Jump to content

Pravo na inozemnu mirovinu


revizor

Preporučene objave

Pitanje postavljam u ime moje punice koja je naslijedila muževu njemačku mirovinu nakon njegove smrti.Iznos je 1800 kn.

Ona živi u Hrvatskoj i nedavno je napunila 66 godina.

Radila je kao i suprug 9 godina u Njemačkoj i ima sve papire u sebe.

Da li ona ima pravo sad na svoju mirovinu i može li u slučaju da ima to pravo zadržati i suprugovu ili se mora odreći jedne.

Naime prijateljice koje su ostale živjeti u Njemačkoj i nalaze se u istoj situaciji su joj napunile glavu da može imati i jednu i drugu mirovinu.

Meni je to iskreno malo čudno i ne vjerujem baš,zato postavljam pitanje ako mi može netko tko je upućen odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Možda zato što se radi o specifičnoj mirovinskoj problematici (i to još inozemnoj), a ovo je ipak više pravni forum "opće prakse" primarno orijentiran na hrvatsku stvarnost.

 

Jeste li se probali informirati kod HZMO? Možete im se obratiti i mailom, a imaju na svojim stranicama i puno propisa koji se odnose na mirovine, uključujući inozemne.

 

Iako prava adresa bi bile mirovinske službe u Njemačkoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda zato što se radi o specifičnoj mirovinskoj problematici (i to još inozemnoj), a ovo je ipak više pravni forum "opće prakse" primarno orijentiran na hrvatsku stvarnost.

 

Jeste li se probali informirati kod HZMO? Možete im se obratiti i mailom, a imaju na svojim stranicama i puno propisa koji se odnose na mirovine, uključujući inozemne.

 

Iako prava adresa bi bile mirovinske službe u Njemačkoj.

 

 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što kaže KS, ovo je pitanje međunarodne pravne tematike. Za precizan odgovor - upit postaviti središnjici HZMO-a.

 

S moje strane mogu navesti sličan primjer ljudi koje poznajem (odnosno poznavao sam) - isto se radilo o gastarbajterima (oboje su dobivali mirovinu), s time da je jedan od supružnika preminuo, preostali supružnik je tada dobio nekoliko cijelih mirovina preminulog supružnika (dakle uz svoju), a nakon toga pa dosad i nadalje dobiva određeno uvećanje vlastite mirovine na ime preminulog supružnika. Dakle, nema govora da se mogu dobivati dvije pune mirovine. Ali da budete sigurni - provjerite u središnjici HZMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija