Jump to content

Garaža na tuđem zemljištu, koje je najpovoljnije rješenje za kupca nekretnine?


propast_66

Preporučene objave

Poštovani imam jedno pitanje.

 

Osoba A prodaje kuću, odnosno zemljište na kojoj je izgrađena kuća i tu je sve čisto.

 

Međutim, montažna garaža koja pripada toj kući je izgrađena na susjednoj zemlji (2 vlasnika), na nekih 50m2 zemljišta.

Susjedi su prije 30 god. dali usmenu suglasnost da se ta garaža tu izgradi i ni sada ne osporavaju pravo da garaža tu i dalje bude. Čak su spremni priznati pravo vlasništva kupcu. Sve strane su u dobrim odnosima.

 

Osoba A bi sada željela to pravo prenijeti na kupca i susjedi se slažu s bilo kojim rješenjem, odnosno da mu daju pravo plodouživanja ili ugovor o darovanju, ali problem je što je riječ o parceli od nekih 3000m2, a geodet je izmjerio tih 50m2 na kojoj je garaža, riječ je o poljoprivrednom zemljištu.

 

Koje bi najpovoljnije rješenje bilo za kupca u ovom slučaju?

 

Da se sklopi ugovor o doživotnom polodouživanju na tih 50m2, ali je problem može li se onda to upisati u zemljišne knjige?

 

Ili da sklope ugovor o darovanju?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,3000 kvadrata je velika povrsina da bi se darovala zbog 50 kvadrata,nekazem da to nije dozvoljeno,ali kazem zbog poreza.Po meni bi vlasnik nekretnine trebao geodetski cijepati nekretninu,odnosno izdvojiti tih 50 kvadrata,koja bi dobila svoj katastarski broj,te je kao takvu darovati,naravno da ima procedure ali to je neko moje misljenje.

Kao sto kazete,postoji i ugovaranje prava sluznosti,odnosno dozivotno plodouzivanje,koje bi vrijedilo samo za zivota nosioca prava,jer nije nasljedno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da malo problematiziram matrixov odgovor... Naime, je li č.zem. na kojoj se nalaze garaže izvan građevinskog područja ili je riječ o kulturi poljoprivrede upisane u katastar a ipak u građevinskom području? Jer, ako je ta č.zem. u građevinskom području parcelacija se može raditi samo kroz rješenje o uvjetima gradnje, lok. dozvolom, dpu-om..itd.

Ako je izvan građ. područja, onda im treba potvrda nadležnog ureda da se č.zem. nalazi izvan građ. područja naselja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Riječ je o kulturi poljoprivrede upisane u katastar u građevinskom području.

Znači taj dio od cca 50m2 je dio vinograda koji ima nekih 500m2, a kasnije se parcela nastavlja kao obradivo poljoprivredno zemljište,te ukupno iznosi nekih 3000m2.

Kuća je izgrađena na građevinskom zemljištu sa svim potrebnim dozvolama.

 

Hvala obojici na odgovorima.

Proučavao sam malo, čini mi se da su opcije:

- katastarska izmjera tog dijela od 50m2 (što je i učinjeno, geodet je došao i izmjerio), sad bi trebalo tražiti katastarski broj, pa nakon upisa u zemljišne knjige darovati ili fiktivno prodati

- nakon upisa u zemljišne knjige uputiti kupca da tuži vlasnike da je to njihov dio pa da oni to priznaju te se on uknjiži

- Dati kupcu dvostranim ugovorom (znači između 2 vlasnika i kupca) pravo doživotnog plodouživanja na ''određenom posebnom dijelu nekretnine označene u katastu kao čest. zem. 515/2. Dio nekretnine je površine 50m2 i na njemu je izgrađena montažna garaža''

 

S tim da bi ovo posljednje bilo najjednostavnije, ali me onda zanima formulacija kako bi označio taj dio na kojem se daje pravo plodouživanja i da li bi se to moglo na taj način provesti u zemljišnim knjigama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

<<< sad bi trebalo tražiti katastarski broj, pa nakon upisa u zemljišne knjige darovati ili fiktivno prodati

- nakon upisa u zemljišne knjige uputiti kupca da tuži vlasnike da je to njihov dio pa da oni to priznaju te se on uknjiži>>>

Postovani,iz vasih citiranih rijeci sticem dojam kao da bi vi sklapali kupoprodaju za nekretninu koja pravno gledajuci nije vase vlasnistvo.Za sklapanje kupoprodaje mjerodavan je vlasnicki list,odnosno vi mozete sklopiti takav ugovor,ali isti nema pravnog ucinka,niti bi to mogao biti osnov za tuzbu koju bi kupac pokrenuo protiv upisanih vlasnika.

Ovo sto ste vi naumili,nek uradi pravi vlasnik nekretnine i dogovori se sa vashim kupcem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

<<< sad bi trebalo tražiti katastarski broj, pa nakon upisa u zemljišne knjige darovati ili fiktivno prodati

- nakon upisa u zemljišne knjige uputiti kupca da tuži vlasnike da je to njihov dio pa da oni to priznaju te se on uknjiži>>>

Postovani,iz vasih citiranih rijeci sticem dojam kao da bi vi sklapali kupoprodaju za nekretninu koja pravno gledajuci nije vase vlasnistvo.Za sklapanje kupoprodaje mjerodavan je vlasnicki list,odnosno vi mozete sklopiti takav ugovor,ali isti nema pravnog ucinka,niti bi to mogao biti osnov za tuzbu koju bi kupac pokrenuo protiv upisanih vlasnika.

Ovo sto ste vi naumili,nek uradi pravi vlasnik nekretnine i dogovori se sa vashim kupcem.

 

 

Da, jasno mi je, ovo su bile navedene opcije za koje sam smatrao da bi se mogle izvesti, naravno da ja neću raspolagati tuđim zemljištem, ja ću samo dati savjet koji mi Vi predložite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija