Jump to content

zar je moguće da nitko u Hrvatskoj ne zna?


lucy25

Preporučene objave

pisala sam već u 2-3 posta o mojoj situaciji.pitam već danima po uredima ministarstava,jedni kažu jedno,jedni drugo.u rješenju o nasljeđivanju nema utvrđenog iznosa nasljeđene imovine,piše da je iznos imovine neutvrđen.dvije su ostavine,2.stup mirovinskog osiguranja i auto starije o 10 godina.jedini nasljednik je moj otac.

2.stup mirovinskog je isplaćen u cijelosti 2 mjeseca nakon smrti mame a moja sestra (student) je počela primati mirovinu preminule majke.Pošto postoje potraživanja dugova,zanima me dali iznos iz 2.mirovinskog stupa ulazi u visinu ostavštine zbog otplaćivanja duga ili ne?u zakonu o nasljeđivanju piše da smo dužni platiti dugovanja u iznosu nasljeđene imovine.hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve sto je od imovine navedeno u rjesenju o nasljedjivanju cini ostavinsku masu,nevidim razlog zbog cega to nebi bila imovina iz mirovinskog.

 

rečeno mi je da u zakonu o nasljeđivanju postoji članak u kojem piše da u nasljeđenu imovinu ne može ući nešto što ostavitelj u trenutku smrti nije posjedovao.pošto se sredstva iz 2. stupa ne mogu isplatit ili podići s računa dok korisnik istog ne ostvari pravo na mirovinu (i to se isplaćuje mjesečno) ili nažalost umre,znači da moja majka u trenutku smrti to nije posjedovala.moja pok.majka nije bila korisnik mirovine pošto nije imala niti 50 godina.Također,vjerovnici nisu tražili utvrđivanje nasljeđene imovine u svrhu isplate duga nego su nas takoreći molili da bar nešto plaćamo.uopće nemaju kopiju rješenja o nasljeđu a potražuju cijeli iznos,a da ne spominjem kolike kamate su se odjednom stvorile u zadnjih mjesec dana...

ako je isplaćeni iznos trebao biti dio mirovine moje sestre,ali smo se odlučili za jednokratnu isplatu istog a ostatak mirovine je isplaćivan iz 1.stupa,po toj logici bi onda cijeli iznos iz 1.stupa trebao bit uzet u obzir za izračun visine nasljeđene imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite ali ne razumijem Vas ogdovor.kazete da mi je ispravno receno da drugi stup ne moze biti predmet koji se uzima u obzir kod odredivanja visine nasljedstva radi isplate dugova jer ga moja majka u trenutku smrti nije posjedovala jer nije bila u mirovini.al taj stup je naveden kao nasljedstvo u rjesenju o naaljedivanju.molim Vas ako nije problem da mi malo poblize objasnite posto sam laik ponovom pitanju.hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako niste pobijali Rješenje o nasljeđivanju i ono što je u njemu navedeno, ono je pravomoćno. Ako je naveden 2 stup mirovinskog, Vi to niste pobijali, i još k tome je isti taj isplaćen Vašem ocu-u čemu je problem? Lako se utvrdi vrijednost te imovine - u onom iznosu koji Vam je ocu isplaćen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 5. zakona o nasljeđivanju

 

(1) Tko je naslijedio neku osobu, njezin je sveopći pravni sljednik.

(2) Ostaviteljevom smrću prelazi njegova ostavina na nasljednika, čime postaje njegovo nasljedstvo.

(3) Ostavina se sastoji od svega što je bilo ostaviteljevo u trenutku njegove smrti, osim onoga što se ne može naslijediti zbog svoje pravne naravi ili po zakonu. No, nije ostavina ono što je tuđi udio u zajedničkoj imovini ili što netko u trenutku ostaviteljeve smrti stekne na posebnom pravnom temelju.

 

moja pok.majka nije imala u neposrednom vlasništvu iznos koji je postojao u 2.stupu već se taj iznos može dodijeliti samo u slučaju smrti ili kroz mirovinu koju nije dočekala.da bi dobio taj iznos,rečeno mu je da ga navede u ostavini jer bi u suprotnom bio isplaćen uz sestrinu mjesečnu mirovinu ali kako otac nije imao novaca i zadužio se da bi platio pogreb,ti novci su mu trebali što prije.ja sam zvala mirovinski fond i razgovarala s ministarstvom pravosuđa i rečeno mi je da taj iznos isplaćen mom ocu ne može ulaziti u vrijednost nasljeđene imovine po kojoj bi se gledalo do koje smo visine dužni platiti vjerovnicima iako je naveden kao ostavina jer ga je on stekao po posebnom pravnom temelju.po tome što mi je rečeno,ispada da smo i ja i moj otac (pomažem mu u plaćanju financijski) preplatili dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljeđivanje sredstava – što učiniti?

 

Ako član obveznog fonda umre prije ostvarivanja prava na mirovinu, a članovi obitelji nemaju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ukupno kapitalizirana sredstva na računu preminulog člana OMF predmet su nasljeđivanja, prema Zakonu o nasljeđivanju .

...

Prilikom sastavljanja smrtovnice u matici umrlih, a najkasnije tijekom ostavinskog postupka, nasljednici su dužni kao imovinu ostavitelja navesti i račun u obveznom i/ili dobrovoljnom mirovinskom fondu.

 

[/b]

 

http://www.azfond.hr/info-za-clanove/nasljedivanje-sredstava-sto-uciniti/

 

Sredstva u II mirovinskom stupu su po definiciji osobna imovina člana kojom po zakonu upravlja druga osoba (mirovinski fond).

 

Što se tiče "rekli su mi" i sličnih argumenata, oni nemaju nikakvog značenja već i zato što uopće ne možete dokazati da vam je to rečeno, kao niti to da možda niste dobro shvatili. Pravna pitanja se naprosto usmeno ne rješavaju. Isto tako je nevažan razlog zbog kojeg ste tražili gotovinsku isplatu. Uopće i niste trebali imati razlog za to.

 

Što se tiče "posrednog" i "neposrednog" vlasništva, to u Zakonu o nasljeđivanju ne postoji.

 

Odredba koju citirate odnosi se prvenstveno na ugovor o doživotnom uzdržavanju kao jedan od posebnih pravnih poslova u kojima je dopušteno raspolagati s budućim nasljedstvom.

 

Točno je da postoji i slučaj kad sredstva u II stupu nisu predmet nasljeđivanja, a to je kad članovi obitelji imaju pravo na obiteljsku mirovinu. Ali to u vašem slučaju nije tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljeđivanje sredstava – što učiniti?

 

Ako član obveznog fonda umre prije ostvarivanja prava na mirovinu, a članovi obitelji nemaju pravo na obiteljsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, ukupno kapitalizirana sredstva na računu preminulog člana OMF predmet su nasljeđivanja, prema Zakonu o nasljeđivanju .

...

Prilikom sastavljanja smrtovnice u matici umrlih, a najkasnije tijekom ostavinskog postupka, nasljednici su dužni kao imovinu ostavitelja navesti i račun u obveznom i/ili dobrovoljnom mirovinskom fondu.

 

[/b]

 

http://www.azfond.hr/info-za-clanove/nasljedivanje-sredstava-sto-uciniti/

 

Sredstva u II mirovinskom stupu su po definiciji osobna imovina člana kojom po zakonu upravlja druga osoba (mirovinski fond).

 

Što se tiče "rekli su mi" i sličnih argumenata, oni nemaju nikakvog značenja već i zato što uopće ne možete dokazati da vam je to rečeno, kao niti to da možda niste dobro shvatili. Pravna pitanja se naprosto usmeno ne rješavaju. Isto tako je nevažan razlog zbog kojeg ste tražili gotovinsku isplatu. Uopće i niste trebali imati razlog za to.

 

Što se tiče "posrednog" i "neposrednog" vlasništva, to u Zakonu o nasljeđivanju ne postoji.

 

Odredba koju citirate odnosi se prvenstveno na ugovor o doživotnom uzdržavanju kao jedan od posebnih pravnih poslova u kojima je dopušteno raspolagati s budućim nasljedstvom.

 

Točno je da postoji i slučaj kad sredstva u II stupu nisu predmet nasljeđivanja, a to je kad članovi obitelji imaju pravo na obiteljsku mirovinu. Ali to u vašem slučaju nije tako.

 

 

Poštovani da ste pročitali moj prethodni post vidjeli biste da je moja sestra koristila obiteljsku mirovinu poslije smrti moje majke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Neznam dali sam na točnoj temi ako nisam, nemoj te mi uzeti za zlo..

Eto...prošli tjedan je poginuo otac mog muža koji je bio vlasnik obrta. Naravno...u dugovima za koje smo saznali tek prije 2 dana u razgovoru sa knjigovođom.Ispostavilo se da je dužan poreznoj, dobavljačima te da ima 2 kredita u banci ( za jedan je napravljena životna polica , ali u banci kažu da je premala da bi pokrila iznose kredita?? ) On ima suprugu i dvoje djece ( od kojih je jedan moj muž), ukoliko se svi odreknu nasljedstva dali odgovaraju za dugove pokojnika.

Situacija je još kompliciranija time što smo mi prije 4 g kupili auto od njega koji glasi na njegovu suprugu i isplatili ga u gotovini i nikad nismo prepisali na nas radi police osiguranja, jučer smo saznali da on taj auto nije otplatio već da će još nekoliko rata stići na naplatu..dali nam ga mogu zaplijeiti kao imovinu supruge pokojnika? Postoji li neki način da se legalno zaštitimo , mi smo ga platili u potpunosti.. :(

 

Molim Vas pomoć, savjet u vezi cijele situacije, u šoku smo i neznamo šta napraviti, dugovi su visoki ...

Zahvaljujem se na pomoći..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani da ste pročitali moj prethodni post vidjeli biste da je moja sestra koristila obiteljsku mirovinu poslije smrti moje majke.

 

Niste tako napisali. Napisali ste:

 

...

2.stup mirovinskog je isplaćen u cijelosti 2 mjeseca nakon smrti mame a moja sestra (student) je počela primati mirovinu preminule majke.

 

Nemoguće je da netko prima mirovinu temeljem mirovinske štednje koja je u cijelosti isplaćena. Dakle, očito nije isplaćivana obiteljska mirovina iz 2. stupa. Ako bi iznos bi isplaćen u cijelosti i istovremeno se iz 2. stupa isplaćuje obiteljska mirovina, onda bi to značilo da ste preveslali mirovinski fond i ostvarili protupravnu korist.

 

Čini mi se da je problem u tome da je pogrešno isplaćena mirovina iz 2. stupa iako je postojalo pravo na obiteljsku mirovinu. Ako je tako, nije čudo da se zavrzlama ne može riješiti jer nije propisano izrijekom što treba učiniti ako mirovinski fond ne postupi po zakonu.

 

Moguće je da je fond u ovoj situaciji oštećenik koji bi trebao tražiti povrat toga iznosa, ali nisam siguran.

 

Neovisno o tome, u ostavinskom postupku nema dvojbe - iznos iz 2. stupa je isplaćen kao dio ostavine. To što je dio ostavine isplaćen možda protivno nekom drugom propisu ništa ne mijenja na stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste tako napisali. Napisali ste:

 

 

 

Nemoguće je da netko prima mirovinu temeljem mirovinske štednje koja je u cijelosti isplaćena. Dakle, očito nije isplaćivana obiteljska mirovina iz 2. stupa. Ako bi iznos bi isplaćen u cijelosti i istovremeno se iz 2. stupa isplaćuje obiteljska mirovina, onda bi to značilo da ste preveslali mirovinski fond i ostvarili protupravnu korist.

 

Čini mi se da je problem u tome da je pogrešno isplaćena mirovina iz 2. stupa iako je postojalo pravo na obiteljsku mirovinu. Ako je tako, nije čudo da se zavrzlama ne može riješiti jer nije propisano izrijekom što treba učiniti ako mirovinski fond ne postupi po zakonu.

 

Moguće je da je fond u ovoj situaciji oštećenik koji bi trebao tražiti povrat toga iznosa, ali nisam siguran.

 

Neovisno o tome, u ostavinskom postupku nema dvojbe - iznos iz 2. stupa je isplaćen kao dio ostavine. To što je dio ostavine isplaćen možda protivno nekom drugom propisu ništa ne mijenja na stvari.

 

 

Mirovinski fond je postupio po zakonu,i mi također.pronašla sam tražene odgovore u međuvremenu.hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija