Jump to content

Zabrana ulaska u zemlje eu


zlajoan

Preporučene objave

Poštovani gospodine Sivko,

molim Vas za pomoc!

Imam komplikovanu situaciju u CZ. Ušao sam legalno i radio u struci godinu dana (od rujna 2017 do rujna 2018). Tada sam promijenio posao ali produžavanje vize se zakomplikovalo i poslodavac je odustao, no viza je ostala do cca veljače 2020. Da ne dužim dalje, ostao sam na crno do današnjeg dana i na drugom poslu (od studenog 2018 do listopada 2022). Sada sam ostao bez posla i tražim način da legalizujem boravak.

Molim Vas, ima li smista tražiti punti list u Češkoj buduci da sam tamo bio prijavljen? Što bi se reklo nije li malo "ofirno" da kažem "vratio se 2020 a sada u posjeti ponovo tražim posao". Ovdje imam i bankovni račun koji još uvijek je u funkciji kao i račune koje placam. Napominjem da Ambasada BiH u CZ traži potvrdu od Policije za strance da bi izdala putni list.

Ili je bolje da otputujem u Austriju pa tamo gdje me ne znaju? I je li bezbijedno sada preci granicu CZ-AT?

Vidim da ste pomogli mnogo ljudi i znajte da to veoma cijenim.

Napomenuo bih i jedan detalj, a to je da me je Policija za strance uhvatila na radnom mjestu, gledali su pasoš, slikali nešto, ja se spremio da podjem s njima a kad sam pitao "je li nešto nije u redu", oni na to "ne, a zašto"? Čekao sam neke sankcije doma eventualno, ali ni nakon godinu i pol dana ništa, kao da se "incident" nije niti dogodio.

Ovdje imam i djevojku koja je državljanin CZ a prijeko potrebuje moju pomoc. Da li je rizik izlaska zaista veliki? Zbog gore navedenih prepreka nismo mogli riješiti slučaj "zajednicom" (vec sam bio "na crno") ali sada postoji i ta mogucnost.

Ukoliko se ja ne vratim, ona je u nevolji, a i ja jer nemam toliko novca na raspolaganju za kazne ili čekanje na duži vremenski period.

Unaprijed puno hvala za odgovor.

uređeno: od Nickel
Dodatne informacije
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali netko zna nešto u vezi ovoga, čovjek je bio u zatvoru u Njemačkoj nakon čega je dobio zabranu ulaska 5 godina, zvao je neki ured za strane državljane i oni su mu rekli da ne postoji zabrana te da mu je ulazak dopušten, on je otišao u Njemačku te su ga priveli na aerodromu zbog kršenja zabrane, dali netko zna šta je moguće dalje da se dogodi zbog tog prekršaja 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno na odgovoru. Sad me zanima još jedan detalj. Ambasada BiH u Pragu traži potvrdu isključivo od policije za strance. A ja sam legalno bio u CZ dvije godine. Za razliku od CZ, ambasada BiH u Beču traži potvrdu od savezne policije, za strance se nigdje ne pominje. Kao razlog bih naveo istinu, našao bih posao u Pragu, bio na razgovoru i "eto, desilo se da izgubim pasoš na stanici". Sve što želim je otici bezbijedno u BiH i izvaditi novi pasoš i uvjerenje o nekažnjavanju. Za vizu bih aplicirao u Berlinu jer ide mnogo brže, eventualno uz pomoc pravnika. Djevojka bi ostala u stanu na koji imam ugovor o najmu. Ja bih bio u Pragu u tom slučaju "nova tri mjeseca" što bi mi mnogo značilo.

Unaprijed hvala za svaki odgovor ili savjet. Ona mora na operaciju, a ja moram biti uz nju jer me treba. Razmišljao sam i o vizi preko zajednice sa državljankom EU ali svejedno trebam nove dokumente.

p.s. još uvijek mi je misterija zašto policija za strance nije reagovala taj dan kada su mi skenirali pasoš??? Da li je zaista moguce da nisu ništa vidjeli i pustili me tek tako? Da li to znači da bih mogao bez vecih problema direktnom linijom iz Praga u Beč?

Znam da nije u redu, ali nužda zakon mijenja. Ne osjecam se dobro radi ovoga ali radim sve ovo prvi, i nadam se jedini put u životu. Ne tražim nove puteve ilegalnog boravka, samo želim hitno riješiti ovu nocnu moru jednom za svagda novom legalizacijom boravka.

Unaprijed hvala na odgovoru i uloženom vremenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto nisu "vidjeli" ne znam.Ako traže od policije za strance treba im tu potvrdu i donesti.Možeš i vlakom do Beča ako nema kontrole.

Dana 01. 11. 2022. u 19:46, Vazi je napisao:

Dali netko zna nešto u vezi ovoga, čovjek je bio u zatvoru u Njemačkoj nakon čega je dobio zabranu ulaska 5 godina, zvao je neki ured za strane državljane i oni su mu rekli da ne postoji zabrana te da mu je ulazak dopušten, on je otišao u Njemačku te su ga priveli na aerodromu zbog kršenja zabrane, dali netko zna šta je moguće dalje da se dogodi zbog tog prekršaja 

Odbili su mu ulaz i kraj priče.Možda mu mogu produžiti zabranu zbog pokušaja ulaska pod zabranom ali to je stvar njemačkog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sam čitao o tome, izgleda da su kontrole od listopada 2022 pojačane. Provjeravaju čak i granice Češke i Slovačke. Znači ostaje jedino Prag.

Pitao sam ljude koji su tu vec deceniju i pol i radili su to više puta. Izgubiti putovnicu u susjednoj zemlji je dobro funkcionisalo, ali prije COVID-a. Ostaje samo putni list ovdje ali ne znam šta da kažem jer sam tu vec živio.

Sad čuo sam da je gore pomenuta osoba jednom oprao putovnicu te da su mu izdali novu u ambasadi. Ali bila je u pitanju Makedonija, a Bosna i Hercegovina sve dodatno komplikuje. Ima li neko iskustava sa "oštecenom putovnicom" i da li to može proci bar jedanput da bih izbjegao policiju za strance? Napominjem da radim ovo prvi put (i nadam se posljednji).

Prema novim podacima, ispada da Austrija ipak ne dolazi u obzir. Ima li neko novijih iskustava da bi podijelio s nama? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovanje , bio sam u Holandiji preko 90 dana od 180 . Kada sam izlazio iz Holandije nisam imao nikakvih problema niti bilo šta , a imao sam prekoračenje preko mjesec dana. Sad 08.12.2022 bi trebao da mi krene novi ciklus od 90/180 dana. Htio bih da krenem 08.12.2022 avionom za Holandiju . Zanima me da li ja mogu dobiti retroaktivno zabranu zbog tih dana koje sam prekoračio , a oni me nisu nigdje upisali nego normalno pustili da idem za Bosnu . I šta ako sad prodjem granicu , da li ako budem izlazio za mjesec dana i popunim tu kvotu od 180 dana za jednu godinu mogu imati problem zbog tih ranije preko mjesec dana nelegalnog boravka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sivko je napisao:

Na aerodromu ti mogu odbiti ulazak zbog prekoračenja a bez zabrane.Zabranu ti mogu dati ako te nađu u unutrašnjosti zemlje ili kad opet budeš 

prije 6 sati , sivko je napisao:

Na aerodromu ti mogu odbiti ulazak zbog prekoračenja a bez zabrane.Zabranu ti mogu dati ako te nađu u unutrašnjosti zemlje ili kad opet budeš izlazio.

Ulazim u novi ciklus i hoću da izadjem kad skupim 180/360 dana , imao bih to prekoračenje iz prvog ciklusa , da li opet mogu zabranu dobiti , jer sam ušao u oba ciklusa u izašao sa 180 dana , s tim da sam u prvom ciklusu imao vise od 90 dana. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav. Imala sam studentsku vizu do 25.07.2022. Na osnovu nje sa mnom je u Austriji boravila i moja kcerka koja ima 6 godina. Prije isteka predali smo za RWR kartu, odbijeni i ulozena je zalba. Imala sam sud 11.11.2022. i cekamo na odgovor suda jer su trazili dopunu dokumentacije. E sad u periodu od 25.7. do danas izlazili smo iz drzave i boravak od 90 dana nam istice. Ukoliko budemo dobili negativan odgovor od suda namjeravamo napustiti drzavu i letjeti avionom za BiH. Da li su manje kontrole na aerodromu sto se tice boravka od 90 dana i da li znate kolika je kazna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 12 sati , sivko je napisao:

А како ћете добити бугарску личну карту ако не можете у Бугарску?

Зависи да ли ће у новом изводу из матичне књиге рођених који вам је потребан за венчање, али и у документима из Бугарске, написати напомену о промени презимена.

Mozda ako se udam u Srbiji i odmah u mojoj zemlji uzmem njegovo prezime?

Kažu da joj uvek gledaju broj isprave i prezime,a matični broj ne...mozda I grešim

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , xermiona xermiona je napisao:

Mozda ako se udam u Srbiji i odmah u mojoj zemlji uzmem njegovo prezime?

Kažu da joj uvek gledaju broj isprave i prezime,a matični broj ne...mozda I grešim

Hvala

Ako te ne traže rodni list u redu je.

prije 7 sati , mimi -21 je napisao:

. Da li sa novim pasošom mogu biti ponovo 90 dana ? 

Naravno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 30. 12. 2022. u 6:35, sivko je napisao:

Može ako postavi postavke skenera na drugačiji nivo ali to rijetko rade.

Poštovani, izašla sam iz Njemačke zbog straha od prekoračenje i kazne, i niko mi ništa nije rekao( 14 dana prekoračenje). Sada bih se ponovo vratila,jer sam bila 21 dan sa novim pasošom, međutim strah me je ako ponovo uđem a pri izlasku shvate da sam prekoračila ( gledajući i stari pasoš) . Ukoliko bih išla busem preko Hrvatske,da li oni gledaju podatke sa starog pasoša? I da li mogu dobiti kaznu pri izlasku iz EU, iako sam već izašla? Jer mi u kalkulatoru piše da od 29.01 imam ponovo 69 dana pravo biti , računajući stari pasoš. Da napomenem, bila je promjena pasoša zbog promjene prezimena.

Hvala puno unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Molim Vas za pomoc,

Trebao sam da pocnem da radim u Njemackoj firmi odnosno trebao sam da dodjem 04.01 sto sam odgodio da bi danas 10.01 ih obavijestio da zbog svog trenutnog stanja i privatnih problema nisam u mogucnosti. Oni su meni javili da cu morati platiti hotel koji su oni bili bukirali 04.01 do danas iako ja nisam u tom vremenu ni ulazio u Njemacku ni presao granicu ni rezervisao nista na svoje ime. Takodjer su mi rekli da ako ne platim imat cu problem sa daljim ulaskom u zemlje clanice EU. Jos da napomenem da sam Non Eu gradjanin sa jos uvijek vazecom vizom i ta firma je trebala da mi pokusa odraditi zustimmung. Hvala Vam unaprijed u veliki pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Postivani Sivko,

Zanima da li cu imati problem sa vadjenjem Nemacke vize za recni brod(podneo zahtev pre 3 dana).Prosle godine sam dao otkaz u Aprilu,brod se nalazio na jednom mestu u Holandiji.Brod sam napustio tog dana i celu noc proveo na ulici,jer sam avio prevoz imao tek sutra popodne.E sad,u pasosu imam urednu Nemcku radnu vizu koja je vazila do 10 januara 2023(mandatorna za rad na brodu),posto me je policija zaustavila ilegitimisala,videli su da je sa vizom sve ok.Nisam napravio nikakav problem bilo koje vrste,samo sam proveo noc na ulici,al eto legitimisali me i sve sam lepo objasnio,Jedino sto sam svratio do stanice da vidim da li mogu ambasadu Srbije da kontaktiraju da ubrzaju moj dolazak(naravno niko se nije javio).Imao sam vazecu radnu vizu,nisam pravio probleme tokom noci,sutra popodne sam se vratio u Srbiju,nikakvu oznaku mi nisu stavili u pasos,pa me zanima ,da li treba da se zabrinem zbog te cele situacije i provedene noci na ulici?tj, da li ima ikakve sanse da je nesto lose zabelezeno sa njihove strane,pa da moram da ramisljam da li cemi izdati radnu vizu(Nemacka recna viza) inace ovo ce biti cetvrta viza za brod.Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sivko,

Imam jednostavno pitanje, vjerovatno milion puta postavljeno, ali bih da provjerim kakvo je stanje od 1.1. Bog ulaska Hrv u Sengen.

U toku godine planiram podnijeti zahtjev za vizu u Austriji, ali bih premostila cekanje.

Mene zanima da li mogu sa BIH pasosem boraviti 90 dana u AT, pa kasnije sa Srb pasosem, posto se planiram vjencati, zanima me da li je dodatna olaksica ako promijenim prezime u Srb pasosu?

Lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ako promjeniš prezime u SRB putovnicu valjda to znači da moraš i u BIH?

Ništa se nije promijenilo u sistemu čuvali schengen Slovenci ili RH.

Možda te otkriju a možda i ne, zavisi kako podesi skener, a to zavisi od onoga koji skenira.Obično je podešen na "normalne" postavke ali uvijek ima ekstrema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zdravo Sivko… 

10/2021 usao sam u Nemacku i prekoracio godinu dana… 01/2023 bio sam na zelezdickoj stanici i dosla policija i pitala moja dokumenta (Srpski pasos). Priveli me u policijskoj stanici i zadrzali me jednu noc (obavili sve kontrole, skinuli me golog, slikali, uzeli otisci prstiju itd). Sutra dan sam imao razgovor sa jos jednog policajca koji je samnom pricao preko google translate i dali mi preko 30stranice neke dokumentacije na Nemacki. Ne pise nigde novcana kazna, pise samo da imam zabranu za Nemacku na godinu dana, i da trebam sa napustim Nemacku u roku nedelju dana (dobrovoljno) ili sledi deportacija i poterica u slucaju da se ne pojavim za deport. Dobrovoljno sam napustio drzavu 2dana ranije tog roka. Kad sam stigao na aerodromu, na pasosku kontrolu su mi samo uzeli par od ta dokumenta sto sam sam dao njima (sto mi dali iz policije), ali nisu mi udarili ni izlazni pecat (u Nemacku i u Beogradu kad sam stigao), ni pecat za zabranu nit bilo koje slovo hemijskom. Sad kad sam stigao kuci, sedeo sam i proveravao njihova dokumenta, pogresno su mi napisali ime. Pitanje:
1)Da li mogu da putujem u bilo koju schengen zonu? 
2)Da li mi je uneta zabrana u kompjuteru ako je nema u pasosu? 
3)Da li postoji mogucnost da imam neku novcanu kaznu? 
4)U slucaju da imam zabranu, i posto imam devojku koja ima Svajcarski pasos, da li vencanjem moze bilo koja zabrana da se ponisti? 

5)Da li postoji mogucnost posto na tim dokumentima pogresili da napisu moj broj, da nema sada nikakve zabrane i da sam ostao cist? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , sivko je napisao:

Postoji samo jedna schengenska zona.

Naravno da je.

Ako ne piše u dokumentima ne bi je trebalo bit.

Samm vjenčanjem ne.

Broj ili ime?

Na one papire koje si im ostavio su utisnuli izlazni pečat jer je to očito naredba o napuštanju EGP-a.E sad još moraš vidjet u tim dokumentima da li je zabrana za EU/EGP.

Ime… pogresio sam dok sam pisao… 

 

znaci vencanjem i dobitkom Svajcarske vize nema mogucnost da mi se automatski izbrise zabrana? Da li to znaci da imam mogucu zabranu i za Svajcarsku? 
 

za Schengen zonu, mislio sam ostale zemlje tipa Austrija, Francuska, Slovenija i tako dalje…. Jer na dokumente pise samo za Nemacku? Pa mi nejasno malo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
Dana 12. 02. 2023. u 6:49, sivko je napisao:

Nema ništa automatski.

Jel piše Njemačka,schengen ili EU?

Austrija,Francuska,Slovenija..su u schengen zoni.

Ako su pogriješili u imenu kod ubacivanja u sistem onda ti nemaš zabranu nego netko tko ne postoji.A to možeš saznati samo ako dođem na schengenski granicu i skenirati ti putovnicu.

Sivko… samo da ti kazem, pasos je skeniran na granici u Hrvatsku i nema nikakva zabrana… izgleda da greskom napisanim imenom nisu uneli u sistem zabranu za schengen zonu…. Ili mozda vazi samo za Nemacku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , AnaPA je napisao:

Dobar dan. Ne mogu da pronadjem odgovor pa da probam ovde. Kolega ima u pasosu slova E, G, I. Trebalo bi da putujemo u Nemacku za par meseci pa se pitamo da li će mu praviti probleme? Hvala

 

E- nema odgovarajuću dokumentaciju kojom bi opravdao svrhu boravka 

G- nema novca za uzdržavanje za vrijeme boravka 

I- smatra se prijetnjom javnom poretku 

Znači može pokušat opet ući ali će ga malo bolje kontrolirati.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav, 

Pokušat ću skratiti maksimalno - prijatelj iz treće zemlje boravi na području Hrvatske 150 dana bez vize, dobio je kaznu i rješenje za povratak unutar 30dana. Međutim, dobio je neslužbeni savjet da zadnji dan roka za povratak ode u zemlju van EU i vrati se nakon isteka 180 dana jer time počinje novi ciklus od 180dana. Da li će imati problema pri ponovnom ulasku? Ili postoji mogućnost da će dobiti zabranu ulaska već na izlazu iz Hrvatske?  

Hvala najljepša! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav još jednom, 

Hvala na odgovoru, međutim nakon što sam postavila pitanje, prevrtila sam forum i vidjela da postoji mogućnost da mu na granici pri izlasku ili pokušaju ponovnog ulaska odrede zabranu. Da li sam dobro shvatila? Ili doista, ako nije uz rješenje o povratku dobio zabranu, neće je ni dobiti. Raspitujem se na nekoliko strana i mišljenja su različita.. 

 

Hvala najljepša, 

Ivana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S njim su sve riješili.Treba vidjet da li mu u papirima koje je dobio u policiji piše zabrana.

Na ulazu nema zabrane samo odbijanja ulaska.

Da ga nisu kontrolirali u unutrašnjosti nego tek na izlasku i utvrdili duži boravak od predviđenog onda bi tamo dobio zabranu ulaska (ista procedura kao kod ovih što su ga rješavali).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovanje Sivko, i dobro jutro svima,jedno pitanje i molim za odg.,hvala.

Udala sam ze za Nemca( Vencali se u Nemackoj) Sada za par dana imam termin u abasadi u u Beogradu( nemacka ambasada,normalno.

Da li mi mozete molim vas odg., Koliko se ceka viza...od prilike makar..hvala? 

uređeno: od Indijanos
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 51 minuta, sivko je napisao:

S njim su sve riješili.Treba vidjet da li mu u papirima koje je dobio u policiji piše zabrana.

Na ulazu nema zabrane samo odbijanja ulaska.

Da ga nisu kontrolirali u unutrašnjosti nego tek na izlasku i utvrdili duži boravak od predviđenog onda bi tamo dobio zabranu ulaska (ista procedura kao kod ovih što su ga rješavali).

 

Dakle mogućnost za odbijanje ulaska postoji. To će tek moći saznati pri povratku ili možemo provjeriti prije? I ako mu odbiju ulazak, kako možemo znati na koji period će to biti? 

 

Hvala, 

Ivana

upravo sad, Ivana A je napisao:

Dakle mogućnost za odbijanje ulaska postoji. To će tek moći saznati pri povratku ili možemo provjeriti prije? I ako mu odbiju ulazak, kako možemo znati na koji period će to biti? 

 

Hvala, 

Ivana

Zabrane u rješenju o povratku nema. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Ivana A je napisao:

Dakle mogućnost za odbijanje ulaska postoji. To će tek moći saznati pri povratku ili možemo provjeriti prije? I ako mu odbiju ulazak, kako možemo znati na koji period će to biti?

To će saznati tek kad sljedeći put bude dolazio u RH.Kad se nekome odbije ulazak za to mu se da Rješenje i u kojemu je navedeno zbog čega se odbija ulazak.Kad se ispune ti uvjeti dozvoljava se ulazak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 03. 04. 2023. u 12:52, sivko je napisao:

To će saznati tek kad sljedeći put bude dolazio u RH.Kad se nekome odbije ulazak za to mu se da Rješenje i u kojemu je navedeno zbog čega se odbija ulazak.Kad se ispune ti uvjeti dozvoljava se ulazak.

Hvala najljepša na odgovoru, međutim ću samo još pitati da li, ako mu odbiju ulazak u Hrvatsku, na to može uložiti žalbu na temelju činjenice da ovdje ima djevojku s kojom planira budućnost pa da mu se period zabrane ulaska barem smanji? 

Još jednom, hvala. 

Ivana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Miješaš zabranu ulaska i odbijanje ulaska.

Nema žalbe na odbijanje ulaska samo postoji upravni spor koji će trajati duže od odbijanja ulaska.Ulazak se odbija zbog toga jer netko ima zabranu,nema dovoljno novčanih sredstava,nema vizu il' putovnicu,nema određenu dokumentaciju kojom bi opravdao svrhu boravka,boravio je duže od 90 dana (dok mu ne istekne rok od 180 dana)...

Zaboravi to s curom ili zaručnicom (ti termini pravno ne postoje kod nas).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zdravo Sivko,

Zamolio bi za jednu informaciju u vezi ulaska i EU. Prekoračio sam boravak za godinu dana i sada zanima me koje alternative postoje da ne dobijem zabranu kada napustim EU. Molim vas mi preporučite koja alteranativa smetate da je najbolja:

- da prijavim izgubljeni pasoš, pa sa putnim listom da napustim zemju u koju zivim (Nemacka). (tražio bi putni list od ambasade, a rekao bi da sam bio u Nemackoj jednu nedelju na posjetu). Smatram da ovo nemogu provjeriti, jer nemaju pasoš da vide dali sam bio skeniran na ulazak (nemaju dokaz kada sam ušao)

Kad se vratim u svojoj zemji (MK) da izvadim novi pasoš sa novim imenom (uzeo bi prezime od žene).

Zanima me, dali sa novim pasošom, imao bi probleme za ponovni ulaz u šengenu? 

Hvala vam puno za vaši odgovor, iskreno cijenim

Pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Imao sam prije par dana nezgodnu situaciju u Baselu na aerodromu, putujem dosta i u zadnjih 180 dana prekoracio sam 11 dana na prekide sam sve bio tamo i na aerodromu su me odvojili u prostoriju gdje sam popunjavao licne podatke adresu itd..

Kada sam sve popunio rekli su mi da ce mi doci na kucnu adresu da li cu dobiti samo opomenu, kaznu ili cak zabranu… Da li je neko imao slican slucaj i da li zna bilo ko koliko treba da dobijem to postom i sta bi mogao dobiti? Zabranu?

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan,

Ako bi znali dati savjet, sin mi je bio u Holandiji 2 mjeseca (boravak prije toga je bio u Novembru 2022 do kraja Decembra 2022), na aerodrumu u Holandiji su ga kontrolirali i ustanovili da je bio 28 dana preko dozvoljenog. Nije dobio zabranu ulaska, samo papir sa prijedlogom za zabranu, provjeravali smo više puta na datoj web stranici da li je izdata zabrana, od njegovog povratka u BiH ima već 15 dana, još ništa nema. Sada me interesuje kako računati mogući naredni ulazak u Holandiju?

Unaprijed zahvalna.

Bejb

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

E zdravo ljudi, imam zabranu na 3godine za Schengen, trenutno sam u Izraelu i trebam ici za Srbiju u subotu, imam let za Kipar i nakon nekolika sata iz Kipra za Beograd, znate li oce li mi praviti problem na Kipru iako nije u Schengen a samo sam u tranzitu, zadrzavam se na aerodrom 3h max i ne izlazim nidje sa aerodroma??? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav, prijateljica par godina dolazi na sezonu  u hrvatsku,a iz bosne je. ove godiine joj se oduzila radna i boravisna dozvola. U prekoracenju je 5 mjeseci i ceka kod decka da se to rjesi. Kolike su kazne  i da li se novcaanim putem moze rjesiti bez zabrane ili ako ima nekoga na graanici da prodje bez pecata na izlazu moze li ponovo uci bez problema? Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , sivko je napisao:

Ako si predao papire na vrijeme a policija nije riješila predmet pa je protekao rok na nisi u prekoračenju.Možeš prijeći jer policija ima uvid da si predao zahtjev za boravišnu dozvolu.Iako bi neki nadobudni (i slabije obrazovan) mogao pilit kod prelaska granice.

Nisam ih predao na vreme ali znam da su prosli u hzz i da su papiri vec u policiji te da su trazili da se izvrsi uplata taksi za papire. 

A koliko su mi rekli ljudi koji su vec prijaviljivali radnike iz trecih zemalja kada traze uplatu da je to zavrseno i da bude za nekoliko dana poziv da se doci potpisati dozvola. 

 

prije 3 minuta, Spale001 je napisao:

Nisam ih predao na vreme ali znam da su prosli u hzz i da su papiri vec u policiji te da su trazili da se izvrsi uplata taksi za papire. 

A koliko su mi rekli ljudi koji su vec prijaviljivali radnike iz trecih zemalja kada traze uplatu da je to zavrseno i da bude za nekoliko dana poziv da se doci potpisati dozvola. 

 

Papire sam predao 1.6.2023

Tada sam vec bio u prekoracenju nekih mesec i pol. 

A trazili su mi posle toga ugovor od stana i te takse da uplatim. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Zdravo, prekoracio sam boravak 10 dana od dozvoljenog, jer sam sa djevojkom u Njemackoj, ona radi sve ima regularno i cekali smo papire za mene ali jos uvijek nisu gotovi. I stoga sam u prekoracio boravak nesvjesno. Prijatelj je zvao na HR granicu da pita koje bi bile mjere prilikom izlazka iz sengena. Oni su mu rekli 125e do mjesec dana prekoracenja  ako je prvo prekoracenje, bez zabrane. Zanima me da li to stvarno moze biti tako i da li neko ima nekog slicnog iskustva. Veliki pozdrav za sve

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav sivko,

U februaru sam imao prekršaj u Ceskoj (malo marihuane u dzepu) zbog čega sam tada bio pritvoren na 2 dana, te pusten uz zabranu ulaska u Cesku narednih godinu I po dana. Narednih 3 meseca sam normalno ulazio u EU, ali mi je u međuvremenu stiglo da platim 250e sudskih troškova bez detaljnih instrukcija I nakon roka za plaćanje (naime, rok je bio 05.maj, a meni je rešenje stiglo u Srbiju 10.maja). Kada sam 13.maja pokusao da predjem madjarsku granicu, vracen sam bez objasnjenja zasto. Od Češke mi je stigla ubrzo I "upominka" na još 100tinjak eura, te sam sve zajedno platio 17.maja. Do dana danasnjeg mi nije skinuta zabrana ulaska u EU, a ne znam još uvek ni zašto sam je dobio jer resenje o toj zabrani takodje nisam dobio. U presudi striktno piše da ne smem ući 18 meseci u "Republiku Češku", nigde se ne spominju zemlje Šengena. Ovo mi komplikuje zivot jer radim za Hrvatske firme I novac mi leže u Zagrebacku banku, kojoj sad nemam pristup jer me ne pustaju preko granice. Da li imaš neki predlog šta da radim, jer me advokati vozaju, uzimaju pare, a niko mi tu zabranu ne skida, I nema pojma kako to da uradi. 

Hvala unapred!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, interesuje me sledeća stvar, naime u prekoračenju sam u Nemačkoj pune 4 godine, ušao sam autobusom preko Mađarske, da li ja sad mogu da uzmem samo putni list i jednostavno izađem iz Šengena ili me čeka neka kazna i koliko bi to bilo ako neko zna, inače sam ostao duže jer na dan kad sam trebao izaći žena se porađala, posle se oteglo oko papira sa advokatima da bi dobio boravak i sad bi se vratili za Srbiju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav prijatelju, imam jedno pitanje.

Imam srpsko drzavljanstvo a rodjen sam na Kosovu, pa cu izvaditi i njihovo, pošto oni ulaze u sengen zonu od 1.januara 2024.godine, da li mogu kombinovati na svaka tri meseca, da budem sa jednim pasosem 3 meseca, pa izadjem, pa opet sutradan udjem sa drugim pasosem?

Unapred zahvalan na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 26. 08. 2023. u 2:44, Petarp94 je napisao:

Pozdrav, interesuje me sledeća stvar, naime u prekoračenju sam u Nemačkoj pune 4 godine, ušao sam autobusom preko Mađarske, da li ja sad mogu da uzmem samo putni list i jednostavno izađem iz Šengena ili me čeka neka kazna i koliko bi to bilo ako neko zna, inače sam ostao duže jer na dan kad sam trebao izaći žena se porađala, posle se oteglo oko papira sa advokatima da bi dobio boravak i sad bi se vratili za Srbiju. 

Kazna će bit par godina zabrane ulaska (ako te budu pravilno kontrolirali).

Dana 26. 08. 2023. u 4:39, goksi je napisao:

Pozdrav prijatelju, imam jedno pitanje.

Imam srpsko drzavljanstvo a rodjen sam na Kosovu, pa cu izvaditi i njihovo, pošto oni ulaze u sengen zonu od 1.januara 2024.godine, da li mogu kombinovati na svaka tri meseca, da budem sa jednim pasosem 3 meseca, pa izadjem, pa opet sutradan udjem sa drugim pasosem?

Unapred zahvalan na odgovoru.

Možeš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav g.Sivko, 

 

Ponovo imam pitanje za Vas. Dečku 27.10. ponovno izlaze 3 mjeseca boravka u Hrvatskoj, ali smo prije 3 tjedna predali zahtjev za privremeni boravak u svrhu životnog partnerstva/osnivanja obitelji i sad čekamo rješenje. U slučaju da nam zahtjev bude odbijen, koliko vremena ima za otići iz zemlje, ako to bude nakon 27.10.? Da li bismo mogli ponovno predati zahtjev i vjenčati se? 

 

Hvala najljepša,

Ivana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste dali zahtjev za privremenim boravkom može bit u RH dok se ne dobije rješenje, pozitivno ili negativno. 

Ukoliko ste samo cura i dečko pa ste rekli da ste u životnom partnerstvu to vam neće proći. 

https://gov.hr/hr/sklapanje-zivotnog-partnerstva/684

Ukoliko vam to ne odobre dobit će rješenje da mora napustiti RHu određenom roku koji će biti manji od roka u kojemu će te se vjenčat.Zahtjev ide nakon vjenčanja i kad se on ponovo može vratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dobro vece mozel odg na jedno pitanje neku noc su me vratili sa HR granice i stavili su mi slovo e nikakvi zabranu nisam dobila u avgustu sam dosla iz njemacke i od tad sam ovde u bh s tim da sam bila na moru par dana sad me zanima kada opet mogu ici u njemacku jel moram cekat 3 mjeseca od tog dana kad su me vratili s granice to je bilo 6.10 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , zveca je napisao:

Dobro vece mozel odg na jedno pitanje neku noc su me vratili sa HR granice i stavili su mi slovo e nikakvi zabranu nisam dobila u avgustu sam dosla iz njemacke i od tad sam ovde u bh s tim da sam bila na moru par dana sad me zanima kada opet mogu ici u njemacku jel moram cekat 3 mjeseca od tog dana kad su me vratili s granice to je bilo 6.10 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani, trebam pomoć. Ostala sam u Turskoj duze od 90 dana, platila prekoracenje na aerodromu nema zabrane, kada sam pitala kada mogu ponovo uci u zemlju receno mi je kada god pozelite. Kako je to moguce? Zar ne bi trebalo da cekam 90 dana plus prekoraceni dani pa ponovni ulazak.  Hvala unaprijed. 
LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Dana 26. 08. 2023. u 2:44, Petarp94 je napisao:

Pozdrav, interesuje me sledeća stvar, naime u prekoračenju sam u Nemačkoj pune 4 godine, ušao sam autobusom preko Mađarske, da li ja sad mogu da uzmem samo putni list i jednostavno izađem iz Šengena ili me čeka neka kazna i koliko bi to bilo ako neko zna, inače sam ostao duže jer na dan kad sam trebao izaći žena se porađala, posle se oteglo oko papira sa advokatima da bi dobio boravak i sad bi se vratili za Srbiju. 

 

@Petarp94 

Zdravo, pišem ti jer sam video tvoju objavu na ovom forumu da si ostao u šengenu duže od 4 godine..ja sam u slicnoj situaciji...Želim da vas pitam da li ste izašli iz šengena i da li ste izašli bezbedno, bez kazne?

Nadam se da ste se vratili u SR bezbedno i bez zabrane...

Hvala vam, Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sivko,

Zamolio bih vas za pomoć i savet. Zadržao sam se duže u šengenu i sada želim da izađem. Verovatno neću moći da izbegnem kaznu

Možete li me posavetovati da li je bezbednije izaći avionom ili automobilom? i možda koje izlazne granice se smatraju sigurnijim (sa manjom kontrolom)?  (Mađarska, Nemačka, Francuska, Španija?)

Hvala vam unapred na odgovoru, mnogo pomažete svima nama.

Petar

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , sivko je napisao:

Mađari su "najfleksibilniji" naravno cestom.

Poštovani Sivko,

Zahvaljujem vam na savetu, zaista mi mnogo pomaže. 

Možete li mi reći, zašto je sa automobilom sigurnije, da li imaju drugačiji način kontrole na aerodromima?

Hvala još jednom i želim vam sve najbolje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija