Jump to content

nasljedstvo od oca - pravomoćna presuda


ANMA123

Preporučene objave

Od svog oca nasljedila sam jednu česticu zemljišta /a on od svoga oca/.

Međutim, kako je u Dalmaxciji zemljišno knjižno stanje vrlo neuredno,te su nakon smrti djeda i oca po nekoj automatici upisani svi mogući nasljednici /dakle, moje tetke i stričevi a sad već i njihova djeca/.

Ja sam utužila sve navedene na vlasničkom listu i dobila pravomoćnu presudu da sam ja isključivi vlasnik te čestice zemlje. U sudskoj presudi je temeljito obrazložen način na koji sam ja to stekla, dakle, nasljedstvo

prvog nasljednog reda,.

Dosada sam imala već par takvih presuda koje su uredno uknjižene i nikad nisam prijavljivala porez niti sam dobivala upit od porezne uprave da to reguliram. Sad sam od porezne uprave dobila obavijest da prijavim porez.

Mislim da obzirom da se radi o nasljedstvu prvog nasljednog reda, bez obzira na presudu, nisam u obvezi platiti porez na promet nekretninama.

Mislim da je presuda samo deklaratorne naravi.

Molim ako je netko imao sličan slučaj da se javi sa svojim iskustvom.

ČUla sam od nekih pravnika da po ovoj tematici postoji sudska odluka Ustavnog suda /Crnić/ koja služi kao presedan. Zna li netko koja je to presuda?

Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

cinjenica da vas porezna uprava obavjestava o prijavi porezne obveze,neznaci da ce vas obvezati na placanje poreza.

Obveza je prijave nastanka porezne obveze,da vam se nebi dogodilo kao korisniku foruma,u temi pod linkom

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/66719-Porez-na-promet-nekretnina?p=616863#post616863

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,stvar se zakomplicirala jer uRješenju o nasljeđivanju nema upisane te ćestice,tj uopće nema niti jedne čestice iz susjedne katastarske općine.Ne znam zašto.

Otac je davno umro, brača i ja smo bili još djeca, ne znam. Čula sam da je više takvih slučajeva. Svakako ja sad imam pravomoćnu presudu da sam ja vlasnica i u obrazloženju presude je vrlo razvidno da sam to naslijedila od oca , a on od svog oca,

Službenik u poreznoj smatra da trebam platiti porez, ja molim pomoć kako dalje.Pogotovo stoga što ću ubrzo imati još takvih presuda, Hvala,pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija