ( a rata vidjele nisu osim na TV-u ).

 

Eto sve je po zakonu pa nema niti potrebe za prijavama jer bi to onda bilo lažno prijavljivanje što opet snosi posljedice za onoga tko lažno prijavljuje....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O ima ih. Ima osoba sa statusom dragovoljca koji nisu vidjeli četnika osim na TV-u, a sve legalno i po zakonu.

Evo ti primjer; osoba ( ženska-muška, nebitno ) je radila prije rata u SUP-u RH i nakon osamostaljenja RH nastavila je raditi na istom radnom mjestu u MUP-u RH na nekom radnom mjestu ( npr. izdavanju osobnih iskaznica, vozačkih dozvola, vozača načelnika PU, mehaničara i to sa ovlaštenjima te očevidnim ekipama ili recimo policajca pozornika i to u gradovima , odnosno policijskim upravama koje rata nisu vidjele osim na TV, a tijekom cijelog svog radnoga vijeka nisu mjenjali niti radno mjesto niti išli bilo kuda na terene van te policijske uprave ).

Po zakonu iste te osobe ( sve bez iznimke ) imaju status dragovoljca i branitelja, imaju spomenice i zahvalnice i sve ostale povlastice koje im već po zakonu - legalno pripadaju.

 

Sve te osobe vode se kao pripadnici oružanih snaga RH, kao pripadnici MUP-a koje su bile stavljene na raspolaganje u obrani RH ( a rata vidjele nisu osim na TV-u ).

 

Eto sve je po zakonu pa nema niti potrebe za prijavama jer bi to onda bilo lažno prijavljivanje što opet snosi posljedice za onoga tko lažno prijavljuje....

 

Tako je prijatelju, i svi ti koje si nabrojio ili njih 90% imaju status odnosno HRVI 20% bez obzira na ratni put.Pa neka mi netko kaže da nije tako.Netreba se bojati prijave da dotični nisu vidjeli ni kako se puca osim na TV. Zašto nekoga smeta istina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je prijatelju, i svi ti koje si nabrojio ili njih 90% imaju status odnosno HRVI 20% bez obzira na ratni put.Pa neka mi netko kaže da nije tako.Netreba se bojati prijave da dotični nisu vidjeli ni kako se puca osim na TV. Zašto nekoga smeta istina?

Pa nesmeta ovdje nikog istina, barem ne mene,ali smeta to što u prvom postu koji si napisao predlažeš da svi dragovoljci odmah steknu pravo na HRVI, po ratnom putu naprimjer, takav je tvoj prijedlog odnosno ideja.Pa to nema nigdje u svijetu da netko kao dragovoljac bez obzira na ratni put postane nekim automatizmom RVI.Mora postojati uzročno-posljedična veza u svezi s ratom, nisu svi bili ranjeni, niti su svi jednako podnjeli strahote ovog rata.Ja sam protjeran sa cijelom svojom familijom iz svoje kuće, sa svog ognjišta, da sam ostao svi bi bili odavno pod zemljom, na temelju toga kao civil prošao sam strahote paljevine, bombardiranja, avionskih napada, upade četnika u grad , ubijanje prijatelja , izvlačenje ranjenih i ubijenih, da nenabrajam , samo kao civil da sam to odradio trebao bi biti RVI.Jer tko to nije prošao taj niti nemože shvatiti što je bio ovaj DR.

Jednostavno nemožeš usporediti mene i sve moje s onima u Istri, Varaždinu ili bilo kojem drugom mjestu koje nije pretrpjelo razaranja i svakodnevne napade do konačnog napuštanja grada i odlaska u progonstvo, mi tada svoje države nismo imali niti smo znali tko će na kraju izvojevat pobjedu i kako ćemo mi proći u svemu tome a ipak smo ostali braniti na prvoj crti ostatak Lijepe naše.Uh sad bi eksplodirao, brrrbmmrmmrm.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa nesmeta ovdje nikog istina, barem ne mene,ali smeta to što u prvom postu koji si napisao predlažeš da svi dragovoljci odmah steknu pravo na HRVI, po ratnom putu naprimjer, takav je tvoj prijedlog odnosno ideja.Pa to nema nigdje u svijetu da netko kao dragovoljac bez obzira na ratni put postane nekim automatizmom RVI.Mora postojati uzročno-posljedična veza u svezi s ratom, nisu svi bili ranjeni, niti su svi jednako podnjeli strahote ovog rata.Ja sam protjeran sa cijelom svojom familijom iz svoje kuće, sa svog ognjišta, da sam ostao svi bi bili odavno pod zemljom, na temelju toga kao civil prošao sam strahote paljevine, bombardiranja, avionskih napada, upade četnika u grad , ubijanje prijatelja , izvlačenje ranjenih i ubijenih, da nenabrajam , samo kao civil da sam to odradio trebao bi biti RVI.Jer tko to nije prošao taj niti nemože shvatiti što je bio ovaj DR.

Jednostavno nemožeš usporediti mene i sve moje s onima u Istri, Varaždinu ili bilo kojem drugom mjestu koje nije pretrpjelo razaranja i svakodnevne napade do konačnog napuštanja grada i odlaska u progonstvo, mi tada svoje države nismo imali niti smo znali tko će na kraju izvojevat pobjedu i kako ćemo mi proći u svemu tome a ipak smo ostali braniti na prvoj crti ostatak Lijepe naše.Uh sad bi eksplodirao, brrrbmmrmmrm.

--------------------------------------------------

Oprosti ako sam te na bilo koji način povrijedio.Mislim da 91 nitko nije znao što će se i kako razvijati obrana Hrvatske ali mnogi su ipak dragovoljno i organizirano išli tamo gdje su ih poslali a bilo je to jako daleko od njihovih domova,koji su ostavili djecu,bolesne roditelje koje neki po povratku nisu našli žive.Ovaj moj prijatelj o kojem pišem bio je preko 400km od kuće u međuvremenu u bolnici mu je umrla majka otac odma poslije nje.Evo izdržao je radeći do 2009 godine kada ja pukao i hitno prevezen u bolnicu.Nikad se nije žalio na ništa zdrav ko dren i onda ga država ne prizna jer se "fid bek" pojavio prekasno.Sada ratuje ponovno u sebi,a trpe djeca i supruga.Reci mi da li je trebao bar nešto dobiti od ove nam države? Ispričavam ako te je moj prvi post uznemirio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

--------------------------------------------------

Oprosti ako sam te na bilo koji način povrijedio.Mislim da 91 nitko nije znao što će se i kako razvijati obrana Hrvatske ali mnogi su ipak dragovoljno i organizirano išli tamo gdje su ih poslali a bilo je to jako daleko od njihovih domova,koji su ostavili djecu,bolesne roditelje koje neki po povratku nisu našli žive.Ovaj moj prijatelj o kojem pišem bio je preko 400km od kuće u međuvremenu u bolnici mu je umrla majka otac odma poslije nje.Evo izdržao je radeći do 2009 godine kada ja pukao i hitno prevezen u bolnicu.Nikad se nije žalio na ništa zdrav ko dren i onda ga država ne prizna jer se "fid bek" pojavio prekasno.Sada ratuje ponovno u sebi,a trpe djeca i supruga.Reci mi da li je trebao bar nešto dobiti od ove nam države? Ispričavam ako te je moj prvi post uznemirio.

Ma što se mene osobno tiče ja znam kako je to, ja bi mu priznao sve, sva prava, ali opet tvoj prijatelj kojeg mi je iskreno žao, znao je kad je išao da ostavlja sve svoje na sigurnom, cijelu kuću. ženu i djecu u njoj i roditelje koji nisu ubijeni od strane neprijatelja već mrli prirodnom smrću, a moj stari popuši geler u prvom napadu i vratio se poslje Oluje zajedno s menom na zgarište, pa o čemu mi pričamo ovdje, svaka čast njemu, dao je što je tada smatrao da treba kao i svi mi ostali, ali branio je s time svoj dom i svoju porodicu.

Želim mu svako dobro i sreću da ostvari svoja prava kao istinski brnitelj, nadam se da i hoće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelju nema on nikakva prava osim što je dragovoljac i što mu ljudi govore da je budala što se nije na vrijeme osigurao kao i oni koji su bili po krčmama i ranjavali se u brzom potezanju TT-ejca, a oni pametniji i informiraniji su ostvarili sva moguća prava na vrijeme.Reci mi kako će on i djeca živjeti firma u stečaju on na bolovanju,možda će dobiti civilnu mirovinu bagatelnu a nije od onih da ide tužiti državu koju je

stvarao i kako kaže ispod časti mu je tražiti pomoć koju ionako normalnim putem neće dobiti.

Što mu znači što je dragovoljac ima kolajne koje se nemogu jesti.

Poštovani CheKirac mislim da sam shvatio što si htio reći.Da svi smo branili svoje,pa sve do Kobilje Glave na južnom bojištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se netko slaže da se svim dragovoljcima DR da status HRVI naravno gledajući i ratni put.:ceka:icon5.png

 

Ne!! Ukinuo bi trenutno vazeci status „dragovoljac“,dao bi status „dragovoljac“ svim onima koji su se DRA-GO-VOLJ-NO (znaci bez mobilizacije,poziva,privodjenja i sl.)od pocetka agresije na R.H. pa do okoncanja ratnih djelovanja,ukljucili (na PRVE CRTE)u obranu suvereniteta RH. Proveli min.180-365 dana na bojisnici i onima koji su ranjeni na tim PRVIM CRTAMA-BOJISNICAMA,pa zbog posljedica ranjavanja bili kraci period od navedeneg.

Ovako bi pojam DRAGOVOJLJAC imao smisla te rijeci,jer sve ostalo gubi smisao te rijeci.

Status HRVI je posebna prica,nemoj mjesat „kruske i jabuke“.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne!! Ukinuo bi trenutno vazeci status „dragovoljac“,dao bi status „dragovoljac“ svim onima koji su se DRA-GO-VOLJ-NO (znaci bez mobilizacije,poziva,privodjenja i sl.)od pocetka agresije na R.H. pa do okoncanja ratnih djelovanja,ukljucili (na PRVE CRTE)u obranu suvereniteta RH. Proveli min.180-365 dana na bojisnici i onima koji su ranjeni na tim PRVIM CRTAMA-BOJISNICAMA,pa zbog posljedica ranjavanja bili kraci period od navedeneg.

Ovako bi pojam DRAGOVOJLJAC imao smisla te rijeci,jer sve ostalo gubi smisao te rijeci.

Status HRVI je posebna prica,nemoj mjesat „kruske i jabuke“.

--------------------------------

generacija 63, zanemari ovaj post jer vidim da nitko ne čita moje zadnje postove pa dolazi do razmimoilaženja u shvaćanju ovog posta.Molim te pročitaj moje zadnje postove.Inače se slažem satvojim postom.

Jedno mi nije jasno,pa zar nitko ne želi da se uvede reda zakonom koji bi poštivao istinske branitelje.Pa nije valjda dovoljno 2 svjedoka pa da kao i partizani dobijemo sve benifite.Inače sam branitelj dragovoljac u mirovini ali civilnoj bez ikakvih benefita koje nedaj Bože bi ostvario tuženjem države koju sam stvarao.Imao sam sreće da nisam ranjen,dok mi je prijatelj umro na rukama.Samo toliko da se zna.Moja greška je šturi prvi post.

:amen:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni je dosta više te nepravde.

___________________________

E moj sokole ima pravde po zakonu ali nema istinske pravice.Očito je da je netko išao u obranu države sa VELIKIM srcem ne tražeči ništa zauzvrat,dok su opet oni drugi poslije rata iskoristili sva moguća prava i smiju se onima koji to nisu.

Znaš, a to sam već jednom citirao: NI MED CVETJEM NI PRAVICE

l.p.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li se netko slaže da se svim dragovoljcima DR da status HRVI naravno gledajući i ratni put.:ceka:icon5.png

 

Ukoliko vec smatrate da bi takvo nešto bilo moguće preduvjet je da imate neku razrađenu strategiju(prijedlog-nacrt -plan što i tko je po vama dragovoljac i HRVI te tko ga zaslužuje po vašem prijedlogu) utemeljenu na pravovaljanoj dokumetaciji.....i nekoga da to "progura" i predloži u saborsku regulativu službama koje su za to zadužene...u protivnom sve je to pišanje uz vjetar...a znate kako to izgleda...dok god je važeči zakon na snazi i dalje če se primjenjivati bez izmjena i dopuna

 

P.S.Jedino HB koji su proveli u neprijateljskom zatočeništvu tj. logoru najmanje tj.minimalno 3.( slovima tri dana) imaju pravo na status HRVI-a automatizmom po trenutno važečem zakonu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko vec smatrate da bi takvo nešto bilo moguće preduvjet je da imate neku razrađenu strategiju(prijedlog-nacrt -plan što i tko je po vama dragovoljac i HRVI te tko ga zaslužuje po vašem prijedlogu) utemeljenu na pravovaljanoj dokumetaciji.....i nekoga da to "progura" i predloži u saborsku regulativu službama koje su za to zadužene...u protivnom sve je to pišanje uz vjetar...a znate kako to izgleda...dok god je važeči zakon na snazi i dalje če se primjenjivati bez izmjena i dopuna

 

P.S.Jedino HB koji su proveli u neprijateljskom zatočeništvu tj. logoru najmanje tj.minimalno 3.( slovima tri dana) imaju pravo na status HRVI-a automatizmom po trenutno važečem zakonu....

_____________________

Poštovani, moja intencija je bila da se vidi koliko smo jedni uz druge kao hrvatski branitelji.Neznam zašto se većina korisnika ovog foruma drži mojeg prvog posta na ovu temu kao"pijan plota". Sada vidim da smo razjedinjeni, svatko gleda svoje uske interese i kad staviš temu o kojoj se može na dugo i široko raspravljati.Nisam pravnik pa kao nestručna osoba ne bi se miješao u struku.Ovdjeje riječ o pravdi koja se provodi zakonom i pravicom koja nemora nužno biti u skladu sa "zakonom" po meni i nije.

 

"NI MED CVETJEM NI PRAVICE"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

_____________________

Poštovani, moja intencija je bila da se vidi koliko smo jedni uz druge kao hrvatski branitelji.Neznam zašto se većina korisnika ovog foruma drži mojeg prvog posta na ovu temu kao"pijan plota". Sada vidim da smo razjedinjeni, svatko gleda svoje uske interese i kad staviš temu o kojoj se može na dugo i široko raspravljati.Nisam pravnik pa kao nestručna osoba ne bi se miješao u struku.Ovdjeje riječ o pravdi koja se provodi zakonom i pravicom koja nemora nužno biti u skladu sa "zakonom" po meni i nije.

 

"NI MED CVETJEM NI PRAVICE"

 

Dragi moji. Nažalost nema pravice.Ja sam prošao od 90-95 mnogo toga.Geler me drmnuo u nogu i sam sam ga izvadio, valjda od straha i adrenalina.Nisam išao do doktora.Poslije me bacila detonacija, otišla kičma, ne doslovno samo neki pomaci koje su tek nakon par godina ustanovili.96. mi dijagnosticiran PTSP, lječio se godinama i danas pijem tablete.Nemam status HRVI.Prvostupanjska mi je valjda 97.ili koje već odobrila 40 %, drugostupanjska ukinula i ja pukao.Kasnije su mi rekli da sam se mogao žaliti i da bi dobio status.Poslali me u mirovinu i pazi sad - 20 posto kao neka vojna, a 80 posto civilna.Išao sam u rat kao dragovoljac, sam sam se prijavio nisam mobiliziran i to u MUP, jer tada još neke druge opcije nije bilo.Prošao sam nekoliko puta psihofizičke i zdravstvene provjere, dakle bio sam zdrav,a sada sam samo 20% bolestan u svezi rata.Pravo na HRVI nemam, jer do nekog datuma nisam podnio žalbu.Kako se to može riješiti?Odvjetnici po nekim udrugama kažu - nikako.Iako je medicinska dokumentacija OK i tu nema problema.Neki kancelarijski štakor mi je napisao u vojnoj knjižici da sam bio na vojnoj vježbi 16 dana 91., da bi kasnije dobio neke papire u kojima je navedeno valjda preko 1000 dana u borbenom sektoru.Izgubio sam vjeru u ikakvu pravdu i pravo u ovoj državi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moji. Nažalost nema pravice.Ja sam prošao od 90-95 mnogo toga.Geler me drmnuo u nogu i sam sam ga izvadio, valjda od straha i adrenalina.Nisam išao do doktora.Poslije me bacila detonacija, otišla kičma, ne doslovno samo neki pomaci koje su tek nakon par godina ustanovili.96. mi dijagnosticiran PTSP, lječio se godinama i danas pijem tablete.Nemam status HRVI.Prvostupanjska mi je valjda 97.ili koje već odobrila 40 %, drugostupanjska ukinula i ja pukao.Kasnije su mi rekli da sam se mogao žaliti i da bi dobio status.Poslali me u mirovinu i pazi sad - 20 posto kao neka vojna, a 80 posto civilna.Išao sam u rat kao dragovoljac, sam sam se prijavio nisam mobiliziran i to u MUP, jer tada još neke druge opcije nije bilo.Prošao sam nekoliko puta psihofizičke i zdravstvene provjere, dakle bio sam zdrav,a sada sam samo 20% bolestan u svezi rata.Pravo na HRVI nemam, jer do nekog datuma nisam podnio žalbu.Kako se to može riješiti?Odvjetnici po nekim udrugama kažu - nikako.Iako je medicinska dokumentacija OK i tu nema problema.Neki kancelarijski štakor mi je napisao u vojnoj knjižici da sam bio na vojnoj vježbi 16 dana 91., da bi kasnije dobio neke papire u kojima je navedeno valjda preko 1000 dana u borbenom sektoru.Izgubio sam vjeru u ikakvu pravdu i pravo u ovoj državi.

 

Eto vidiš prijatelju u ovoj državi su bitni datumi a ne stvarni branitelji ali kao što se vidi na forumu neki su jako uzrujani kad im to spomeneš.Nažalost i ti si jedna od mnogih žrtava ovog sistema. Teško je čitati na forumu kako se mnogi žale na postotak invalidnosti za ptsp.Neargumentirano i bez nekakve stručne podloge doktori bez ratnog iskustva odredili vrijeme do kojeg se smiješ razboljeti ili donesti dokumentaciju o ranjavanju pa izgubio dio tijela u obrani Hrvatske.Umjesto da po zapisnicima iz rata postupaju.

Nažalost živimo u državi u kojoj su pravda i pravica za one koji su se znali snaći, a sada će mnogi na mene bacati drvlje i kamenje.Lijepi pozdrav i drži se.

"NI MED CVETJEM NI PRAVICE"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

96. mi dijagnosticiran PTSP, lječio se godinama i danas pijem tablete.Nemam status HRVI.Prvostupanjska mi je valjda 97.ili koje već odobrila 40 %, drugostupanjska ukinula i ja pukao.Kasnije su mi rekli da sam se mogao žaliti i da bi dobio status.

Po ovome se može zaključiti da si ipak bio barem jednom na prvostupanjskom liječničkom povjerenstvu za status hrvi. Znači da si zamolbu za priznavanje istog statusa predao u zakonskom roku i ne vidim zapreke zašto ne bi iskoristio svoje zakonsko pravo i svake 2 godine od rješenja II. liječničkog povjerenstva ponovno predao zahtjev za ponovnom procjenom utvrđivanja statusa HRVI-a. Imaš na to zakonsko pravo i iskoristi ga bez obzira na to što se tada nisi žalio. To nema veze sa žalbom ako me razumiješ.

Skupiš novu medicinsku dokumentaciju, znači svu onu od poslijednjeg puta od kada si bio pred povjerenstvom ( kako pišeš od 97 pa do danas ), priložiš i rješenja liječničkih povjerenstava za priznavanje statusa hrvi-a i predaš to u ured državne uprave u svom mjestu prebivališta i čekaš poziv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E moj dragi Kompa , sad moram reć opet nažalost da nisi u pravu.Prva instanca je naravno ured državne uprave u općini ili gradu, a kad dođeš tamo ono djelatnik , pravnik ili upravni pravnik nije bitno ljepo uzme u ruke važeći zakon o pravima HB iz DR-a i pročita ti članak po kojem ako nisi predao zahtjev do 31.12.2005. god. nemože zaprimiti tvoj predmet i uputi te kuda, nikud , kući ili ti kaže žao mi je ali čekajte dok se ne promjeni zakon, tako je jednom već bilo, od 2000 i neke pa do 31.12.2005. Nažalost tako je, e sad druga je priča što je netko stvarno bolestan i lječi se a nije navrijeme predao papire, zašto to samo on zna.Svima je dana ta mogućnost , mnogi su jedva dočekali promjenu onog starog zakona i iskoristili to navrijeme, a mnogi nisu.Treba se i dalje lječiti naravno ako si bolestan i čekati dok se nešto nepromjeni ili postoji mogučnost tužiti državu pa dogurati do Ustavnog suda i onda što oni odrede ako je naravno tužba osnovana na pravnim faktima.A i to je žalosno što moraš tužit državu za koju si se borio da bi ostvario svoje pravo, partizani su svi koji su dobili spomenice one partizanske automatski otišli u penziju ili ako su bili mladi ili mlađi odma postali nekakvi sekretari, omladinski rukovodioci,predsjednici nekakvih odbora, direktori firmi, a bilo je toga i kod nas samo u manjini.Trebalo je svima koji su bili u ratu dati mogućnost izbora, mirovina ili daljni rad u firmama ili državnoj upravi, pa kad stekneš uvjete za mirovinu nebi bilo ovakvih zavrzlama niti samoubistava zbog PTSP-a i nemogućnosti ostvarivanja prava. Ja odužio do kraja. Pozdrav svim istinskim braniteljima ma gdje bili. Ovo zadnje , oni će se sami prepoznati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno ti hvala, ali meni su svi govorili da je prošao rok.Neznam sad točno koje godine, da li 2000. ili 2005.Evo probati ću, samo vjeruj mi, nakon toliko vremena i obijanja vrata bojim se da neću tu birokratsku zaje... izdržati do kraja.Puknut ću pa se bojim da ne napravim neko sranje.Ne zbog mene, nego zbog obitelji mi je.Moram se dobro psihički pripremiti i pokušati.U svakom slučaju hvala ti na savjetu još jednom, ako si siguran da je to moguće onda ću svakako probati.Samo molio bih te da provjeriš ako imaš načina da li je to izvedivo, pa mi javi. Inače imam oba riješenja i pun k... liječničke dokumentacije.Godinama sam išao na "grupu" sve do neki mjesec kad nam je doktorica otišla u mirovinu.Sada dalje će biti vjerojatno individualni tretmani.Ma i doktori su od nas digli ruke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

boliglava, imaš pravo svake 2 godine ići na ponovno utvrđivanje statusa hrvi-a , od datuma od kada ti je pisano rješenje II. st. liječničkog povjerenstva, to ti je 100 % tako.

Evo neka Mrljavac potvrdi isto i neka ti stavi neki link koji bi se temeljio na zakonu o istome.

 

Bitno je da si predao zahtjev na vrijeme, a to je po sadašnjem zakonu bio rok do kraja 2005 godine a ti pišeš da si još 1997 godine bo na PLP koji ti je dao 40 % rvi ali ti je to DLP svojim rješenjem rušilo. Ako je tako postupi kako sam ti napisao u gornjem postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bebem njih i sistem stjecanja statusa dragovoljcima,što je sa onima koji su na početku radili vani RH,pomorcima,itd, meni fali 3-4 dana za status dragovoljca i tražio sam al ga nisam dobio,kaže meni pravnica u uredu bili ste vojni obaveznik,kažem ja točno al nisam bio mobiliziran nego sam sam došao i tražio uniformu,pokazujem joj papire gdje sam bio na početku rata al uzalud,više me boli to što nemam status dragovoljca nego invalida HRV-i jer ja to jesam dragovoljac,dok su drugi bježali ja sam došao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

boliglava, imaš pravo svake 2 godine ići na ponovno utvrđivanje statusa hrvi-a , od datuma od kada ti je pisano rješenje II. st. liječničkog povjerenstva, to ti je 100 % tako.

Evo neka Mrljavac potvrdi isto i neka ti stavi neki link koji bi se temeljio na zakonu o istome.

 

Bitno je da si predao zahtjev na vrijeme, a to je po sadašnjem zakonu bio rok do kraja 2005 godine a ti pišeš da si još 1997 godine bo na PLP koji ti je dao 40 % rvi ali ti je to DLP svojim rješenjem rušilo. Ako je tako postupi kako sam ti napisao u gornjem postu.

 

Tako je. A ako su nakon drugostupanjskog rješenja istekle dvije godine, a nisi u međuvremenu obnavljao zahtjev za ponovno utvrđivanje statusa HRVI, onda nije kasno.

uređeno: od Mrljavac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je. A ako su nakon drugostupanjskog rješenja istekle dvije godine, a nisi u međuvremenu obnavljao zahtjev za ponovno utvrđivanje statusa HRVI, onda je kasno.

 

Uz dužno poštovanje prema tebi i tvojoj pomoći mnogima ovdje, ja sam predao papire za obnovu postupka ove godine i prošlo je više od dvije god.Uredno su mi zaprimili moje nalaze iz kojih je vidljivo pogoršanje bolesti, i već bio na prvostupanjskoj u HZZMO i na prvostupanjskoj u Zgb.Stara Trešnjevka.Dobio rješenje iz zgb. sa 20 na 30 a ovo iz HZZMO još nisam dobio.Koliko to vremenski bi moglo potrajat, mislim da bi sad trebalo ić brže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tipkovnica mi "progutala" dva slova, "n" i "i".

 

Članak 134. ZOPHB

 

(1) Ako nakon donošenja konačnog rješenja o pravima iz ovoga Zakona kod HRVI iz Domovinskog rata nastupe promjene koje su od utjecaja na postotak oštećenja organizma utvrđenog konačnim rješenjem, HRVI iz Domovinskog rata može, nakon isteka dviju godina od dana donošenja konačnog rješenja, podnijeti zahtjev za utvrđivanje novog postotka oštećenja organizma.

(2) Propisom iz članka 108. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona kojim se uređuje utvrđivanje postotka oštećenja organizma utvrdit će se oštećenja na osnovi kojih se može podnijeti zahtjev za utvrđivanje novog postotka oštećenja organizma i prije isteka roka od dvije godine.

(3) Odredbe stavka 1. ovoga članka primjenjuju se i na osobu kojoj nije priznat status HRVI iz Domovinskog rata zbog neudovoljavanja uvjeta propisanih ovim Zakonom za stjecanje tog statusa u pogledu postotka oštećenja organizma.

 

 

Evo i nekih linkova sa raznim obrascima pa kome treba:

 

http://www.udu-sdz.hr/drustvene3.htm - lista obrazaca na dnu stranice

 

http://www.udu-obz.hr/obrasci_drustvdj.htm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...onda po zakonu se može dobiti HRVI??...meni je ured državne uprave priznalo da je bolest posljedica sudjelovanja u DR( 2009)a ovo čitam u zakonu o hrvatskim braniteljima...HRVI iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata kojem je organizam oštećen najmanje 20% zbog bolesti, a bolest, pogoršanje bolesti, odnosno pojava bolesti neposredna je posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u Domovinskom ratu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da samo dali se svi slažu ko je to dragovoljac DR neki su bili u ratu 4 godine i više pod ugovorom pa nemaju tu privilegiju, a neki su bili mobilizirani 90-91 tih 100 dana pa imaju taj status eto dalo bi se raspravljati.

 

ako ne znaš da ti objasnim da 90 i 91 nije bilo mobilizacije već su se ljudi dragovoljno prijavljivali u policiju tj tada u redarstvenike i u vojsku i molio bih te da ne vrijeđaš dragovoljce sa tom lažnom mobilizacijom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako ne znaš da ti objasnim da 90 i 91 nije bilo mobilizacije već su se ljudi dragovoljno prijavljivali u policiju tj tada u redarstvenike i u vojsku i molio bih te da ne vrijeđaš dragovoljce sa tom lažnom mobilizacijom

************************

Poštovani,ne znam iz kojeg si dijela Hrvatske, ali si u krivom jer mobilizacije uZagrebu su počele u rujnu 91 tek toliko za info.Nije dobro baratati krivim podacim jer sa time vrijeđaš one koji su se stvarno dragovoljno stavili na raspolaganje u obrani RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

************************

Poštovani,ne znam iz kojeg si dijela Hrvatske, ali si u krivom jer mobilizacije uZagrebu su počele u rujnu 91 tek toliko za info.Nije dobro baratati krivim podacim jer sa time vrijeđaš one koji su se stvarno dragovoljno stavili na raspolaganje u obrani RH.

kako zbog činjenice da je tijekom svibnja 1990. Hrvatskoj oduzeto oružje TO, pa bi svako naoružavanje bilo nelegitimno, a također i zbog dvojne odgovornosti TO, kako republičkim organima, tako i Saveznom sekretarijatu za narodnu obranu. Uporište za formiranje hrvatske oružane sile ipak je pronađeno u čl. 25 Zakona o unutrašnjim poslovima u kojem zakonodavac daje ovlast republičkom sekretaru za unutrašnje poslove da formira po potrebi društvene situacije, odnosno političkog stanja, onoliki broj jedinica posebne namjene, koliko ocjeni da je potrebno. Tijekom srpnja 1990. tadašnji republički sekretar za unutrašnje poslove g. Josip Boljkovac izdao je zapovjed o ustrojavanju takve oružane sile u vidu uspostave tečaja za redarstvenike.

 

prišlo se regrutaciji putem ogranaka HDZ-a, pri čemu je iskorištena samo infrastruktura stranke, a jedini kriterij za odlazak na tečaj bila je dragovoljnost i domoljublje. Uspješnosti ovakve regrutacije najbolje govori činjenica da je jedinica okupljena u svega desetak-petnaest dana

 

 

Prvi hrvatski redastvenici organizirani kao prve lojalne i tada legalne postrojbe za obranu RH, to su bili prvi dragovoljci, prva hrvatska oružana sila :

5. kolovoza 1990. godine na prostoru današnje Policijske akademije u Zagrebu postrojene su dvije bojne sa ukupno oko 1800 pripadnika.

Tri dana kasnije 8. kolovoza 1990. godine smotru jedinica izvršio je Predsjednik dr. Franjo Tuđman

 

Di je tu bila bila 1991 !? Jako daleko se činila

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako zbog činjenice da je tijekom svibnja 1990. Hrvatskoj oduzeto oružje TO, pa bi svako naoružavanje bilo nelegitimno, a također i zbog dvojne odgovornosti TO, kako republičkim organima, tako i Saveznom sekretarijatu za narodnu obranu. Uporište za formiranje hrvatske oružane sile ipak je pronađeno u čl. 25 Zakona o unutrašnjim poslovima u kojem zakonodavac daje ovlast republičkom sekretaru za unutrašnje poslove da formira po potrebi društvene situacije, odnosno političkog stanja, onoliki broj jedinica posebne namjene, koliko ocjeni da je potrebno. Tijekom srpnja 1990. tadašnji republički sekretar za unutrašnje poslove g. Josip Boljkovac izdao je zapovjed o ustrojavanju takve oružane sile u vidu uspostave tečaja za redarstvenike.

 

prišlo se regrutaciji putem ogranaka HDZ-a, pri čemu je iskorištena samo infrastruktura stranke, a jedini kriterij za odlazak na tečaj bila je dragovoljnost i domoljublje. Uspješnosti ovakve regrutacije najbolje govori činjenica da je jedinica okupljena u svega desetak-petnaest dana

 

 

Prvi hrvatski redastvenici organizirani kao prve lojalne i tada legalne postrojbe za obranu RH, to su bili prvi dragovoljci, prva hrvatska oružana sila :

5. kolovoza 1990. godine na prostoru današnje Policijske akademije u Zagrebu postrojene su dvije bojne sa ukupno oko 1800 pripadnika.

Tri dana kasnije 8. kolovoza 1990. godine smotru jedinica izvršio je Predsjednik dr. Franjo Tuđman

 

Di je tu bila bila 1991 !? Jako daleko se činila

---------------------------

U pravu si sa time što se događalo 90.g.Tu je riječ prelaska bivše milicije u hrvatske redatstvenike naravno lojalne Hrvatskoj.Tada se stvarala hrvatska policija.Obučavalo se ljude za policijski posao.Prva akcija su Plitvička jezera -91.g.za vrijeme Uskrsa gdje je poginuo prvi redarstvenik, za mene heroj Josip Jović. Što se poslije događalo svima nama je poznato.

LIJEPI POZDRAV

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija