Jump to content

Ostavina


vamucika

Preporučene objave

da li su postojali nasljednici prvog nasljednog reda.

da li je ostavinski postupak pravomocno okoncan.

 

Da, prvog nasljednog reda bila je supruga i kći, koja se odrekla u majčinu korist.

Izgleda da je rješenje pravomoćno i okončano još iza njegove smrti (moj ujak) pretpostavljam 2006 (umro 2005).

No one sada žele eliminirati njegovu sestru (kojoj nema traga), ona ima po CZSR Trnje zastupnika iza pokojnog brata umro 1982 a ostavina bila 1993., izgleda sada već i mene žele isto eliminirati pošto sam po riješenju pravomoćnom iza svoje pokojne majke upisana u katastar a u grutovnicu ne mogu se upisati jer one koče polaganje još 1967.god. kupoprodajni ug. od kuće

Gospođe su me počele napadati i žele imati u svemu 1/1, a djed i baka imali 4 djece i nas dvije unuke (za dvoje se ne zna gdje su) još im nisam ušla u trag iako tražim.

Hvala i molim isto tako hitan odgovor što mi je činiti, tj. da li imam pravo na naknadno pronađenu imovinu.Dosta toga mi je poznato ali nisam sigurna da li mogu ili ne potegnuti naknadno pronađenu imovinu?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

 

Djeda i baku nasljeđuju njihovi živi potomci a ako su preminuli tada njihovi nasljednici Djed i baka za života mogli su sklopiti kupoprodajni ugovor za kuću ,mogli su sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju i u tim slučajevima ostavina može biti umanjena tj. kuća neide u ostavinsku masu .U ostavinska se masa može umanjiti za ulaganja koja treba dokazati .

Vi trebate smireno u gruntovnici zatražiti uvid u zbirku isprava tj. uvid u ugovor na temelju kojeg su osobe koje ste nazvali"gospođe" uknjižene 1/1.Možda se bez razloga uzrujavate .Najprije vidite što je to ostavitelj u času smrti imao i što je prešlo na nasljednike.Morate ispitati mogućnost postojanja valjanih ugovora ,oporuke i sl.

Naknadno pronađena imovina dijeli se u skladu sa ranijim rješenjem o nasljeđivanju.Sudu mjesta gdje se nekretnina nalazi prijavljuje se naknadno pronađena imovina .Postoji obrazac koji ispunjavate a dobiti ga možete u sudskom kancelu .

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

 

Djeda i baku nasljeđuju njihovi živi potomci a ako su preminuli tada njihovi nasljednici Djed i baka za života mogli su sklopiti kupoprodajni ugovor za kuću ,mogli su sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju i u tim slučajevima ostavina može biti umanjena tj. kuća neide u ostavinsku masu .U ostavinska se masa može umanjiti za ulaganja koja treba dokazati .

Vi trebate smireno u gruntovnici zatražiti uvid u zbirku isprava tj. uvid u ugovor na temelju kojeg su osobe koje ste nazvali"gospođe" uknjižene 1/1.Možda se bez razloga uzrujavate .Najprije vidite što je to ostavitelj u času smrti imao i što je prešlo na nasljednike.Morate ispitati mogućnost postojanja valjanih ugovora ,oporuke i sl.

Naknadno pronađena imovina dijeli se u skladu sa ranijim rješenjem o nasljeđivanju.Sudu mjesta gdje se nekretnina nalazi prijavljuje se naknadno pronađena imovina .Postoji obrazac koji ispunjavate a dobiti ga možete u sudskom kancelu .

Pozdrav!

 

Da, točno, baku i djedu nasljeđuju njihova djeca, a njihovu djecu njihova djeca (unućad), baka i djed su kupili kuću svaki u 1/2 vlasništvu, svoj dio baka za vrijeme svog života ostavila sinu oporukom, a kad je taj sin umro 1982. tada njegovim dijelom dijelili su se dvije sestre i brat koji je umro 2005. Za jednu sestru ne znamo gdje je, ona je bila prijavljena na ostavini iza brata mlađeg koji je umro 1982.ima zastupnika i sestra koja je umrla 2012. Iza djede ostavina nije bila. Iza ujaka koji je umro 2005 bila je ostavina I nasljednog reda ali II-nasljednog reda nisu bili pozvani, a to su trebale obje sestre ako su bile žive, ako ne tada njihova djeca nasljednog reda. "Gospođe" nisu upisane 1/1 jer nisu niti dale prijedlog s kupoprodajnim ug.od kuće koju su kupili baka i djed 1967.da se uvede u grutovnicu zavedena je samo u katastru i promjene što "gospođama" kako sam ih navela to smeta i žele nas se riješiti, na koji način će to učiniti to ne znam.

Zato sam postavila pitanje da li imam pravo na naknadno pronađenu imovinu i da li da potegnem taj proces kao njihova unuka a djete svoje pokojne majke. Smatram da je tu moja pokojna majka zakinuta, ako sam bila jasna.

Molim još jednom pomoć na taj odgovor - hitno i hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moram priznati da ne razumijem problem, ali općenita napomena: ako postoje nasljednici prvog nasljednog reda, onda nasljednici drugog nasljednog reda ne nasljeđuju ništa pa i ne trebaju biti pozvani da sudjeluju u ostavinskom postupku.

 

Posebnost je u slučaju ostavitelja koji nije ostavio potomke već samo bračnog druga i barem jednog živog roditelja, u kojem se slučaju bračni drug - koji je inače nasljednik prvog nasljednog reda - javlja kao nasljednik drugog nasljednog reda i dijeli ostavinu s roditeljima odnosno roditeljem ostavitelja. Međutim, ako nema živih roditelja ostavitelja, bračni drug nasljeđuje sve.

 

(čl. 11 Zakona o nasljeđivanju)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naknadno pronadjenu imovinu vidite u predmetnim nekretninama koje je obuhvatio kupoprodajni ugovor,te sam misljenja da takav ugovor i dalje proizvodi pravne ucinke uprkos cinjenici da nije proveden u zemljisnim knjigama.

Ako su gospodje temeljem takvog pravnog posla stupile u posjed nekretnina,te odrzale nesmetano posjedovanje,onda je sasvim izvjesno da su vlasnistvo stekle izvanknjiznim putem,sto nece biti problem kroz parnicenje utvrditi i upisati u zemljisne knjige,s obzirom da se radi o zakonitom posjedovanju(kupoprodajni ugovor)kao i duzini trajanja zakonitog posjedovanja.Parnicu mogu usmjeriti na dosjedanje(originiranim putem) ili predaju tabularne isprave(stjecanje pravnim poslom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru, sve mi je jasno. Pozdrav

 

Molim Vas za odgovor, ne mogu naći sličan odgovor, pitanje je.

Moja sestrična želi da u imovini posjeduje 1/1, a 1/3 je bila na moju pokojnu majku, druga 1/3 na tetu (nepoznate adrese) i ujka (njenog oca) 1/3.

Interesira me, pošto želi 1/1 u vlasništvu, slijedeći postupak može biti jedino da isplati suvlasnike .. ili nešto drugo,tj. parnica??, da postane vlasnik u imovini 1/1.

Hvala unaprijed na odgovoru. Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija