Jump to content

Stan u zgradi koja nije podnijela zahtjev za etažiranjem do 29.12.2012. Kupiti ili ne


no_nick_for_me

Preporučene objave

Niste naveli da li zgrada uopče ima uporabnu dozvolu, lokacijsku, građevinsku itd. Ako kupujete stan na kredu mislim da vam banka isti neče odobrit . Ne zanam zašto etažiranje nije napravio investitor? Nije to baš beznačajna stavka što se tiče kn. koje če na kraju morati platiti stanari.

Hvala na vašem vremenu i trudu. Ne znam ovo što me pitate jer ne znam kako rovjeriti. Riječ je o starogradnji cca 90 te. Koliko znam to se plaća iz pričuve i to bi trebali odraditi upravitelji zgrada. Ispravite me ako griješim. Po kvadratu cijene su cca 1- 3 eur. što nije nepodnošljivo. Ako znate točne informacije budite ih slobodni podijeliti ovdje. Hvala. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte kupiti, rizik je velik, prodavatelj vam mora pružiti dokaze o legalnosti zgrade,a to znači građevinsku i uporabnu dozvolu, postoji razlog zašto zgrada nije etažirana,devedesetih godina je puno zgrada izgrađeno bez ikakvih dozvola ili su odstupili od dozvole, većina u Zagrebu nije niti uknjižena gruntovno i katastarski, niti jedna banka neće dati kredit ako stan nije etažiran, postupak legalizacije je skup i moraju ga snositi stanari zgrade,kao i troškove etažiranja, a postoji rizik da se ne može legalizirati,dakle kupite stan sa čistim papirima 1/1,možda je malo skuplji,ali ćete se moći uknjižiti i biti bez brige i u konačnici će biti jeftiniji, jer ako se legalizacija i etažiranje bude plaćalo iz pričuve, pričuva se mora podići i to znatno,ako više od 50% stanara ne potpiše pričuva se ne može podići i novca nema,nakon isteka roka za legalizaciju i etažiranje sa takvim nekretninama se neće moći raspolagati,znači neće se moći prodati niti darovati,ako se ipak odlučite na kupovinu takvog stana morate imati pravni slijed, znači sve ugovore prijašnjih vlasnika potpisane i ovjerene od prvog do zadnjeg

Dakle kupiti ili ne stan u takvoj zgradi. Koliki je rizik? kako provjeriti da li je riječ pokrenutom postupku u zakonskom roku? Što će biti sa takvim zgradama obzirom da i u njima ljudi ipak žive.

Unaprijed hvala na odgovorima.

 

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za stan koji nije etažiran nemožete dobiti vlasnički list.

dobijete vlasnički list za cijelu zgradu, na ime bivšeg vlasnika zgrade.

nemaviše knjige položenih ugovora . nemožete dobiti kredit. nemožete upisati vlasništvo.

sta bi trebali platiti kešom a tada je cijena 30% i više umanjena, zbog daljnjih troškova.

ako zgrada nije legalizirana i ako građevina odstupa od zadanih gabarita, nečete je moći legalizirati.

ulaskom u EU takve stanove (nelegalizirane,neetažirane, nećete moći prodati niti darovati. tako su barem izvještavali mediji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom da je 80 % Zagreba građeno tako,i upisivano u knjigu položenih ugovora,nepojmljivo mi je da će sad toliki ljudi nakon smrti svojih roditelja itd ostati praktički beskućnici jer nema darovanja,nasljeđivanja,i bilo kakvog drugog raspolaganja nekretninom. Ne vidim baš da se stanovi u starogradnji zbog toga uopće ne prodaju,npr ono što znam su konkretni slučajevi,u Novom Zagrebu,Poljanicama,Retkovcu...Kako su ti ljudi to riješili? Što će s tim nekretninama,rušiti ih? (Mislim na državu)

Imam neki info da su sada svi upravitelji zgrada dobili poziv da podnesu zahtjev za etažiranje,pa valjda su to morali učiniti,tko to nadzire,kako provjeriti da li su to učinili ili ne za pojedini objekt? Da li uzeti odvjetnika za ovakvu uslugu ili je to moguće provjeriti i sam? Ipak je tu riječ o cijelim naseljima a ne o dvije ili tri zgradice...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam odvjetnik, gradio sam zgrade ali nikad nisam prodao stan bez čistog vlasničkog lista . Više vremena sam potrošio na ishođenje dokumentacije nego za gradnju zgrade. Ne treba ni navodit da se puno kn. potroši na papirologiju. Ne kupujte stanove bez vlasničkog lista,

neke zgrade su napravljene na tuđem zemljištu, za neke je investitor ostao dužan skladištima građ. materijala, izvođačima itd. čak su sad neki kupci nasljedili dugove , neke zgrade imaju više etaža nego u projektu itd. (zamislite da kupite stan u suterenu i dođe građevinska inspekcija i kaže suteren se mora zatrpat ili gornji kat srušit a vi kupili takav stan- povoljno? Također ne kupujte drvarnice i sl. pretvorene u stanove (da ne objašnjavam razloge) . Osobnog sam mišljenja da su takvi stanovi skupi . A što se tiče sloge da če stanari nešto napravit (npr. etažiranje) Nemoguča misija, u svakoj zgradi je barem jedan pametnjakovič koji ne želi u ničemu sudjelovat.

Tko ima hrabrosti kupit takav stan i riskirat - sretno mu bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na savjetima zmodri11.

Molim odvjetnike koji se bave ovom vrstom prava cijenjeno mišljenje ili osobna iskustva osoba koje su prošle ovakvu kupovinu stana u starogradnji nedavno. Novogradnja je nešto što nije bila opcija,što zbog upitne kvalitete,što zbog neriješenih imovinskih pitanja između investitora i izvođača i podizvođača,što zbog još uvijek visoke cijene za kvalitetu koju nude i primanja u HR. Jednostavno nikako ne razumijem kako je moguće da je u jednoj Nemačkoj,Francuskoj,Austriji i to u njihovim glavnim gradovima,cijena niža nego kod nas,a znamo koliko puta su veće plaće u prosjeku. Balon je još uvijek prenapuhan i cijene su nerealne. Sad sam malo off topic...:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom da je 80 % Zagreba građeno tako,i upisivano u knjigu položenih ugovora,nepojmljivo mi je da će sad toliki ljudi nakon smrti svojih roditelja itd ostati praktički beskućnici jer nema darovanja,nasljeđivanja,i bilo kakvog drugog raspolaganja nekretninom. Ne vidim baš da se stanovi u starogradnji zbog toga uopće ne prodaju,npr ono što znam su konkretni slučajevi,u Novom Zagrebu,Poljanicama,Retkovcu...Kako su ti ljudi to riješili? Što će s tim nekretninama,rušiti ih? (Mislim na državu)

Imam neki info da su sada svi upravitelji zgrada dobili poziv da podnesu zahtjev za etažiranje,pa valjda su to morali učiniti,tko to nadzire,kako provjeriti da li su to učinili ili ne za pojedini objekt? Da li uzeti odvjetnika za ovakvu uslugu ili je to moguće provjeriti i sam? Ipak je tu riječ o cijelim naseljima a ne o dvije ili tri zgradice...

 

Nitko neće postati beskućnik jer nitko nikoga neće izbaciti iz stana niti će se ti objekti rušiti. Upravitelj zgrade je bio dužan pokrenuti postupak prijepisa iz knjige položenih ugovora u glavnu knjigu. Etažiranje kao takvo se u ovim slučajevima ne provodi. Informacije o postupku se mogu dobiti od upravitelja zgrade, npr. GSKG ako se radi o zgradi u Zagrebu i ako su oni upravitelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija